Page 753 of 934 FirstFirst ... 253653703743751752753754755763803853 ... LastLast
Results 11,281 to 11,295 of 14000

Thread: Music off topic thread

  1. #11281
    Child Of The Tide Captain Harlock's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Somewhere
    Posts
    153

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    όταν όμως τουλάχιστον οι μισοί δίσκοι οπυ έχει το top N σου είναι σκουπίδια, τότε υπάρχει πρόβλημα
    Γαμάτοι είναι οι δίσκοι!!

  2. #11282
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    [QUOTE=Captain Harlock;1204842]
    Αποτελέσματα δημοψηφίσματος για το καλύτερο concept Rock / Metal album


    6.Nightfall In The Middle Earth - Blind Guardian 38 ψήφοι

    8.The Dark Saga - Iced Earth 24 ψήφοι
    Εδώ στα concept υπάρχουν αυτά τα δύο. Γιατί για να είναι ένας concept δίσκος σε λίστα με τους κορυφαίους πρέπει να έχει και το ανάλογο στιγουργικό υπόβαθρο. Έτσι? Τουλάχιστον για μένα. Και οι συγκεκριμένοι είναι αστείοι.
    Ο δε Iced Earth είναι και μουσικά αστείος. Για μένα ε?
    Τώρα κάποιος θα πει ότι αντιφάσκω με την εξαίρεση του King Diamond, όπου το discography είναι γιατί δεν έχει αποφασιστεί ακόμα αν είναι καλύτερο το Them ή το Voodoo. Ε λοιπόν ο Κing έχει στιχάρες. Tον τρόμο τον ίδιο σε λογοτεχνία/ ποίηση (επίτηδς υπάρχουν και τα δύο), έχει και μουσικάρα, και είναι και ο Βασιλιάς. Παρακαλώ πολύ δεν δέχομαι οτιδήποτε και οποιαδήποτε ειρωνία για τον King Diamond, μόνο τεκμηριωμένο και σοβαρό αντίλογο. Και μην έχουμε αναφορές σε στιχους Melissa και Dont Break The Oath, εδώ μιλάμε για τους Κing Diamond.

    Και για πιο οντοπικ: Οι concept δίσκοι είναι το πακέτο και μουσικά και στιχουργικά και τέλος η ατμόσφαιρα που τα δένει αυτά. Ε λοιπόν το Bergtatt είναι από τους κορυφαίους τέτοιους δίσκους, όπως έλεγα και σε μια κουβέντα πρόσφατα.

    Spoiler
    Και το Hvis lyset tar oss
    I don't do drugs. I am drugs.

  3. #11283
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Quote Originally Posted by Leech View Post
    καμία έκπληξη για όποιον έχει μπει έστω και μία φορά στο rockoverdose.

  4. #11284
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    @ Καπετάνιο

    Το τελευταίο σου σημείο έχει ενδιαφέρον και εν πολλοίς συμφωνώ μαζί σου. Μια εξειδικευμένη καταλογογράφηση οφείλει να είναι... εξειδικευμένη. Όμως τίθεται το ερώτημα: εάν ο κόσμος ψηφίσει κάτι που δεν είναι metal, τότε τί γίνεται;

    Είναι πολύ σχετικά τα πράγματα και θαρρώ ότι πολλοί Έλληνες ακροατές αγαπάνε εξίσου τους Scorpions, τους Warlord και τους Death. Δεν υπερβάλλω. Τί θα πεις στον άλλον; Είσαι μεταλλάς, πέτα τους πρώτους; Δεν είναι πολύ λογικό επίσης Θηατεράδες να ψηφίζουν Floyd;
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #11285
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    γιατί ρε παιδιά τι έχει το operation : mindcrime ?

    Spoiler
    I'll bury you in your god's fucked garden

  6. #11286
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Δεν χρειάζεται να έχεις ανακαλύψει κανένα και καμία μπάντα για να μπορείς να κρίνεις ότι ένας concept δίσκος κρίνεται και για τους στίχους του ισοβαρώς με τη μουσική του. Ε μετά πήγαινε και διάλεξε. Και δεν έχει σημασία τι λίστα είναι, είναι αφορμή για κουβέντα. Μόνο τις λίστες του Χαμμερ δηλαδή θα σχολιάζει κάποιος.
    I don't do drugs. I am drugs.

  7. #11287
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ion Storm, διαβάζοντας το πρώτο σου ποστ, μου δημιουργείται η εικόνα ότι είσαι από αυτούς που αγκαλιάζουν τη νύχτα πριν πλαγιάσουν το Marriage και νιώθουν ότι εκείνη τη στιγμή διαδρούν με την Τέχνη. Επειδή όμως σε ξέρω και δεν είσαι τέτοιος τύπος, ζήτα συγγνώμη για το Nightfall.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #11288
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Χαχαχα. Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει τελευταία. Γελάω μόνος μου.
    Οκ. ίσως ήμουν λίγο βαρύς και απόλυτος. Το Nightfall παλαιότερα, αρκετά παλαιότερα μου άρεσε πολύ. Δεν θα με ακούσεις ποτέ να πώ κάτι κακό για τη μουσική του, το αντίθετο. Απλά λόγω κολλήματος σχολίασα τους στίχους του, σε άλλη φάση ίσως να μην το κάνω.
    I don't do drugs. I am drugs.

  9. #11289
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    ion storm, ξερεις δανεζικα και νορβηγικα;

  10. #11290
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Δεν σχολίασα το Tommy. Σχολίασα δύο άλλους δίσκους για πολύ συγκεκριμένους λόγους, και κυρίως το Νταρκ Σαγκα. Δεν με απασχολεί αν ο 16χρονος, 20χρονος, 30χρονος βάζει το οτιδήποτε στη λίστα του αλλά με απασχολεί ο οποιοσδήποτε να έχει τη λογική: εμένα μου αρέσουν οι Αισεντ Εαρθ, άρα ο concept δίσκος τους θα γαμάει επειδή είναι δικός τους. Γιατί έτσι.
    Μην αναφέρω πάλι τα κριτηρια μου, κατά τα οποία ένας concept δίσκος αξίζει αναφοράς.

    εντιτ.

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    ion storm, ξερεις δανεζικα και νορβηγικα;

    Ξέρω αγγλικά, τα οποία μου επιτρέπουν να διαβάσω την μετάφραση, κάποιο άρθρο για το δίσκο και τους στίχους του, και κυρίως μου επιτρέπουν να συνομιλήσω με κάποιον ο οποίος ξέρει νορβηγικά ή δανέζικα (αυτά που κολλάνε??), ώστε να ακούσω ένα έγκυρο σχόλιο για τους στίχους ή την μεταφρασή του. Και κυρίως μιλάω για την προσωπική μου άποψη, δεν ισχυρίστηκα ότι κατέχω την Αλήθεια.
    Last edited by ion_storm; 05-11-2012 at 21:34.
    I don't do drugs. I am drugs.

  11. #11291
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    ουτε γω ισχυριστηκα οτι ισχυριστηκες πως ξερεις την αληθεια [υποθετω ουτε αυτοι που ψηφισαν δαρκ σαγα ισχυριστηκαν κατι τετοιο]. κουβεντα κανουμε. τα δανεζικα τα αναφερω γιατι απ οτι ξερω τα νορβηγικα του βεργττατ ειναι πιο κοντα στα δανεζικα παρα στα σημερινα νορβηγικα. κατα τ αλλα, εγω θα ελεγα πως ουτε εσυ δινεις ιδιαιτερη σημασια στους στιχους, αλλα στην ατμοσφαιρα που το θεμα τους [ουτε καν οι ιδιοι οι στιχοι] δημιουργει. προφανως και δεν μπορεις να κρινεις στιχουργικα εναν δισκο απο μεταφρασεις [ποσο μαλλον αν οι στιχοι ειναι ποιηματακια οπου δεν μετραει απλως η κεντρικη ιδεα], ουτε απο το τι λενε αλλοι για αυτους. μπορει, περα απο το θεμα τους, η γλωσσα που χρησιμοποιουν οι ουλβερ να ειναι καρακιτσαρια η τριανταπεντε επιπεδα πανω απο τις μεταφρασεις [ασε που το πιθανοτερο ειναι πως αποτυγχανουν να δωσουν την ατμοσφαιρα που δινουν οι αυθεντικοι, οποτε αυτο που λαμβανεις εσυ ειναι δικη σου δημιουργια, οχι των ουλβερ].

  12. #11292
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Αυτό με τα δανεζικα, νομίζω ισχύει περισσότερο για το Nattens, αλλά επιφυλασσομαι. Ο απόηχος των στίχων που μπορώ να αντιληφθω πληρει τα δικά μου δεδομένα για να τους χαρακτηρίσω καλύτερους απο άλλους. Πιστεύω όχι λανθασμένα η υπερβολικά, λόγω των Ulver. Αν και ανοίγεις κουβέντα για την ανάγνωση στη μητρική γλώσσα του συγγραφέα/ποιητή η σε πίστες μεταφράσεις.
    Απο κει πέρα ναι όντως κουβέντα να γίνεται. Για αυτό και αναφέρομαι παραπάνω απο μια φορά στο τι αποτελεί για μένα έναν καλό και άξιο αναφοράς concept δίσκο. Μιλάω για μουσική, στίχους και ατμόσφαιρα. Δεν είναι το θέμα μας το Bergtatt, εκτός αν γίνει ψηφοφορία. Κυρίως για King ήθελα να μιλήσω.
    I don't do drugs. I am drugs.

  13. #11293
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Για πειτε τι τσεκαρω απο Echo & the Bunnymen ??
    Let The Freak Flag Fly!

  14. #11294
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Τα concept τους πρώτα απ' όλα.

    Spoiler
    Είναι της μοδός.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  15. #11295
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Αυτό με τα δανεζικα, νομίζω ισχύει περισσότερο για το Nattens, αλλά επιφυλασσομαι. Ο απόηχος των στίχων που μπορώ να αντιληφθω πληρει τα δικά μου δεδομένα για να τους χαρακτηρίσω καλύτερους απο άλλους. Πιστεύω όχι λανθασμένα η υπερβολικά, λόγω των Ulver. Αν και ανοίγεις κουβέντα για την ανάγνωση στη μητρική γλώσσα του συγγραφέα/ποιητή η σε πίστες μεταφράσεις.
    Απο κει πέρα ναι όντως κουβέντα να γίνεται. Για αυτό και αναφέρομαι παραπάνω απο μια φορά στο τι αποτελεί για μένα έναν καλό και άξιο αναφοράς concept δίσκο. Μιλάω για μουσική, στίχους και ατμόσφαιρα. Δεν είναι το θέμα μας το Bergtatt, εκτός αν γίνει ψηφοφορία. Κυρίως για King ήθελα να μιλήσω.
    στο οπισθοφυλλο του δισκου λεει πως ο γκαρμ εγραψε τους στιχους και ο αηβαρικιαρ τους μετεφρασε στα αρχαικα δανεζικα. απλως του ναττενς ειναι πιο αρχαια [συμφωνα με τους νορβηγους παντα]. λεω το εξης απλο, αλλο ο αποηχος και αλλο οι στιχοι καθεαυτοι. και μενα το νοημα των στιχων του δαρκ σαγα μπορει να μου φτανει και να μου περισσευει, ενω αν μου φερει τα νοηματα ενας ποιητης σε ελληνικη ποιητικη γλωσσα παιζει και να λατρεψω. αλλα, αλλο το νοημα, αλλο η χρηση και η ομορφια της γλωσσας που εκφραζει το νοημα, αλλο η μεταφραση. σκατα ο κινγκ νταημοντ!
    Last edited by sfinotouvlaki; 05-11-2012 at 22:28.

Similar Threads

  1. Didi Music.
    By Dragonlord in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 23-07-2020, 21:29
  2. The music off topic thread (survives!)
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 4767
    Last Post: 20-03-2009, 09:46
  3. Off topic music thread
    By The Charon in forum Musicians Chat
    Replies: 3
    Last Post: 24-09-2006, 13:16
  4. music off topic thread
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 61
    Last Post: 23-08-2006, 18:28
  5. Na fygei to off-topic thread apo to general discussion?
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 28
    Last Post: 05-02-2005, 17:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •