Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63

Thread: D.R.I.-Crossover lp (1986)

  1. #16
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Τεράστιος δίσκος, τεράστια μπάντα. Προσκυνώ ταπεινά. Δεν ξέρω ποιον να πω από αυτόν και τους 2 επόμενους ως την κορυφή (αλλά αυτοί οι 3 είναι στάνταρ), θα πω μόνο ότι τον έχω λιώσει τον δίσκο και η αρχή και το τέλος του είναι απόλυτα έπη.

    Πάνκη, πω ρε παιδί, σταμάτα να συγκρίνεις μια ζωή αυτούς με τους άλλοι. Ποιοι λίγοι μεταλάδες τους αγάπησαν, πλάκα κάνεις; 2000 άτομα στη συναυλία, οι 1200 ήταν οι μεταλάδες. Και Ελλάδα μια φορά οι μεταλάδες τους αγαπήσανε και αγκαλιάσανε. Ποιοι πήγανε στην πρώτη συναυλία κυρίως δηλαδή;

    Το κροσόβερ είναι και μέταλ και χαρντκορ, είναι υβρίδιο, ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ πια! Οι DRI ακροβατούσαν πότε εδώ, πότε εκεί, το 80/20 μια φορά δεν στέκει, δηλαδή το Ομπλίβιον (ο ύμνος) είναι 80 θρας και 20 χαρντκορ. Μη γίνεσαι Ρέηζορ!
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  2. #17
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    τι ακυρη επιθεση ηταν αυτη
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  3. #18
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    α)οι μεταλλαδες στην ελλαδα ηταν παντα περισσοτεροι απο τους πανκηδες,αρα λογικο να εχουν περισσοτερο κοσμο.αλλα,δεν εχω ακουσει σχεδον ΚΑΝΕΝΑΝ πανκη να μην γουσταρει ντιαραι,σε αντιθεση με τους μεταλλαδες που οι περισσοτεροι δεν τους γουσταρουν(αποδειξη περι τουτου-ποσες φορες εχεις ακουσει τα τελευταια 10 χρονια σε μεταλλαδικο ντιαραι?αντιθετα οι σουπες σεπουλτουρα,σλευερ κτλ κτλ παντα θα παιζονται).α ναι,και να μην ξεχνας το τρελο σπρωξιμο που ετρωγαν απο το τοτε χαμμερ.μπαντες ομως ιδιας αξιας και στην ιδια φαση με ντιαραι οπως οι attitude adjustment,gang green,corrosion of conformity(πρωιμη εποχη),rkl ηταν αγνωστοι τοτε μιας και δεν ετρωγαν σπρωξιμο απο περιοδικα.
    β)50/50 ηταν τα 2 επομενα.δυστυχως.το κροσσοβερ ηταν πολυ πιο κοντα στο χαρντκορ.λιγοτερη δικαση,περισσοτερες ταχυτητες (εκτος του ομπλιβιον),περισσοτερα μικρα και γρηγορα κομματια.
    γ)καλα,αναφορα για τα 2 πρωτα(που τα θεωρω τα καλυτερα τους) ή τα 2 τελευταια δεν εκανες καν.λογικο,δεν ειναι ΤΟΣΟ μεταλ.για την ακριβεια καθολου τα πρωτα,λιγο τα τελευταια.
    δ)οταν περασε η "μοδα" του κροσσοβερ και ηρθε η "μοδα" του ντεθ μεταλ στο μεταλ,ειδαμε ποσο στηριξαν οι μεταλλαδες ολες τις κροσσοβερ μπαντες,οι οποιες ειτε διαλυθηκαν ειτε περασαν σε εντελως αντεργκραου επιπεδα(οι dri κυκλοφορουσαν τους δισκους τους μετα μεσω της δικης τους ανεξαρτητης εταιρειας).μια μοδα ηταν και αυτη η φαση για εσας,παει περασε.
    ελα,και οι dri δικοι σας.και αυτοι "μεταλ".μην σε κακοκαρδισω.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  4. #19
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    to epixeirhma oti de paizontai se magazia einai psilomlkia.
    egw kserw polles metal mpantes pou gamane kai de exoun akoustei pote se magazi
    oute kai me to sprwksimo polyisxyei. auto einai geniko 8ema oxi ama einai metal h oxi h mpanta
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  5. #20
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    α)οι μεταλλαδες στην ελλαδα ηταν παντα περισσοτεροι απο τους πανκηδες,αρα λογικο να εχουν περισσοτερο κοσμο.αλλα,δεν εχω ακουσει σχεδον ΚΑΝΕΝΑΝ πανκη να μην γουσταρει ντιαραι,σε αντιθεση με τους μεταλλαδες που οι περισσοτεροι δεν τους γουσταρουν(αποδειξη περι τουτου-ποσες φορες εχεις ακουσει τα τελευταια 10 χρονια σε μεταλλαδικο ντιαραι?αντιθετα οι σουπες σεπουλτουρα,σλευερ κτλ κτλ παντα θα παιζονται).α ναι,και να μην ξεχνας το τρελο σπρωξιμο που ετρωγαν απο το τοτε χαμμερ.μπαντες ομως ιδιας αξιας και στην ιδια φαση με ντιαραι οπως οι attitude adjustment,gang green,corrosion of conformity(πρωιμη εποχη),rkl ηταν αγνωστοι τοτε μιας και δεν ετρωγαν σπρωξιμο απο περιοδικα.
    β)50/50 ηταν τα 2 επομενα.δυστυχως.το κροσσοβερ ηταν πολυ πιο κοντα στο χαρντκορ.λιγοτερη δικαση,περισσοτερες ταχυτητες (εκτος του ομπλιβιον),περισσοτερα μικρα και γρηγορα κομματια.
    γ)καλα,αναφορα για τα 2 πρωτα(που τα θεωρω τα καλυτερα τους) ή τα 2 τελευταια δεν εκανες καν.λογικο,δεν ειναι ΤΟΣΟ μεταλ.για την ακριβεια καθολου τα πρωτα,λιγο τα τελευταια.
    δ)οταν περασε η "μοδα" του κροσσοβερ και ηρθε η "μοδα" του ντεθ μεταλ στο μεταλ,ειδαμε ποσο στηριξαν οι μεταλλαδες ολες τις κροσσοβερ μπαντες,οι οποιες ειτε διαλυθηκαν ειτε περασαν σε εντελως αντεργκραου επιπεδα(οι dri κυκλοφορουσαν τους δισκους τους μετα μεσω της δικης τους ανεξαρτητης εταιρειας).μια μοδα ηταν και αυτη η φαση για εσας,παει περασε.
    ελα,και οι dri δικοι σας.και αυτοι "μεταλ".μην σε κακοκαρδισω.
    ρε φίλος πόσων χρονών ήσουνα το 90;
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  6. #21
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    ελα,και οι dri δικοι σας.και αυτοι "μεταλ".μην σε κακοκαρδισω.

    ώπα σενίορε, δε γουορ ιζ όβερ.
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  7. #22
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    το 94 που ηρθα πρωτη φορα σε επαφη με dri,ημουν 14.
    αλλα αυτα τα εχω ακουσει/εχω διαβασει/εχω δει και με τα ματια μου.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  8. #23
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    αλλα αυτα τα εχω ακουσει/εχω διαβασει/
    ε τώρα γίνεσαι metal from hellas ας πούμε.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  9. #24
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    μπα.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  10. #25
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    E, αναφορά δεν έκανα γιατί δεν υπήρχε λόγος, απλά είπα ποιες είναι οι κορυφαίες τους δουλειές. Το Definition το πήρα μόλις βγήκε φυσικά και σύμφωνα με τον τυπά στο δισκάδικο είχε βγει μόνο CD και ακόμα οι μεταλάδες ήταν πολύ βινυλιάκηδες. Έτσι την πάτησαν και οι Sacred Reich με το Independent που δεν ακούστηκε καν, πράγμα περίεργο γιατί Ελλάδα είχαν μέγιστη πέραση.

    Οι θρασάδες ακούγανε κατά 90% όλοι DRI, όπως ακούγαμε και Suicidal. Εντάξει, C.O.C. δεν ακούγανε όλοι, ίντερνετ δεν έπαιζε, όσοι ψυλλιαζόντουσαν από τα μπλουζάκια του Χέτφιλντ όμως παίρνανε πρέφα Εγώ τους ήξερα σαν όνομα και σαν φίρμα με ωραίο λόγκο, πρώτη φορά άκουσα από Μπίβις και Μπάτχεντ (!) το Dance of the Dead και γουστάριζα. Επίσης δεν είναι κακό που κόσμος τους άκουγε επειδή διάβαζε γι'αυτούς στο Χάμερ (που γράφανε μεταλάδες) και γενικά δεν χρωστάει κανείς σε κανέναν πιστοποιητικό γνησιότητας για το τι πρέπει να του αρέσει σύφωνα με τα άλλα γούστα του.

    Τέλος, αδιαφορώ για το αν είναι πιο πολύ χαρντκορ ή πιο πολύ μέταλ, κροσόβερ το βαφτίσανε και μόνοι τους, βγήκανε ωραιότατο τουρ με τους Σλέιερ που αποτέλεσαν και μεγάλη επιρροή όπως λένε και οι ίδιοι και αυτοί τουλάχιστον είχαν μεγάλο ρισπέκτ για την ΒΙΑ που έβγαζαν τα λάιβ των τελευταίων, οπότε δεν ξέρω γιατί ντε και καλά πρέπει να τους λες "σούπες" και αυτούς και τους Σεπουλτούρα που επίσης είχαν άπειρα κονέ με το πανκ και το χαρντκορ ανέκαθεν.

    Τέλος στο Σαλούν που έκανε πρόγραμμα ο φίλος μου ο θρασοντεθάς έπαιζε πάντα DRI! Θινκ φορ Γιορσέλφ, παραγγελιά από Βικ!

    ΥΓ: Ρέηζορ, ποια επίθεση μωρέ; Την νοοτροπία του "αυτό είναι θρας-αυτό δεν είναι" (βλ. Χώντεντ) σχολιάζω. Γενικά ωραίες οι ταμπέλες για να συνεννούμαστε σαν αθρώποι, αλλά οι άνθρωποι κάνουν τις σκηνές, όχι οι σκηνές τους ανθρώπους. (άτσα)
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  11. #26
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    crossover σαν ορος ειναι αρκετα παλιοτερος και σαφεστατα δεν εχει καμια σχεση με το εν λογο αλμπουμ

  12. #27
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Το γνωρίζουμε. Παρ'όλα αυτά οι χαρντκοράδες και οι μεταλλάδες αναφέρονταν σε όλα τούτα τα υβρίδια ως κροσόβερ λόγω αυτού του άλμπουμ. Ως συγκεκριμένο είδος πλέον. Η λέξη κροσόβερ δεν είναι καν αποκλειστικότητα της μουσικής.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  13. #28
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    τοτες....το ατσαλ χαμμερ εζμπρωχνε συγκεκριμενα πραματα ως hardcore/crossover...D.R.I.,Gang Green,Wermacht,S.O.D./M.O.D.Cryptic Slaughter και δε συμμαζευετε...τους Bad Brains ουτε για αστειο ( εγραφε και καποιος Πρασουλας στο εντυπο ε?)

    επισης αν 8υμασε οι θρασαδες ειταν πσιλοδιχασμενοι με το hardcore...υπηρχαν αυτοι που power-εφερναν πχ και το γαμωσταυριζαν και οι πιο χυμα που γουσταραν πανκ καταστασεις

  14. #29
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    οτι συνδιαζεται με θρας το στηριζουμε , ειτε ειναι παουερ, ειτε πανκ
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  15. #30
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    hardcore/crossover
    [...]
    τους Bad Brains ουτε για αστειο ( εγραφε και καποιος Πρασουλας στο εντυπο ε?)
    wat

Similar Threads

  1. Abattoir - The Only Safe Place LP 1986
    By GuardianOfIvorytower in forum Albums
    Replies: 11
    Last Post: 15-03-2009, 01:25
  2. Cliff: 1962-1986..
    By BLiTzER in forum Music Discussion
    Replies: 37
    Last Post: 28-09-2008, 15:14
  3. Audiopain - 1986
    By Kveldssanger in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 31-05-2007, 15:46
  4. Marduk, Desolation, Crossover in March...
    By Heretic in forum Live & Events Talk
    Replies: 43
    Last Post: 20-02-2006, 00:00
  5. Ancient + Crossover @ Underworld
    By Rotting_Christ in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2005, 22:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •