Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36

Thread: ταμπέλες

  1. #1
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default ταμπέλες

    όχι στο δρόμο
    στη μουσική

    ποια η άποψή σας?
    τις χρησιμοποιείται? σας αρέσουν? βάζετε ταμπέλες στα πάντα?
    αν δεν σας αρέσει μια ταμπέλα που έχει μπει σε μια μπάντα, την ακούτε?
    θέλω να πω, αν ξέρω γω μια μπάντα έχει την ταμπέλα ποστ ροκ κ εσείς ακούτε μεταλιζον post ροκ (χ ναι δικό σου παράδειγμα, από το ποστ σου μου ήρθε να ανοίξω το τοπικ) θα την ακούσετε?
    ποια η θέση σας στο θέμα?

    προσωπικά τις σιχαίνομαι
    αναγκαίο κακό
    τις χρησιμοποιώ μονο όταν δεν γίνεται αλλιώς.
    όταν αναγκαστικά πρέπει να εξηγήσω κάτι σε κάποιον για το τι παίζουν οι τάδε πουχού κ δεν έχω να του βάλω.
    κ αυτό χωρίς να είμαι απόλυτος. εδώ δεν μπορώ να περιγράψω τι παίζω εγώ ας πούμε στην μπάντα μου, που το έχω "γράψει" κ εγώ, θα πω τι παίζει ο άλλος..

    δεν μπορεί δλδ Το Κάλκι να μη θέλει στο θρεντ Του μπάντες που πλησιάζουν πάρα πολύ στο ποστ ροκ γιατί έχουν σημεία που μεταλίζουν ή φλωρίζουν ξερωγωσεφάσηλεμετώρα.

    είναι απ'τα χειρότερα πράγματα που έχουμε ανακαλύψει και πολλές φορές δίνουμε τόσο μεγάλη σημασία σ'αυτές τις πίπες που χάνουμε την ουσία

    τι ποια είναι η ουσία? μουσική προφανώς.

    ντισκας



    πς. η αναφορά κ των δύο (2) χρηστών έγινε με κάθε σεβασμό κ αγάπη κ γούτσου γούτσου
    I must have some booze. I demand to have some booze

  2. #2
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    egw to eipa prin ligo kai sto antistoixo thread:

    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    tespa genika pisteuw oti kollame para poly se etiketes kai diaxwrismous se auto to topic xwris logo..

  3. #3
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Swollen View Post
    δεν μπορεί δλδ Το Κάλκι να μη θέλει στο θρεντ Του μπάντες που πλησιάζουν πάρα πολύ στο ποστ ροκ γιατί έχουν σημεία που μεταλίζουν ή φλωρίζουν ξερωγωσεφάσηλεμετώρα.
    τωρα μου τα χαλας. δεν ηθελα μεταλλιζουσες ποστ ροκ μπαντες για να μην γινει πουτάνα το θρεντ (όπως κι έγινε), λογικό αφού το μεταλλίζον ποστ ροκ δεν έχει και ιδιαίτερα παρόμοια αισθητική με το ποστ ροκ. δεν είπα πουθενά ότι δεν μ' αρέσουν. απλά είναι άλλο κεφάλαιο
    this is radio freedom.

  4. #4
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    μα κ εγώ δεν είπα ότι με χάλασε που θες να κρατήσεις μόνο τα καθαρά ποστ ροκ συγκροτήματα/δίσκους στο θρεντ
    με γειά σου με χαρά σου

    αλλού είναι το ποιντ!

    κ το συγκεκριμένο τοπικ δεν είναι αυτό που συζητάμε εδώ..
    αφορμή είναι

    ας γίνουμε πιο γενικοί λοιπόν
    I must have some booze. I demand to have some booze

  5. #5
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ούτε εγώ τις συμπαθώ, αλλά τις θεωρώ απαραίτητες για να μπορεις να συνενοηθείς. Στο παράδειγμα με το πόστ ροκ πχ.. Κάποιος γενικευοντας θα σου πει ποστ ροκ τους GSY!BE αλλά και τους Russian Circles και τους ISIS. 3 μπάντες παντελώς διαφορετικές μεταξύ τους.
    Αν εγώ τώρα του ζητήσω να μου προτείνει ποστ ροκ, έχοντας στο μυαλό μου τους Circles, άντε βγάλε άκρη. Χρειάζεται λοιπόν ο διαχωρισμός, αν και οι ταμπέλες που χρησιμοποιούνται είναι συνήθως άκρως χαζές.

    Γενικά νομίζω το όλο θέμα έχει να κάνει με το κατά πόσο εμβαθύνεις σε ένα είδος μουσικής αλλά και με ποιον το συζητάς. Η μάνα μου πχ, αν τη ρωτήσει κάποιος τι μουσική ακούω, θα πει METAL. Ομοίως κι εγώ, κι εσυ κι ο οποιοσδήποτε, αν μας ρωτήσει ένας καθηγητης (λέμε τώρα) θα του πούμε, ε ακούμε ροκ και μέταλ. Μεταξύ μας όμως οι όροι ροκ και μέταλ δεν είναι ούτε κατα διάννοια αρκετοί, κι εκεί δημιουργείται η ανάγκη για περαιτέρω ταμπελίτσες.

  6. #6
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΤΕΜΠΕΛΕΣ

  7. #7
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Εγώ πάντως όταν γουστάρω κάτι, ακόμα κι αν είναι justin timberlake, το βαφτίζω θρας πριν το ακούσω.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  8. #8
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by nikolasfluxus View Post
    ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΤΕΜΠΕΛΕΣ
    ... =/

    ελα, οι ταμπέλες μια χαρα βολικές είναι. οταν απ'τις ταμπέλες και μόνο δημιουργούνται κουλτούρες και οπαδοί είναι πρόβλημα.
    this is radio freedom.

  9. #9
    Senior Member Buddy Lackey's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Sahara
    Posts
    6,504

    Default

    Kai mias kai aformh gia olo ayto einai to thread peri tou post rock, mporeite na mou ekshghsete me pia logikh mpenoun oi GYBE katw apo th sygkekrimenh tampela? Akoute tipota "ROCK" sth mousikh tous?
    YOU ARE NOT SPECIAL. YOU ARE NOT BEAUTIFUL OR UNIQUE SNOWFLAKE. YOU'RE THE SAME DECAYING ORGANIC MATTER AS EVERYTHING ELSE. YOU ARE THE ALL-SINGING, ALL-DANCING CRAP OF THE WORLD.

    HIPPIE METAL OR NO METAL AT ALL


  10. #10
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Εγώ πάντως όταν γουστάρω κάτι, ακόμα κι αν είναι justin timberlake, το βαφτίζω θρας πριν το ακούσω.
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  11. #11
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Το όλο φάσμα της μουσικής είναι τεράστιο, άρα οι ταμπέλες είναι αναγκαστικό να υπάρχουν για να κατατοπίζουν. Όπως ακριβώς και η Γη είναι τεράστια για τον άνθρωπο και υπάρχουν οι χώρες, οι πόλεις, οι συντεταγμένες και άλλα μέσα για να τον προσανατολίζουν.
    Από κει και πέρα υπάρχουν άκρα όπως σε κάθε περιπτώση, τα οποία είναι εύκολο να εντοπιστούν και είναι στην κρίση του καθενός να τα αμφισβητήσει. Αυτά είναι 2 ειδών στην περίπτωσή μας (ή τουλάχιστον 2 μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή).
    1)Η περίπτωση δεν ακούω την χ μπάντα γιατί ανήκει στο ψ είδος. Κάθε μπάντα δεν "ανήκει". Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, απλά είναι κοντά κάπου. Προφανώς λοιπόν αυτός που δεν ακούει πόστ πχ, εαν πει οτι οι isis είναι για τον πούτσο χωρίς να έχει ακούσει, είναι βλάξ. Φυσικά υπάρχει και η προκατάληψη πρίν ακούσεις κάτι, εαν ανήκει σε ένα είδος που δεν συμπαθείς, αλλά και πάλι είναι στην κρίση του καθενός να την παραμερίσει.
    2)Η περίπτωση που για να περιγράψεις μια μπάντα χρησιμοποιείς 50 χιλιάδες είδη και λεπτομέρειες, καταντώντας σαν geek οπαδός star trek. Πότε δεν θα καταφέρεις να το περιγράψεις πλήρως οπότε μην το προσπαθείς.
    Συνοπτικά, ενώ το "αναγκαίο κακό" είναι μια φράση πολύ κοντά στο να περιγράψεις την ταμπέλα, δεν θα έλεγα οτι ισχύει. Καθώς το εαν είναι "κακό", εξαρτάται από τον τρόπο που χρησιμοποιούνται, όχι από την καθαυτή έννοιά τους.

  12. #12
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    Quote Originally Posted by Buddy Lackey
    Kai mias kai aformh gia olo ayto einai to thread peri tou post rock, mporeite na mou ekshghsete me pia logikh mpenoun oi GYBE katw apo th sygkekrimenh tampela? Akoute tipota "ROCK" sth mousikh tous?
    EPITELOYS!!!!! +1000 sta legomena toy filoy mpanthlakh.

    sto 8ema mas twra: oi tampeles einai anagkaies gia th synainohsh k th proo8hsh ths ekastote mpantas. Dhladh nai men o oros "space death-metal" na einai apeirws piasiarikos gia kapoia merida koinoy, alla apo thn allh mporei na perigrafei sto 100% to yfos mias mpantas (de moy erxetai kapoia sto myalo gia na parallhlhsw dystyxws).
    tis proalles as poyme, moy etyxe peristatiko poy eprepe na e3hghsw ti moysikh paizoyn oi Isis, se enan terma metala:

    - Post-metal legetai ayto poy paizoyn.
    - dhladh?
    - e pws na sto pw, einai kapws atmosfairiko k taytoxrona sklhro alla oxi toso metaladiko oso oi Metallica as poyme.
    - Progressive metal dhladh?
    - oxi opws les toys Fates k toys Theater omws
    - Opeth?
    - kamia sxesh. exoyn kanei periodia me tool
    - a de m aresoyn oi Tool
    - de moiazoyn k poly me Tool.
    - a!
    - m...

    oyte perifrastika oyte me tpt pantws de ginetai an den akoysei kapoios th X Y mpanta. pantws exei plaka na prospa8eis na tampelopoihseis mpantes poy praktika de ka8ontai katw apo mia k mono tampela. HORSE the band = Nintendocore gelaei o kosmos

  13. #13
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Το όλο φάσμα της μουσικής είναι τεράστιο, άρα οι ταμπέλες είναι αναγκαστικό να υπάρχουν για να κατατοπίζουν. Όπως ακριβώς και η Γη είναι τεράστια για τον άνθρωπο και υπάρχουν οι χώρες, οι πόλεις, οι συντεταγμένες και άλλα μέσα για να τον προσανατολίζουν.
    Από κει και πέρα υπάρχουν άκρα όπως σε κάθε περιπτώση, τα οποία είναι εύκολο να εντοπιστούν και είναι στην κρίση του καθενός να τα αμφισβητήσει. Αυτά είναι 2 ειδών στην περίπτωσή μας (ή τουλάχιστον 2 μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή).
    1)Η περίπτωση δεν ακούω την χ μπάντα γιατί ανήκει στο ψ είδος. Κάθε μπάντα δεν "ανήκει". Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, απλά είναι κοντά κάπου. Προφανώς λοιπόν αυτός που δεν ακούει πόστ πχ, εαν πει οτι οι isis είναι για τον πούτσο χωρίς να έχει ακούσει, είναι βλάξ. Φυσικά υπάρχει και η προκατάληψη πρίν ακούσεις κάτι, εαν ανήκει σε ένα είδος που δεν συμπαθείς, αλλά και πάλι είναι στην κρίση του καθενός να την παραμερίσει.
    2)Η περίπτωση που για να περιγράψεις μια μπάντα χρησιμοποιείς 50 χιλιάδες είδη και λεπτομέρειες, καταντώντας σαν geek οπαδός star trek. Πότε δεν θα καταφέρεις να το περιγράψεις πλήρως οπότε μην το προσπαθείς.
    Συνοπτικά, ενώ το "αναγκαίο κακό" είναι μια φράση πολύ κοντά στο να περιγράψεις την ταμπέλα, δεν θα έλεγα οτι ισχύει. Καθώς το εαν είναι "κακό", εξαρτάται από τον τρόπο που χρησιμοποιούνται, όχι από την καθαυτή έννοιά τους.

    Aυτο βασικα.

  14. #14
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Εγώ πάντως όταν γουστάρω κάτι, ακόμα κι αν είναι justin timberlake, το βαφτίζω θρας πριν το ακούσω.
    αυτο βασικα.
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  15. #15
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    arnoume na diavasw ta upoloipa posts

    h mousikh einai mousikh

    oi tampeles gia to metal hammer

    dhladh ti math rock re karagiozides
    kai alternative techno grunge metal na poume?
    i diafhmhsh kala sas gamaei



    pou thelw na katalhxw?
    h mousikh einai mousikh kai h wraia mousikh duseureth


    anti na asxoloumaste me tampeles as asxolithoume me olous tous ampalous pou exoun ena kalo track se kathe album kai tous kanoume theous


    ai sto dialo pia
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •