Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50

Thread: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

  1. #16
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    πλάκα πλάκα...

    Πάντως μην είστε φλώροι, άμα είναι να το ρίξετε πράσινους, ρίχτε το στους αυθεντικούς.

  2. #17

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Quote Originally Posted by Shadowking
    Δεν λέω σώνει και καλά να το ρίξεις ΜΕ.ΡΑ ή ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α (αν και θα παίξει φάση ΜΕΡΕΝΤΑ όπως διαφαίνεται), αλλά ρε παιδί μου, οικολόγους; Οικολόγους πράσινους; Απολίτικη ψήφος είναι, το λες και ίδιος, οι τύποι είναι "οικολόγοι" με μηδενικές πολιτικές προεκτάσεις, θα κατέβαιναν σε κοινό ψηφοδέλτιο με όποιον δεχόταν να κατέβει με ψηφοδέλτιο τύπου "Χ-Οικ.Πράσινοι" είτε αυτός ήταν σύριζα, είτε πασοκ. Ουσιαστικά είναι μια φούσκα που βγήκε με τις πυρκαγιές και θα θαρρώ πως θα ξεφουσκώσει σύντομα. Όσο για το περί αποδυνάμωσης των 2 μεγάλων, εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας του μπατσοκ δεν θα παίξει συνεργασία με δαύτους. Ψήφα το ΚΟΜΜΑ καλύτερα.

    edit: μου την σπάει να απαντάω σε κάποιον και να παίζει post όσο γράφω. Στον cancer τα παραπάνω, με αντικαπιταλιστική αγάπη.
    Καταρχάς η οικολογία νομίζω ότι έχει πολύ μεγάλες πολιτικές προεκτάσεις, άσχετα αν η γκρινπις πχ τις κάνει τουμπεκί. Είναι τρόπος σκέψης που επηρεάζει το πώς θα κάνεις το οτιδήποτε. Επίσης οι πράσινοι δε μου έχουν δείξει ότι έχουν θέσεις μόνο για οικολογικά θέματα - φυσικά, σε σχέση με *επαγγελματίες* αριστερούς λογικό είναι να φαίνεται έτσι, καθώς δεν έχουν πολιτικές ρίζες και ιδεολογίες που να φτάνουν στην προγιαγιά του λένιν. Τώρα για το αν θα συνεργαστούν με νδ ή πασόκ, ε, και το οποιοδήποτε μικρό κόμμα της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς αντιμετωπίζει αυτό τον κίνδυνο αν μπει στη βουλή, γιατί σημαίνει ότι το ψήφισε ένας στους τριάντα έλληνες - αυτό είναι σημαντική ποσότητα μαλακίας. Τι να κάνουμε τώρα, να ψηφίζουμε κόμματα των χιλίων ψήφων για να χαιρόμαστε για την ιδεολογική τους αγνότητα; Δεν κατηγορώ ρε παιδί μου όποιον το κάνει, απλά επειδή θέλω να αλλάξει κάτι όσο ζω, προτιμώ να στηρίξω κάποιον με μερικές πιθανότητες να ακουστεί. Και σύριζα πχ που το έριχνα ως τώρα, οκ, προφανώς με έχει ξενερώσει σε πολλά, αλλά δεν το έχω μετανιώσει, βγήκαν τουλάχιστον προς τα έξω πράγματα τα οποία τα άλλα τέσσερα κόμματα έκαναν γαργάρα. Ανάμεσα στο κόμμα που αποκτά ένα σοβαρό βήμα και, παρόλη τη μαλακία του, κάνει και πέντε καλά πράγματα, και το κόμμα που είναι γαμάτο αλλά τα λέει και τα ακούνε εκατό άτομα, ε, προτιμώ το πρώτο ρε αδερφέ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #18
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    ...απλά επειδή θέλω να αλλάξει κάτι όσο ζω, προτιμώ να στηρίξω κάποιον με μερικές πιθανότητες να ακουστεί...
    σοβαρα τωρα το πιστευεις αυτο? οτι θα αλλαξει δηλαδη? αν ακουστει? ακουστηκε. και ΝΑ οι αλλοι! αν θες να αλλαξει κατι χεστε τη βουλη, απ'το δρομο θα αλλαξει, οχι αν μπει στη βουλη και με 3 και με 4 και 7 τα % ! νομιζετε δηλαδη οτι αν μπουν οι οικολογοι πρασινοι θα σταματησουν να καιγονται τα δαση (εστω? λολ)
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  4. #19
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    eidame kai ta teleutaia 2 xronia ti allakse apto dromo.
    xwris na lew "ka8iste spitia sas, den exei noima", epeidi oi apofaseis sti vouli pairnontai me psifofories kai h autodinamia einai poly sovaro 8ema, nomizo mia eksakommatiki vouli me sigkivernisi 2 kommatwn einai ena kalo vima apo dw pou eimaste. ari8mitiki einai.

  5. #20
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    κατι αλλο ειναι! ωραια λοιπον οι συγκυβερνησεις της νεας εποχης, ειναι Η λυση!
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  6. #21
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    kati allo, poly megalo?
    den eipa oti einai h lysi, einai ena vima. bebaia opou iparxoun simferonta kai xrrrima sti mesi de nomizo oti menoun peri8wria gia na elpizoume se polla, alla akoma kai na mpoune spitia mas kai na mas gamisoun kai na vgoun 11 myria eksagriwmenoi ellines stous dromous meion vouleutades meion efoplistades meion trapezites, ti peripou nomizeis oti 8a ginei?
    prosfata do8ike mia aformi na ekfrasei o kosmos tin aganaktisi tou, to ekane mexri tis giortes. mexri tin epomeni fora pou 8a ginoun ksana ta idia. eides na allazei kati?
    i kivernisi pire to minima pou itan na parei kai to egrapse stis arxidares tis, ekane ena anasximatismo gia ta matia tou kosmou kai tora arxiste na perimenete ta klasika proeklogika programmatismena gleipsimatika dwrakia siga siga. oraio 8a itan na ginontai ekloges ka8e 2 xronia me basi auto alla akoma kai giauto 300 malakes 8a apofasizan, oxi o dromos.

  7. #22

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Quote Originally Posted by Pinatero
    σοβαρα τωρα το πιστευεις αυτο? οτι θα αλλαξει δηλαδη? αν ακουστει? ακουστηκε. και ΝΑ οι αλλοι! αν θες να αλλαξει κατι χεστε τη βουλη, απ'το δρομο θα αλλαξει, οχι αν μπει στη βουλη και με 3 και με 4 και 7 τα % ! νομιζετε δηλαδη οτι αν μπουν οι οικολογοι πρασινοι θα σταματησουν να καιγονται τα δαση (εστω? λολ)
    Το είπα ήδη ότι "δεν περιμένουμε και πολλά από τα κόμματα". Αλλά καλό είναι να αναγκαστούν να κάνουν καμιά συνεργασία. Κι ο δρόμος καλός είναι. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #23
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Quote Originally Posted by Pinatero
    σοβαρα τωρα το πιστευεις αυτο? οτι θα αλλαξει δηλαδη? αν ακουστει? ακουστηκε. και ΝΑ οι αλλοι! αν θες να αλλαξει κατι χεστε τη βουλη, απ'το δρομο θα αλλαξει, οχι αν μπει στη βουλη και με 3 και με 4 και 7 τα % ! νομιζετε δηλαδη οτι αν μπουν οι οικολογοι πρασινοι θα σταματησουν να καιγονται τα δαση (εστω? λολ)
    Το είπα ήδη ότι "δεν περιμένουμε και πολλά από τα κόμματα". Αλλά καλό είναι να αναγκαστούν να κάνουν καμιά συνεργασία. Κι ο δρόμος καλός είναι. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
    bump!

    Μόνο καλά έχουμε να θυμόμαστε!

  9. #24

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Έλα τώρα, καταρχάς μιλάω για κυβέρνηση με ορίζοντα 4ετίας με δεσμεύσεις εκατέρωθεν. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι α) θεωρητικά, είναι καλύτερο δύο κόμματα να λογοδοτούν το ένα στο άλλο αντί για ένα κόμμα στον εαυτό του και β) πρακτικά, είναι καλύτερη μια κυβέρνηση πασόκ-σύριζα ή πασόκ-οικολόγων από μία πασόκ σκέτο. Από την άλλη υπάρχει κι ο φόβος μιας κυβέρνησης νδ-λαος, που ειλικρινά δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερη από μια σκέτης νδ.
    Και, όπως και να έχει, προφανώς και δεν είμαι ικανοποιημένος από τις ως τώρα κυβερνήσεις, ούτε από το πώς λειτουργεί η "δημοκρατία". Από την άλλη, μπορώ να πω ότι και τα ποστ του κάλκη στο τσιγαροτόπικ έσβησαν και την τελευταία ελπίδα που είχα για την αναρχία ως συνολική λύση (όχι για το πρακτικό όσον αφορά το τσιγάρο, όσο για τη νοοτροπία γενικότερα και πώς θα λειτουργούσε σε συνθήκες αναρχίας) τουλάχιστον για τα επόμενα εκατό χρόνια - μετά το επανεξετάζουμε. Οπότε για μένα το θέμα είναι μάλλον πώς θα καλυτερέψει αυτό το σύστημα, αφού δε βλέπω κάτι καλύτερο. Θα ήθελα να δω δηλαδή απλή αναλογική, δημοψηφίσματα συχνά πυκνά, ψήφο βουλευτών κατά συνείδηση και όχι σύμφωνα με τη γραμμή του κόμματος και ίσως μακροπρόθεσμα κατάργηση των κομμάτων ή αντικατάστασή τους από πιο χαλαρές ομάδες. Και μακάρι κάποια στιγμή να μη χρειαζόμαστε αποπάνω, αλλά δεν το βλέπω στο λάιφτάημ μου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #25
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    όκ λοιπόν, ψήφο στους οικολόγους πράσινους.
    απλά, να θυμάστε για κάθε ψήφο που πέφτει στους οικολόγους, ένα 12χρονο κοιμάται βλέποντας εφιάλτες κάθε βράδυ!

    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  11. #26
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Πέρνα το μια βόλτα κι απ'το post of the day.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  12. #27
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    xaxaxaxaxaxa!!

    επισης μια πτυχη που ακομα ξεχνατε!

    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,388

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Χαχαχαχαχ, δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή αστικός μύθος, αλλά και η θεία μου στο Άργος μου το πε: "Οικολόγους; Αυτοί πάνε και αμολάνε φίδια στα χωράφια πάνου στο βουνο.."
    i would name her rock'n'roll.

  14. #29
    Senior Member GraveMiasma's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    UK
    Posts
    964

    Default

    pshfizoume tsono

  15. #30
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    λοιπον φτιαχνω ενα κομα. το ονομαζω ιαρ. μηδενιζω το προυπολογισμο για τους εξοπλισμους (λες και θα γινει πολεμος). δινω φραγκα στη παιδεια (μπας και δουμε ασπρη μερα ποτε) κυρισω πτωχευση (παιρνουν πουλο ολα τα λαμογια) αποκυρισω τροικες κτλ κτλ παρτετα ρχιδια μου πουλο). φερνω το irs να οργανωσει το πραμα με τις φοροδιαφυγες (ειχε ξαναρθει αλλατο γαμησαν και εφυγε), αρση βουλευτικης ασυλιας, 200 βουλευτες μονο, κοψιμο στις παπαριες τους, και σωθηκαμε

    (α κανω και γηπεδο στο βοτανικο).
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Similar Threads

  1. νέο 7" Fleurety
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 37
    Last Post: 30-08-2017, 21:56
  2. "Δημοκρατικοί" - νέο κόμμα
    By enitharmon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 11
    Last Post: 23-01-2009, 02:20
  3. Δηλώσεις για το νέο album..
    By Deniz in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 24-05-2006, 10:09
  4. Replies: 22
    Last Post: 17-02-2006, 19:31
  5. Replies: 16
    Last Post: 28-06-2004, 13:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •