Page 151 of 151 FirstFirst ... 51101141149150151
Results 2,251 to 2,261 of 2261

Thread: LOST (με spoilers) 2 [TV]

  1. #2251
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Phoebus ισχυρίζεσαι ότι στο BSG οι χαρακτήρες εξερευνήθηκαν 100% ή το αντίθετο?
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  2. #2252
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    @FIXXXER
    Όχι αδερφούλη, απλά εγώ εκτιμώ το καλό sci-fi. Εννοώ, ωραία τα μυστήρια, ωραίες οι περι-πλοκές, ωραία όλα αυτά του LOLST. Αλλά το ΚΑΛΟ SCI-FI στη πραγματικότητα είναι βαθιά ανθρωποκεντρικό και λειτουργεί ως ενδοσκόπηση. Τα μυστήρια, τα ρομποτάκια που εμφανίζουν ανθρώπινες συμπεριφορές, οι τεχνητές νοημοσύνες, οι εξωγήινοι, οι εξωτικά όμορφοι πλανήτες, τα διαγαλαξιακά ταξίδια, οι ουτοπίες κτλ, ΟΛΑ αυτά είναι απλά ένα μέσο για να σε κάνουν να αναρωτηθείς τι είναι ο άνθρωπος, τι είναι η ψυχή, τι μας ενώνει και τι έχει πραγματικά σημασία σ'αυτό το κόσμο που αξίζει να δώσεις τη ζωή σου ας πούμε. Είναι ερωτήματα που όλο και περισσότερο γίνονται πιο επίκαιρα καθώς το science fiction γίνεται science.

    Το LOLST ούτε στο ελάχιστο δεν αγγίζει αυτά τα πράγματα και ειλικρινά, όταν απευθύνεσαι σε ένα κοινό, σε μία γενιά ας πούμε που έχει φάει τον Philip Dick και τον Asimov με το κουτάλι, αλήθεια, τι περιμένεις ως παραγωγός/σεναριογράφος σειράς sci-fi; ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ!!!

    @H.
    OK, ας μην είμαι απόλυτος. Σίγουρα κάποιοι χαρακτήρες δεν θα εξερευνήθηκαν όσο θα ήθελαν μερικοί. Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος με τους χαρακτήρες του BSG (κοντά στο 100%), εκεί που δεν ικανοποιήθηκα είναι στους λόγους που εξηγήθηκε ό,τι χρειαζόταν εξηγήσεων, ακριβώς επειδή το σκεφτόμουν πάντα μέσα στα πλαίσια του science fiction (δε θέλω να το spoilerιάσω για όποιον δε το'χει δει). Ελπίζω να με πιάνεις.
    Last edited by Phoebus; 22-05-2010 at 23:45.

  3. #2253
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ρε συ Φοιβε, το ΛΟΛΣΤ οσοι το λατρευουν και τα αγαπουν, ειναι ακριβως επειδη ειναι ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες εσυ. Εχουμε δει 4 σεζον χτισιματος χαρακτηρων, για τους οποιους εχουμε μαθει και την τελευταια πτυχη του χαρακτηρα τους, εχουμε δει επεισοδια τα οποια αν και χτιζουν ενα μυστηριο κι ενα sci-fi χαρακτηρα, επικεντρωνονται στον ανθρωπο, στη μαχη του καλου με το κακο, στο ποσο λεπτη ειναι η ισορροπια μεταξυ της σωστης και της λαθος πραξης, σε φοβιες και κολληματα χαρακτηρων, σε γεγονοτα τα οποια συμβαινουν στη ζωη καποιου και διαμορφωνουν το χαρακτηρα του για παντα, κι εσυ μου λες για ουτοπιες, διαστημοπλοια, τεχνητες νοημοσυνες, εξωγηινους, ομορφους πλανητες και διαγαλαξιακα ταξιδια, απο τα οποια δεν εχουμε δει ΤΙΠΟΤΑ. Και στα καπακια σκαει ΜΙΑ σεζον, η πεμπτη, η οποια επικεντρωνεται στο time travel, ειναι ενας φορος τιμης ας πουμε στο υπεροχο genre sci-fi που ολοι οσοι βλεπουν ΛΟΛΣΤ γουσταρουν εστω και λιγο, για να μας θυμισει οτι ωραια ολα αυτα που λες και περιμενεις απο μια σειρα ανεξαρτητου ειδους, αλλα αν δεν εχει και λιγο μυστηριο, λιγο mindfuck, λιγο οτι ναναι, δεν εχει μαγεια, γιατι τα χουμε δει και σε εκατονταδες σειρες και ταινιες τα αλλα απο μονα τους. Και καθεσαι και μου κανεις ιστορια για την Σαρλοτ, τον Mr. Friendly, τον Αrzt, τον Λενον και τον Dogen. Δεν ξερω αν πιστεψες καποια στιγμη οτι στο ΛΟΛΣΤ θα σου αναλυσουν μεχρι βαθος περιπου 100 χαρακτηρες, αλλα αν δε σου εφταναν Sawyer, Jack, Kate, Locke, Charlie, Desmond, Sun, Jin, Hurley, Mr. Eko (εκει θελαμε παραπανω, αλλα ειχε ψυχολογικα ο ηθοποιος), Ben, Claire, Michael και ακομα και Boone, Shannon (αναλυθηκαν αρκετα πριν πεθανουν, κι ας ηταν λιγο φλατ), ε δε σου φταιει το ΛΟΛΣΤ και οι δημιουργοι για αυτο, αλλα εσυ.

    YΓ1. Σορρυ για το too lolst; didn't read
    ΥΓ2. Ρε συ, συγκρινεις λογοτεχνια με τηλεοραση? Asimov και Phillip K. Dick με Lindeloff και Cuse? Σελιδες με οθονη?
    Last edited by FIXXXER; 23-05-2010 at 00:13.

  4. #2254
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Άνα γεια σου Φοίβε γιατί άμα έλεγες ναι θα έκανα μονολεκτική απάντηση: Kara.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  5. #2255
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Ρε συ Φοιβε, το ΛΟΛΣΤ οσοι το λατρευουν και τα αγαπουν, ειναι ακριβως επειδη ειναι ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες εσυ. Εχουμε δει 4 σεζον χτισιματος χαρακτηρων, για τους οποιους εχουμε μαθει και την τελευταια πτυχη του χαρακτηρα τους, εχουμε δει επεισοδια τα οποια αν και χτιζουν ενα μυστηριο κι ενα sci-fi χαρακτηρα, επικεντρωνονται στον ανθρωπο, στη μαχη του καλου με το κακο, στο ποσο λεπτη ειναι η ισορροπια μεταξυ της σωστης και της λαθος πραξης, σε φοβιες και κολληματα χαρακτηρων, σε γεγονοτα τα οποια συμβαινουν στη ζωη καποιου και διαμορφωνουν το χαρακτηρα του για παντα, κι εσυ μου λες για ουτοπιες, διαστημοπλοια, τεχνητες νοημοσυνες, εξωγηινους, ομορφους πλανητες και διαγαλαξιακα ταξιδια, απο τα οποια δεν εχουμε δει ΤΙΠΟΤΑ. Και στα καπακια σκαει ΜΙΑ σεζον, η πεμπτη, η οποια επικεντρωνεται στο time travel, ειναι ενας φορος τιμης ας πουμε στο υπεροχο genre sci-fi που ολοι οσοι βλεπουν ΛΟΛΣΤ γουσταρουν εστω και λιγο, για να μας θυμισει οτι ωραια ολα αυτα που λες και περιμενεις απο μια σειρα ανεξαρτητου ειδους, αλλα αν δεν εχει και λιγο μυστηριο, λιγο mindfuck, λιγο οτι ναναι, δεν εχει μαγεια, γιατι τα χουμε δει και σε εκατονταδες σειρες και ταινιες τα αλλα απο μονα τους. Και καθεσαι και μου κανεις ιστορια για την Σαρλοτ, τον Mr. Friendly, τον Αrzt, τον Λενον και τον Dogen. Δεν ξερω αν πιστεψες καποια στιγμη οτι στο ΛΟΛΣΤ θα σου αναλυσουν μεχρι βαθος περιπου 100 χαρακτηρες, αλλα αν δε σου εφταναν Sawyer, Jack, Kate, Locke, Charlie, Desmond, Sun, Jin, Hurley, Mr. Eko (εκει θελαμε παραπανω, αλλα ειχε ψυχολογικα ο ηθοποιος), Ben, Claire, Michael και ακομα και Boone, Shannon (αναλυθηκαν αρκετα πριν πεθανουν, κι ας ηταν λιγο φλατ), ε δε σου φταιει το ΛΟΛΣΤ και οι δημιουργοι για αυτο, αλλα εσυ.

    YΓ1. Σορρυ για το too lolst; didn't read
    ΥΓ2. Ρε συ, συγκρινεις λογοτεχνια με τηλεοραση? Asimov και Phillip K. Dick με Lindeloff και Cuse? Σελιδες με οθονη?
    Μάλλον δε κατάλαβες πως κατακρίνω τη σειρά επειδή μας θεωρούν οι σεναριογράφοι καθυστερημένους, όχι επειδή έχει/δεν έχει time travelling, εξωγήινους και ρομποτάκια.

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΩΣ ΕΞΗΓΩ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΒΑΤΑΡ ΑΠΟ ΤΟ THE FOUNTAIN.

  6. #2256
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Δε σε καταλαβαινω τελικα ποιο ειναι το προβλημα σου με τη σειρα

  7. #2257
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Διάβασε το ποστ στη προηγούμενη σελίδα. Δε με ενδιαφέρει τόσο για χαρακτήρες όπως Abaddon, Zoe, Ilana κτλ που πήγαν άπατο, ή ακόμα και για τον Charlie ή την Rose με τον Bernard... το "μυστήριο" που τόσο πολύ φαίνεται να μας νοιάζει να αποκαλυφθεί (εδώ γελάμε) θα είναι μία μαλακία ακριβώς γιατί τόσο καιρό δεν υπηρετεί κανένα σκοπό πλην του να δημιουργεί νέα επεισόδια. Αύριο όμως έρχεται η μέρα της Αποκάλυψης, μουνάκια
    Last edited by Phoebus; 23-05-2010 at 01:18.

  8. #2258
    Eduard Khil
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ER
    Posts
    235

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Αύριο όμως έρχεται η μέρα της Αποκάλυψης, μουνάκια

  9. #2259

    Default

    Ούτε εγώ νομίζω ότι έχουν κανένα ιδιαίτερο βάθος οι χαρακτήρες στο λοστ. Αλλά δε νομίζω ότι ήταν και ποτέ αυτό το νόημα, το νόημα ήταν η πλοκή, τα μυστήρια και το wtf effect.

  10. #2260
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Άλλη σειρά, κανείς;
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  11. #2261
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default

    Μαλάκες αυτή τη στιγμή βιώνω κάτι πρωτόγνωρο. 15 επαφές στο μσν, με μόνο θέμα συζήτησης το φινάλε. Ο ένας κράζει, ό άλλος εκθειάζει, ο άλλος λέει πόσο γαμάτο ήταν το τρολολο νταρμα βιντ κτλ κτλ. Μ' έχει πιάσει κ ένας γαμημένος κόμπος στο στομάχι. ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΡΙΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ.

Similar Threads

  1. [TV] Prison Break
    By Numark in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 1422
    Last Post: 06-04-2017, 18:56
  2. LOST (me spoilers e)
    By Elfstone in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 5966
    Last Post: 20-03-2009, 09:55
  3. the LOST chat, spoilers inside.
    By silencerius in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 08-03-2006, 18:56
  4. Lost (spoilers)
    By Phoebus in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 8
    Last Post: 12-10-2005, 15:40
  5. [Cinema] Spider (2002)
    By Buddy Lackey in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 11
    Last Post: 02-03-2005, 00:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •