Page 12 of 67 FirstFirst ... 210111213142262 ... LastLast
Results 166 to 180 of 1005

Thread: Smoking ban update

  1. #166

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Σε παραπέμπω σε ΠΟΣΤΑΡΑ πέντε σελίδες πιο πίσω.
    Ελπίζω να μην εννοείς αυτό με τα αυτοκίνητα ε
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #167
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Χρήστη FIXXXER, ό,τι σου φαίνεται εσένα σαν λογική κατανάλωση για να εξυπηρετείς ανάγκες που για τα δικά σου (πάλι) μέτρα θα ήταν εξοντωτικό να ικανοποιείς αλλιώς δεν σημαίνει ότι είναι αβλαβές για το περιβάλλον. Ακόμα κι έτσι να είναι όμως ας οριστεί για τα πάντα ένα συγκεκριμένο μέτρο κατανάλωσης που να ανταποκρίνεται σ' αυτή την ισορροπία που αναφέρεις. Αλλιώς είναι φασισμός η μονομερής αντιμετώπιση, μ;

    Το τελευταίο σου επιχείρημα δεν το κατάλαβα. Μπορώ να απαντήσω κι εγώ αντίστοιχα: "ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΜΑΚΣΙΑ ΤΡΙΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΚΥΒΙΚΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ, ΤΡΩΤΕ ΤΣΙΠΣ ΚΑΙ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΕΡΚΟΝΤΙΣΙΑ μου 'χετε γαμήσει το περιβάλλον, τι σας πειράζω εγώ που φουμάρω το τσιγαράκι μου;", δεν καταλήγει κάπου.

    Α, και όποιος πιστεύει ότι αυτοί οι αντικαπνιστικοί νόμοι εφαρμόζονται στα πλαίσια κάποιας κοινωνικής πρόνοιας για τον πολίτη και δεν πηγάζουν από κρατικά οικονομικά συμφέροντα είναι καθυστερημένος.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  3. #168
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Προτεινω να καθιερωθει ως μετρο των καπνιστων εναντια στους αντικαπνιστες η υπαρξη αναμμενων αυτοκινητων σε καθε χωρο κλειστο μεχρι 70 τετραγωνικων μετρων, το οποιο μαλιστα θα εχει να περασει ΚΤΕΟ 10 χρονια, οπως επισης και η τοποθετηση της εξοδου των αεριων ρυπων του aircondition ακριβως διπλα στη μπαρα σε καθε μπαρακι, ετσι ωστε οταν ο μη καπνιστης παραγγελνει μπυρα να του ερχεται στη μαπα ο ζεστος αερας με την ωραια μυρωδια. Επισης, για χωρους μεγαλυτερους των 70 τετραγωνικων θα υπαρχει περιοχη η οποια θα περιεχει ολα τα παραπανω και χωρισμενος με γυαλι μεχρι πανω θα βρισκεται ο Καντιρου ο οποιος θα κανει διαλεξη στους αντικαπνιστες για τα υπολοιπα περιβαλλοντικα προβληματα. Στις μεγαλες γιορτες θα χωνει κι ενα μικρο ψαρακι Καντιρου στον κωλο καθε αντικαπνιστη. Ευχαριστω.

  4. #169
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Σε νίκησα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  5. #170
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Μπραβο, πηγαινε τωρα και στο τοπικ για τις εκτρωσεις και γραψε κατι του στυλ "ναι αλλα το παρανομο παρκαρισμα εμενα με ενοχλει".

  6. #171
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    @havoc: συνειδοτοποιείς ότι λες πως γουστάρεις που η κυβέρνηση αποδεικνύει από μόνη της ότι υποκρίνεται ότι ενδιαφέρεται για την υγεία σου ΚΑΙ στο θέμα του τσιγάρου όπως και στα υπόλοιπα; Δε γίνεται από κάποιον εξωγενή παράγοντα η "απαξίωση στην υποκρισία", η απαγόρευση και η απαξίωσή της έρχονται από τον ίδιο θεσμό, άρα είναι ένα πράγμα, είναι απλώς μία υποκριτική, μερικώς αυτοαναιρούμενη απαγόρευση. Όπως και να έχει, τουλάχιστον σε γραφεία κλπ θα γλιτώσει πολύς κόσμος, κάτι είναι κι αυτό, απλά κλασικά μισές δουλειές.
    Oχι, δεν γουσταρω που ακομη και για ενα απλο ζητημα πεφτει δουλεμα.
    Ξερναω ειπα που ακομη και γι'αυτο δεν μπορουμε να τηρησουμε μερικα μετρα και να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.
    Γουσταρω με οσους δεν μασανε το παραμυθι οτι ειναι για το καλο τους, και θα αντιπαρερχονται τα ημιμετρα με νομοτυπες διαδικασιες, ακριβως για να δειξουν τη μαλακια του πραγματος. Προσεξε με, δεν αναφερομαι στα ζωα που θα βρισκουν νομοπαραθυρα για να ενοχλουν.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  7. #172

    Default

    Σήμερα μας έγινε η πρώτη παρατήρηση για κάπνισμα μέσα σε σουβλατζίδικο. Επιτέλους
    I just posted on ER... Take that, society!

  8. #173

    Default

    Υπάρχουν τύποι, κατά του μέτρου, που προσπαθώντας να αποδείξουν ότι δεν θα "πιάσει", προσπαθούν να ανάψουν τσιγάρο παντού!
    Τούρκος καλός, μόνο νεκρός!!!

  9. #174
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Τι περιεργο!
    Δε μου κανει εντυπωση, εδω υπαρχουν τυποι που προωθουν το μισος αναμεσα σε δυο εθνη!

  10. #175

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Χρήστη FIXXXER, ό,τι σου φαίνεται εσένα σαν λογική κατανάλωση για να εξυπηρετείς ανάγκες που για τα δικά σου (πάλι) μέτρα θα ήταν εξοντωτικό να ικανοποιείς αλλιώς δεν σημαίνει ότι είναι αβλαβές για το περιβάλλον. Ακόμα κι έτσι να είναι όμως ας οριστεί για τα πάντα ένα συγκεκριμένο μέτρο κατανάλωσης που να ανταποκρίνεται σ' αυτή την ισορροπία που αναφέρεις. Αλλιώς είναι φασισμός η μονομερής αντιμετώπιση, μ;

    Το τελευταίο σου επιχείρημα δεν το κατάλαβα. Μπορώ να απαντήσω κι εγώ αντίστοιχα: "ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΜΑΚΣΙΑ ΤΡΙΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΚΥΒΙΚΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ, ΤΡΩΤΕ ΤΣΙΠΣ ΚΑΙ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΕΡΚΟΝΤΙΣΙΑ μου 'χετε γαμήσει το περιβάλλον, τι σας πειράζω εγώ που φουμάρω το τσιγαράκι μου;", δεν καταλήγει κάπου.

    Α, και όποιος πιστεύει ότι αυτοί οι αντικαπνιστικοί νόμοι εφαρμόζονται στα πλαίσια κάποιας κοινωνικής πρόνοιας για τον πολίτη και δεν πηγάζουν από κρατικά οικονομικά συμφέροντα είναι καθυστερημένος.
    Καλά. Καταρχάς αυτός που έχει αμάξι 3000 κυβικών πληρώνει το αντίστοιχο "πρόστιμο", που είναι τα τέλη κυκλοφορίας (αλλά και οι φόροι μέσω των καυσίμων), όπως ακριβώς κι ένας παραβάτης του αντικαπνιστικού νόμου θα πληρώσει. Γι'αυτό και τα υβριδικά πχ δεν έχουν τέλη κυκλοφορίας. Κατά τα άλλα, είναι απείρως πιο έμμεσος ο τρόπος που θίγεται η υγεία σου μέσω ενός αυτοκινήτου ή ερκοντίσον από ό,τι μέσω του τσιγάρου σε κλειστό χώρο. Αν θες, μπορείς να το παρομοιάσεις με το τσιγάρο σε οποιονδήποτε χώρο, όλα στο περιβάλλον καταλήγουν, οπότε ναι, αν εσύ νομίζεις ότι έχεις δικαίωμα να καπνίζεις στο σπίτι σου και να μολύνεις το περιβάλλον, τότε έχω κι εγώ δικαίωμα να βάζω ερκοντίσον.
    Για το τελευταίο, στ'αρχίδια μας, το ότι έχει οικονομικό συμφέρον το κράτος να μην περιθάλπτει ενεργητικούς και παθητικούς καπνιστές μόνο ευτύχημα είναι. Ευτυχώς δηλαδή που έχουν και κοινά συμφέροντα το κράτος και η υγεία μας και το πρώτο υπερασπίζεται τη δεύτερη. Δηλαδή αντί να μείνεις στο ότι αυτό το πράγμα κάνει ΤΟΣΟ κακό στην υγεία των πολιτών που ζημιώνει το κράτος και τις ασφαλιστικές, σε νοιάζει ο λόγος της απαγόρευσης. Γιατί αν δε γίνει από την αγάπη του κράτους (χμ, οκ) πρέπει να είμαστε αντίθετοι. Ναι ρε μουνιά, θα ψοφάμε από καρκίνο για να φαληρήσει το ΙΚΑ, χοχο, θα σας δείξουμε εμείς.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #176

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Oχι, δεν γουσταρω που ακομη και για ενα απλο ζητημα πεφτει δουλεμα.
    Ξερναω ειπα που ακομη και γι'αυτο δεν μπορουμε να τηρησουμε μερικα μετρα και να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.
    Γουσταρω με οσους δεν μασανε το παραμυθι οτι ειναι για το καλο τους, και θα αντιπαρερχονται τα ημιμετρα με νομοτυπες διαδικασιες, ακριβως για να δειξουν τη μαλακια του πραγματος. Προσεξε με, δεν αναφερομαι στα ζωα που θα βρισκουν νομοπαραθυρα για να ενοχλουν.
    Εχμ, δε νομίζω ότι με το να κάνεις κακό στον εαυτό σου και στους γύρω σου, ακόμα και με νομότυπες διαδικασίες, "δείχνεις τη μαλακία του πράγματος", μάλλον μόνο τη δική σου δείχνεις. Βλέπε και το τέλος του αποπάνω ποστ μου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #177
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Oχι, δεν γουσταρω που ακομη και για ενα απλο ζητημα πεφτει δουλεμα.
    Ξερναω ειπα που ακομη και γι'αυτο δεν μπορουμε να τηρησουμε μερικα μετρα και να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.
    Γουσταρω με οσους δεν μασανε το παραμυθι οτι ειναι για το καλο τους, και θα αντιπαρερχονται τα ημιμετρα με νομοτυπες διαδικασιες, ακριβως για να δειξουν τη μαλακια του πραγματος. Προσεξε με, δεν αναφερομαι στα ζωα που θα βρισκουν νομοπαραθυρα για να ενοχλουν.
    Εχμ, δε νομίζω ότι με το να κάνεις κακό στον εαυτό σου και στους γύρω σου, ακόμα και με νομότυπες διαδικασίες, "δείχνεις τη μαλακία του πράγματος", μάλλον μόνο τη δική σου δείχνεις. Βλέπε και το τέλος του αποπάνω ποστ μου.
    Πω, ξεκολλα λιγο, δεν θελω το κακο σου, θελω ενα χωρο οπου να μπορω να κανω κακο στον εαυτο μου χωρις να σε ενοχλω.
    Δεν θα βγω στους δρομους μεθυσμενη/φτιαγμενη με αυτοκινητο να σου γαμησω τα πρεκια, δεν παραγω βιομηχανικους ρυπους, ψαχνω να βρω καθαρο νερακι να ποτισω τα λαχανικα μου που τρωνε τη βρωμα, τα λιπασματα και το σκατονερο των γυρω μου καθημερινα, φτιαχνω smart home και παρακολουθω τα ενεργειακα σεμιναρια μου τακτικως, δεν χρησιμοποιω αυτοκινητο στις μετακινησεις μου, για πυρηνικα ουτε λογος, λοιπον, θελω οταν πινω καφε να κανω 2-3 γαμημενα τσιγαρα. Οχι στη μαπα σου, εννοειται.
    Α, εχω και καλη ασφαλεια, δεν θα σε απασχολησει και ο καρκινος μου.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  13. #178
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Να σηκώσεις την κωλάρα σου να βγεις έξω απτην καφετέρια να καπνίσεις. Δεν είναι καθόλου δύσκολο. Ειδικά αν βαριέσαι εκεί που είσαι, είναι και τέλεια δικαιολογία για να αποχωρήσεις.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  14. #179

    Default

    Έχουμε και εμείς οι καπνιστές δικαιώματα. Απλά σταματάνε εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα των μη-καπνιστών...
    Τούρκος καλός, μόνο νεκρός!!!

  15. #180

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Πω, ξεκολλα λιγο, δεν θελω το κακο σου, θελω ενα χωρο οπου να μπορω να κανω κακο στον εαυτο μου χωρις να σε ενοχλω.
    Δεν θα βγω στους δρομους μεθυσμενη/φτιαγμενη με αυτοκινητο να σου γαμησω τα πρεκια, δεν παραγω βιομηχανικους ρυπους, ψαχνω να βρω καθαρο νερακι να ποτισω τα λαχανικα μου που τρωνε τη βρωμα, τα λιπασματα και το σκατονερο των γυρω μου καθημερινα, φτιαχνω smart home και παρακολουθω τα ενεργειακα σεμιναρια μου τακτικως, δεν χρησιμοποιω αυτοκινητο στις μετακινησεις μου, για πυρηνικα ουτε λογος, λοιπον, θελω οταν πινω καφε να κανω 2-3 γαμημενα τσιγαρα. Οχι στη μαπα σου, εννοειται.
    Α, εχω και καλη ασφαλεια, δεν θα σε απασχολησει και ο καρκινος μου.
    Μα δεν είμαι κατά των χωριστών χώρων, όταν γίνονται σωστά. Πχ αυτό με τα δύο μέτρα χώρισμα είναι γελοίο. Επίσης είμαι κατά των μαγαζιών μόνο για καπνίζοντες, ειδικά όταν το όριο είναι τόσο μεγάλο (70 τμ), θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα να πάω σε όποιο μαγαζί θέλω χωρίς να πάθω καρκίνο, όπως έχω το δικαίωμα να μην τρώω πόρτα και να μη μου σερβίρουν μπόμπες. Απλά πράγματα. Αν κάποιο μαγαζί είναι πολύ μικρό για να έχει ειδικό χώρο για τσιγάρο, ας κάνουν οι καπνιστές υπομονή ή ας πάνε σε μεγαλύτερο μαγαζί με χώρο. Αυτοί έχουν την ενοχλητική συνήθεια, είναι αυτονόητο για μένα ότι αυτοί θα κάνουν κάποιες υποχωρήσεις. Ούτε μισώ τους καπνιστές ούτε θέλω να πεθάνουν ούτε τίποτα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. And the ban goes to...
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 725
    Last Post: 07-11-2014, 14:25
  2. Smoking Kills...
    By Tonosalata in forum Music Discussion
    Replies: 77
    Last Post: 09-04-2008, 01:16
  3. ban
    By iskra in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 28-11-2006, 15:48
  4. [Cinema] Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998)
    By Gabriel in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 28
    Last Post: 12-04-2005, 13:51
  5. kante ban
    By Buddy Lackey in forum General Discussion
    Replies: 77
    Last Post: 06-10-2004, 22:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •