Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Εδώ.

  1. #1
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Εδώ.

    Μιλάμε για nu metal.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  2. #2
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    Default

    http://www.youtube.com/watch?v=6jjCm...om=PL&index=18 (side-project friden)

    http://www.youtube.com/watch?v=80gj9...eature=related (το κομματι)

    http://www.youtube.com/watch?v=dOO4VZeH4-g

    να μην πω αποψη μου για λιμπ μπιζκιτ και μαι γουει ορ δε χαιγουει γιατι θα μας παρουνε με τις πετριες..
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  3. #3
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Παύλο δε διαφωνώ ιδιαίτερα μαυτά που γράφεις αλλά κάνε ένα κόπο και άκουσε το ομώνυμο των deftones (το ομώνυμο ε, όχι το ντεμπούτο) και θα αλλάξουν πολλά.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  4. #4
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    naiiiiiiii porwsi
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  5. #5
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Παύλο δε διαφωνώ ιδιαίτερα μαυτά που γράφεις αλλά κάνε ένα κόπο και άκουσε το ομώνυμο των deftones (το ομώνυμο ε, όχι το ντεμπούτο) και θα αλλάξουν πολλά.
    παλια τους ξεχωριζα απο τον nunu-metal συρφετο...αλλα οχι πλεον...ουσιαστικα μιλαμε για κλασικο emo

  6. #6
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι παίζουν goth/pagan/tribal με οικολογικό και φεμινιστικό/μητριαρχικό περιεχόμενο.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  7. #7
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    σιγά μην παίζουν και agrotic metal ρε μινμιν


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  8. #8
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    boybands με τατουάζ.

  9. #9
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ''φορτισμενες'' ερμηνειες απο τον chino moreno...στιχοι ντεμεκ ''ευαισθητοι''..ραγισμενες φωνες λολ κλασικο αμερικανικο κολπακι

    ελα μωρε μαλακες επειδης καναν το passenger με τον ''ειμαι στο απυροβλητο'' keenan ξεχωριζουν απο τον βορβορο..μπομπρεκια...θυμαμε πρωτοσελιδα που τους χαρακτηριζαν ως ''the coolest band in the world''

    αγροτικο μεταλ παιζαν μονο οι Εξοριστοι και εχω και ντοκουμεντα

  10. #10
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    ε οχι και τοπικ για νιου "μεταλ" ρε πουστη
    μαγουλινο δεν το περιμενα απο σενα
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  11. #11
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Γράφω εδώ ό,τι έγραψα στο άλλο θρεντ και το σβήνω από κειθε.

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις απόψεις του Παύλου, όμως ένα point του φάντομ δεν πρέπει ιμο να αγνοηθεί (αυτό περί nu metal ως μεταβατικό στάδιο, εκτός αν δεν εννοούσε ακριβώς αυτό αλλά τεσπα εγώ το πάω εκεί).

    Εγώ που τελείωσα το σχολείο μόλις πριν από 2,5 χρόνια, όντας το πολύ ένα χρόνο μεγαλύτερος από τα παιδιά που απάρτισαν τη μουσική υστερία (10 συγκροτήματα ανα σχολείο) της schoolwave εποχής, βλέπω και παρατηρώ το εξής:

    Τα παιδιά αυτά που κυνηγάνε το όνειρο του να παίξουνε live παντού ό,τι μαλακία τους πλασάρει η μουσική βιομηχανία, μόνο καλό είναι. Γιατί μπορεί σήμερα να παίζουνε διασκευές Sum 41 και τίποτε πιο καινούργιες σουηδοemo μπούρδες, όμως αποκτούνε νέες γενιές επαφή με τη μουσική, όχι μόνο σαν ακροατές αλλά πλέον και σαν παίχτες. Αν προκύψουν 20 παίχτες σε ένα σχολείο, οι 5 από αυτούς δε θα προχωρήσουν σε κάτι καλό; Είναι λίγο απλοϊκή η σκέψη μου (γράφω αύριο τελευταίο μάθημα και έχω θολώσει από το διάβασμα!!!), αλλά νομίζω κάνω κατανοητό το point μου. Η πλαστική εφηβική δήθεν μουσική λειτουργεί θετικά πλέον που η νεολαία δε φοβάται να πιάσει ένα μουσικό όργανο, γιατί είναι προθάλαμος για πολλά πράγματα.

    Για να κάνω και τη διαφημισούλα μου, φίλοι μου από το σχολείο που σήμερα πάνε 3η λυκείου, ξεκίνησαν με χαζοcore μπάντες και σήμερα παίζουν αυτό: http://www.myspace.com/cohesiongr (μην κολλάτε στο αν είναι ωραία τα κομμάτια, αλλά στη συνολική αισθητική)
    Ε τι διάολο, κάτι λειτούργησε θετικά στην όλη ιστορία.

    Επίσης, αφού πάρουμε ως δεδομένο το ότι σήμερα οι 100πλάσιοι νέοι πιάνουν μία ηλεκτρική κιθάρα/μπάσσο, θα πρεπε να λάβουμε υπόψιν τη σχέση μεταξύ ακρόασης και παιξίματος μουσικής. Μπορεί με σχεδόν μηδενική βάση ακουσμάτων να παίζεις μουσική με μοναδικό σκοπό να παίξεις μαλακίες, όμως η μετάβαση στην "ποιότητα" είναι πολύ πιο εύκολη, κι αυτό γιατί δε χρειάζεται απαραίτητα να εξερευνήσεις άλλες μουσικές-σκηνές-δίσκους-ιστορίες αλλά μπορείς να ανακαλύψεις και πολλά καινούργια πράγματα από το όργανό σου και από την εξέρευνηση αυτού (διαλεκτική σχέση ακρόασης-παιξίματος μουσικής )

    Τεσπα, το ξέρω ότι το τράβηξα μακριά με αφορμή τα δικά μου βιώματα, εκεί που θα θελα να εστιάσω είναι η "χρησιμότητα" της εφηβικής μουσικής σε πολλές πτυχές της των προσπαθειών της νεολαίας.

  12. #12
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    αλλαξε υπογραφη μωρη πουστρα
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  13. #13
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Εγώ είμαι απλά ο messenger ρε Περικλή. Δεν ακούω εμπορικά σκατά, πρόσεχε τα λόγια σου.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  14. #14
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    αχαχχαχχαχχα τι γαμιολα εισαι
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  15. #15
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Δυστυχώς το nu metal είχε κάποιες σωστές ρίζες στις αρχές της δεκαετίας του '90 (Helmet, Quicksand, Fudge tunnel ακόμα και οι lapd) αλλα όπως όλα τα ιδιώματα που έτυχαν σχετικής εύνοιας από τα media, έτσι και αυτό άρχισε να χάνει την επιθετικότητα του και τον σχετικά ιδιαίτερο χαρακτήρα και να προσπαθεί να γίνει ο αχταρμάς ο ίδιος, τόσο μουσικά όσο και αισθητικά. Ήταν cool πλέον όπως είναι cool σήμερα το post rock και σε λίγα χρόνια θα τους θυμόμαστε όλους αυτούς σαν intellectual αδερφές και θα έχουν επιβιώσει μόνο οι punk metal μπάντες για τις οποίες μιλάω στο άλλο τόπικ, που είναι και άποψη στην τελική (fact-azor). Στην περίπτωση των λινκιν ο παράγοντας νοσταλγία σίγουρα θα παίξει ρόλο, αλλά και ο ρεαλισμός καλό κάνει πιστεύω. Σιγά πια ρε μλκς, λες και θα κλαίτε αν τους χάσετε ή δεν έχετε πιο σοβαρά πράγματα να κάνετε. Άλλωστε ξανάρθαν πριν λίγο καιρό και απ'ότι βλέπω οι περισσότεροι τους είχατε δει. Δώστε τόπο στην οργή λοιπόν και ας αγαπηθούμε!

    Έχοντας πει αυτό, γουστάρω deftones και ρε μινμιν ΟΧΙ δεν είναι emo και το emo ΔΕΝ πρέπει να το συγχέεις με Αμερικάνικο stardom, κλαψομούνηδες, nme, oc και όλες αυτές οι αηδίες, εσύ ειδικά περίμενα να το ξέρεις. Υπάρχει και τόπικ!!!


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Similar Threads

  1. Εδώ τραγουδίστρια
    By Blah in forum Musicians Chat
    Replies: 34
    Last Post: 14-12-2005, 08:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •