Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 107

Thread: Χαιρετώ....

  1. #61
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ελπίζω. ή θα είμαι σε άλλη χώρα. ή θα έχω βρει κάπου να μείνω ή θα εχω σταματήσει να πληρώνω χρέη. ή όλα μαζί.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #62
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Ειχα σκεφτει και εγω τη Δανια για να σκασω σαν μεταναστης, καθως την ειχα επισκεφτει και μου αρεσε ιδιαιτερα. Βεβαια δε ξερω τι ρολο βαραει οταν καθεσαι καιρο. Μετα απο 6 χρονια θα το προτεινες σε καποιον; Διαβασα και προηγουμενα ποστς σου και μου δημιουργει την εντυπωση οτι ειμαι πολυ καραγκιοζης για να καταληξω εκει περα και να "λειτουργησω" σωστα.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  3. #63
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    πες μας την ιστορια με την Σερβα
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #64
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Ενδιαφέρον αυτό το Jante law, εσύ το αντιλήφθηκες καθόλου;
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  5. #65
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078
    Vielen Dank für alles was mal war

  6. #66
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Ειχα σκεφτει και εγω τη Δανια για να σκασω σαν μεταναστης, καθως την ειχα επισκεφτει και μου αρεσε ιδιαιτερα. Βεβαια δε ξερω τι ρολο βαραει οταν καθεσαι καιρο. Μετα απο 6 χρονια θα το προτεινες σε καποιον; Διαβασα και προηγουμενα ποστς σου και μου δημιουργει την εντυπωση οτι ειμαι πολυ καραγκιοζης για να καταληξω εκει περα και να "λειτουργησω" σωστα.
    καλα καραγκιόζηδες, έλληνες ή μη, έχει και εδώ. Δεν εχει να λέει κάτι, αλλά αν δεν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις τρόπο ζωής δεν νομίζω ότι έχει σημασία να το συζητάς.
    Τι είδους μετανάστης σκεφτόσουν να γίνεις;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #67
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    πες μας την ιστορια με την Σερβα
    Αμάν βρε κουτσομπόλη. Τελείωσε η ιστορία.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #68
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Ενδιαφέρον αυτό το Jante law, εσύ το αντιλήφθηκες καθόλου;
    Λίγο μιας και οι επαφές μου με Δανούς περιορίζονται κυρίως στους υπαλλήλους του σουπερ μαρκετ...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #69
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Τι είδους μετανάστης σκεφτόσουν να γίνεις;

  10. #70
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    πες μας την ιστορια με την Σερβα
    Αμάν βρε κουτσομπόλη. Τελείωσε η ιστορία.
    τουλαχιστον ηταν η αφορμηνα ξεκινησει μια αλλη ουδεν κακον αμιγες καλου
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  11. #71
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ναι όντως και οπως είπε και ο ποιητης σημασία έχει το ταξίδι...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #72
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Ειχα σκεφτει και εγω τη Δανια για να σκασω σαν μεταναστης, καθως την ειχα επισκεφτει και μου αρεσε ιδιαιτερα. Βεβαια δε ξερω τι ρολο βαραει οταν καθεσαι καιρο. Μετα απο 6 χρονια θα το προτεινες σε καποιον; Διαβασα και προηγουμενα ποστς σου και μου δημιουργει την εντυπωση οτι ειμαι πολυ καραγκιοζης για να καταληξω εκει περα και να "λειτουργησω" σωστα.
    καλα καραγκιόζηδες, έλληνες ή μη, έχει και εδώ. Δεν εχει να λέει κάτι, αλλά αν δεν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις τρόπο ζωής δεν νομίζω ότι έχει σημασία να το συζητάς.
    Τι είδους μετανάστης σκεφτόσουν να γίνεις;

    E, το ψιλο classics. Μεταπτυχιακο και ξεμενω (αν τα καταφερω).
    Δε ξερω ρε φιλε εγω με τη φαση νυχτα μερα και συνεχη κωλοκαιρο θα ειχα θεμα. Εχω παει αρκετες φορες αλλα μονο καλοκαιρι και ως τουριστας, υποθετω οτι η κατασταση οταν μενεις εκει μονιμα πρεπει να ναι τελειως διαφορετικη.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  13. #73
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Ειχα σκεφτει και εγω τη Δανια για να σκασω σαν μεταναστης, καθως την ειχα επισκεφτει και μου αρεσε ιδιαιτερα. Βεβαια δε ξερω τι ρολο βαραει οταν καθεσαι καιρο. Μετα απο 6 χρονια θα το προτεινες σε καποιον; Διαβασα και προηγουμενα ποστς σου και μου δημιουργει την εντυπωση οτι ειμαι πολυ καραγκιοζης για να καταληξω εκει περα και να "λειτουργησω" σωστα.
    καλα καραγκιόζηδες, έλληνες ή μη, έχει και εδώ. Δεν εχει να λέει κάτι, αλλά αν δεν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις τρόπο ζωής δεν νομίζω ότι έχει σημασία να το συζητάς.
    Τι είδους μετανάστης σκεφτόσουν να γίνεις;

    E, το ψιλο classics. Μεταπτυχιακο και ξεμενω (αν τα καταφερω).
    Δε ξερω ρε φιλε εγω με τη φαση νυχτα μερα και συνεχη κωλοκαιρο θα ειχα θεμα. Εχω παει αρκετες φορες αλλα μονο καλοκαιρι και ως τουριστας, υποθετω οτι η κατασταση οταν μενεις εκει μονιμα πρεπει να ναι τελειως διαφορετικη.
    χμ. ναι καλό θα ήταν να την δοκιμάσεις και χειμώνα. εμενα δεν μου κάνει πλέον τόσο εντύπωση. εντάξει κουραστικό κλπ, αλλά έχει και χειρότερα.
    Η κατάσταση εχει ως εξής: ή προσαρμόζεσαι και γκρινιάζεις μερικές φορές ή γυρνάς πίσω. Τώρα αν νομίζεις ότι υπάρχουν και πιο σημαντικά θέματα από τον καιρό για την επιλογή σου απλά το δέχεσαι. Αλλιώς καταλήγεις σε ελληνική ταβέρνα να κράζεις μαζί με τους υπόλοιπους. Το χειρότερο με τον καιρό δεν είναι το κρυο, ο αερας, το χιόνι, οι λάσπες και η μικρή μέρα. Το χειρότερο είναι η έλλειψη ήλιου. Η μόνιμη συννεφιά και μουντάδα που μπορεί να επηρεάσει την διάθεσή σου και την έλλειψη βιταμίνης Τάδε. Αυτό έιναι κάτι σοβαρό και θέλει προσοχή γιατί σε γαμεί.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #74
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Σας χαιρετώ από την φθινοπωρινή Κοπενχάγη - μετά διαλειμμάτων ηλιοφάνειας - και με αυτή την ευκαιρία να σας διηγηθώ το πρώτο μου ταξίδι εκτός της Πρωτεύουσας και του νησιού της Σιλάνδης (σικ) μετά από 6+ χρόνια... Το προηγούμενο τριήμερο, με την ευκαιρία της εμφάνισης του ήλιου, ξεχυθήκαμε σαν εμετός, όλοι και μεις μαζί, να το απολαύσουμε γιατί φυσικά τα καλά πράγματα κρατάνε λίγο σε αυτή την πλανητική διάσταση. Γεγονός μιάς και από Δευτέρα ξαναχάλασε ο καιρός. Μαζί με άλλους 2 γραικούς πήραμε το τραίνο και τα συμπράγκαλα μας για να πάμε στο Μαγευτικό Φαλστερ από το οποίο θα μας μάζευε φίλη για να πάμε στο Λολαντ (λολ.) και να γουστάρουμε. Φθάνοντας μετά από 2 ώρες στο μαγευτικό φαλστερ και αφου θαυμάσαμε την εξαιρετική αρχιτεκτονική, το ομοίωμα καταπέλτη με τον οποίο αντάλλασσαν φιλοφρονήσεις με τους απο εκεί πετώντας φλεγόμενους ζωντανούς αιχμαλώτους και την παραλία του θερετρου Μαριελουστ (Φήμες θέλουν το όνομα να προέρχεται από μια ιδιοκτήτρια μπαρ που πέρναγε ο κόσμος καλά) συνοδεία μπύρας περάσαμε την γέφυρα και μπήκαμε Λολαντ (Δεν θέλω ου!). Το Λόλαντ όπως και αρκετή από την ενδοχώρα αποτελείται από ατελείωτα χωράφια, αποβιομηχάνηση, συνταξιούχους, έλλειψη γυναικών, αυξημένα ποσοστά καφρίλας και ησυχία.

    Θα μέναμε στο Μάριμπο, το οποίο είναι μια συμπαθητική πόλη δίπλα σε μία λίμνη, στην οποία προσπαθούν να διατηρήσουν κάποια ανάπτυξη μεταφέροντας κλινικές νοσοκομεία και ιδρύματα. Σαν αποτέλεσμα αυτού είναι να χει μαζευτεί και κάμποσος καμένος πληθυσμός με χαρακτηριστικό παράδειγμα μιάς μοσχαροκεφαλής και ενός φίλου του που μας κόζαραν καλά καλά στο ταιλανδέζικο που δειπνήσαμε και ήταν ελαφρώς επιδεικτικά άξεστοι. Το ταιλανδέζικο ρεστωραντ ήταν ωραίο και το μπουφέ το τιμήσαμε μαζί με τις ταιλανδέζικες μπύρες αλλά μου κατσε βαρύ το τελευταίο -5ο- πικάντικο πιάτο που έβαλα και η τιμή των 37 ευρώ. Αλλά οκ. η φτώχεια θέλει καλοπέραση...Σε αυτό το κλίμα μια μπύρα που ήπιαμε το βράδυ στην τοπική ντισκο, μπαρ, μποντεγκα που είχε 4 πελάτες - 2 εγώ με εναν φίλο και 2 τουρίστες μοσχαροκεφαλές από Κοπενχάγη - ήταν οικονομική αλλά μάλλον λάθος στιγμή πήγαμε να βγούμε.

    Την επόμενη μέρα πήγαμε εκδρομούλα με το φέρι στην λίμνη και θαυμάσαμε τα αξιοθέατα της, μεταξύ των οποίων ένα δηλητηριώδες φυτό που φτιάχναν δηλητήριο, τα ερείπια ενός κάστρου που ο στρατός του Παπα διέλυσε τον 12ο αιώνα, ένα χωριό που εξαφανίστηκε από την χολέρα, κάποια δέντρα που πεθαίνουν από το χέσιμο που τους ρίχνουν τα πουλιά αλλά και μία επαύλη η οποία ήταν ντίσκο για καμιά 30ρια χρόνια ως το 70 και γενικά γινόταν της πουτ΄νας. Σ κάποια απ τα νησάκια που είχε η λίμνη μπορείς να σταματήσεις και φάνταζαν στα μάτια μου ιδανικά για ξεμονάχιασμα. Βουτιά στην λίμνη δεν, καθότι είχε βγάλει κάτι μαλακίες αν και καθαρό το νερό. Αντίθετα πήγαμε σε μια προβλήτα στο τέλος ενός λιμανιού και βουτήξαμε απο εκεί στα υποτίθεται ζεστότερα νερά και καθαρά και καλύτερα να μην σας πω που είναι μπας και κάνετε την μαλακία και θελήσετε να πάτε.

    Επακολούθησε γερό τσιμπούσι στα κάρβουνα (4 μπριζόλες και 4 λουκάνικα) οι οποίες ήταν όντως πεντανόστιμες από ντόπιο χασάπη που σφάζει τα της περιοχής μια φορά τον μήνα. Η τιμή για την κάθε μπριζόλα ήταν περίπου 11 ευρώ...
    Το βράδυ βγήκαμε στο Μαριελουστ στο οποίο είχε μαζευτεί όλη η περιοχή και κάμποσα απ τα πιτσιρίκια και πίνανε και το γλεντάγανε και γενικά η φάση ήταν νησί Ελλάδα τίγκα Σκανδιναβούς. Σε όσους αρέσει να υπενθυμίσω πως εντός έδρας έχεις άλλον αέρα, αλλά εκτός έδρας είσαι γ΄κατηγορίας. Εγώ ευτυχώς μοιάζω σε Αργεντίνο οπότε καλά είμαστε...Από χρεωκοπία σε χρεωκοπία. Επειδή είμασταν σε οικογενειακό κλίμα αποσυρθήκαμε νωρίς γιατί ήταν και μακρυά και μόνο η φίλη οδηγούσε.

    Την επόμενη μέρα πήγαμε - αφού χαθήκαμε λιιιγάκι - στο παραλιακό ψαροχώρι Karrebæksminde το οποίο είναι κάτι σαν Πόρτο Ράφτη με αρκετά καλή παραλία και μπαράκια και ταβερνάκια και ναυαγοσώστες. Εκεί κάναμε και εναν διαγωνισμό του ποιο ταττού της δανέζικης σημαίας είναι καλύτερο και σε ποιο σημείο πάει καλύτερα, κούτελο, λαιμό, γάμπα, κοιλιακούς βλέφαρο.. πατριώτες όλοι...Είδαμε και μερικούς αξιόλογους κώλους αν και ήταν εμφανές ότι λείπαν οι ηλικίες του Ροσκίλντε (20-30κάτι). Ρηχή αμμουδιά μέσα και η θάλασσα γεμάτη με μέδουσες που είναι ακίνδυνες. Μια μικρή σιχαμάρα μόνο. Εκεί άξιζε και επιτέλους είπαμε ότι θα ξαναπάμε στην πρώτη ευκαιρία πχ το επόμενο καλοκαίρι. Αν είναι και φέτος ακόμα καλύτερα...είπαν ότι θα έχουμε ακόμα 5-6 μέρες καλοκαιριού...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #75
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    ελπίζω. ή θα είμαι σε άλλη χώρα. ή θα έχω βρει κάπου να μείνω ή θα εχω σταματήσει να πληρώνω χρέη. ή όλα μαζί.
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    ναι όντως και οπως είπε και ο ποιητης σημασία έχει το ταξίδι...
    Μπαμπ! 7 χρόνια επιτυχίες! Το ταξίδι συνεχίζεται χωρίς να χουμε βρει κανένα σοβαρό λιμάνι ακόμα για να κονομήσουμε καναν οβολό για τα ναύλα. Ακόμα σε άλλη χώρα δεν πήγα, αλλά βρήκα κάπου να μείνω αν και ετοιμάζομαι να αλλάξω σε έναν μήνα ξανά. Ξεχρεώσαμε τουλάχιστον. Άντε και του χρόνου σπίτια μας...
    1) e4, c5
    2) Νf3

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •