Page 5 of 67 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast
Results 61 to 75 of 1005

Thread: Smoking ban update

  1. #61

    Default Re: Smoking ban update

    4 selides to pio anousio topic ever

    fantazome oi euais8htoi mh kapnistes malwnoun kai me ta autokinhta pou tous kernan karkino

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default Re: Smoking ban update

    τιπεςτωρα

  3. #63

    Default Re: Smoking ban update

    Quote Originally Posted by minmin
    4 selides to pio anousio topic ever

    fantazome oi euais8htoi mh kapnistes malwnoun kai me ta autokinhta pou tous kernan karkino
    Χμ. Προσωπικά επέλεξα αυτοκίνητο και επειδή είχε χαμηλούς ρύπους και μακάρι όταν αναπτυχθούν περισσότερο τα ηλεκτρικά να απαγορευτούν τα βενζινοκίνητα. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα, και άλλωστε το τσιγάρο είναι μακράν η μεγαλύτερη πηγή μόλυνσης εσωτερικών χώρων, δε συγκρίνεται ακριβώς με το αυτοκίνητο που είναι έξω. Δε διαμαρτυρήθηκα για το τσιγάρο σε ανοιχτούς χώρους, ίσα ίσα αυτό ακριβώς λέω ότι πρέπει να γίνεται (να πηγαίνουν οι καπνιστές έξω).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #64

    Default Re: Smoking ban update

    nai mwre mazi sou ki as eimai varys kapnisths me sovarototo provlhma....tespa gyriste oloi sta xwria sas na ginoume an8rwpoi

  5. #65
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: Smoking ban update

    Quote Originally Posted by minmin
    4 selides to pio anousio topic ever

    fantazome oi euais8htoi mh kapnistes malwnoun kai me ta autokinhta pou tous kernan karkino
    Δεν έχεις διαβάσει το τόπικ για αυτούς που κάθονται δεξιά στις κυλιόμενες, προφανώς.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  6. #66
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default Re: Smoking ban update

    LOL

  7. #67
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Smoking ban update

    Vielen Dank für alles was mal war

  8. #68
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default Re: Smoking ban update

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    Quote Originally Posted by minmin
    4 selides to pio anousio topic ever

    fantazome oi euais8htoi mh kapnistes malwnoun kai me ta autokinhta pou tous kernan karkino
    Δεν έχεις διαβάσει το τόπικ για αυτούς που κάθονται δεξιά στις κυλιόμενες, προφανώς.
    Autoi pou kathontai deksia kala kanoun, oi kathysterhmenoi pou arazoun aristera einai to provlhma.
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  9. #69
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default Re: Smoking ban update

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Quote Originally Posted by pitchfork
    Για το θέμα της ευγένειας δεν διαφωνώ. Το ότι πρέπει όμως να μας επιβάλλουν όμως αυτό το πράγμα ακόμα και μέσα στο σπίτι μας με κάποιο νόμο όπως λες επειδή είμαστε μουλάρια και βόδια μόνο ως αστεϊσμό μπορώ να το εκλάβω.


    Επίσης αν πιστεύεις ότι σε ένα μαγαζί που παίρνει άδεια από το νόμο για να παρέχει υπηρεσίες διασκέδασης, μπορείς μόνο εσύ να διασκεδάσεις και όχι εγώ ο εγκληματίας που καπνίζω και μάλιστα να είναι ΟΟΟΛΑ τα μαγαζιά έτσι και το βλέπεις λογικό, ε τότε εντάξει, τι να λέμε?
    Δεν είπα τίποτα για μέσα στο σπίτι, ίσα ίσα είπα πως ο καπνιστής φυσικά και έχει δικαίωμα να καπνίζει, απλά όχι όταν μολύνει κοινόχρηστους χώρους. Τους ιδιωτικούς ας τους κάνει τεκέδες.

    Αν διασκεδάζεις μόνο την ώρα που καπνίζεις, τι να σου πω, μάλλον πρέπει να το κοιτάξεις. Ο αποκλεισμός για τον οποίο μιλάς είναι ίδιος με τον αποκλεισμό των ατόμων με συχνοουρία που είπα πιο πάνω. Επίσης δε θα είχα πρόβλημα αν κάποια μαγαζιά έπαιρναν άδεια, αρκεί αυτά να ήταν σημαντική μειοψηφία (γιατί αν είναι τα μισά και βάλε, πίπες, η μισή παρέα θα σε αναγκάζει να πηγαίνεις εκεί), η γνώμη μου βέβαια είναι να απαγορεύεται σε όλα και όποιος θέλει να βγαίνει έξω για να μην υπάρχουν διαχωρισμοί. Για το αν αυτό βολεύει εμένα και ξεβολεύει εσένα, τι να σου πω, για μένα είναι απλά τα πράγματα, ένας καπνιστής δεν έχει δικαίωμα να μολύνει κοινόχρηστο χώρο τη στιγμή που η πόρτα είναι στα πέντε μέτρα, όπως και ένα εργοστάσιο πρέπει να υποχρεώνεται να χρησιμοποιεί φίλτρα και να μολύνει όσο γίνεται λιγότερο. Δεν έχει να κάνει με την ελευθερία.
    Αυτό που δεν έχεις καταλάβει στα όσα λέω είναι ότι και ένα κατάστημα ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ.
    Είναι κάποιου άμοιρου μαγαζάτορα που μπορεί θέλει να βάζει μέσα καπνιστές πρεζάκια γάβρους ανάπηρους ότι γουστάρει τέλος πάντων αλλά μερικοί θέλουν το κράτος με το ζόρι να επιβάλλει να μπαίνουν αυτοί μέσα.
    Δε μιλάω για τράπεζες για δημόσια κτίρια κλπ, μιλάω για μια γαμημένη ιδιωτική καφετέρια.

    Τέσπα για να μη παίρνω το μέρος των καπνιστών (πράγμα που δεν θέλω γιατί το βλέπω κάπου στο ενδιάμεσο το θέμα) και να μη πέφτω στο επίπεδο μερικών καθυστερημένων εδώ μέσα που συνηθίζουν να παίζουν το πουλί τους με το πληκτρολόγιο και να σοβατίζουν την οθόνη έχωντας το ακαταλόγιστο σταματώ.
    Προσωπικά πιστεύω πάντως ότι θα μπορούσε να βρεθεί κάποια μεσαία λύση, κάτι με τον εξαερισμό και ελέγχους πχ για όσους πάρουν άδεια χώρου καπνιστών, πιθανώς και κάποιο έξτρα φόρο που να τους αναγκάζει να πουλάνε ακριβότερα τα προϊόντα και να δίνει κίνητρο σε κάποιον να επιλέξει μαγαζί μη καπνιστή.
    Αλλά τι ψάχνεις , στο ελλάντα είμαστε...
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  10. #70
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Re: Smoking ban update

    Εγώ είμαι υπέρ της απαγόρευσης. Λίγα στοιχεία για τα προβλήματα που προκαλεί το παθητικό κάπνισμα αρκούν για να πεισθεί κάποιος.

    Θέλω όμως Κάλκι να επισημάνω αυτό, σε πολιτικό επίπεδο:

    Quote Originally Posted by Khalkji
    τα μαγαζία είναι στα χέρια των ιδιοκτητών τους. εγώ αν είχα μαγαζί θα ήθελα να καπνίζει ο κόσμος.
    Χώρια του ότι αυτό μου θυμίζει κάτι του στυλ "είσαι ελεύθερος να ανοίξεις κι εσύ μαγαζί αν διαφωνείς", μου κάνει εντύπωση που αγνοείς το ότι ο ιδιοκτήτης θα κοιτάξει να βγάλει το μέγιστο δυνατό κέρδος, και κατα συνέπεια θα αγνοήσει τα στοιχειώδη δικαιώματα. Η νομοθεσία επιτρέπει το κάπνισμα, η μέση καφετέρεια επιτρέπει το κάπνισμα με τη σειρά της και ο μέσος ιδιοκτήτης θα το επιτρέψει στο δικό του μαγαζί επίσης γιατί κέρδος αλλιώς δε βγαίνει.

    Με λίγα λόγια, ο ιδιοκτήτης σε γράφει στον ψώλο του κι εσένα και το τι γουστάρεις και τι όχι. Μην επικαλείσαι τη δική του ελευθερία και βούληση λοιπόν, γιατί τότε πολύ απλά αγνοείς το πως λειτουργεί η αγορά και εκθέτεις τις απόψεις σου.

    Και άσχετο, αλλά αν οι μη καπνιστές πάνε στα Starbucks (γιατί μόνο αυτά υπάρχουν γι αυτούς), τότε δε θα θεωρούνται κατ'εσένα αυτόματα εχθροί-εξουσιαστές κλπ;

    (η τελευταία ερώτηση δεν ήταν σοβαρή)

  11. #71
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default Re: Smoking ban update

    αποποινικοποιηση τωρα

  12. #72
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default Re: Smoking ban update

    lab! xaxaxaxaxa!
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default Re: Smoking ban update

    Quote Originally Posted by pitchfork
    Αυτό που δεν έχεις καταλάβει στα όσα λέω είναι ότι και ένα κατάστημα ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ.
    Είναι κάποιου άμοιρου μαγαζάτορα που μπορεί θέλει να βάζει μέσα καπνιστές πρεζάκια γάβρους ανάπηρους ότι γουστάρει τέλος πάντων αλλά μερικοί θέλουν το κράτος με το ζόρι να επιβάλλει να μπαίνουν αυτοί μέσα.
    Δε μιλάω για τράπεζες για δημόσια κτίρια κλπ, μιλάω για μια γαμημένη ιδιωτική καφετέρια.
    Βασικά νομίζω (δλδ είμαι 99% σίγουρος, αλλά και αγουροξυπνημένος) ότι και η ιδιωτική καφετέρια θεωρείται δημόσιος χώρος. Άλλωστε δεν επιτρέπεται ο μαγαζάτορας να σου πει δεν μπαίνεις, γι'αυτό και η πόρτα-face control είναι παράνομη ουσιαστικά και μονάχα νομιμοποιούνται (νομίζω) να σου πούνε δεν μπαίνεις γιατί είναι γεμάτο.

  14. #74

    Default Re: Smoking ban update

    Quote Originally Posted by pitchfork
    Αυτό που δεν έχεις καταλάβει στα όσα λέω είναι ότι και ένα κατάστημα ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ.
    Είναι κάποιου άμοιρου μαγαζάτορα που μπορεί θέλει να βάζει μέσα καπνιστές πρεζάκια γάβρους ανάπηρους ότι γουστάρει τέλος πάντων αλλά μερικοί θέλουν το κράτος με το ζόρι να επιβάλλει να μπαίνουν αυτοί μέσα.
    Δε μιλάω για τράπεζες για δημόσια κτίρια κλπ, μιλάω για μια γαμημένη ιδιωτική καφετέρια.
    Το έχω καταλάβει μια χαρά, απλώς διαφωνώ. Τα λέει κι ο daydreamer: η καφετέρια ΔΕΝ είναι ιδιωτικός χώρος. Ιδιωτικός χώρος είναι το σπίτι σου, από το οποίο δε βγάζεις λεφτά. Από τη στιγμή που παρέχεις μια υπηρεσία στους πολίτες του κράτους στο οποίο βρίσκεσαι, είσαι αναγκασμένος να το κάνεις σύμφωνα με τους νόμους και τους κανόνες του. Γι'αυτό παίρνεις και άδεια για να ανοίξεις μαγαζί, αν ήταν "ιδιωτικός χώρος" όπως τον εννοείς δε θα χρειαζόταν καμία άδεια, δικό σου θα ήταν, ό,τι ήθελες θα έκανες. Γι'αυτό επίσης υπάρχει υγειονομικό πχ, επειδή ο κάθε μαγαζάτορας είναι υποχρεωμένος να έχει κάποια στάνταρ στις υπηρεσίες που παρέχει - και με την ίδια ακριβώς λογική δε θα έπρεπε να επιτρέπεται και το κάπνισμα σε τέτοιους χώρους. Αυτή η διαστρεβλωμένη αντίληψη περί ιδιωτικών χώρων (η οποία δυστυχώς έχει περάσει στους περισσότερους και όχι μόνο σε σένα) είναι αποτέλεσμα της προπαγάνδας για την "ελεύθερη αγορά" που "ρυθμίζεται μόνη της" και λοιπές νεοφιλελεύθερες πίπες. Μ'αυτή τη λογική, να είναι ελεύθερα και τα σουβλατζίδικα να σερβίρουν σάπια κρέατα, έχουμε όλοι την επιλογή να μην ξαναπάμε σε ένα μαγαζί που μας έφερε κόψιμο. Δεν πάει έτσι. Επίσης ακριβώς επειδή και οι μαγαζάτορες "κέρδος θέλουν να βγάλουν", είναι καλύτερα να γίνει ολική απαγόρευση γιατί μετά απλώς δημιουργείς ανισότητες - όπως και στα σάπια κρέατα είναι ολική η απαγόρευση, όπως είναι και στις μπόμπες, κι αυτοί κέρδος θέλουν να βγάλουν, δε σημαίνει ότι μπορούν να το κάνουν σε βάρος της υγείας των πελατών τους. Άσχετα από το τι γίνεται στο μπουρδέλο που ζούμε ε, λέμε τι θα έπρεπε να γίνεται. Τέλος σύμφωνα με τελευταία έρευνα το 45% καπνίζει. Αν απαγορευτεί το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους τι θα κάνουν, θα σταματήσουν να βγαίνουν; Θα σου πω εγώ τι θα κάνουν, ό,τι κάνει μέχρι σήμερα το 55% που δεν καπνίζει: θα το υπομείνουν. Δεν είναι τίποτα να βγαίνεις έξω για τσιγάρο τις 2-3 ώρες που θα πας μια βόλτα όταν μπορείς να γυρίσεις σπίτι σου και να τα κάνεις πέντε-πέντε, ας μην είμαστε υπερβολικοί, δε μιλάμε για κανέναν "αποκλεισμό". Συνήθεια είναι, όπως έγινε συνήθεια και για τους μη καπνιστές να εισπνέουν πίσσα επειδή ο παραδίπλα είναι τζάνκι.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #75
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default Re: Smoking ban update

    βασικα μια χαρα το μετρο.προτιμω να μην παθω καρκινο και να πεθανω εξαιτιας οσων καπνιζουν γυρω μου.και να βρωμαω και σαν σκατα μετα...μαλλον πριν πεθανω.αν πεθανω απο καρκινο ή οτιδηποτε αλλο θα βρωμαω σαν πτωμα εν αποσυνθεση.δεν ξερω βεβαια αν κανεις απο τους νεαρους εδω μεσα ξερει την ΧΑΠ? που μαλλον ειναι χειροτερη απο καρκινο...ξερεις παιρνεις το καροτσακι σου με την μπουκάλα το οξυγονο και πας βολτα...ως την γωνια στο παραθυρο του σπιτιου σου.τεσπα.καλα να ειστε αλλα να καπνιζεται μακρυα μου.
    τωρα για να προλαβω και τον ηλιθιο αντιλογο του μπλ μπλα μπλα ολα γυρω σου σκατα...καυσαερια κλπ....κλπ κλπ και συ για ενα αθωο τσιγαρακι ...μπλα μπλα .ας ξεκινησουμε τουλαχιστον απο καπου και βλεπουμε.κι αν δεν σας αρεσει να σκασιλα μου.αλλωστε 30 χρονια τωρα δεν ακουσα και κανεναν να πει α δεν θα καπνισω διπλα σου γιατι σε σεβομαι...κλπ παπαριες.το πολυ πολυ να μου κανουν την χαρη και να μην μου φυσαν τον καπνο στο προσωπο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. And the ban goes to...
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 725
    Last Post: 07-11-2014, 14:25
  2. Smoking Kills...
    By Tonosalata in forum Music Discussion
    Replies: 77
    Last Post: 09-04-2008, 01:16
  3. ban
    By iskra in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 28-11-2006, 15:48
  4. [Cinema] Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998)
    By Gabriel in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 28
    Last Post: 12-04-2005, 13:51
  5. kante ban
    By Buddy Lackey in forum General Discussion
    Replies: 77
    Last Post: 06-10-2004, 22:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •