Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: κινητά και ακτινοβολία

  1. #1

    Default κινητά και ακτινοβολία

    έχω ακούσει ότι τα κινητά σου ψήνουν το κεφάλι.
    έχω ακούσει ότι τα κινητά σου ψήνουν το κεφάλι μόνο από τη στιγμή που καλεί μέχρι και να απαντήσει ο άλλος οπότε μη μασάς, απλά κράτα το μακριά στην αρχή και μόλις απαντήσει ο άλλος, φέρτο στο αυτί.
    έχω ακούσει ότι όταν έχεις κινητό στο αυτί, το κεφάλι σου γίνεται κεραία
    έχω ακούσει ότι καλύτερα να έχεις συμβατικό handsfree
    έχω ακούσει ότι αν έχεις συμβατικό handsfree το καλώδιο είναι η κεραία, και αφού το έχεις στο αυτί ε του πούστη γίνεσαι και σύ κεραία, οπότε πάρε μπλουτού
    έχω ακούσει ότι το μπλουτού εκπέμπει χειρότερα κύματα από την κεραία οποτε σου ψήνει το κεφάλι
    έχω ακούσει ότι υπάρχει μπλουτού με καλώδιο το οποίο είναι καλύτερο, αλλά βάσει των προηγουμένων έχω ακούσει ότι το μπλουτού με καλώδιο είναι συνδυασμός καλωδίουκεραίαςκυμάτωνμπλουτού οποτε το κεφάλι σου εκρύγνηται με instant combustion.
    έχω ακούσει ότι κάποιοι βάλανε ένα αυγό ανάμεσα σε δύο κινητά και μετά από 45 λεπτά ομιλίας μεταξύ των κινητών, το αυγό έβρασε, φήμες είπαν ότι αυτό ήταν το αυγό του Κολόμβου...

    ξέρει κανείς επι του θέματος κάτι ουσιαστικό; Τι ακτινοβολίες αντέχουν οι ανθρώπινοι ιστοί; οι τιμές ακτινοβολιών που αναγράφονται στα booklets των κινητών είναι σωστές ή απλά σου λένε την ακτινοβολία που αντέχει όλο το σώμα αλλά στην εφαρμογή είναι διαφορετικά διότι την τρώς όλη μες στ'αυτί; αν μιλάω σε δύο κινητά ταυτόχρονα θα πήξει επιτέλους το μυαλό μου, ή θα είμαι μια ζωή ανώριμος που μου φωνάζει η μάνα μου;

    αν έχετε να ποστάρετε links για επιστημονικά άρθρα σχετικά με εκπομπές κινητών και μετρήσεις κλπ θα ήταν very welcome.
    μου κάνουν και πολύ επιστημονικά, του στυλ σε τι συχνότητες κυμάτων εκπέμπουν τα κινητά, και τι πάθαν τα ποντικάκια όταν τα βομβαρδίσαν με τέτοιες συχνότητες.
    αν δεν έχετε, επίσης welcome θα ήταν μια σειρά από urban legends ώστε να γουστάρουμε...
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  2. #2
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    επειδή κι εγώ έχω χαζέψει κατά καιρούς με τις μαλακίες που ακούγονται στα κανάλια πανω σε αυτό το θέμα, όταν βρω όρεξη θα κάνω ένα εμπεριστατωμένο ποστ μιας και το κατέχω το αντικείμενο από πολλές απόψεις. Το ρημάδι το μεταπτυχιακό στις Τηλεπικοινωνίες τι το χουμε;
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  3. #3
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    post aliah re mounares post alaiah

    loipon oles oi ereunes xrhmatodotountai
    ara oles oi ereunes toulaxiston sthn parousa fash einai kateuthunomenes
    edw palia elegan oti to tsigaro de prokalei karkini. e ethistike o misos planhths kai twra sou lene oti prokalei.
    etsi kai sta kinhta

    handsfree eisai kala
    vevaia to kinhto otan to kratas i to exeis stg tsepi dipla sta paparia sou e ti perimeneis?
    pistepste ston eauto sas. otan milate polu de sas zemata to kefali?
    epishs me to bluetooth de psineste epishs?
    egw nai zalizomai
    egw apo thn empeiria mou mon oto handsfree einai ponokefalos free gia mena
    ta alla einai tou diaolou

    auta
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #4
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    oute gw toxw psaksei alla uparxei auto to fucking piece of shit pou sou leei poso radiation ekpempei to mpriki sou
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  5. #5
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    ego eixa mia diafwnia gia to an ta asirmata ekpempoun perissoteri aktinovolia apta kinita. to 8ewrousa dedomeno oti nai.
    oxi?

  6. #6

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    ναι.
    Truly fertile Music, the only kind that will move us, that we shall truly appreciate, will be a Music conducive to Dream, which banishes all reason and analysis. One must not wish first to understand and then to feel. Art does not tolerate Reason.

  7. #7
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    Oxi.

  8. #8
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    τα βίντεο πάντως με τα αυγά και τα καλαμπόκια είναι τρελες μούφες.
    I don't do drugs. I am drugs.

  9. #9
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    Quote Originally Posted by cancer
    ego eixa mia diafwnia gia to an ta asirmata ekpempoun perissoteri aktinovolia apta kinita. to 8ewrousa dedomeno oti nai.
    oxi?
    βέβαια γιατί είναι και τα δυο "ακτινοβολίες" άρα τα συγκρίνουμε.

    και να προσέχετε τις τηλεοράσεις έχουν ραδιενέργεια.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bujumbura
    Posts
    184

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία



    τελευταία μιλούσα κάτι σαραντάλεπτα και εδώ και 2 βδομάδες νιώθω το κεφάλι μου καλοψημένο ακόμα κι αν μιλήσω για 10 δευτερόλεπτα. προχτές ήμουν στο λεωφορείο, στριμωξίδι και ακουστικά στ'αυτιά. κάποια φάση ένιωσα το χαρακτηριστικό μούδιασμα στο πίσω μέρος του κεφαλιού, γύρισα και είδα μια κοπέλα που μιλούσε με το κινητό της κοντά στο κεφάλι μου. πριν μια βδομάδα πονούσε μόνο που έβαλα κάρτα. αποτοξίνωση και ποτέ ξανα.

    παλιότερα είχα διαβάσει κάτι έρευνες απο ψιλοαπροσπέλαστες για τις οποίες δε θα επεκταθώ. έχει καμιά 3 χρόνια και δε θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά το γενικό συμπέρασμα ήταν ότι τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα απ'ό,τι νομίζουμε ακόμα και με τις υποψίες που έχουμε ήδη και ότι η ασφαλής δόση ήταν κάτι της τάξεως 10 λεπτά τη βδομάδα ή λιγότερο, κι αυτά με μικρές δόσεις. το bluetοοτh δεν εκπέμπει χειρότερα απο κεραία πάντως, handsfree είναι καλύτερα, ασύρματο είναι καλύτερα, αλλά όλα εκπέμπουν. οι crt οθόνες επίσης εκπέμπουν παρόμοιες ποσότητες με μισής ώρας κινητό αν σαπίζεις όλη μέρα.

    δεν μπορεί να πει κανείς τι ακτινοβολίες αντέχουν οι ανθρώπινοι ιστοί έτσι απλά. μπορείς να πεις πόση είναι η θανατηφόρα δόση πχ αλλά δεν έχουν καταλήξει με αρκετή ακρίβεια για το πόση επανειλημμένη δόση θα σου προκαλέσει καρκίνο σε 20 χρόνια. σίγουρα ενας ακόμα κακός παράγοντας στα κινητά είναι το που συγκεντώνεται η ακτινοβολία.

    αυτά τα ψιλά μέχρι να προσθέσει ο σώτος κάτι έξτρα.

  11. #11
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    Quote Originally Posted by X
    Oxi.
    Ok. Den kserw an ontws oxi. Me ligo psaksimo, panw katw stis idies suxnothtes fainetai na ekpempoun k ta duo.
    Pantws h logikh leei pws auto pou epikoinwnei me mia vash mesa sto spiti einai pio avlaves apo kati pou dexetai aktinovolia se emveleia xiliometrwn.

  12. #12
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    Quote Originally Posted by CrippleHorse
    τελευταία μιλούσα κάτι σαραντάλεπτα και εδώ και 2 βδομάδες νιώθω το κεφάλι μου καλοψημένο ακόμα κι αν μιλήσω για 10 δευτερόλεπτα. προχτές ήμουν στο λεωφορείο, στριμωξίδι και ακουστικά στ'αυτιά. κάποια φάση ένιωσα το χαρακτηριστικό μούδιασμα στο πίσω μέρος του κεφαλιού

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bujumbura
    Posts
    184

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    λολ

  14. #14

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    Quote Originally Posted by X
    Pantws h logikh leei pws auto pou epikoinwnei me mia vash mesa sto spiti einai pio avlaves apo kati pou dexetai aktinovolia se emveleia xiliometrwn.
    Αυτό μου φαίνεται και μένα το πιο λογικό. Βάσει της ίδιας λογικής (τοπική βάση μικρής εμβέλειας) είχα ακούσει σε αμερικάνικο ντοκυμαντέρ, ότι θα ήταν πιο υγιές, αλλά πιο αποτελεσματικό όσον αφορά στο σήμα, να υπάρχουν πολύ αδύναμες κεραίες σε κάθε σπίτι μίας πόλης (θεωρητική προσέγγιση το "κάθε σπίτι") παρά μεγάλες κεραίες στα βουνά, οι οποίες χαρίζουν καρκίνο στους γείτονες και καθόλου σήμα στους οριακά εντός εμβέλειας.... Αλλά ο αδαής πολίτης, έλεγε η εκπομπή, δεν θέλει μια κεραία πάνω από το κεφάλι του....

    επίσης ξέρει κανείς τι συχνότητες και τι μήκη κυμάτων εκπέμπει το κινητό; το οτι πιστεύω πως είναι κοντά στα ραδιοφωνικά κύματα, λόγω του ότι ακούγεται το μπιπ μπιμπιπ στα μεγάφωνα έχει καμμιά βάση;
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  15. #15
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default Re: κινητά και ακτινοβολία

    In Europe most providers use 900MHz and 1800MHz bands
    edit: UHF είναι αυτό, ίδια περιοχή με αυτήν που εκμπέμπει η τηλεόραση, τα ασύρματα δίκτυα κ οι φούρνοι μικροκυμμάτων.
    Τα FM χρησιμοποιούν χαμηλότερες συχνότητες (30-300MHz)

Similar Threads

  1. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 21-10-2008, 00:56
  2. Πωλούνται κινητά - μνήμες
    By sleepless_102 in forum The Marketplace
    Replies: 9
    Last Post: 07-11-2007, 17:29
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 22:21
  4. Replies: 31
    Last Post: 15-09-2005, 15:11
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 05:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •