Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 107

Thread: Χαιρετώ....

  1. #46
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Α τελικα ειναι ταφ λου ερωτηματικο ντι ρο. Ποτε δε μου το χουν εμενα αυτο, ισως γιατι τα μεγαλα μου ποστς ΓΑΜΑΝΕ.

  2. #47
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Comte de Saint-Germain View Post
    Ρε άτομ είπες απλώς τη μια πλευρά; Γιατί εμένα μου κοψες την όρεξη να επισκεπτώ Δανία.
    Γιατι αγαπητε σου κοπηκε η ορεξη; Τι σε χαλασε; Επισκεπτομενος την Δανια εχεις να δεις μπολικα πραγματα, κουλτουρα, μουσεια, Τιβολι, μπυραριες, παρκα, πολλα παρκα, μεγαλα παρκα με ελαφια, μικροτερα παρκα με λιμνες παπιες, χηνες και κυκνους. Παραλιες ομορφες αν βρεθεις καλοκαιρι μεχρι και μπανιο παιζει να κανεις. Εγω εκανα περσυ ιουλιο. Θελει λιγο κουραγιο και δεν ειναι για πολυ οχι οτι ειναι και τοσο ελκυστικη αλλα ετσι για την εμπειρια. Εγω πιστευω οτι αξιζει για βολτα. Αξιζει και για διαμονη. Αλλα λεμε τωρα για απομυθοποιηση καταστασεων και εμπειριες μετα απο τοσους μηνες. οχι για 1 βδομαδα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #48
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    αξιζει το μπανιο , γιατι φανταζομαι θα ναι ολα τα Δανακιa τοπλες...
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #49
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Τι tl;dr λέτε μώρέ; Σιγά τα μεγάλα ποστς. Το μόνο που χρειάζονται είναι να πατάς το έντερ μετά από 3-4 προτάσεις για να διαβάζεται εύκολα στο μάτι.

    Εγώ ήθελα και μια επέκταση στον άλλο θεό τον Προτεστάντη που έχουνε, τι είδες δηλαδή και το σχολίασες;
    Κατα την ενηλικιωση οι Δανοι δηλωνουν πιστη στον προτεσταντισμο. Αυτο γινεται γυρω στα 14. Αυτο συμβαδιζει με ενα τεραστιο παρτυ που του ςκανουν τρελλα δωρα. Η κοπενχαγη ειναι αρκετα ανεξιθρησκη μιας και εχει κοσμο οτι να ναι. Αλλα επαρχια ειναι αρκετα πιο συντηρητικοι πιο θρησκοι και πιστευουν αρκετα..Δεν εχω δει τιποτα ακραιο αλλα την κραταν την πιστη ακομα και αν δεν το πολυφωναζουν. Στις γιορτες τους επισης κρεμανε σημαιες και γενικα οταν γιορταζουν κατι κρατανε την σημαια. Οπως και η Βασιλλισσα ειναι πολυ σημαντικο θεμα και γενικα η βασιλικη οικογενεια, τα παιδια, οι συζυγοι τους...Κατακρινουν τον συζυγο που ειναι γαλλος και 40 χρονια δεν εμαθε σωστα δανεζικα...Αλλα η Βασιλλισσα προτυπο και καμαρι.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #50
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    ρε συ ατομ τι κάνεις δανία; θα μείνεις μόνιμα εκει; σορρυ αν το έγραψες καπου αλλού και δεν το πήρα χαμπάρι. σχετικά με τα 2 τελευταία ποστ δεν ξέρω αν συμφωνώ 100% γιατί δεν ζω εκεί πέρα αλλά απόσους δανούς έχω γνωρίσει (και με κάποιους κρατάω επαφές) σε μερικά συμφωνούμε σε άλλα διαφωνούμε. γενικά αυτό με την ευγενική ξενοφοβια, όπως πολύ σωστά το έθεσε, είναι χαρακτηριστικό και των Σουηδών. Εχω παραδείγματα και απ'τον στενό μου κύκλο με ιστορίες από δουλειές, διορισμούς και ότι άλλο θες. Πραγματικά πολύ περίεργο συναίσθημα και δεν μπορείς να το κατανοήσεις αν δεν το νιώσεις στο πετσί σου.
    Εχω μεταναστευσει και την ψαχνω. παλευω για μονιμα και βλεπουμε. προς το παρον σπουδαζω και μαθαινω την γλωσσα. Ας κουβεντιασουμε αυτα που διαφωνουμε , και παντα φυσικα εξαρταται το καθε ατομο σε τι βαθμο ακολουθει καποια πραγματα ή ποσο ανοιχτος ειναι. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν αλλοι εκτος απο το τυπικο. Φυσικα πρεπει να ειναι και χαρακτηριστικο των υπολοιπων, αλλα οι Σουηδοι συγκεκριμενα ειναι πραγματικα πολυ περισσοτερο ανοιχτοι και φιλικοι απο Δανους. Δεν εχουν αυτο το βασιλικο τουπε που εχουν εδω, πιο χτυπητα. Εχοντας γνωρισει και την αλλη πλευρα της ελληνικης φιλοξενιας με την κοπελα μου που προσπαθουσε να βρει καμια δουλεια Ελλαδα και τι συμπεριφορα αντιμετωπισε εχω να πω οτι το νιωθω λιγοτερο στο πετσι μου. Ισως ειναι εγγενης χαρακτηριστικο και απλα καποιοι ειναι πιο ευγενικοι. αλλοι πιο ευθεις. εχει να κανει και με την κουλτουρα του καθε τοπου.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #51
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Ιουλιο τα Δανακια ειναι τοπλες και πηδιουνται σε καμια παραλια στην Ελλαδα, Τουρκια, Ισπανια και οπου να ναι...Οχι Δανια. Αλλα οκ απο μπουτακια και βυζακια ακομα και για οφθαλμολουτρο εχουμε χορτασει. Ωραια να τα βλεπεις αλλα λιγο κρυοκωλα γενικα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #52
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Επισκεπτομενος την Δανια εχεις να δεις μπολικα πραγματα, κουλτουρα, μουσεια, Τιβολι, μπυραριες, παρκα, πολλα παρκα, μεγαλα παρκα με ελαφια, μικροτερα παρκα με λιμνες παπιες, χηνες και κυκνους.
    Πές και για τα Lego.

  8. #53
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Ε, τωρα γιατι το φανερωσες. Κραταω και κανα μυστικο για τους κολλητους μονο! Σε λιγο θα μου πεις να αναφερω και την Κριστιανια...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #54
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Λοιπον, ξεχασα κατι που θα σας βοηθησει να κατανοησετε την Δανεζικη κουλτουρα και ψυχοσυνθεση. Jante laws. Ισχυουν σε ενα μεγαλο ποσοστο ακομα και τωρα. Πολυ ενδιαφερον και απο αποψη σοσιαλιστικη μαλλον...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #55
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Το έχω δει κ εδώ αυτό που λέει ο αγαπητός ατομ για πιο απόμακρους πρωτευουσιάνους - πιο προσιτοί οι από επαρχία
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  11. #56
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=11506
    για πες, τα βλεπεις κ συ ετσι?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  12. #57
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by pixies451 View Post
    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=11506
    για πες, τα βλεπεις κ συ ετσι?
    2 συντομα σχολια γιατι φτυνω αιμα μπας και τελειωσω την πτυχιακη.
    1. Η ευτυχια τρεχει απο τα μπατζακια τους. Νοτ. Αυτά περί εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση τα ακούω βερεσε, καθότι αμα έχεις καθαρό εισόδημα 2500 ευρω το μήνα στον πούτσο σου αν δώσεις και 100 επιπλέον για ότι κλαπαρχιδιά σκεφτούν ή για να βοηθήσουν στην Ουγκάντα. Επίσης έχουν λύσει αρκετά από τα προβληματα της υπαναπτυκτης Ελληνικής Δημοκρατίας, όπως διαφθορα, νόμοι που δεν εφαρμόζονται, ευθύνη υπουργών, υπηρεσίες που δουλεύουν, επιχειρήσεις που κλείνουν αμα χρωστάνε. Δεν ξερω αν το χω αναφερει εδω αλλη φορα, αλλά καλύτερα να τους πηδήξεις την γυναίκα, παρά να κλεψεις την εφορία. Θα σε κυνηγήσουν αμείλικτα. Τα περί ισότητας και συλλογικότητας μονο περί δανών και πάντα όταν ταιριάζουν μεταξύ τους. Πάντα θα βρεθεί κάποιο παιδί λιγάκι δαιφορετικό που θα το πετάξουν στην απ έξω. είτε είναι πρόσφυγας, είτε μεταναστης, είτε δανός που δεν ταιριάζει στην αγέλη. Το μόνο καλό είναι ότι πραγματικά το μόνο που μαθαίνουν στο σχολείο είναι να δουλεύουν μαζί. Δηλαδή, μαζεύονται 4 μέτριοι και πολύ εύκολα βγάζουν ένα καλό αποτέλεσμα. ή 4 μέτριοι και ενας βλάκας ο οποίος μαθαίνει και αυτός 2 πράγματα. Την επόμενη φορά βέβαια θα φροντίσουν να πετάξουν έξω τον βλάκα. Κάτι πχ που στην Ελλάδα με τον τεράστιο εγωισμό που έχουμε όλοι δεν λειτουργεί. Δυστυχώς γιατι θα είμασταν πολύ μπροστά. Καλά οχι μόνο με αυτο. Το να είσαι καλός και να ξεχωρίζεις πάει ενάντια και στο jande law.Άγραφοι νόμοι της δανεζικης κοινωνίας που ισχύουν σε μεγάλο βαθμό και τώρα. Πχ αναφέρει "Μαθαίνουν πως δεν είναι ξεχωριστοί και ανώτεροι, αλλά κομμάτια ενός συνόλου και αντιμετωπίζουν όλοι μαζί όποιες δυσκολίες παρουσιαστούν". Επίσης βγάλε τους απο το γνωστό μονοπάτι τους και χάθηκαν. ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ. ΣΕ κάθε μορφή ενέργειας/δράσης κλπ. Μπροστά σε ένα πρόβλημα ή κάτι απροσδόκητο κολώνουν.
    2. Σωσαν τους εβραιους γιατι η Σουηδία είναι ενα βήμα απο δω. Μετα φυσικά κάναν τρελλες μπιζνες με τους Ναζί και κονόμησαν. Κάποιοι δε κροίσοι πλούτισαν τοτε.

    Προσθέτω και κάτι ακόμα που μαθαίνουν στο σχολείο. ΑΓΓΛΙΚΑ. σωστά όμως.
    Επίσης η προτεσταντικη ηθική τους έχει παίξει ρόλο. προσωπική γνώμη μου.
    Α και στηρίχθηκαν σε αυτα που έχουν και χτίσαν, κυριολεκτικά και μεταφορικά, επάνω σε αυτα. πχ Δανεζικο ντιζάιν και ανανεώσιμες πηγές παράγουν. Αυτά θα προωθήσει η δανία τώρα που προεδρεύει στην Ε.Ε. συμφωνα με την διακήρυξη της πρωθυπουργού ..

    Α και ένα άλλο ζήτημα. Πως μετριέται η ευτυχία; γιατί αν δεν κάνω λάθος στην ίδια έρευνα πήρε το μάτι μου 2ους τους Έλληνες. Αλήθεια;
    Last edited by atom_smasher; 06-01-2012 at 12:36.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  13. #58
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Hello. επέτειος. 5 χρόνια επιτυχίες!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #59
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    κλείσαμε και τα 6 χρόνια. Η προηγούμενη χρονιά είναι η χειρότερη που πέρασα στην Δανία και πολλά πράγματα ξεκαθάρισαν σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο. Ένας κύκλος έκλεισε και πάμε για άλλα, ελαφρώς αισιόδοξα. Τουλάχιστον από τον Ιούνιο και μετά θα είναι πιο καλά...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #60
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    ...τουλάχιστον από τον Ιούνιο και μετά θα είναι πιο καλά...
    θα βγει ο ήλιος;
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •