Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34

Thread: Beherit reunion

  1. #16

    Default Re: Beherit reunion

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    Quote Originally Posted by phthoggon
    Αυτά. Αν με ειρωνεύεται κανένας το πρωί θα τονε γαμήσω.]
    ο πειρασμός είναι μεγάλος, αντιλαμβάνεσαι (όχι να με γαμήσεις, να ειρωνευτώ), αντ' αυτού θα δω όλο αυτό το πάθος και το ρομαντισμό με αγάπη και στοργή, σαν ένα πιτσιρίκι που σου λέει οτι όταν μεγαλώσει θα γίνει αστροναύτης: ξέρεις οτι δεν θα γίνει ποτέ, αλλά -- είτε γιατί το βρίσκεις χαριτωμένο είτε γιατί θυμάσαι ότι όταν το είχες πει κι εσύ ο ίδιος κάποιος σε κορόιδεψε και σε στεναχώρησε -- δεν σου πάει η καρδιά να του το πεις. απλά το αφήνεις και περιμένεις την επόμενη φορά, όταν θα σου πει οτι θα γίνει πυροσβέστης ή οτι θα γυρίζει τον κόσμο με ένα σληπιγκ μπαγκ και ένα ζευγάρι σαγιονάρες.

    το ερώτημά μου ωστόσο είναι, αφενός πώς νιώθεις που οι μπέχεριτ επανασυνδέθηκαν, και αφετέρου πώς χωράς αυτήν τους την κίνηση στην μακριά-ο-κυνισμός-και-η-απόσταση κοσμοθεωρία που ανέπτυξες για το bm (ή για τα πάντα).
    Κάνε ειρωνία τότε ρε παλικάρι μου, αν είναι αυτός ο μόνος τρόπος που μπορείς να επικοινωνήσεις. Επειδή πρέπει να μειώσεις τον άλλον, να τον κάνεις να υποχωρήσει κάτω από το βάρος του κατάλληλα τοποθετημένου υποννοούμενου, μην τυχόν και του μιλήσεις ευθεία και προσωπικά σαν άνθρωπος και γίνεις UNFUNNY για τα υπόλοιπα κουλ παιδάκια. Εγώ όμως θα σε ρωτήσω γιατί έκανες (βαθύτερα) αυτή την ερώτηση , τι σημαίνει για σένα αυτό για το οποίο ρώτησες, τι έχεις να υποστηρίξεις και να μοιραστείς, εκτός από θυμίζεις στους αφελείς "χαχαχ βλάκα που θες να γίνεις και αστροναύτης, άντε πιάσε τώρα τις σαγιονάρες". Αλλά αυτό που λέω δεν είναι ταξίδι στη σελήνη, είναι frame of mind, δεν είναι υπόσχεση για το μπλακμεταλ την τέχνη και τη φιλοσοφία, είναι υπόσχεση στον εαυτό μου. Απλά.

    Τι πιστεύω για τους Beherit? Τίποτα διαφορετικό από οτιδήποτε πιστεύω και περιμένω από κάποιον άνθρωπο που θα βάλει την έκφραση του στο χαρτί ή σε ταινία και εγώ θα ξοδέψω χρόνο από τη ζωή μου για να την κατανοήσω. Ειλικρίνεια, αφοσίωση, χαρακτήρα, προσπάθεια, και δεύσμεση σε κανέναν εξωτερικό παράγοντα παρά μόνο στον εαυτό του και το όραμά του. Καλά κάνει ό άνθρωπος και ξανάφτιαξε τη μπάντα του, ίσως έχει καύλα και ιδέες να κάνει κάτι καινούργιο ή κάτι ιδιαίτερο, ίσως δεν κάνει τίποτε από όλα αυτά και απλά βάλει το λόγκο του σε μια αρχιδιά για κανένα τσεκ με royalties. Δεν με καίει πάντως και τόσο, δεν τους θεωρώ τους Μπέχεριτ ανάμεσα στους πολύ λίγους που έλεγα στο προηγούμενο ποστ, αλλά δεν είναι και τυχαίοι. Σε κάθε περίπτωση εδώ θα είμαστε όμως να τα πούμε, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ. Πέρασα?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #17
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: Beherit reunion

    φφφφφφ, αμυντική στάση εξαρχής ΚΑΙ θύμα αόρατης συνωμοσίας, είναι σαν να παρακαλάς ρε μαν. θα σου πω ωστόσο οτι αν ήθελα να σε ειρωνευτώ και να σε κοροιδέψω και να γελάω μαζί σου, το κάνω και σε χάικου, δεν θα είχα ασχοληθεί τόσο.

    ο λόγος που ρωτάω λοιπόν, είναι γιατί η πρώτη μου σκέψη όταν είδα τίτλο "beherit reunion" ήταν "ΧΑΧ". το θεωρώ ανούσιο πράμα, και καραγκιοζιλίκι, και οκ δικσεκατομμύρια δεν θα βγάλει αλλά έχει ήδη ένα fanbase -- true οπαδών αλλά και πιτσιρικάδων που τους έμαθαν ως kvlt μπάντα και τα έσκαγαν στους ebay όσο όσο για να το παίξουν μούρες στον χιπστερ μπλακ μεταλ κύκλο τους -- τόσο ωστε να τον αποτρέψει από το να κάνει κάτι καινούριο και ενδεχομένως ενδιαφέρον από περισσότερες απόψεις εκτός της μουσικής, ήτοι (άλλο) ένα νέο ξεκίνημα, που θα απαιτούσε περισσότερα αρχίδια.

    γιατί θα πει κάποιος "κάτσε ρε φιλαράκι, μπορεί ο δίσκος να είναι καλός". δεν. έχει. σημασία. είναι reunion, εφόσον ο τύπος ασχολείται ακόμα με το μέταλ (σε φόρουμ!) ξέρει πολύ καλά τι συνεπάγεται αυτό, συνειρμικά έστω, τη σήμερον ημέρα. θα απαιτούσα απο ανθρώπους που θέλουν να διατηρήσουν την όποια καλλιτεχνική ακεραιότητα τους να αποφύγουν την παγίδα-μαύρη τρύπα.

    να πω βέβαια εδώ οτι το καραγκιοζιλίκι προσωπικά δεν με ενοχλεί στο ελάχιστο (δεν θα με ενοχλούσε ούτε αν μου άρεσαν οι μπέχεριτ, που δεν -- κάπου εδώ θέλεις να πεις "ε τότε τι μας πρήζεις ρε φίλε" αλλά μην, απλά είδα την ευκαιρία να ανοίξω κουβέντα), εφόσον η δική μου κοσμοθεωρία για την μουσική είναι ακριβώς: με ειρωνία, κυνισμό, χαβαλέ, και από απόσταση. (χαμογέλασα όταν διάβασα εκείνο το σημείο, διασκεδάζω που έχουμε τόσο αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις -- εσκεμμένα αφήνω το "ευκολία" απέξω, αυτά είναι κακιούλες, ε αλλά εδώ που τα λέμε σιγά και να μην κάτσω να υποφέρω για την τέχνη του άλλου)

    ήθελα λοιπόν ακριβώς αυτό που ρώτησα, να μου πεις πως σου φαίνεται. με κάλυψες με το "δεν με καίει και τόσο", νόμιζα πως σε έκαιγε.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  3. #18

    Default Re: Beherit reunion

    α συγνώμη αν σε παρεξήγησα, μάλλον ήμουν προκατηλειμμένος με βάση την ιστορία. Να μου επιτρέψεις να συνεχίσω να θεωρώ σιχαμένο το ποστινγκ σου, τον τρόπο που προσεγγίζεις δηλαδή μία συζήτηση, αλλά υπόσχομαι να μην έχω preconceptions από δω και πέρα.

    καλά όλα αυτά που λες για τους beherit αλλά το concept της επανασύνδεσης δε σημαίνει ή συνεπάγεται τίποτε από μόνο του (πόσο μάλλον "στο μέταλ"?!!) ούτε ξέρεις εσύ γιατί το κάνει ο άλλος. Αν έχεις μελετήσει τόσο τον Χολοκάστο και τον έχεις διαβάσει από μέσα ως έξω βέβαια να το υποστηρίξεις, γιατί όχι. Να μας δείξεις τι είχε πει τότε για ποιο λόγο σταμάτησε και τι λέει τώρα, για ποιο λόγο ξανάρχισε, και να τον βγάλεις ψεύτη αν μπορείς. Τα υπόλοιπα είναι χέβι μέταλ καφενείο μέχρι να βγει ο δίσκος (που η πλάκα είναι ότι δεν ενδιαφέρει και τόσο κανέναν από τους δύο μας, αλλά συζήτηση να κάνουμε, ε?)

    Quote Originally Posted by rincewind2k
    εφόσον η δική μου κοσμοθεωρία για την μουσική είναι ακριβώς: με ειρωνία, κυνισμό, χαβαλέ, και από απόσταση.
    θα ήθελα να γράψω "ξερνάω απάνω σου" εδώ πέρα αλλά ας το περάσουμε μιας και αρχίσαμε τη συζήτηση να δούμε αν θα καταλήξουμε πουθενά. Αυτό το πράγμα σου αρέσει εσένα αισθητικά και νοηματικά δηλαδή θες να μου πεις? Γουστάρεις αυτά τα πράγματα σαν αυτοσκοπό η σαν έναν εναλλακτικό τρόπο για να δείξει κάποιος την αλήθεια? Μέσα από το ψέμμα δε τρουθ και τα λοιπά? Σε ενδιαφέρει να βγαίνει κάποιο νόημα, κάποια λογική, κάποια επίδραση σε σένα ή την κοινωνία? Η τίποτα δεν έχει σημασία και όλα είναι διασκέδαση για να περνάει η ώρα?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #19
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: Beherit reunion

    ...you will die like a dog for no good reason.

  5. #20

    Default Re: Beherit reunion

    Τι ν' αυτό? Βαριέσαι, τρόμαξες, συμφωνείς? Δε τα καταλαβαίνω εγώ αυτά τα μοντέρνα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #21
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default Re: Beherit reunion

    carheart, se antithesh me alla idiwmata, to black metal exei pisto agorastiko koino

    mporei na mi milame gia disekatommuria, alla ena amaksaki de prokeitai na ton xalasei. ftinos upainigmos me ton opoio pianeis to noima

    to pragmatiko reunion me arxidia tha itan ean apofasize na sunexisei apo ekei pou stamatise me to electric doom synthesis. tha to agoraze omws kaneis? ooooxi. vlepeis thumithikame ksana to black metal. for old time's sake my friends, because now is the time, to show all these fuckers what true misanthropy sounds like, through the unholy trisgamwstaurik approach of beherit. epeidi o akraios ixos poulaei ksana, parolo pou sou/sas fainetai apisteuto. ase pou o sugkekrimenos sigoura de skeftetai ta BIG CASH epeidi milame gia ena sxima pou oxi mono den evgale fragka alla den eixe ston ilio moira

    en antithesi omws me tin paralogi proseggisi tou filou rincewind2k, den xaliemai katholou apo ta reunions. autoi oi anthropoi aksizoun tin epituxia estw kai 15 xronia argotera. poioi eimaste emeis pou tha to arnithoume? ki an o diskos tuxei na einai kalos, enas logos parapanw na xaroume. oxi omws oti thelei na aplwsei to apoluto skotadi ksana, mas ta pan ki alloi kai ftanei

    rincewind, de ginetai na eisai antithetos sta reunions kai parallila na dilwneis st arxidia sou. kapou vrwma, kollaei to pragma. ektos ean de katalava kala opote eksiga ki emas ama exeis tin eugeni kalosuni
    there is no stronger drug than reality

  7. #22

    Default Re: Beherit reunion

    Quote Originally Posted by wom
    Dauto telika einai OLAAAAAA ta lefta..

    Goat And The Moon.. Apla anatrixiles!

    KVLT! NEKRO!
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  8. #23
    catholic choir junkie SvH's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens
    Posts
    103

    Default Re: Beherit reunion

    mesa apo mia metamonterna epaneksetash tou sunolikou uperperiexomenou , tou einai tou endoterou tou aftou πόστ en onomati μπεχεριτ ριγιουνιον , kai katw apo to fako ths sugxronhs μέταλ kritikhs tha elege kaneis oti pleon ta trance clubakia to elsinki den mazeuoun toso kosmo pia , ti kaneis ti kanw , pou einai kai oi upoloipoi na vgalw pali disko.Exw kai to daneio ,tha mou paroune to spiti. etsi tha leges kai den tha se elega kakentrexh. tha sou lega sta @@ mou ti pisteueis. Beherit file. Kai ama sou aresei. Ama den sou aresei kane kritikh. tha prepe na skefteis pws otan to bm arxise na dinei lefta o olokautwmas htan hdh dj se trance clubakia. etsi gia na provlhatistoume ligo. isws pali epairne promhtheies apo tis epanekdoseis ola auta ta xronia. to pisteueis? kai gia mia fora akoma tha sou elega , sta @@ mou ti pisteueis. Beherit re file. kai xroutsou xroutsou h velona prin arxisoun oi gariles.

  9. #24
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default Re: Beherit reunion

    en antithesi omws me tin paralogi proseggisi tou filou rincewind2k, den xaliemai katholou apo ta reunions. autoi oi anthropoi aksizoun tin epituxia estw kai 15 xronia argotera. poioi eimaste emeis pou tha to arnithoume? ki an o diskos tuxei na einai kalos, enas logos parapanw na xaroume. oxi omws oti thelei na aplwsei to apoluto skotadi ksana, mas ta pan ki alloi kai ftanei
    epanalipsi mitir pasis mathisews

    sunepws sta arxidia mou kai mena filos, alla auto de simainei pws tha ta eksidanikeuoume. protimw na parameinw kaustika realistis. ama arxisoume na ta wraiopoioume kai sto black, zitw pou kaikame

    i pio timia dilwsi eipwthike apo tous carcass. poia nostalgia? lefta.

    apeiro sevas
    there is no stronger drug than reality

  10. #25
    catholic choir junkie SvH's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens
    Posts
    103

    Default Re: Beherit reunion

    aderfe ama mou peis kai poia einai h kopelia sto avatar sou , tha se latrepsw !

  11. #26
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default Re: Beherit reunion

    na mia kali erwtisi gia tin opoia den exw apantisi
    there is no stronger drug than reality

  12. #27

    Default



    Release date: 2009-04-09
    Last edited by Entrancemperium; 13-03-2009 at 02:48.
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  13. #28

  14. #29

    Default

    Και ερχόμουν να ποστάρω πως από ψες δεν έχει μιλήσει κανείς για δαύτο..

    Από κάμποσες χθεσινοβραδυνές ακροάσεις η πρώτη εντύπωση είναι φυσικά θετική αλλά δεν είμαι και πολύ αντικειμενικός!
















    PAGAN MOON!!!! Και μόνο γιαυτό το Engram έχει θέση στις καρδγιές μας!
    και για τα βοκαλς στο "Pimeyden Henki"
    Last edited by Entrancemperium; 09-04-2009 at 12:44.
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  15. #30
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Kλείνει σπίτια ο δίσκος!
    We revel in our time.

Similar Threads

  1. Helloween reunion reconsidered!!!!
    By Darkling in forum Music Discussion
    Replies: 39
    Last Post: 18-06-2021, 12:12
  2. riot reunion
    By BURNIN AMBITION in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 13-03-2009, 15:39
  3. Crimson Glory reunion?
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 30-01-2007, 19:11
  4. Another glorious reunion?
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 01-12-2005, 15:28
  5. Replies: 42
    Last Post: 03-03-2005, 15:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •