Page 826 of 934 FirstFirst ... 326726776816824825826827828836876926 ... LastLast
Results 12,376 to 12,390 of 14000

Thread: Music off topic thread

  1. #12376
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Δεν άλλαξαν, η Sub-Pop θα κάνει τη διανομή στη Β. Αμερική (η Stranded στη Σκανδιναβία
    και η Rocket Recordings στα υπόλοιπα), όπως είχε γίνει και με το Stonegoat/Dreambuilding 7".
    Kαλά ρε, τόσο ξεφτίλα είσαι, στο φορουμ του Firestorm γράφεις;
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΕΚΤΑΝΗ!

  2. #12377
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    τα 608 πραματάκια που βγαίνουν για την φετινή record store day.
    δεν τρελάθηκα, αλλά έχει κ μερικά όμορφα.
    πχ
    81 BUILT TO SPILL ULTIMATE ALTERNATIVE WAVERS 2LP
    162 DOORS, THE WEIRD SCENES INSIDE THE GOLDMINE 2LP
    225 HAWKWIND CHURCH OF HAWKWIND 2LP
    499 SPACEMEN 3 TRANSLUCENT FLASHBACKS: THE 12" SINGLES 3LP


    http://www.officialcharts.com/chart-...revealed-2836/
    Last edited by cybernaut; 22-03-2014 at 18:02.
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  3. #12378
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default



    Προς τα που θα πρέπει να ψάξει κάποιος που αναζητεί καλογυαλισμένο groove σε αυτη τη φάση; (όχι εγώ, ένας φίλος )

  4. #12379
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default



    Ολόκληρος ο δίσκος by Abbath είναι έτσι όπως ακούς το παραπάνω τεμάχιο. Δεν είναι αναγκαστικά αυτό το καλύτερο κομμάτι, έχει και πιο γρήγορα και πιο mid tempo.



    ^Πιο doomy, αλλά μεγάλη αξία (όχι χρηματική) ο δίσκος.



    Ας ακούσει και το τιτάνιο Chapter 6 από Candlemass, π.χ. το:







    Αν μου σκάσει τπτ άλλο, θα σου στείλω.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #12380
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΡΕΣ ΔΕΡΜΑΤΙΝΕΣ ΚΑΜΠΟΪΚΕΣ ΜΠΟΤΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΧΟΡΕΨΩ ΤΟ ΤΑΡΟΤ ΓΟΥΜΑΝ????

    http://www.rollingstone.com/music/ne...first-20140324
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #12381
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default



    Τον Μάιο ο καινούργιος.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  7. #12382
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ra Pariah, σε ευχαριστώ πολύ. Ό,τι έδωσες γαμάει φυσικά αλλά λείπει κάπως ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό που ψάχνουμε και νομίζω ότι έχει να κάνει κυρίως με τα ρυθμικά.

    Το Days of North Winds που έδωσες το έχει, στο ρεφρεν όπου μπαίνει αυτό το μπρεηκαριστό τύμπανο ( το λέω καλά; ) και είναι το ίδιο που μπαίνει στο κομμάτι των Magus στα 0:29 πρώτη φορά και μετά στο ρεφρεν. Νομίζω είναι ένα στοιχείο που το περιμένεις περισσότερο από τύπους με "στονεράδικη" παιδεία όπως οι Magus και όχι τόσο καθαρού μεταλ όπως αυτά που έδωσες. Οι Grand Magus ωστόσο επειδή είναι μεταλάδες το συνοδεύουν με αυτά τα στοιχεία Judas Priest, το κάνουν πιο γρήγορα και το κάνουν και με αυτή τη σουηδική γυαλάδα στην παραγωγή ( ; ).

    Γι' αυτό το λόγο έψαχνα κυρίως σε χιπστεράδικα πράγματα κοντά στους The Sword και τους 3 Inches of Blood, κανείς όμως από όσους ξέρω δεν πιάνει το συγκεκριμένο groove. Έχεις παρόμοιες ιδέες;

  8. #12383
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα ακριβώς τι ψάχνεις αλλά αυτά μου ήρθαν πρωτα στο μυαλό:





    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  9. #12384
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ωραιότατα και τα τρία. Το πρώτο πολύ στρωτό μεταλ, το δεύτερο λίγο "προγκ" και λίγο doomίζον/witchfinder general, το τρίτο κάπως offtopic. Δεν ξέρω αν το παραμπερδεύω αλλά ρυθμικό groove έτσι δυνατό, έχει κι αυτό.

    edit: και αυτό, κάπως.
    Last edited by ikonoklast; 25-03-2014 at 00:49.

  10. #12385
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ikonoklast, έχεις απόλυτο δίκιο σε όλη τη μουσικ(ολογικ)ή περιγραφή που κάνεις. Εξάλλου το Grand Magus ουσιαστικά δεν είναι το παρακάτω μεταλλικώς φιλτραρισμένο;



    Από 3 Inches δύσκολα θα βρεις κομμάρα στο στυλ που ψάχνεις. Το παρακάτω είναι ένα κουλ ημι-midtempo κομμάτι, πάντως.



    The Sword έχω πάρα πολύ καιρό να ακούσω, αλλά σίγουρα θα έχουν υλικό που θα μοιάζει στο Grand Magus. Όταν τους άκουγα, είχα παρατηρήσει ότι οι ωραίοι τίτλοι ήσαν και όμορφα τραγούδια από δαύτους.

    Βασικά, το I by Abbath σου έκανε πιο πολύ κλικ επειδή έχει την Bathory νοοτροπία: πιο χαλαρά (όχι τίγκα metal όπως το Panzer) ρυθμικά παιξίματα στις κιθάρες, είχε και τα τύμπανα που περιέγραψες (μερικοί αυτά τα μέρη τα λένε 'σπασίδια' ), κι έδεσε το γλυκό. Το θέμα είναι ότι τέτοιο Bathory-ικό απλοϊκό heavy metal (επειδή δεν είναι στη φάση των Ereb Altor, που έχουν λιώσει τα πιο «υμνικά» κομμάτια του Ψηλού) δεν μπορώ να θυμηθώ ποιοι άλλοι παίζουν. Θα το 'χω στον νου μου, επειδή θέλω να βρω και για μένα κι άλλα στο ύφος.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  11. #12386
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    ικονο για δες αν σου κάνει

    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  12. #12387
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ra Pariah, έχεις πολύ έξυπνο αυτί. Το θέμα στις κιθάρες του Magnet που έδωσες είναι όντως το Hammer Of The North. Και ναι, το θέλουμε σε μεταλ. Κλαίω με τον όρο "σπασίδια" γιατί στην ηλεκτρονική λέμε σπασίδια περίπου (ή ακριβώς) το ίδιο πράγμα, ρυθμικά, και η καταβολή του είναι στο amen break. Είδη που έχουν σα βασικό στοιχείο τους το αμεν όπως η drum&bass και το breakcore πάντα πίστευα ότι είναι εγγενή με είδη όπως το στονερ/μεταλ που περιγράφω, το μεταλκορ/χαρκορ και άλλα.

    Τyler, ναι. Μάλλον ό,τι πιο κοντά σε αυτό που λέω, βέβαια χεβιροκιά παρά "μεταλ" με τον τρόπο των magus.

    Ένας φίλος που σκαμπάζει μουσικολογικά μου εξηγεί ότι αυτό που περιγράφω οι μεταλάδες το λέγαν/λέτε beatdown. Και είναι αυτό το σημείο στα τύμπανα του Hammer και του Abbath. Κάποιος ντραμερ θα μπορούσε να μας κατατοπίσει κατάλληλα. Anyway, σας ευχαριστώ.

  13. #12388
    Senior Member Gamopanagy's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    120

    Default

    οποιος γουσταρει και εχει λιγο ελευθερο χρονο ριχτε ενα λαικ στους chronosphere για να παιξουν οι μαγκες με τους sodom. https://www.facebook.com/photo.php?f...e=1&permPage=1

  14. #12389
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post


    Προς τα που θα πρέπει να ψάξει κάποιος που αναζητεί καλογυαλισμένο groove σε αυτη τη φάση; (όχι εγώ, ένας φίλος )

    κατ' αρχάς, το αρχικό ριφφ είναι ξεπατικωτούρα αυτό:




    σχετικά με το ρυθμό των τυμπάνων στο 0:29 που κόβουν στο μισό, καλά σου λέει ο φίλος σου, είναι ο ορισμός του beatdown. το οποίο δεν έχει σχέση τόσο με το μέταλ αλλά με το χάρκορ και κυρίως το metalcore. αλλά θα το βρεις σε οποιαδήποτε μπάντα που παίζει *core.

    στο sludgecore θα βρεις μπάντες που έχουν ταυτόχρονα groove και beatdown:

    Spoiler







    αν σε χαλάνε τα φωνητικά στα από πάνω μπορείς να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο:


    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  15. #12390
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    τα beatdown είναι ο ορισμός του μεταλικού χάρκορ είναι η αλήθεια και το αστείο είναι ότι το σημείο από τους grand magus υπάρχει σε κάθε σοβαρή (ή και όχι) NWOAHM μπάντα. απλά επειδή άκουγαν μικροί ιντέγκριτυ χώνουν περισσότερα τσακατσούγκα στο ριφφ. ορίστε το καλύτερο τέτοιο από απαρχής κόσμου.
    Last edited by Phantom Duck; 25-03-2014 at 09:58.

Similar Threads

  1. Didi Music.
    By Dragonlord in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 23-07-2020, 21:29
  2. The music off topic thread (survives!)
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 4767
    Last Post: 20-03-2009, 09:46
  3. Off topic music thread
    By The Charon in forum Musicians Chat
    Replies: 3
    Last Post: 24-09-2006, 13:16
  4. music off topic thread
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 61
    Last Post: 23-08-2006, 18:28
  5. Na fygei to off-topic thread apo to general discussion?
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 28
    Last Post: 05-02-2005, 17:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •