Λοιπόν. Ένας φίλος μου μου είπε τα εξής :

"Χωρίς να είναι κάτι εντελώς άμεσο, προβλέπεται ότι στους επόμενους μήνες θα χρειαστώ οπωσδήποτε αυτοκίνητο, πράγμα που με ξενερώνει λιγάκι για να είμαι ειλικρινής

Οικονομικά δε θα είμαι εντελώς σκατά αλλά ούτε καλά. Σε γενικές γραμμές με παίρνει να δίνω γύρω στα 200 € το μήνα, χωρίς την ευχέρεια να δώσω προκαταβολή. Άντε με τα πολλά ζόρια κι αν το καθυστερήσω όσο μπορώ να μαζέψω κανα χιλιάρικο.

Απότι μου λεγε ο αδερφός μου, λόγω της κρίσης μπλα μπλα μπλα, πολλά καταστήματα σου βάζουν μπόλικες δόσεις χωρίς προκαταβολή και χωρίς υπερβολικά επιτόκια.

Το κυρίως δίλημμα είναι το εξής : Παίρνω κανα μεταχειρισμένο με 7-8 χιλιάδες, το ξεπληρώνω σε 3-4 χρόνια και αν είμαι καλύτερα οικονομικά το δίνω και παίρνω κάτι καλύτερο
ή
στριμώχνομαι για παραπάνω καιρό και παίρνω κάτι με 11-12 χιλιάδες που θα μπορώ να κρατήσω 5-6 χρόνια

Νομίζω προτιμώ την πρώτη λύση.

Πείτε γνώμες"

Ο φίλος μας παιδιά κρυφοκοιτάζει το σκατο-Σμαρτ για τους εξής λόγους :
α)του αρέσει εμφανισιακά
β)είναι οικονομικό, δεν καίει πολύ κτλ
γ)μένει σε περιοχή που βρίσκει δύσκολα παρκάρισμα
δ)δεν έχει παιδιά, σκυλιά κτλ
ε)όταν θέλει να πάει κανα ταξιδάκι να ξεσκάσει βρε αδερφέ έχει την επιλογή να πασάρει το Σμαρτ στη μάνα του και να δανειστεί το δικό της

Σχολιάστε τη σκέψη του ήρωα μας, αναλύστε τα υπέρ και τα κατά και όσοι έχετε οδηγήσει Σμαρτ ή έχετε ακούσει γι'αυτό πείτε τη γνώμη σας εμπεριστατωμένα. Αν είστε γαμώ τα παιδιά προτείνετε και εναλλακτικές. Χρόνος εξέτασης μια ώρα.

Α, μη σχολιάσετε το γούστου του φίλου μου γιατί θα σας γαμήσει.