Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63

Thread: D.R.I.-Crossover lp (1986)

  1. #1
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default D.R.I.-Crossover lp (1986)



    Ηρθε η ωρα να μιλησω για εναν απο τους πιο αγαπημενους μου δισκους,απο μια απο τις 2 πιο αγαπημενες μου μπαντες εβερ(οι αλλοι ειναι οι Discharge ).
    Τα κριτηρια για την επιλογη αυτου του δισκου ηταν τα εξης:
    -το πρωτο τους,dirty rotten lp,αν και ποιο αγαπημενο μου απο ΟΛΑ,εφερε τασεις ναυτιας στον μαριλλιον,μιας και ειναι εντελως χαοτικο.
    -το dealing with it,το δευτερο αγαπημενο μου,εχει μεσα τραγουδια γραμμενα απο τον mike offender και θα επρεπε να αναφερθω σε mdc,offenders.και βαριεμαι.
    -το 4 of a kind,ειναι ο πρωτος δισκος που αγορασα ποτε στην τρυφερη ηλικια των 15.δεν θα μπορουσα να ειμαι αντικειμενικος.
    -το thrash zone λογω του τιτλου του θα αποθαρρυνε τον φιξξξερ.καθως και οτι ειναι "σουπα" δισκος αναμεσα στους ντιντηδες χεβυμεταλλαδες.
    -το definition,ειναι πολυ δυσευρετο.
    -το full speed ahead βγηκε μονο σε cd.και ως γνωστον,ενας δισκος,οσο καλος και αν ειναι,αν δεν εχει βγει σε βινυλιο,δεν εχει κυκλοφορησει ποτε.

    Crossover λοιπον.θα μπορουσα να γραφω ατελειωτες ωρες για αυτον τον δισκο αναλυοντας καθε νοτα και στιχο του.θα προσπαθησω να μην το κανω.και απλα θα προκαλεσω,και θα πω πως γελαω με ολους αυτους τους θρασαδες που οι slayer τους πορωνουν,οι bulldozer (γιαμαγιαμαγιαπιγιαπι γιαααα ολε ολε ολε!) τους φαινονται γρηγοροι και ακραιοι,οι τσιριχτες λουκιες anthrax+overkill τους προκαλουν να mosh-αρουν σφοδρα.
    σε αυτον τον δισκο οι d.r.i,ειναι ακομα κατα πολυ μεγαλυτερο ποσοστο hardcore παρα μεταλ(περιπου 80/20 αναλογικα).ταχυτατοι σαν σφαιρες,με ριφφ που σου καρφωνονται στο μυαλο,και τα πιο πειστικα οργισμενα φωνητικα που ακουστηκαν ΠΟΤΕ,δημιουργουν εναν δισκο που γεννησε 2 τασεις.
    -απο την μια οι ελαχιστοι μεταλλαδες που τους γουσταραν(οι dri ειναι περιπτωση μπαντας που ή την μισεις ή την λατρευεις.δεν εχει μεση οδο),μιας και μπορεσαν να πιασουν το vibe του μπαχαλου που επικρατει σε καθε τους νοτα.
    -απο την μια οι πανκς που αντιμετωπισαν με σκεπτικισμο τα μεγαλυτερα τραγουδια,τα ελαχιστα πλην ομως υπαρκτα σολο.
    οι D.r.i πορευτηκαν τα επομενα χρονια αναμεσα σε αυτα τα 2 μονοπατια.ειναι η πιο αυθεντικη μπαντα του ειδους,ποτε δεν αλλαξαν,ποτε δεν εγιναν πιο "μοντερνοι",παραμενουν τα ιδια κωλοπαιδια του κερατα και οι ιδιοι μπαχαλοι εδω και 28 χρονια ακριβως.
    εκρηκτικη λαιβ μπαντα,ειχα την ευκαιρια να τους δω το 2003 και να μπουν στο πανθεον των 3 καλυτερων λαιβ που εχω δει στην ζωη μου.doom,d.r.i,suicidal tendencies.
    τα τραγουδια του δισκου ειναι απλα πορωτικα ολα,ταχυτατα,με στιχους που σε κανουν να θελεις να σπασεις κεφαλια.when you least expect it,until then i ll just pretend,you re still my friend,but in the end your time will come...
    τι να πω.και ενα εκατομμυριο φορες να ακουσω αυτον τον δισκο δεν θα τον βαρεθω.ειναι η ιδια μου η ψυχοσυνθεση.

    edit-να σημειωσω επισης πως υπαρχουν ακομα και ειναι ενεργοι,και ηχογραφουν καινουργιο δισκο επειτα απο 14 χρονια...χαχ!οπως επισης και οτι εχουν ενα κοινο σημειο με μια αλλη αγαπημενη μου μπαντα,τους wipers.οπως λοιπον δεν εχω γνωρισει ανθρωπο που να γουσταρει τους wipers και να μην ειναι καμενος ψυχολογικα,συναισθηματικα πολλες φορες και σωματικα,ετσι δεν εχω γνωρισει και ανθρωπο που να γουσταρει dri και να μην ειναι απο λιγο εως πολυ μπαχαλος.
    οι ιδιοι οι dri ηταν μεγαλοι μπαχαλοι και τσογλανοι,αλλα σαν συμπεριφορα απεναντι σε οπαδους τους ηταν τζετ,εχω ακομα κρατημενο το γραμμα που μου ειχαν στειλει σαν απαντηση,που ειχε μεσα δωρακια φωτο,παλια εισητηρια,και το πρωτο τους 7αρακι.
    Στην ελλαδα ειχαν παρα πολλους οπαδους,κυριως στην θεσσαλονικη(αθηνα ακομα και τωρα ειναι πιο "παραδοσιακοι",και οι πανκς αλλα και οι μεταλλαδες).ιστορικη ηταν η πρωτη συναυλια που ειχαν δωσει στον Ελλησποντο,που ειναι 40 μετρα απο το σπιτι μου και ακομα θυμαμαι την επομενη μερα να πηγαινω σχολειο και να εχει καει η μιση γειτονια.
    η κριτικη αυτη ειναι αφιερωμενη στον (μεγαλυτερο μου) ξαδερφο που με εφερε σε επαφη με την μουσικη τους.
    Last edited by Reject; 26-03-2009 at 00:38.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  2. #2
    Rad Child Nasum's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Gomorrah
    Posts
    2,332

    Default

    HORNZ UP FOR PUNKEE!
    Мама Люба давай, давай, давай


  3. #3
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    το εχω βινυλιο αυτο...εξολοθρευει

  4. #4
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    http://www.youtube.com/watch?v=AN_NMjfVeO8
    το τελος το ιδιο.

    το χαος που λατρευουμε απο τα πρωτα.
    http://www.youtube.com/watch?v=_yn68eGDZL4

    στην πρωιμη τους καθαροαιμη χαρντκορ φαση,πιστευω πως δεν υπαρχει μπαντα που να μπορει να τους κοντραρει απο αποψη εντασης.κανεις,απο κανενα ιδιωμα.
    Last edited by Reject; 26-03-2009 at 00:48.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  5. #5
    Senior Member Frost's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Into The Everflow
    Posts
    100

    Default

    Opws ta eipe o threadstarter peri tou album,poly pio mpaxala k gamw ta palikaria apo polles thrash linatses...
    Little people,little houses,happy living little lives..
    And when they wake up with perfect make up..
    It makes me sick..

  6. #6
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    (οι dri ειναι περιπτωση μπαντας που ή την μισεις ή την λατρευεις.δεν εχει μεση οδο)
    Ακριβως εδω ανηκω,ωραιο και συμπαθητικο συγκροτημα αλλα για μενα του ενος δισκου, συγκεκριμενα του πρωτου.Τα υπολοιπα αλμπουμ εχουν απο μερικα καλα κομματια αλλα δεν συγκρινονται με τιποτα με το πρωτο.Στην συναυλια τους που ειχα παει το 2003 ειχε γινει της πουταναρας (και με τρελο ντου απο πανκηδες-μεταλαδες ).
    Και για να μην ξεχνιομαστε,κατι slayer,anthrax kai bulldozer που αναφερθηκαν γαμανε στεγνα οτι ακους ΚΕΦΑΛΑ
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  7. #7
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    enas ap tous kalyterous diskous sthn istoria ths mousikhs.....

    y.g.:to xw apo 12-13 se kaseta, to eixa liwsei kai de mporw na eimai antikeimenikos.
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    [.και απλα θα προκαλεσω,και θα πω πως γελαω με ολους αυτους τους θρασαδες ,οι bulldozer (γιαμαγιαμαγιαπιγιαπι γιαααα ολε ολε ολε!) τους .
    Οκ ,δεν έχεις ακούσει Bulldozer (μην αρχίζεις να μου ξεφουρνίζεις ονόματα τραγουδιών, σίγουρα ξέρεις μερικά αλλά δεν έχεις κούσει).

    Αφού λοιπόν ΔΕΝ έχεις ακούσει Bulldozer γιατί γράφεις ΤΕΤΟΙΕΣ μαλακίες? Ούτε πιο γρήγοροι, ούτε πιο χαοτικοί, ούτε πιο βρώμικοι, ούτε πιο τίποτα οι DRI σε σχέση με τον Μιλανέζικο οχετό.

    Αυτά......

    Εκτίθεσαι.
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  9. #9
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    ειχα 2 δισκους.οι οποιοι εφυγαν κλωτσηδον απο το σπιτι.day of wrath και final separation.σιγα τις ταχυτητες,τπτ πρωτο dri τους εχει υπερχαλαρα.ναι,ηταν πιο "υπογειοι",αλλα ρε φιλε ΔΙΚΑΣΗ.ελεος δλδ.και 4λεπτα τραγουδια.γιοοον.
    ουτε σου βγαζουν το συναισθημα να σπασεις τα παντα,ουτε υστερικοι ειναι.μια σκοτεινη μπαντα ειναι,που απλα εχουν βρωμικο ηχο.ουτε ενταση σου βγαζουν,ουτε οτι παιζουν χωρις να υπαρχει αυριο.
    εσυ θα μας παλαβωσεις τελειως.σε λιγο θα μας πεις πως το world downfall των terrorizer ειναι φλωρικο σε σχεση με τους onslaught και τους warfare.
    Last edited by Reject; 26-03-2009 at 23:52.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    άμα το Mad Man,Cut Throat και το Fallen Angel δεν σου βγάζουν feeling να τα γαμήσεις όλα τότε τι να σου πω ρε μάστορα. Είσαι απλά νεκρός

    Aν το κριτιριό σου είναι και η διάρκεια τότε υπάρχει διαφορά απόψεων.

    Το Final Seperation είναι πιο "χαλαρό" αλλά ,και φυσικά, δεν έχεις ακούσει το IX ,έτσι. Αυτή η μπάντα απλά ήταν ΑΚΡΑΙΑ! Ε τώρα άμα σε ενοχλεί η δίκαση (που σιγά την πολύ που είχαν)αυτό δεν είναι κριτήριο "πουσταριού" έτσι? Άλλο άμα εσύ δεν γουστάρεις........


    Πάρε λοιπόν να έχεις και τα ξαναλέμε


    http://www.youtube.com/watch?v=cQAVka_WEPM

    http://www.youtube.com/watch?v=Liq5k845Nfk

    Τα υπόλοιπα τα είπες μόνος...πιο υπόγεια, βρώμικη, σκοτείνη κτλ.

    Και τσέκαρε και το Klister και μετά τα μελέ!

    Η
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  11. #11
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    αι ΛΙΖ γιου γουιν

  12. #12
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    twra pou to ksanaskeftomai mou fainetai poly periergo re punkh pou sou aresei to crossover....einai poly metal re...

    kata talla to sxolio gia bulldozer htan teleiws akyro, exei dikio o witchie.
    kamia sygkrish kai oi italoi einai apla 8eoi. auta
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  13. #13
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    ναι,μεταλ ως εκει που δεν παει το κροσσοβερ.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  14. #14
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    ακομα δεν θυμαμαι το λογο που δεν ειχα παει σε εκεινο το live!
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  15. #15
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    ακριβως το ντραμμινγκ που σιχαινομαι,εντελως μεταλ υφος.αυτο που σου ειπα,οτι ο ρυθμος δεν σε προκαλει να αρχισεις εναν "κυκλο".
    γενικα,μου ακουγονται πολυ μπερδεμενες ολες αυτες οι μπαντες φαση μπουλντοζερ.προτιμω nuclear assault,πιο χυμα πραγματα και τιγκα στο κεφαλι.
    κατι ΤΕΤΟΙΟ ομως ειναι οτι καλυτερο για την φαση που περιεγραψα.
    http://www.youtube.com/watch?v=1esAeGS517o
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

Similar Threads

  1. Abattoir - The Only Safe Place LP 1986
    By GuardianOfIvorytower in forum Albums
    Replies: 11
    Last Post: 15-03-2009, 01:25
  2. Cliff: 1962-1986..
    By BLiTzER in forum Music Discussion
    Replies: 37
    Last Post: 28-09-2008, 15:14
  3. Audiopain - 1986
    By Kveldssanger in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 31-05-2007, 15:46
  4. Marduk, Desolation, Crossover in March...
    By Heretic in forum Live & Events Talk
    Replies: 43
    Last Post: 20-02-2006, 00:00
  5. Ancient + Crossover @ Underworld
    By Rotting_Christ in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2005, 22:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •