Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: επαγγελματικά δικαιώματα / επαγγελματική αποκατάσταση πληροφορικάριων

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default επαγγελματικά δικαιώματα / επαγγελματική αποκατάσταση πληροφορικάριων

    δε θυμάμαι αν έχει ξαναγίνει τέτοια κουβέντα αλλά οι γνώστες ας αναφέρουν εδώ τα κατωχυρομένα (αν υπάρχουν) δικαιώματα αποφοίτων πληροφορικής καθώς επίσης τις διαφορές σε αυτά μεταξύ ΤΕΙτζήδων, ΑΕΙτζήδων και πολυτεχνιτών.

    επίσης πόσο βάρος/αναγνώριση έχουν στην αγορά εργασίας πτυχία τύπου Certified Cisco/Microsoft/Redhat/κλπ Associate.
    Last edited by ubu; 19-03-2009 at 17:34.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,388

    Default

    Άντε γαμήσου ρε μαλάκα, διάβασες 1 μήνα και ρωτάς και για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Σοβαρά τώρα, αυτό το thread πρέπει να μπει στο politics.
    i would name her rock'n'roll.

  3. #3
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Εγώ, αν και ανενημέρωτος, θυμάμαι ότι είμαστε αγανακτισμένοι γιατί οι Πληροφορικάριοι του Καπιδιστριακού έχουν τα ίδια δικαιώματα με εμάς, τους Μηχανικούς Η/Υ, πενταετούς φοίτησης και τα λοιπά.

    Ας μιλήσει κάποιος σχετικός.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  4. #4
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    ότι έχω ακούσει εγώ είναι ράδιο αρβύλα και δεν έχω διαβάσει κάτι με τα ματάκια μου οπότε..

    λοιπόν οι ηλεκτρολόγοι μπορούν να υπογράψουν έργα. αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει αλλά υποθέτω πως κάποιος πληροφορικάριος αναγκαστικά πρέπει να έχει κάποιον ηλεκτρολόγο ανώτερο για τέτοιες δουλειές.

    συμπτωματικά ένας ηλεκτρολόγος μου είπε σήμερα ότι για καθηγητής οι τειτζίδες έχουν ευκολότερα θέματα για κάποιο λόγο. δεν το πολυπιστεύω.

    ας πει κάποιος σίγουρα όμως να μην λέμε και μαλακίες.

    τώρα που το σκέφτομαι όμως δεν με πολυνοιάζει

  5. #5
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    ότι έχω ακούσει εγώ είναι ράδιο αρβύλα και δεν έχω διαβάσει κάτι με τα ματάκια μου οπότε..

    λοιπόν οι ηλεκτρολόγοι μπορούν να υπογράψουν έργα. αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει αλλά υποθέτω πως κάποιος πληροφορικάριος αναγκαστικά πρέπει να έχει κάποιον ηλεκτρολόγο ανώτερο για τέτοιες δουλειές.

    συμπτωματικά ένας ηλεκτρολόγος μου είπε σήμερα ότι για καθηγητής οι τειτζίδες έχουν ευκολότερα θέματα για κάποιο λόγο. δεν το πολυπιστεύω.

    ας πει κάποιος σίγουρα όμως να μην λέμε και μαλακίες.

    τώρα που το σκέφτομαι όμως δεν με πολυνοιάζει

  6. #6
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    ετοιμάσου για μεγάλη και καλοπληρωμένη πούτσα αν αποφασίσεις να εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα. Επίσης μόνο με το πτυχίο και χωρίς προσωπική ενασχόληση, μην περιμένεις πολλά πράγματα.

    Οι πιστοποιήσεις cisco είναι μεγάλο σύν αλλά ακόμα μεγαλύτερο παλούκι για να τις πάρεις. Πήρα CCNA πέρισυ, διάβαζα ένα εξάμηνο σαν παλαβός
    [/URL]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    τι φράγκα έδωσες; έκανες προετοιμασία μόνος ή φροντιστήρια;

  8. #8
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    δεν πλήρωσα τίποτα, πήγα μέσω ενός προγράμματος, 8 ώρες μάθημα την εβδομάδα ήταν, θεωρητικά μπορείς να δώσεις χωρίς μαθήματα. Θα ψάξω να βρώ το cd με τα μαθήματα και τα mock tests για να στο ανεβάσω
    [/URL]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    α, μέσω ΟΑΕΔ; επιδότηση του ΟΑΕΔ στον εργοδότη σου για μετεκπαίδευση ας πούμε;

    ΕΝΤΙΤ: ναι, αν το ανεβάσεις θα είναι καλή φάση.
    Last edited by ubu; 23-03-2009 at 12:31.

  10. #10
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    λοιπόν οι ηλεκτρολόγοι μπορούν να υπογράψουν έργα. αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει αλλά υποθέτω πως κάποιος πληροφορικάριος αναγκαστικά πρέπει να έχει κάποιον ηλεκτρολόγο ανώτερο για τέτοιες δουλειές.

    Ένας πληροφορικάριος μπορεί να υπογράψει έργα, εφ' όσον πρόκειται για πληροφοριακά συστήματα και τα συναφή, άρα λογικά δεν ισχύει αυτό που λες.

    Tο CCNA έχει τη φήμη ότι είναι πολύ δύσκολο αν αποφασίσεις να το δώσεις χωρίς σεμινάρια και πολύ ακριβό αν κάνεις σεμινάρια. Αν έχεις εισφορές στο ΙΚΑ τότε ο ΟΑΕΔ σου πληρώνει μέρος ή όλα τα έξοδα σε συνεργασία με τον εργοδότη.
    Last edited by cloud; 28-03-2009 at 15:47.

  11. #11
    Custom User Title ari-m's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    PTR/PL3KL
    Posts
    1,352

    Default

    Quote Originally Posted by cloud View Post
    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    λοιπόν οι ηλεκτρολόγοι μπορούν να υπογράψουν έργα. αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει αλλά υποθέτω πως κάποιος πληροφορικάριος αναγκαστικά πρέπει να έχει κάποιον ηλεκτρολόγο ανώτερο για τέτοιες δουλειές.

    Ένας πληροφορικάριος μπορεί να υπογράψει έργα, εφ' όσον πρόκειται για πληροφοριακά συστήματα και τα συναφή, άρα λογικά δεν ισχύει αυτό που λες.
    iparxoun erga pou apaitoun tin ypografi pliroforikariou (...) opws antistoixa (apli periptwsi) to ilektrologiko sxedio enos spitiou xreiazetai ypografi ilektrologou? poios to exei orisei ayto kai pou? eisai sigouros oti isxyei i ypo8eteis?
    When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
    Hi, I 'm a signature Virus. Plz add me to your sig and help me conquer the world.
    ALERT! Signature Infected by Unknown Virus.
    Click Me

  12. #12
    Watching from a Distance Ragnarock's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    216

    Default

    Ε η λεξη εργο ειναι γενικη,δεν εννοει μονο την κατασκευη δρομου ξερω γω:Ρ
    H ολη διαδικασια για τη δημιουργια ενος λογισμικου εργο ειναι.Σε αυτο ο διαχειριστης του εργου λογικα θα ειναι πληροφορικαριος.

    Εγω που ειμαι παντως στην εφαρμοσμενη πληροφορικη δε νομιζω να εχω σχεσεις με μηχανικους οπως λετε,αλλα υπαρχουν καποιες κοντρες με τους οικονομικαριους γιατι με το πτυχιο απο τη σχολη μου μπορεις να ασχοληθεις και με οικονομικο κλαδο.

  13. #13
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    Quote Originally Posted by locust View Post
    δεν πλήρωσα τίποτα, πήγα μέσω ενός προγράμματος, 8 ώρες μάθημα την εβδομάδα ήταν, θεωρητικά μπορείς να δώσεις χωρίς μαθήματα. Θα ψάξω να βρώ το cd με τα μαθήματα και τα mock tests για να στο ανεβάσω
    Code:
    http://rapidshare.com/files/218830083/__933___955___953___954___972__Cisco_New.rar
    το είχα στο πατρικό μου τελικά γιαυτό άργησα να το βρω, sorry για την καθυστέρηση
    [/URL]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    είσαι ωραίος.

  15. #15
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Βγήκαν τα καινούργια επαγγελματικά δικαιώματα. Κοιτάμε διάταγμα 44 δλδ δεύτερη και τρίτη σελίδα.

    http://www.forums.gr/attachment.php?...3&d=1239367589

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 04-07-2008, 03:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •