Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Πως διαβάζετε ebooks-pdf σε φορητές συσκευές?

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    159

    Default Πως διαβάζετε ebooks-pdf σε φορητές συσκευές?

    Αυτήν την απορία είχα, και πριν τη ποστάρω έψαξα λίγο κ βρήκα ένα γαμάτο πρόγραμμα
    http://www.mobipocket.com/en/downloa...ailsreader.asp
    Μετατρέπει τα περισότερα φορμα κειμένου στο δικό του, που το βρίσκω πολύ πιο γρήγορο και εύχρηστο για reading.
    Αν θες αγοράζεις κ βιβλία απο το site του, ή βρίσκεις κ όλας π.χ. http://manybooks.net/.
    Εγώ διαβάζω στο κινητό μου, και λέει, ειδικά αν είναι κ audiobook, που το ακούς παράλληλα απο mp3.

    Α, επίσης κυκλοφορούν και τέτοιες συσκευές, που λογικά θα αντικαθιστούν σιγά-σιγά τα παραδοσιακά βιβλία.
    http://www.youtube.com/watch?v=C5wBUfVsnuU

  2. #2
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Πως διαβάζετε ebooks-pdf σε φορητές συσκευές?

    όπως τα λες θα γίνουν απλα μου φαίνεται εξαιρετικά δυσκολο να διαβάζω κάποτε απο μια συσκευή και όχι τυπωμένο βιβλίο. γέρασα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,388

    Default

    Παίζει να γίνεται καμιά μόντα για i-pod με μεγάλη οθόνη; Θα με ενδιέφερε.
    i would name her rock'n'roll.

  4. #4
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350
    this is radio freedom.

  5. #5
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    Quote Originally Posted by Intronaut689 View Post
    Αυτήν την απορία είχα, και πριν τη ποστάρω έψαξα λίγο κ βρήκα ένα γαμάτο πρόγραμμα
    http://www.mobipocket.com/en/downloa...ailsreader.asp
    Μετατρέπει τα περισότερα φορμα κειμένου στο δικό του, που το βρίσκω πολύ πιο γρήγορο και εύχρηστο για reading.
    Αν θες αγοράζεις κ βιβλία απο το site του, ή βρίσκεις κ όλας π.χ. http://manybooks.net/.
    Εγώ διαβάζω στο κινητό μου, και λέει, ειδικά αν είναι κ audiobook, που το ακούς παράλληλα απο mp3.

    Α, επίσης κυκλοφορούν και τέτοιες συσκευές, που λογικά θα αντικαθιστούν σιγά-σιγά τα παραδοσιακά βιβλία.
    http://www.youtube.com/watch?v=C5wBUfVsnuU
    εντάξει ωραία ακούγονται όλα αυτά , άλλα ρε δεν τα βρίσκω και τόσο αναγκαία.
    Δηλαδή για να διαβάσουμε κάποιο έργο πρέπει , να έχουμε δηλαδής ιντερνετ , φορητή συσκευή , είτε αυτό λέγεται φορητός υπολογιστής , είτε κινητό , είτε μινι λάπτοπ είτε δεν ξέρω εγώ τι..
    Ρε παιδιά δλδς ο συγγραφέας δεν γράφει ένα βιβλίο για να θυσαυρίσουν οι γκατσεταιρίες .
    Διαβάστε με το βιβλιαράκι ανα χείρας μια χαρά είναι . Μας φάγανε οι αμερικανιές ρε
    και επίσης ποιος είπε ότι ο κόσμος θέλει να αντικαταστήσουν τα παραδοσιακά βιβλία ?
    δεν ξέρω .. εμένα όλα αυτά μου μυρίζουν μπίζνα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by bon View Post
    Quote Originally Posted by Intronaut689 View Post
    Αυτήν την απορία είχα, και πριν τη ποστάρω έψαξα λίγο κ βρήκα ένα γαμάτο πρόγραμμα
    http://www.mobipocket.com/en/downloa...ailsreader.asp
    Μετατρέπει τα περισότερα φορμα κειμένου στο δικό του, που το βρίσκω πολύ πιο γρήγορο και εύχρηστο για reading.
    Αν θες αγοράζεις κ βιβλία απο το site του, ή βρίσκεις κ όλας π.χ. http://manybooks.net/.
    Εγώ διαβάζω στο κινητό μου, και λέει, ειδικά αν είναι κ audiobook, που το ακούς παράλληλα απο mp3.

    Α, επίσης κυκλοφορούν και τέτοιες συσκευές, που λογικά θα αντικαθιστούν σιγά-σιγά τα παραδοσιακά βιβλία.
    http://www.youtube.com/watch?v=C5wBUfVsnuU
    εντάξει ωραία ακούγονται όλα αυτά , άλλα ρε δεν τα βρίσκω και τόσο αναγκαία.
    Δηλαδή για να διαβάσουμε κάποιο έργο πρέπει , να έχουμε δηλαδής ιντερνετ , φορητή συσκευή , είτε αυτό λέγεται φορητός υπολογιστής , είτε κινητό , είτε μινι λάπτοπ είτε δεν ξέρω εγώ τι..
    Ρε παιδιά δλδς ο συγγραφέας δεν γράφει ένα βιβλίο για να θυσαυρίσουν οι γκατσεταιρίες .
    Διαβάστε με το βιβλιαράκι ανα χείρας μια χαρά είναι . Μας φάγανε οι αμερικανιές ρε
    και επίσης ποιος είπε ότι ο κόσμος θέλει να αντικαταστήσουν τα παραδοσιακά βιβλία ?
    δεν ξέρω .. εμένα όλα αυτά μου μυρίζουν μπίζνα...
    δημοσθένη, εσύ εδώ;;;

    ...

    εντωμεταξύ τι αμερικανιές, παίζει η πρώτη τέτοια συσκευή να μην ήταν καν αμερικάνικη

    δεύτερον το κείμενο σε ψηφιακή μορφή αποκτάει δυνατότητες που δεν έχει στο χαρτί (διαδραστικότητα)

    τρίτον δεν νομίζω να σταματήσουν τα βιβλία να είναι δημοφιλή σα μέσο, όχι σύντομα τουλάχιστον (δηλαδή όχι στη γενιά μας), και αν σταματήσουν να είναι, ταφ λακ, εξέλιξη

    τέλος μυρίζεις μπίζνα; τσακάλι μου εσύ!

  7. #7
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    Δεν είμαι ο Δημοσθένης

    όταν εννοώ αμερικανιές ρε συ , δεν εννοώ ποια συσκευή ήταν αμερικάνικη και δν ξέρω γω τι , απλά εννοώ την πρακτική. Λέμε "αυτό είναι αμερικάνια" πράγμα που ξέρεις τι σημαίνει.
    Καλα και εμεις και καλά οι ευρωπαίοι δεν πάμε πίσω σε μερικά πράγματα...τεσπα
    τι έννοια της διαδραστικότητας την είχα ακούσει πριν δύο χρόνια όταν πήγαινα στο λύκειο, στο μάθημα της έκθεσης.. επειδή ήμουν και λίγο παράξενος σε αυτό το μάθημα , μπορείς να μου εξηγήσεις ρε συ Λόκι τι σημαίνει γιατί δεν θυμάμαι ? δηλαδή αν θυμάμαι καλά αυτό το επιχειρούν στην τηλεόραση , με την εισαγωγή της έννοιας της διαδραστικότητας , για παράδειγμα θα μπορεί κάποιος να συνδέεται στο ίντερνετ και να απολαμβάνει κάποιες υπηρεσίες για το τηλεοπτικό πρόγραμμα ή θα μπορεί να έχει κάποια συμμετοχή σε ένα live πρόγραμμα με voting κλπ. Εδώ όμως πως παρεμβαίνει αυτό το μοντέλο ?
    καλά συμφωνώ για αυτό που λες ότι τα βιβλία θα συνεχίσουν να είναι δημοφιλή.
    Δεν με πειράζει καθόλου η τεχνολογία , αλλά σε μερικά πράγματα είναι ξενέρα ρε δλδς

    bon the tsakalator

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,388

    Default

    Σ' ωραίος.
    i would name her rock'n'roll.

  9. #9
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Ρε 'συ bon επιλογές είναι, κι εγώ "χαρτάκιας" είμαι και με βιβλία τη βρίσκω απείρως περισσότερο, τα επιχειρήματά σου είναι οπισθοδρομικά όμως, μου θυμίζει την γελοία αντιπαράθεση vinyl VS mp3!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  10. #10
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    δε νομιζω να αντικαταστησουν τα βιβλια, οπως τα cd δεν αντικατεστησαν πληρως τα βιβλια, μια μιξη των δυο θα ειναι πολυ πρακτικη ο,τι και να λενε οι φανατικοι του βιβλιου.

    δεν ξερω αν ειναι απλα θεμα συνηθειας, αλλα η μυρωδια ενος βιβλιοπωλειου / κομιξαδικου δεν αντικαθιστουνται. κι επειδη ειμαι και κρυφοκαντιρου, θα με ενοιαζε η ενεργειακη συγκριση μεταξυ βιβλιου και ηλεκτρονικης συσκευης.

    με τοσα ελευθερα ebooks εκει εξω ομως, θα γεμισουμε "διαβασμενους" οπως και "μουσικογνωστες" με το μπ3.
    Vielen Dank für alles was mal war

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    με τοσα ελευθερα ebooks εκει εξω ομως, θα γεμισουμε "διαβασμενους" οπως και "μουσικογνωστες" με το μπ3.
    είναι πολύ πιο εύκολο να ακούσεις ένα δίσκο στα πεταχτά χωρίς να πολυδώσεις σημασία απ'το να κάνεις το ίδιο με ένα βιβλίο, όχι;

  12. #12
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    κουότ στον ντύθορ :
    ε νταξ. κοίτα . τα mp3s είναι απείρως πιο χρήσιμα , και σε ότι αφορά σε όγκο , δηλαδή μπορείς να έχεις καμιά ντουζίνα που λέει ο λόγος σε ένα ipod, φαντάσου ότι επειδή έκατσα και μέτρησα την μουσική που έχω στον υπολογιστή , βρήκα ότι αν αποφάσιζα κάποτε να μεταφέρω αυτήν την μουσική σε cd θα χρειαζόμουν 750 cds !!! και τα διπλάσια βινύλια... άρα τα mp3s ασφαλώς σε διευκολύνουν και σε άλλους τομείς, μεταφορά κλπ. αλλά προσωπικά
    νομίζω ότι χάνεις σε μαγεία διότι εξαλείφεται αυτή η ιεροτελεστία με τα covers , τα πικ απς
    κλπ. Kάτι παρόμοιο πιστεύω συμβαίνει και εδώ ε. Δηλαδή φαντάζομαι ότι σε ηλεκτρονικά μέσα
    μπορείς να έχεις μια ντουζίνα βιβλία και πληροφορίες και δεν ξέρω γω τι. Αλλά άντε τώρα
    να διαβάσεις Νευρομάντη , Έγκλημα και Τιμωρία και Νίτσε στο γυαλί. Μην μιλήσω για τίποτα ιδεολογικά βιβλία ... γίνεται πάρτυ ρε συ..
    είναι σαν την περίπτωση με τα αμάξια.. δηλαδή μπορεί τα καινούργια να είναι απίθανα
    από πλευρά τεχνολογίας και διευκόλυνσης αλλά τα παλιά είναι αλλιως και γεμάτα μαγεία
    δηλαδή ωραία τα συστήματα πλοήγησης , συστήματα abs ,dks,bsw,obc,lkb, αλλά
    αυτό είναι σε άλλο κόσμο...
    πες με ρομαντικό αλλά σιγουρα δεν είμαι μόνος που το πιστεύω αυτό.

  13. #13
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    δε νομιζω να αντικαταστησουν τα βιβλια, οπως τα cd δεν
    με τοσα ελευθερα ebooks εκει εξω ομως, θα γεμισουμε "διαβασμενους" οπως και "μουσικογνωστες" με το μπ3.
    xax αν είνα έτσι εγώ πάω πάσο. μακάρι.

  14. #14
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    με τοσα ελευθερα ebooks εκει εξω ομως, θα γεμισουμε "διαβασμενους" οπως και "μουσικογνωστες" με το μπ3.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  15. #15
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    και καλα θα κανουμε βασικα, αν συνηθισουμε ως φορματ το e-book θα εχουμε μια τεραστια βιβλιοθηκη διαθεσιμη σε ολον τον κοσμο, πραγμα καλο. ενα απ'τα καλα του ας πουμε ειναι οτι δεν θα χρειαζεται να βασιζεσαι στην μαλακια του καθε πουστοπρυτανη και καθε γαμουπουργειου παιδειας για να φτιαξεις επιστημονικη βιβλιοθηκη στο αντικειμενο σου. δεν γινεται να γινει εμπορευμα πιο πετυχημενο του βιβλιου το e-book οπως και δεν γινεται να γινει πιο πετυχημενο εμπορευμα το μπ3 απο το βινυλιο και το ντιβιντι απ'την βιντεοκασετα. κατι τετοια πιανουν μονο σε ηλιθιους και φετιχιστες οι οποιοι εν τελει αντιπροσωπευουν ενα σχετικα μικρο κομματι της συγκεκριμενης αγορας.

    και μην ξεχναμε οτι - καθως δεν ειναι μεσο μαζικης διασκεδασης οπως ο κινηματογραφος ή η μουσική - ολοι οι συγγραφεις που μας αφορουν δεν βγαζουν φραγκα απ'τις εκδοσεις βιβλιων τους. φραγκα βγαζουν μονο αυτοι των μπεστ σελλερς που δεν θα μας λειψουν κιολας.
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. παράκαμψη "προστασίας" pdf.
    By Nodoordonotthereisnotry in forum PC & Games
    Replies: 2
    Last Post: 09-09-2008, 01:36
  2. Πως προφέρεται?
    By Deafening_Silence in forum Music Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 12-07-2006, 19:59
  3. Πότε διαβάζετε;
    By enitharmon in forum Literature
    Replies: 29
    Last Post: 12-10-2005, 18:35
  4. Replies: 33
    Last Post: 13-06-2004, 18:54
  5. Replies: 75
    Last Post: 07-06-2004, 09:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •