Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

  1. #1
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    variomoun alla ante pame
    prwth mera de phga as pei allos
    deuterh phga gia crush kai ton filo mas ton tyrant me tous theous

    otan eskasa epaizan oi isole
    vlepw boom ,arazoume se wraia thesi, sxoliazoume to giati exoun klepsei to at the gallows end kai akoume mousikares apo thn polu kalh mpanta

    seira exoun o iemerald pou de tous ixera
    tragoudistis pou edeixne san paiderasths belgos grafikos. omws me to pou arxhse na gtragouda stamathsa tis karagiozikes skepseis kai tous apolausa. polu kalh poweroepikh mpanta prpei na entrufhsw. kati eutrapela opws i toumpa tou tragoudisth kai to oti pnighke me nero entaxei, thelo na ta dw youtube

    opws kai na exei wraia mpata. mpravo






    seira exoun oi theoi
    to apoluto cult group

    agxwthika trela otan o theos targoudisths eipe oti perasan 7 xronia. apo thn teleutaia tous emfanish. pou profanws hmoun

    mphkan me tragoudi afierwmeno ston alexandro. me xenise ligo pou kaneis de thumatai to onoma tou. fanhke oti de to thumotan. tespa kai mono pou grapsan tragoudi gia to palikari mpravo. oti neo tragoudi epaixan gamouse
    omws h mpanta gia na eimaste antikeimwnikoi htan oligon aprovaristh r epaidi mou kapou o drumer to xane xerw gw se liga shmeia. liga e

    entaxei umnoi kingod of the kings march of the saints run to te highway kai ta muala mixer. kai mas lene teliwsan.
    omws o agaphmenos sas mpernis frontise gia esas. nai egw hmoun o malakas pou fwnaze unborn prin kan xekinhsoun. me akousan kai teleiwsan me ton umno opws kai oloi mas
    ante na tous doume sutoma kai me neo album e

    kai meta to telos

    entaxei ti na pw. o prwtos diskos twn thewn einai toso aristourghma pou me painoun righ

    ta gamhsan ola fwnh korona artio paiximo
    to chase your dreams to eipan me to tragoudisth ellhna apo mia mpanat.entaxei to paidi ekane thn kaula tou alla emeis ti ftiame?
    entaxei umnoi apo blaze of glory mexri master of disguise winenr loser, oti thelete leme epos kolasi atsali


    kai sto telos eipan to chase your dreams kanonika
    doxa to theo



    variemai na grapsw alla sugxarhthria gia to fovero festival kai up the hammers na xereis exoume pleon apithseis e

    fere lizzy borden kai skid row


    thanx kai porwsi

    a eida kai sabbatack ruthless

    auta
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Four Winds
    Posts
    686

    Default up the hammers mera nteuterh (me titan klp)

    Λοιπόν, ας γράψω ελληνικά για να μη γίνει σα το μπέρνι που δε καταλαβαίνει κανείς τίποτα. Έσκασα μύτη κατά τις 7 χαρούμενος και κουρασμένος και πρόλαβα τους Etrusgrave στα τελειώματα. Απιστευτοι παππούληδες, ο κιθαρίστας μεταλλικό κειμήλιο, ο τραγουδιστής άλλος_ένας_ιταλός_κλώνος. Ψιλοτίμιοι μα μονότονοι για τα μη underground_italic_epic γούστα μου (ο Στιλ Ασασιν μου σφύριξε πως ο κειμήλιο γούτσου παππούλης ήταν πρώην κιθαρίστας στους dark quarterer....Οι όρχεις μου εσείστηκαν για την δισκογραφία dark quarterer είναι η αλήθεια, με αφήνουν να χασμουριέμαι...Μετά Reflections τίμιοι μα με σκατά ήχο (τα keyboards τους μάραναν, ζήτημα αν ακούστηκαν 2 φορές οι νότες τους) και εγώ κόβω βόλτες ως το περίπτερο της πλατείας για να γλυτώσω 2 ευρώ σε κάθε μπυρόνι...Τοπ στιγμή ο ύμνος Μανογουορ και το αμέσως επόμενο κομμάτι, δε ξέρω αν ήταν δικό τους δεν παρακολουθώ τεκταινόμενα. Θα μου πείτε και τι ήθελες βρε μαλάκα στο απ δε χάμμερς? και θα σας πω ναι, δίκιο έχετε, πήγα ως παρείσακτος για Titan Force.

    Στη συνέχεια οι Isole μας πόρωσαν/ξεκώλιασαν με τα Solitude Aeternus κομμάτια και τις ριφάρες τους (α ρε Σουηδία καταθλιψο-μάνα) και γενικά απόλυτα τίμιοι και πορωτικοί. Μπασίστας με μπλουζάρα, όποιος έχει αντίρρηση για το μεγαλείο αυτής της μπάντας/δίσκου παρακαλείτε να στείλει πμ για μαχαιριές κλπ κλπ από τη διεύθυνση. Ευχαριστώ.

    Και είχε πλέον φτάσει η ένδοξη ώρα για τα μεγάλα όργια της βραδιάς, τους (σύμφωνα με έγκυρη πηγή που ήμουν λίιιιιγο πιωμένος για να θυμηθώ, νομίζω στιλ ασασιν πάλι) Ολλανδούς Emerald.....Οτι και να πω είναι λίγο.... Κακό με κάθε σημασία της λέξης NWOBHM, τσίτα και μονοτονία και ΗΓΕΤΕΣ, ρε πουστη μου ήταν όλοι τους ΗΓΕΤΕΣ! Ο κιθαρίστας δεξιά (κλώνος του Murray, απλά δεν παίζει), ο κιθαρίστας αριστερά:

    ο τραγουδιστής:

    και τα υπόλοιπα παιδιά της μπάντας.

    Για τον τραγουδιστή δέχομαι διαφωνίες, για τον κιθαρίστα όχι. Είναι ο Randy λέμε, πάει και τελείωσε (ο Burnin τον Παίρνειν, μην τον ακούτε). Κάπου εκεί έφυγα για σουβλάκια, μετά την επική σαβούρα του τραγουδιστή και τις τρου αγκαλιές/χαιδέματα/γλωσσόφιλα στους οπαδούς....ΠΟΣΟ χάλι λέμε...

    Άργησαν τα σουβλάκια, 2-3 μπύρες στην πλατεία και φτάνω με τους Crush να έχουν ξεκινήσει (μπήκα με RUUUUUUUUUUN TOOOOOOO THE HIGHWAAAAAAAAAY) και δάκρια συγκίνησης τρέχαν απ τα μάτια μου... O Siren Records (κάτα κόσμον σκύλος) να έχει πέσει σε παραλίρρημα στις κουίντες, ο κόσμος να ουρλιάζει, μια αδερφούλα που κάνει tae-kwon-do να μη βρίσκεται εκεί που είχε υποσχεθεί, μπροστά στο κάγκελο για βία ιδρώτα και αίμα, όμορφη ατμόσφαιρα, σε καλή φόρμα ο τραγουδιάρης των Crush (ακολουθεί φωτογραφία)

    ο τραγουδιστής των Crush

    και ενώ τα κομμάτια φεύγουν πιό γρήγορα από τις μπύρες και 5 μάστοροι και 60 μαθητάδες προσπαθούν να φτιάσουν το κρας που πήρε παραμάζωμα ο των emerald, βγαίνουν τα ΚΑΜΑΡΙΑ στη σκηνή...ααααααααααααααααχ καύλες καύλες....δε θα πω πολλά για το set τους, θα αφήσω κάποιον καλύτερο να τα πει, πάντως μου την έσπασαν οι παπαριές του θείου Harry λίγο (απίστευτος παρλαπίπας) και το ίδιο πρόβλημα όπως και με τους Panzer το '03, το δεν_έχουμε_encore_πάρτε_το_χαμπάρι_ας_σας_φιλέψουμε_με_ένα_στην_τύχη_απ_όσα_παίξαμε, ευτυχώς εδώ ΔΕΝ ήταν το BATTLEZONES για να φύγουν μποκάλια.

    All in all, ήταν ωραία βραδιά...είχε celebrities (τραμπάκουλας που δεν πρόλαβα να χαιρετίσω γιατί κατέβαζα την μπύρα μου σαν παιδί και εγώ, ο ΑΡΧΩΝ ΤΟΥ ΚΑΥΤΟΥ ΑΤΣΑΛΙΟΥ warlordy), ER-ίτες (Boom, JDM, Boris, Πορωτικός και Steel Assassin και δεν ξέρω αν έχασα κάποιον άλλο) και περιέργως (ίσως επειδή έχω να πατήσω σε live από το καλοκαίρι) ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙΑ, πολλά από τα οποια διάλαγα δίχως τύψεις και με υπερβάλλοντα ζήλο...

    Άντε και εις άλλα με υγεία
    once upon a midnight dreary, while i pron surfed, weak and weary, over many a strange and spurious site of ' hot xxx galore'. While i clicked my fav'rite bookmark, suddenly there came a warning, and my heart was filled with mourning, mourning for my dear amour, " 'Tis not possible!", i muttered, " give me back my free hardcore!".....

    quoth the server, 404.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Πήγε κανείς Witchfynde να μας πει τι έγινε ?

    Και για Paradox να πει που έμαθα ότι αναιβάσαν λατρεία Bλάχο (aka Verdict Denied)......................
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  4. #4

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Αντε γεια, απλά...

    Θα το ξαναπώ με κίνδυνο να χαρακτηριστώ γραφικός, αλλά ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! Όποιος δεν ήρθε, απλά έχασε. Τι να λέμε τώρα.

    Ισοπέδωση και τις δύο μέρες, με Titan Force να ειναι η απόλυτη μυσταγωγία. Τα έπαιξαν σχεδόν όλα (εκτός από Will o the Wisp, One And All, Dreamscape, Wrong Side in) και τέλεια, ο Tyrant είναι ο απόλυτος θεός και... Δεν περιγράφω άλλο, δεν έχω κάτι να πω.

    Και οι Witchfynde σπείρανε, δεν είχα ενθουσιαστεί, είναι αλήθεια, όταν έμαθα ότι έρχονται μια και έχω μόνο το Give 'em Hell και δεν τρελαίνομαι κιόλας. Αλλά μ' άρεσαν πολύ, είχαν απίστευτη ενέργεια και με πολύ κόσμο που τα έσπασε μαζί τους.

    Paradox επίσης πολύ καλοί και φυσικά η σύμπραξη με Billy Coumreau ήταν από τα highlights του διήμερου. Επρέπε να είναι και ο Witchy να το δει αυτό ρε γμτ...

    Ολες οι μπάντες έσπειραν όμως και πραγματικά όποιος δεν ήρθε έχασε. Πλέον μου φαίνεται ανόητο να αγωνιά κόσμος για το ποιοι θα ερθουν στο Rockwave και να αδιαφορεί για ένα αυθεντικό heavy metal festival, το οποίο γίνεται μες στα πόδια μας και έχει φτηνότατο εισιτήριο. Ειδικά οι Αθηναίοι που μπορούσαν να έρθουν (Witchy εξαιρείσαι, έμαθα ότι είχες τρεχάματα) και απουσίασαν, είναι εντελώς αδικαιολόγητοι.

    Αντε και του χρόνου και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Μανώλη για τη διοργάνωση.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  5. #5
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Αν θυμάμαι καλά, το νόημα των λόγων του τραγουδιστή Crush ήταν ότι δεν είχε νόημα να μνημονεύσει για ακόμη μια φορά το όνομα του παιδιού, όχι πως δε το θυμόταν.
    Ιστορική μνήμη δε σημαίνει να θυμάμαι τα ονοματεπώνυμα όλων των ιστορικών (με την κυριολεκτική σημασία και όχι με τη μεταφορική του "αξιομνημόνευτος") φιγουρών, π.χ. το δολοφ'ονο του Λίνκολν.

    Οι Titan Force τα γαμήσανε όλα, ασύλληπτοι.

    Όσο για Reflection τα σπάσαν!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #6
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Επειδη δεν μπορεσα να ερθω απο χανια να δω Ereb Altor που κωλοηθελα μπορει κανεις να πει τπτ για αυτους? γαμησαν λογικα αλλα ποσο?

  7. #7
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Quote Originally Posted by Ra Pariah
    Αν θυμάμαι καλά, το νόημα των λόγων του τραγουδιστή Crush ήταν ότι δεν είχε νόημα να μνημονεύσει για ακόμη μια φορά το όνομα του παιδιού, όχι πως δε το θυμόταν.
    Ιστορική μνήμη δε σημαίνει να θυμάμαι τα ονοματεπώνυμα όλων των ιστορικών (με την κυριολεκτική σημασία και όχι με τη μεταφορική του "αξιομνημόνευτος") φιγουρών, π.χ. το δολοφ'ονο του Λίνκολν.

    Οι Titan Force τα γαμήσανε όλα, ασύλληπτοι.

    Όσο για Reflection τα σπάσαν!
    isws na kanw lathos allwste goustarw crush kai gia mousikh kai san morfes alla ekeinh th stigmh mou fanhke re sa na kompiase kai sa na prospathouse na thumithei to onoma alla to xehnage. isws na kanw kai lathos kai na lew pipes....opws kai na exei respet kai mono gia to tragoudi pou egrapsan e
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #8
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Dustuxws burni xairtethses to jdm sthn exodo alla mou epe meta oti eis esu re gmt.Porwtikos kinhsh xeriwn gamhsou me \m/ glwssa eksw kavla!
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  9. #9
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Quote Originally Posted by Boris-san
    Dustuxws burni xairtethses to jdm sthn exodo alla mou epe meta oti eis esu re gmt.Porwtikos kinhsh xeriwn gamhsou me \m/ glwssa eksw kavla!
    tha ta poume allh fora re su dont worry

    pithanotata soulfly...
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  10. #10

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION
    to chase your dreams to eipan me to tragoudisth ellhna apo mia mpanat.entaxei to paidi ekane thn kaula tou alla emeis ti ftiame?
    Είναι ο τραγουδιστής των Final Answer. Έβγαλαν πέρισυ το αρκετά καλό Visual Maze. Περιέχει την κομματάρα Voyager In Red.

    Τσέκαρε τους: http://www.myspace.com/finalanswer

  11. #11
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Quote Originally Posted by Eagleheart
    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION
    to chase your dreams to eipan me to tragoudisth ellhna apo mia mpanat.entaxei to paidi ekane thn kaula tou alla emeis ti ftiame?
    Είναι ο τραγουδιστής των Final Answer. Έβγαλαν πέρισυ το αρκετά καλό Visual Maze. Περιέχει την κομματάρα Voyager In Red.

    Τσέκαρε τους: http://www.myspace.com/finalanswer
    tha tous tsekarw sigoura gia na pei o tyrant sto palikari na tragoudisei, de tha htan tuxaio. alla xanalew emeis ti ftiagame?
    pali kala pou to xanapan e
    se kati tetoies stigmes den exw katholou katanohsh upomonh kai oti allo thes...
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #12

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Εντάξει ρε Μπέρνιν, δεν έγινε και τίποτα. Το ακούσαμε και μετά το Chase Your Dreams.

    Κι εγώ με το πού κατάλαβα ότι ανεβάζει τον Γιάννη πάνω ψιλοξενέρωσα, αλλά αμέσως μετά σκέφτηκα πόσο ωφέλιμη θα είναι η εμπειρία για το παλικάρι - το οποίο, ειρήσθω εν παρόδω, παίζει σε μία από τις πιο ταλαντούχες μπάντες εν Ελλάδι αυτήν τη στιγμή (δεν εννοώ τους Final Answer που έκαναν τη διασκευή, αλλά τους Dark Nightmare). Οτι δεν συγκρίνεται με Tyrant είναι δεδομένο και από το τρακ που είχε εκείνη την ώρα (λογικό) δεν ακουγόταν σχεδόν καθόλου, αλλά σκεφτείτε τι φτερά του δίνει για τη συνέχεια αυτή η κίνηση. Τα ίδια ισχύουν και για την περίπτωση του Βασίλη των Verdict Denied και μπράβο στους διοργανωτές που είχαν αυτήν την ιδέα.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  13. #13
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Quote Originally Posted by eleventh guardian
    Εντάξει ρε Μπέρνιν, δεν έγινε και τίποτα. Το ακούσαμε και μετά το Chase Your Dreams.

    Κι εγώ με το πού κατάλαβα ότι ανεβάζει τον Γιάννη πάνω ψιλοξενέρωσα, αλλά αμέσως μετά σκέφτηκα πόσο ωφέλιμη θα είναι η εμπειρία για το παλικάρι - το οποίο, ειρήσθω εν παρόδω, παίζει σε μία από τις πιο ταλαντούχες μπάντες εν Ελλάδι αυτήν τη στιγμή (δεν εννοώ τους Final Answer που έκαναν τη διασκευή, αλλά τους Dark Nightmare). Οτι δεν συγκρίνεται με Tyrant είναι δεδομένο και από το τρακ που είχε εκείνη την ώρα (λογικό) δεν ακουγόταν σχεδόν καθόλου, αλλά σκεφτείτε τι φτερά του δίνει για τη συνέχεια αυτή η κίνηση. Τα ίδια ισχύουν και για την περίπτωση του Βασίλη των Verdict Denied και μπράβο στους διοργανωτές που είχαν αυτήν την ιδέα.
    apo thn apopsi auth sumfwnw
    απο τη γαμημενη αποψη οτι (χωρις να ξερω οτι θα το ξαναπαιξουν) γαμηθηκε το ισως πιο πορωτικο ασμα τους μαζι με το blaze of glory) ε σταρχιδιαμ

    οπως και να εχει το θεμα ειναι οτι το φεστιβαλ γαμησε και ο τραγουδιστης ειχε σιγουρα ονειρωξη το βραδυ λολ
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  14. #14
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Πριν λίγο γύρισα στην πατρίδα και δεν θα τα πω και αναλυτικά για όλα, είναι πάρα πολλά.

    Πάμε από την αρχή. Παρασκευή ξεκινά με τους Portait, που εμένα μου είναι συμπαθητικοί μεν, όχι τόσο θεοί όσο τους παρουσιάζουν άλλοι. Τα φωνητικά τους(τα πρώτα τα "καλά") δεν τα θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο εγώ, και σίγουρα όχι κάτι το ωραίο. Ο νέος τους τραγουδιστής ήταν πιο κοντά σε αυτά, αλλά και πάλι δεν ήταν για μένα. Πάντως ως άτομα είναι πολύ μορφές και είχαν ενέργεια στην σκηνή, ότι έπρεπε για να αρχίσει καλά το φεστιβάλ.

    Μετά βγήκαν οι Isole ως Ereb Altor, και ο βασικός λόγος που ήμουν εκεί την Παρασκευή. Εντάξει, σπείραν και ισοπεδώσαν τα πάντα λέμε. Και ωραία διασκευή στο Home of Once Brave. Αν και δεν είναι ότι πιο δυνατό για live, έγινε της πουτάνας από κάτω.

    Μετά είχε Dream Weaver. Που εμένα ποτέ δε με τρελάναν, ούτε καν όταν τους είχα πρωτοδεί τότε με Brocas Helm. Βέβαια όσοι γουστάραν τα παλιά τους μείναν ικανοποιημένοι, γιατί παίξαν μόνο αυτά(σε όσο από το setlist τους ήμουν μέσα τέσπα).

    Και βγήκαν οι Crystal Viper. Πολύ καλύτεροι από όσο τους περίμενα, και ας παίξαν μόνο 2 από το πρώτο. Και μπορούσαν να παίξουν και ένα Nightprowler αντί για τη διασκευή στο Agents of Steel. Ωραία και η ατμόσφαιρα με την πειρατική σημαία, ωραίο και το καπνογόνο μέχρι που γέμισε καπνό το Αν και σκάσαμε.

    Shadowkeep μετά ήταν για μένα η καλύτερη μπάντα της βραδιάς. Δεν περίμενα να δω τέτοια ενέργεια και τέτοιο live από αυτούς. Μπορεί ότι παίζουν να μην είναι και το αγαπημένο μου(υπάρχουν άλλες προτεραιότητες), αλλά γουστάρω τις δουλειές τους και πραγματικά τους ευχαριστήθηκα.

    Paradox ήταν η ώρα για το 2ο διάλειμμα αφού ήταν η πιο αδιάφορη μπάντα της βραδιάς μάλλον. Οσο είδα στο τέλος ήταν καλό βέβαια, με πολύ stagediving, crowdserfing και λοιπά κατάλοιπα. Αρα οι οπαδοί τους γούσταραν.

    Witchfynde τους ακούσα σχεδόν με το ζόρι, μέχρι να βρω την ευκαιρία να την κοπανήσω έξω χωρίς ΜΑΤ, καπνογόνα και μαλακίες της ημέρας(περισσότερα παρακάτω). Ροκάραν πολύ για τα γούστα μου, σε βαθμό που υπήρχε τρελή αδιαφορία από τη μέση και πίσω γι'αυτούς. Το γιατί πήγαν αυτοί ως το μεγάλο όνομα της πρώτης μέρας δεν το κατάλαβα ποτέ.

    Και πάμε στο Σαββάτο. Η βασική μέρα, η μέρα ισοπέδωση, που από την αρχή ως το τέλος γάμησε. Δεν προλαβαίνω να τελειώσω το μπυράκι έξω και ακούγεται η αρχή του return of the avenger. Με συνοπτικές διαδικασίες κατεβαίνει η μπύρα και τρέχω μπροστά μπροστά(που ήταν άλλοι 10 νοματαίοι). Είχα ακούσει πως live ο Τρύφωνας φαλτσάρει πολύ, αλλά κάτι τέτοιο δεν ίσχυε. Και storrmbringer και heathen cry και μερικά ακόμα, και οι Storrmbringer από τον Βόλο μας ισοπέδωσαν. Καυτό ατσάλι βγαλμένο για συναυλίες, τα φωνητικά όπως πρέπει να είναι, και beware of the one, his name is the avenger. Ανετα από τις πλέον ελπιδοφόρες μπάντες για το μέλλον, περιμένουμε το full length πως και πως.

    Μετά η σειρά των Darkest Era. Ωραίο το EP τους, αλλά μετά τους Storrmbringer τι να μας πουν. Παίξαν πολύ ωραία τα κομμάτια του EP τους και ήταν κλασσικοί Ιρλανδοί, πιωμένοι σταθερά. Ρισπέκτ στην Weighell που κατέβαζε το ουίσκι non stop από το μπουκάλι.

    Ε και βγήκαν μετά οι θεοί. Μόλις έμαθα πως θα είναι στο UTH περάσαν τους Titan Force ως την μπάντα που περιμένω να δω live. Ιταλοί άλλωστε, έχοντας βγάλει ένα μνημειώδες album στα χνάρια των πρώτων Dark Quarterer(δεν είναι τυχαίο άλλωστε). Μπροστά πάνω κάτω οι ίδιοι που ήμασταν και πέρυσι Dark Quarterer. Και να τα σπάμε, μέχρι την ώρα του solo που ξαφνικά όλοι χαζεύαμε τον Serena να ζωγραφίζει. Και ο τραγουδιστής τους είναι ακριβώς ότι πρέπει για τον darkquartererικό ήχο. Πουτάνα Ιταλία επικομεταλομάνα!

    Μετά η ώρα των Reflection. Που περίμενα να μας σκοτίζαν με το καινούριο, αλλά ευτυχώς παίξαν αρκετά από τα παλιά. Με αρκετή ενέργεια, και η πρώτη μπάντα της μέρας που έκανε όλο το μαγαζί να γουστάρει. Στα συν η διασκευή Battle Hymn για να ζεσταθεί ο κόσμος και να κλείσουν κλασσικά με When Immortals Die και να γίνει της πουτάνας.

    Isole αργότερα ήταν λίγο εκτός κλίματος της μέρας και πολλοί ήταν απ'έξω την ώρα που παίζαν. Παίξαν όμως απίστευτα και όσοι ήταν εκεί για το doom μέρος του φεστιβάλ χύναν.

    Και αφού έγινε μια αρκετά μεγάλη διακοπή, και παίζει και η εισαγωγή, ξεκινά η μάχη. It's like the beating of the hammer on the anvil, iron on iron on iron... και της πουτάνας στο μαγαζί. Εντάξει, λίγο τα ξύδια(κι όχι μόνο) είχαν πειράξει τον Kivits και παραπατούσε και έπεφτε κάτω στην ώρα του live, αλλά η φωνή του ήταν σαν τότε. Απίστευτες τσιρίδες και χαμός κάτω, μέχρι το τέλος. Που παίζουν το DDay και χάνονται τα πάντα τριγύρω του.

    Crush πιο μετά, που τα είπατε οι περισσότεροι ήδη, άρα δεν τα επαναλαμβάνω.

    Και μετά βγήκαν οι Titan Force. Που παίξαν τα πάντα(σχεδόν). Στην αρχή η φωνή του Conklin να χάνεται, μετά όμως έστρωσε ο ήχος. Εντάξει, εγώ μόνο chase your dreams και blaze of glory να παίζαν χαρούμενος θα ήμουν. Παρ'όλα αυτά ήταν ένα τεράστιο setlist που κράτησε ως πολύ αργά(τόσο αργά που δεν μπορούσα να κάτσω ως το τέλος). Πραγματικά δεν πίστευα τι έβλεπαν τα μάτια μου. Ενα όνειρο ζωής πραγματοποιήθηκε.

    Γενικά μιλώντας, αυτό ήταν το φεστιβάλ:
    1) Της μνήμης των νεκρών(σχεδόν όλες οι μπάντες αφιερώσαν κάπου ένα τραγούδι)
    2) Της επανάληψης. Και πέρυσι και φέτος διασκευή σε Battle Hymn, και πέρυσι και φέτος Lady Scolopendra. Δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε για να ακούσουμε live ένα Colossus of Argil;

    Στα εκτός του μουσικού μέρους του φεστιβάλ τώρα:
    1) Γαμώ τα ΜΑΤ που μας είχαν αποκλεισμένους την Παρασκευή και δεν μπορούσαμε να φύγουμε.
    2) Γαμώ και τους άλλους πιο πάνω που πήγαν τόσο κάτω τους καμένους κάδους κλπ, με αποτέλεσμα να είμαστε ακριβώς στη μέση των δακρυγόνων.

    Γνώρισα και διάφορους από εδώ(JDM, Boom, burnin, sabbatack etc), είδα και άλλους που ήξερα, και την έβγαλα χωρίς να φάω ξύλο, ε JDM;

    ΥΓ: Ποια μου μίλησε στους Paradox ρωτώντας ειρωνικά για τις γυναίκες και το heavy metal;
    ΥΓ2: Της απάντησε ο Conklin την επόμενη μέρα πριν το Master of Disguise.
    ΥΓ3: Εχει πολύ φάση να προσπαθείς να μιλήσεις με Ιταλούς που δεν ξέρουν καμιά γλώσσα πέρα από ιταλικά(που εσύ δεν ξέρεις).
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  15. #15
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default Re: Up The Hammers Festival IV - 6-7/03/09

    Jack, λοιπόν πιστεύω ότι οι Ereb Altor αρέσαν πιο πολύ στο κοινό απ' ό,τι οι Isole. Όπως σημείωσε χαρακτηριστικά ένας Αγρινιώτης πριν αρχίσουν οι Isole: "είσαι τελευταία σειρά", στην πραγματικότητα ήμουν τέταρτη, που τύγχανε να είναι κι η τελευταία. Ξέρεις τέσσερις πολύυυυυυ χαλαρές σειρές. Πολλοί χρησιμοποίησαν εκφράσεις τύπου "ύπνος", "ψάλτης" κ.ά., εμένα μου άρεσαν ωστόσο πολύ-πολύ!
    Στους Ereb οι αντιδράσεις ήταν πιο καυτές, ενώ στο "Home..." πανδαιμόνιο! Μεγάλο κρίμα που παίξαν 2οι.
    Γενικά, οι Σουηδοί μας διδάξανε καλοπαιγμένη μουσική, τα λόγια του Φώτη στο ντοκυμαντέρ βγήκαν αληθινά. Το έχουν μπόλικο!

    Τέλος, στο CD των Ereb παίζει drum-machine (κι αυτό στο πνεύμα του ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ), και η σωστή προφορά είναι Ίζολε.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 16-03-2009, 11:25
  2. Hammers Of Misfortune - The Locust Years (2006)
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 15
    Last Post: 20-10-2008, 20:35
  3. Up The Hammers Festival III @ An Club (11-12/4/08)
    By eleventh guardian in forum Live Reports
    Replies: 47
    Last Post: 20-04-2008, 23:12
  4. Up The Hammers II 21/4/07
    By Eagleheart in forum Live Reports
    Replies: 4
    Last Post: 23-04-2007, 11:18
  5. Up The Hammers 2006
    By in forum Live Reports
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-2006, 16:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •