Σε σκέψεις έχει μπει ο ηγέτης των MACHINE HEAD, Rob Flynn, με το να μην ξαναπαίξει το “Davidian” ζωντανά μετά την επίθεση στο Las Vegas. Όλο αυτό έχει να κάνει με τους στίχους του τραγουδιού όπου σε ένα σημείο αναφέρει: “ I'll never live in the past / Let freedom ring with a shotgun blast" and "The bullet connects at last / Let freedom ring with a shotgun blast”.

Ο Rob Flynn δήλωσε σχετικά: “Είμαι υπέρ της οπλοκατοχής. Αλλά αυτός ο κ@ριόλης, αυτό που έκανε ήταν φρικτό. Αυτός ο τύπος είχε ένα 23άρι πολυβόλο στο δωμάτιο του ξενοδοχείου, είναι γ@αμημένα φρικτό, είναι απαίσιο αυτό που έγινε στο Las Vegas. Είναι απογοητευτικό. Όταν άκουσα για πρώτη φορά τις ειδήσεις χθες το πρωί, δεν μπορούσα να πιστέψω αυτό που έβλεπα και άκουγα. Σήμερα το πρωί σκεφτόμουν ότι δεν θέλω να ξαναπαίξω το “Davidian” σε συναυλία. Είναι τρελό. Πιθανότατα θα το κάνουμε, δεν το συζητήσαμε ακόμα με τα άλλα μέλη. Είναι τρομακτικό. Εκεί έξω υπάρχει τρέλα. Τι στο διάολο συμβαίνει με τους ανθρώπους;”.
Για τον Anselmo καλά τα είχε πει αλλά εδώ δεν άντεξε να μην είναι ο κλασικός μπουρτζοβλαχοαμερικάνος, είμαι υπέρ της οπλοκατοχής αλλά εκεί έξω υπάρχει τρέλα, είναι φρικτό και απαίσιο που κάποιοι κάνουν μακελειό με τα όπλα.