Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: My Dying Bride - For Lies I Shire

  1. #1

    Default My Dying Bride - For Lies I Shire



    Έχουμε και λέμε, 9 τραγούδια:

    1. My Body, A Funeral
    2. Fall With Me
    3. The Lies I Shire
    4. Bring Me Victory
    5. Echoes From A Hollow Soul
    6. Shadowhaunt
    7. Sanctuario Di Sangue
    8. A Chapter In Loathing
    9. Death Triumphant

    Η μεγάλη επιστροφή του βιολιού που όλοι οι φανατικοί φανς των Brides ζητούσαν τόσο καιρό. Προσωπικά ενθουσιάστηκα, αν και δεν το περίμενα...
    http://nightalk.listen2myradio.com/
    Οι Μεταλλικές Ραψωδίες ξανά μαζί σας τον Σεπτέμβρη!

  2. #2

    Default

    το χα ξαναπει νομίζω καπου εδω γύρω.
    Μεγαλη φόλα.
    Απο το εξώφυλλο μεχρι το βιολί του. Δεν μου αρεσε ο ήχος του βιολιου, δε μ'αρεσε που δεν οδηγουσε τη φαση (φανηκε οτι μπηκε για να μπει), δε μ'αρεσαν οι αστειοι στιχοι και γενικα δεν υπηρχε εμπνευση.Δεν μπαινω στη διαδικασία να το συγκρίνω με τα προηγουμενα γιατι τότε ειναι που θα το θαψω.

    Εν ολίγης ζαχαρης πιστευω ότι αμα δε λεγαν My Dying Bride δε θα του δινε κανεις σημασια. Και δυστυχως οχι δε θα του δωσω δευτερες ευκαιρίες. Αμα το καναμε αυτο το ψυχαναγκαστικο πραμα με ολα τα αλμπουμ στην τελικη ολα θα μας αρεσαν.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  3. #3
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Κι εγώ έχω ξαναμιλήσει για το εν λόγω δίσκο, αλλα μιας και έγινε και ξεχωριστό thread, έχω να πω τα εντελώς αντίθετα απο τον φίλο distortion.ΔΙΣΚΑΡΑ με τα όλα της! Μακράν το καλύτερο απο τις τρείς τελευταίες κυκλοφορίες τους (οχι οτι τα "Songs of darkness, words of light" και "Line of the deathless kings" ειναι άσχημα, κάθε άλλο..). Ο ήχος του βιολιού επέστρεψε όχι σαν αναμάσημα του παρελθόντος, αλλά σαν μπόλιασμα απο το underground (βλέπε Forest of Stars).Μεγάλος δίσκος, που σίγουρα αν τον ακούσεις μόνο μια φορά, έ στην τελική τι συμπεράσματα περιμένεις να βγάλεις;
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  4. #4

    Default

    Θα έρθω να συμφωνήσω με το φίλτατο distortion και αν και κάπου τα έχω ξαναγράψει ας τα πω και εδώ..

    Για μένα είναι ότι πιο ανέμπνευστο έχω ακούσει από τους πολυαγαπημένους

    Να χέσω και το βιολί να χέσω και τα πάντα..

    Είναι η χειρότερη performance που έχω ακούσει από τον Aaron τον οποίο και θεωρώ το βασιλιά του είδους..

    Το εξώφυλλο ΔΕΝ είναι MDB! Ούτε μαστουρωμένοι δε θα το επέλεγαν. Γαμωτο είναι μια μαλακισμένη GAY ζωγραφίτσα που έκανε ένα 12χρονο που πριν ένα μήνα του έμαθαν το photoshop.. ΔΕΝ αντιπροσωπεύει το μεγαλείο αυτής της μπάντας και δε συνάδει με τις εξωφυλλάρες προηγούμενων κυκλοφοριών τους..

    Δείχνουν τρομερά ανέμπνευστοι, τρομερά ντεφορμέ και η χρήση του βιολιού στα δικά μου αυτιά ακούγεται επιτηδευμένη προκειμένου να κερδίσουν λίγο την εύνοια των οπαδών και να ισοφαρίσουν κατά κάποιο τρόπο τις παπαριές που ηχογράφησαν.

    Οι ΜDB έβγαλαν τον τελευταίο τους δίσκο "The Dreadful Hours" και από κει και πέρα μας έχουν φλομώσει στις μαλακίες..
    Τέσπα εγώ περιμένω να ρεφάρουν γιατί είναι και καλοί μουσικοί και καλοί συνθέτες και γενικά το είδος το κατέχουν καλύτερα ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ..
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  5. #5
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Νομιζω οτι γινεστε υπερβολικοι ρε παιδια.Το εξωφυλλο ειναι πιπα θα συμφωνησω απολυτα σ αυτο.Αλλα σαν δισκο μαλακιαρα δεν τον λες με τιποτα.Δεν ειναι κορυφαιο αλλα ειναι πολυ καλο.Ναι το Ντρεντφουλ Αουαρς ηταν ασυγριτο μπροστα σ αυτα που ακολουθησαν.Αλλα για μενα οι ΜΔΒ δεν εχουνε βγαλει μετριο δισκο και αυτος το αποδεικνυει επισης οντας το λιγοτερο καλο απο τα αλμπουμς των 00ς.Μη γινεστε απολυτοι.
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  6. #6

    Default

    Φίλτατε Boris-San δεν είναι θέμα απολυτότητας, απλά από τους κορυφαίους πάντα πρέπει να έχει κανείς απαιτήσεις.. Και τούτοι δω είναι οι κορυφαίοι, είναι οι πιο διαχρονικοί, είναι αυτοί που ακόμα και όταν τους εγκατέλειψαν οι άλλοι 2 της παρέας συνέχισαν σταθερά να βγάζουν ΔΙΣΚΑΡΕΣ και από αυτούς εγώ τουλάχιστον έχω απαιτήσεις.. Και στα εξώφυλλα και στους στίχους και στις συνθέσεις.. Και αυτοί απλά βγάζουν μετριότητες ενώ θα μπορούσαν πιθανόν να το είχαν διαλύσει κιόλα και να τους μνημονεύουμε τωρα σαν μια τεράστια αψεγάδιαστη μπάντα που έμεινε στην ιστορια..

    ΓΙΑ μένα πλεόν έχουν ψεγάδια και αυτά είναι οι 3 τελευταίοι τους δίσκοι..
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  7. #7

    Default

    α tyler δεν τ'ακουσα μια φορα ρε. Το ξαναβαλα κανα 2 αλλα δε με κερδισε με τιποτα ρε. Δε ξερω δεν ειναι του γούστου μου ο δίσκος, και θα συμφωνήσω με τον εντρανσ στο ότι νταξ κακα τα ψεμματα περιμενα περισσοτερα απο αυτους γιατι τους θεωρω τετραπερατους μουσικούς.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  8. #8
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Συμφωνω απολυτα με αυτο ου εσυ θεωρεις για τους ΜΔΒ.Αλλα πχ εμενα το τελευταιο μου αρεσε πολυ.Αλλα να λες οτι αφαιρουν απο την τεραστιοτητα τους οι τελευταιοι 3 δισκοι ειναι υπερβολικο.Δεν ξερω αλλα εμενα το Λαινο οφ Ντεθλεςς κινγκς μ αργε πολυ,και τουτο νταξ δε με συγκινει κιολας,αμα θελω κατι τετοι βαζω καποιο απο τα 2ο ντρεντφουλ η το αμεσως προηγουμενο του.Ειναι και θεμα γουστου ετσι?Και ναι και εγω θα ηθελα να βγαζουν συνεχεια τεραστιους δισκους,αλλα ισως εξελικτικα εξαντληθηκαν με το Ντρεντφουλ που ειναι διαχρονικο αριστουργημα,αλλα ξεπουλημενο δε το λες ρε συ το αλμπουμ ουτε οικτρο.Τεσπα κουβεντα να γινεται ετσι?
    Και μενα το εξωφυλλο με απογοητευσε και πολλες φορες το αλμπουμ παιζει για μενα πολυ σημαντικο ρολο να εχει ωραιο εξωφυλλο.
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  9. #9

    Default

    α όχι ρε τι ξεπουλημενο... αυτα είναι ορολογίες του χαμερ επι Load. Τι πα να πει ξεπουλημενος. Ούτε οικτρό οχι. Απλα το πες και μονος σου "θεμα γουστου"
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  10. #10
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Kαλα προφανως αι ξεπουλημενο ειναι απλα ηλιθιο σαν ορος.Εμενα παντως για να καυλωσω μπου χρειαζεται ενα λαιτ ατ δι εντ οφ δε γουορλντ και τους κορυφαιους δισκους των ΜΔΒ τους πιανει μοναχα το πρωτο φουλ λενγκθ των Κατατονια
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  11. #11

    Default

    λαιτ ατ δι εντ οφ δε γουορλντ
    και να που τα γούστα καμια φορα ταιριαζουν
    τον λατρεψα το δισκο. αλλα ας μη γαμαμε το θρεντ.
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  12. #12

    Default

    autos o diskos einai oti kalytero kanane meta to dreadful hours...to akouw kathe mera k denbriskw logous na mhn arese se kapoious...to a line...itane mia moufa k misi me paidikous stixous opws apodeiktike se kapoies synenteukseis pou o idios o aaron paradektike pws tous egrapse kyriolektika teleutaia stigmh...me ksanakerdisan san opado k xairomai pragmatika gia thn epistrofh tou bioliou giati isws na itane auto pou tous eleipe telika tosa xronia...my body a funeral.for lies i sire,bring me victory...ola einai apithana me kati na anakalypteis kathe fora pou to akous...mesa sta agapimena mou mdb telika....to light at the end pantws proswpika den maresei to thewrw bareto k ta tragoudia poly megala gia to tpt...se sygrisi me alla tragoudia tous pou den einai toso monodiastata estw k an exoun diarkeia panw apo 8 lepta...
    pisw sto for lies...to a chapter in loathing pou daneizetai to teleutaio riff tou the blood.the wine....me ekane na xamogelasw ne ton black metal xaraktira tou....to latrevw!k agapaw tous mdb....k pragmatika den mporw na katalabw giati to thewreitai metrio....
    FUCK YOU YOU INSECURE PIECE OF SHIT

  13. #13
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    eipa na tou dwsw merikes eukairies giati me tin prwti akroasi mou fanike poly xamilo. telika exei orismena wraia simeia opws px kati riffs sto fall with me h' sto death triumphant alla de mporw na pw oti exei wraia komatia. poly eukolos diskos kai xiliopaigmena pragmata apo tous idious. gia mena o prohgoumenos diskos itan o kaliteros tous apo to dreadful hours.

    oson afora to violi...... pragmatika to evalan mono kai mono gia to 'comeback'. anempneusto, xwris na odigei tis sintheseis opws paliotera, mpike apla kai mono gia na mpei. eilikrina exw tin entipwsi oti xalaei tis sintheseis wres wres, kalitera na min ipirxe.


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  14. #14
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Quote Originally Posted by distortionofperception View Post
    α tyler δεν τ'ακουσα μια φορα ρε. Το ξαναβαλα κανα 2 αλλα δε με κερδισε με τιποτα ρε. Δε ξερω δεν ειναι του γούστου μου ο δίσκος, και θα συμφωνήσω με τον εντρανσ στο ότι νταξ κακα τα ψεμματα περιμενα περισσοτερα απο αυτους γιατι τους θεωρω τετραπερατους μουσικούς.
    ok apla to eipa giati etsi opos to egrafes nomiza oti to akouses mono mia fora, kai giati ki emena tis 2 protes fores mou akougotane poli metrios o diskos an kai allaksa ardin gnomi meta.opos kai na exei, gousta einai ayta
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  15. #15

    Default

    Δεν το βρίσκω καθόλου άσχημο ούτε το άλμπουμ, ούτε το εξώφυλλο των MDB. Αντίθετα μου άρεσε που συνεχίζουν το concept τους (όσων αφορά τα εξώφυλλά τους). Με εξαίρεση ένα-δύο άλμπουμς παλιότερα, κρατάνε το ίδιο θέμα.

    Επίσης, καλύτερο άλμπουμ τους θεωρώ (και είναι ) το Turn Loose The Swans, by far...

    (Αφού δεν βγαίνει ο ειδικός να τα πει, τα λέω εγώ...τι να κάνω; )
    http://nightalk.listen2myradio.com/
    Οι Μεταλλικές Ραψωδίες ξανά μαζί σας τον Σεπτέμβρη!

Similar Threads

  1. My Dying Bride News.
    By VirusXI in forum Music Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 10-07-2015, 12:14
  2. Replies: 46
    Last Post: 22-10-2008, 05:15
  3. Replies: 85
    Last Post: 11-04-2004, 22:28
  4. My Dying Bride - new album
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 17-12-2003, 09:14
  5. Nea apo to stratopedo ton My Dying Bride
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 54
    Last Post: 06-11-2003, 23:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •