Results 1 to 14 of 14

Thread: Neuromancer (2009)

  1. #1
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default Neuromancer (2009)



    Ιστορία
    [ Από το οπισθόφυλλο του ομώνυμου βιβλίου ]


    Σ ένα μέλλον που μας έχει ήδη πλησιάσει επικίνδυνα, οι άνθρωποι ζουν αναπόσπαστα δεμένοι με τον εικονικό κόσμο του Ηλεκτροσύμπαντος. Η ζωή επιμηκύνεται, το σώμα των ανθρώπων μεταλλάσσεται γενετικά και γεμίζει μικροτσίπ. Ο νεαρός ήρωας, πρώην ταλαντούχος κλέφτης πληροφοριών, στερείται τη δυνατότητα πρόσβασης στον Κυβερνόχωρο ύστερα από μια ατυχή επιχείρηση. Είναι παγιδευμένος σ έναν λαβύρινθο, όπου κυριαρχούν τα τεχνοναρκωτικά και το λαθρεμπόριο πληροφοριών και γενετικού υλικού. Είναι πάντα έτοιμος να διαπράξει κάθε έγκλημα που θα εξασφάλιζε μια μικρή έστω ελπίδα επιβίωσης. Ενώ ο κλοιός σφίγγει γύρω του, προσπαθεί ν ανασυνθέσει τον εαυτό του αναζητώντας το μάγο της νευροχειρουργικής που θα τον γιατρέψει. Ο Ουίλιαμ Γκίμπσον είναι ο γνησιότερος εκφραστής του Κυβερνοπάνκ με βραβεία Hugo, Nebula και Philip Dick.
    Last edited by bon; 16-03-2009 at 01:49.

  2. #2
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    βρέθηκε ένα ποστερ στο ιντερνετ και κάτι έγινε.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  3. #3
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    το βιβλιο ειναι καταπληκτικο... μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο να αποδοθει σε ταινια... παντως
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #4
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    ναι συμφωνώ απολύτως μαζί σου . Το βιβλίο είναι το αγαπημένο μου και όσοι το έχουν διαβάσει καταλαβαίνουν ότι για να μεταφερθεί στην μεγάλη οθόνη αυτό το έργο μάλλον χρειάζεται μια υπερπαραγωγή και ένας τεράστιος οικονομικός προυπολογισμός. Από ότι είδα σε ένα ανεπίσημο τρε'ι'λερ μάλλον πρόκειται για μία εξελιγμένη b movie ταινία. Δυστυχώς... διότι πρόκειται για ένα βιβλίο που ενέπνευσε την παραγωγή του Matrix και δεν θα μου άρεσε σε τίποτα να κινήθει σε b - movie πρότυπα...

  5. #5
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    λοιπόν ξεκολλήστε τα κεφάλια σας, μιλάμε για το νιουρομάνσερ. όταν υπάρξει τέτοιο πρότζεκτ θα βουίξει ο τοπος και θα το ξέρουμε 3 χρόνια πριν. προς το παρόν το πόστερ είναι άσχετο και όποια κουβέντα είναι φήμες. νομίζω ρωτήθηκε και ο ίδιος ο γκιμπσον για το ποστερ και είπε "δεν έχω ιδέα".

    και να πω οτι μιας και εμένα είναι το αγαπημένο μου βιβλίο, δεν βρίσκω καμία ανάγκη να γίνει ταινία. 20 χρόνια πριν που θα ήταν κάτι το καινούριο ίσως, αλλά να γίνει ταινία και να της γαμήσουν την παναγία και να γίνει μια ακόμα χολιγουντοταινιούλα δεν έχει κανένα νόημα.

    άσε που με το πρώτο "ε σαν το μάτριξ είναι" θα έχουμε θύματα.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  6. #6
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    !
    kala re sy min thimwneis kiolas ! Koubenta kanoume. Mallon se briskw ligo animerwto/i mias kai edw milame gia onomata ,skinothetes , ithopoious , paragwges ktl. (des http://www.prodigypictures.com/neuromancer ) episis exoun kykloforisei kai oi maintitles tis tainias (http://www.youtube.com/watch?v=9KGMSKNRa5E) yparxei kai auto edw to trailer http://www.youtube.com/watch?v=AS_n_...eature=related
    panta i metafora bibliwn ston kinimatografo itan mia apotyxia , kai einai kai logiko giati milame gia entelws diaforetika aisthimata kai eikones pou kalliergountai sta dyo ksexwrista.

  7. #7
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    χαρχ. τσαντίζομαι γιατί ήλπισα να έχεις πραγματικές πληροφορίες αλλά μου τσαμπουνάς φήμες και wishful thinking.

    λοιπόν θα έπρεπε να βλέπεις και μόνος σου οτι το teaser και τα maintitles αφενός δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους και αφετέρου μάλλον δεν εχουν και την παραμικρή σχέση με την πραγματικότητα. το μόνο ίσως valid point είναι ο anakin vader, δεδομένου οτι είχε ακουστεί το όνομά του πέρσι-πρόπερσι.

    κατά τα άλλα υπάρχει αυτό αλλά αυτό υπάρχει από το 84 ξερωγώ και του αλλάζουν χρονολογία κάθε 2-3 χρόνια άρα σιγά.

    εντιτ: τελευταία πραγματικά νέα ήταν πριν χρόνια, οτι το πάλευε ο chris cunningham αλλά εγκατέλειψε. γαμώτημπουτάναμου.
    Last edited by antimusic; 16-03-2009 at 17:23.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  8. #8
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default

    Δεν το ξέρω το βιβλίο, αλλά απ'αυτα που κατάλαβα, αν το κανε ο cunningham ταινία, θα γαμούσε τα πάντα..

  9. #9
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    Αν είναι και όλα αυτά φήμες που ακούγονται για Joseph Kahn , Hayden Christensen , Prodigy Pictures productions κλτ .ε του πούστη δλδ ! Θα μας τα εκάνουνε τσουρέκια ε.

  10. #10
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    http://www.joblo.com/neuromancer-comes

    o joseph khan, λέει.

    γαμώ τις παναγίες μου.

    X θα μιλάγαμε για υπεραπίστευτο πράμα, δεν έχεις ιδέα.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  11. #11
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Hm, eplizw to trailer na einai ontws toso fake oso fainetai, alla me khan kai indie paragwgh den eimai kai sigouros :/

    Giati re gmt na mhn to vgaloun se trilogia mazi me count zero kai mona lisa overdrive me sovarh paragwgh?
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  12. #12
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  13. #13
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Here we go again...
    We revel in our time.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Το τελος του βιβλιου ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΑ μπορει να αποδωθει σε ταινια.
    Ειδωμεν!
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

Similar Threads

  1. BIRDFLESH 03/04/2009 @ aN, 04/04/2009 @ 8BALL.
    By Out Of The Body in forum Live & Events Talk
    Replies: 26
    Last Post: 07-04-2009, 00:06
  2. Oscars 2009
    By Kelldorain in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 22
    Last Post: 23-02-2009, 16:44
  3. Wacken 2009
    By St_Judas_CY in forum AnorimoI
    Replies: 5
    Last Post: 20-01-2009, 08:54
  4. 2009
    By Phantom Duck in forum General Discussion
    Replies: 44
    Last Post: 03-01-2009, 19:13
  5. William Gibson - Neuromancer (audio book *download*)
    By rincewind2k in forum Literature
    Replies: 1
    Last Post: 30-07-2004, 15:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •