Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33

Thread: Amesoeurs - Amesoeurs

  1. #16
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Εμένα παιδιά η σύγκριση Alcest - Amesoeurs μου σκάει άκυρη εξαρχής κι αυτό γιατί πιστεύω, και σύμφωνα με όσα έχει δηλώσει ο Neige, ότι η δημιουργία των δίσκων έγινε πάνω σε διαφορετικό context (όπως θα έλεγε κι ο φθογγάρας!), ίσως όχι τόσο σε μουσικό επίπεδο όσο σ'αυτό που θέλει να βγάλει ο ίδιος ο καλλιτέχνης. Ρωτήστε και τον wom να σας πει που το Alcest δεν του αρέσει καθόλου. Οπότε γενικά καταλήγουμε στ' ότι έχουμε 2 πολύ όμορφους δίσκους που κάνουν μερικές στιγμές μας να περνάνε ευχάριστα και με μπόλικη συναισθηματική φόρτιση ίσως, αλλά το Alcest είναι καλύτερο γιατί μ' έκανε να κλάψω σε κάποια φάση, λολ.
    Last edited by 12 stars circle your brow; 17-03-2009 at 15:57.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  2. #17
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    alcest εννοείτε το souvenirs d autre monde; Ε, χωρίς τα black στοιχεια των amesoeurs έχουν μια post rock ομοιότητα, αλλά τι σχέση έχουν; έχουν κοινά μέλη μηπως;
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  3. #18
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Βασικά το Alcest δεν έχει εφιαλτικά ουρλιαχτά. Α και μοιράζονται ένα μέλος.
    Spoiler

    το χέρι.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  4. #19

    Default

    Ψάχνω να βρω ένα παλιό post του kveld, όπου σε κλίμα ανάλογης ανατριχιαστικής σηκωτριχωμάρας, έγραφε πως νοσταλγούσε τις εποχές όπου ουδείς απαντούσε στα threads που εκείνος άνοιγε. Ας πούμε, θα μπορούσε να απαντήσει μόνο ο Kingdom Gone, δε θα υπήρχε πρόβλημα.

    Επίσης αυτό

    Quote Originally Posted by Amnesiac.
    Καντίρου άκου και το καινούριο Magenta και γράψε τη γνώμη σου.
    είναι vromikos polemos

    και δε θα επιτρέψω να ξανασυμβεί στο subforum Albums.

  5. #20
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default

    Τι καιρό κάνει εκεί πάνω στην ελίτ?
    Last edited by X; 18-03-2009 at 11:33.

  6. #21

    Default

    Κάρχαρτ, σοβαρέψου. Γίνεσαι 10 φορές πιο κουραστικός από τον Καντίρου με τέτοια πόστ, ειλικρινά.

    Ο δίσκος εμένα μου φαίνεται μετριότατος προς κακός btw, καμία σχέση με το ep, τα μισά κομμάτια είναι για πέταμα, ότι να ναι επιλογές στη σύνθεση των κομματιών και των στυλ, γενικά φαίνεται ότι αυτή η μπάντα διέλυσε πριν ολοκληρώσει το δίσκο (αν θυμάστε και το μαισπέις ντράμα πριν κάποιο καιρό). Με αλκέστ δε νομίζω ότι παίζει σύγκριση όχι επειδή είναι διαφορετικά στυλ, αλλά γιατί το παλικάρι φαίνεται ότι κάνει his life's work με τους αλκέστ ενώ οι αμεσοέγ είναι φάση μπάντας που προσπαθεί να παίξει κάτι διαφορετικό αλλά χωρίς σοβαρές βάσεις(βλ. τα καπρίτσια του γκομενακίου).
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #22
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default

    ti na pw re mparmpa, se vriskw upervoliko

    gousta
    there is no stronger drug than reality

  8. #23

    Default

    telika simfwnw me to fthoNgo einai oti na nai o diskos k oi amesoeurs katintisan protzekt sti skia twn alsest. o neige paramenei trelos xitmeiker pantws einai pragmati tromeros sinthetis opote to almpoun kerdizei ta ripits tou k tha zei stis kardies twn euaisthitwn heavy blackened metallers gia arketo kairo

  9. #24
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    δεν ξέρω γι'αυτό το ό,τι να'ναι που λέτε, εμένα μια χαρά συνοχή μου φένετε πως έχει ο δίσκος
    και ναι, τρελά χιτάκια ο μάστορας..ευκολοάκουστο και κατεβαίνει μονορούφι.
    και απ'το ep περισσότερο μ'αρέσει. για alcest τι να πω?βαρετοί μου είχανε φανεί, αλλά για να επιμένετε ίσως ρίξω καμιά αυτιά παραπάνω.

    @μπέρνι-ρε αρχηγέ όταν κάνεις ποστ ότι ο δίσκος γαμάει στο πρώτο λεπτό πως να σε πάρει στα σοβαρά κανείς? και μετά παραπονιέσε που σου την λένε και σε κράζουν? ξέρω, <<βάλε ιγκνόρ>>, αλλά καλά έκαμε ο παρλιάρος και σ'έκραξε.
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  10. #25
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    μπαμπ!

    το άκουσα γιατί μου είπαν ότι ειναι ποστπανκμπλακμεταλ ουαου.εντάξει κάποια στοιχεία τα έχει αλλά σε γενικές γραμμές ένας μελώ αχταρμάς. λίγη ντρημ ποπ, λίγο σαντεης, λίγο ποστπανκ, λίγο βλαχοίντυ που λέει και ο gg ε και λίγο μπλακ μεταλ (το αφήνω στο τέλος για ευνόητους λόγους). διάθεση υπάρχει μωρέ και καλές ιδέες, αλλά αν δεν βάλεις λίγη τραχύτητα στις γαμωκιθάρες και δεν ρίξεις λίγο την παραγωγή ακούγεσαι τελείως τζούφιος όταν πας να βαρέσεις πιο δυναμικά (όλως τυχαίως θα βόλευε όλα τα υποιδιώματα που μπλέκονται ανεπιτυχώς εδώ). εντάξει δεν λέω να γίνεις και dbeat αλλα πιάσε ένα πιο ΄80s vibe ρε παιδί μου, αφού τέτοια πράγματα λοξοκοιτάς.
    επίσης δεν ξέρω τι λέτε για την τραγουδίστρια, άνευρη, βαρετή και ξενέρωτη, τελείως όμως.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  11. #26

    Default

    Kωστάκη δεν είναι όλα 80's post punk όμως. Θα μου πεις "αυτό θέλει να είναι όμως!" και εν μέρει θα συμφωνήσω ίσως, αλλά ο τύπος ήθελε να το κάνει έτσι, όπως είναι, και με τέτοιες παραγωγές έχει μεγαλώσει κρίνονας από το παρελθόν του, και το album μπορεί τελικά να μην είναι κάνα μεγάλο album να μας σώσει, αλλά είναι ωραίο ακριβώς όπως είναι, προσωπικά αν τον έβλεπα να προσπαθεί να παίξει αυτούσιο post punk με 80's ήχο θα ξενέρωνα, δεν θα είχε κάτι να πεί, ενώ εδώ έχει, ίσως όχι πολλά, αλλά κάτι έχει να πει και ο Neige εδώ. Όσο κωλοβαράει και δεν ανεβαίνει Νορβηγία να κάνει Το Σωστό, τουλάχιστον βγάζει συμπαθητικά albums

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    πριν λίγες μέρες βγήκε φήμη για επανένωση

  13. #28
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    ούτε για πλάκα δεν παίζει αυτό.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  14. #29
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Kωστάκη δεν είναι όλα 80's post punk όμως. Θα μου πεις "αυτό θέλει να είναι όμως!" και εν μέρει θα συμφωνήσω ίσως, αλλά ο τύπος ήθελε να το κάνει έτσι, όπως είναι, και με τέτοιες παραγωγές έχει μεγαλώσει κρίνονας από το παρελθόν του, και το album μπορεί τελικά να μην είναι κάνα μεγάλο album να μας σώσει, αλλά είναι ωραίο ακριβώς όπως είναι, προσωπικά αν τον έβλεπα να προσπαθεί να παίξει αυτούσιο post punk με 80's ήχο θα ξενέρωνα, δεν θα είχε κάτι να πεί, ενώ εδώ έχει, ίσως όχι πολλά, αλλά κάτι έχει να πει και ο Neige εδώ. Όσο κωλοβαράει και δεν ανεβαίνει Νορβηγία να κάνει Το Σωστό, τουλάχιστον βγάζει συμπαθητικά albums

    ναι ρε άλλωστε για μένα μιλάω πάντα και δεν είναι και ο κανόνας τα λεγόμενα μου, αν ηταν θα μέναμε πίσω στην εξέλιξη πιθανότατα. βέβαια το θέμα δεν είναι να παίξει αυτούσια αλλά να πιάσει γενικότερα το feeling και όχι την φόρμουλα. αυτό θα θελε μια πιο ξερή παραγωγή. όπως ξανάγραψα βέβαια έχει ιδέες και διάθεση άρα κινείται άνω του μετρίου (ε και χωρίς κομπλεξισμούς αν το κανε ο οποιοσδηποτε για πατάτα θα πήγαινε). 0 ή 1 στο χάμερ απ'τον γκοθοντεθά καραγιάννη (οι φιλντς ακούνε morbid angel παλιαδερφές κιετς).


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  15. #30

    Default

    "0 ή 1 στο χάμερ απ'τον γκοθοντεθά καραγιάννη (οι φιλντς ακούνε morbid angel παλιαδερφές κιετς). "

    Έχεις εσωτερική αναπαράσταση του Καραγιάννη;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •