Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50

Thread: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

  1. #1
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Με αφορμή μια μικρή κουβέντα που ξεκίνησε στο οφτόπικ, και μεταφέρθηκε αργότερα στο "Δημοκρατικοί - νέο κόμμα", ανοίγω αυτο το thread. Πιστεύετε οτι χρειαζόμαστε ένα νέο πολιτικό φορέα ικανό να πρωταγωνιστήσει στο υπάρχον πολιτικό σκηνικό, ή νομιζετε οτι τα ήδη υπάρχοντα καλύπτουν την ιδεολογική έκφραση της ελληνικής κοινωνίας; Αν νομίζετε οτι λείπει κάτι, τί προσθήκη θα θέλατε να υπάρξει?

    Για να μην διπλοποστάρω η δική μου αποψη είναι η εξής:

    Βλέποντας

    -μια νδ που είναι πιο ξεφτιλισμένη απο ποτέ,
    -ένα αστείο πασόκ , χωρίς πολιτικό λογό, με αρχηγό του, ένα απο τα μεγαλύτερα σύμβολα του νεποτισμού στη χώρα, να ισχυρίζεται οτι είναι αλλαγμένο ενώ στην ουσία είναι η μεταλλαγμένη εκδοχή ενός απο καιρό σάπιου και κορεσμένου πολιτικού μηχανισμού και ουσιαστικά παρακλάδι της δεξιάς
    -ένα αρτηριοσκληρωτικό ΚΚΕ που ζεί σε παράλληλο σύμπαν, βλέπει παντού φαντάσματα, μιλά για το σημερα με οικονομικούς όρους σχεδόν 2 αιώνων πίσω, και ερμηνεύει τον ανθρωπισμό του Μάρξ με μια λογική "το γράμμα κι όχι το πνεύμα του νόμου" (άσχετα αν ακόμη και το "γράμμα" απέχει παρασάγκας απο την σημερινή πολιτική του ΚΚΕ)
    -ένα ΣΥΡΙΖΑ που δεν αρθρώνει ξεκάθαρο πολιτικό λόγο, που δεν πείθει οτι στην πρώτη στροφή δεν θα τακιμιάσει με το πασόκ, και που πολλές φορές υιοθετεί ιδεολογικά αντιφατικές μεταξύ τους πράξεις και γενικά δείχνει μια ασαφή αριστερίστικη ιδεολογία,
    και τέλος
    -το ελληνοκάπηλο αρχαιολάγνο φασιστικό καρναβάλι, λάος...

    ...αρχικά σκεφτόμουν οτι καλή θα ήταν η ύπαρξη ενός νέου κόμματος της αριστεράς με σαφώς προσδιορισμένο πολιτικό λόγο που θα λάμβανε υπόψιν του και τη συγχρονη συγκυρία, αλλά μετά διαπίστωσα οτι μάλλον κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά δύσκολο τη δεδομένη στιγμή. Όταν ακόμη κι αυτοί που έχουν τα λεφτά για νέο κόμμα, έστω και έξω απο την αριστερά,(βλ. "Δημοκρατικοί") βυθομετρούν την ελληνική κοινωνία και λένε πως έχει ανάγκη απο λεκτικά/ιδεολογικά πυροτεχνήματα-παπαριές τύπου: "ριζοσπαστικό κέντρο" (aka "επιθετικός τερματοφύλακας", "νηστίσιμο πιτόγυρο", "white metal" κλπ), νομίζω τελικά πως δεν είναι έτοιμη ακόμη η ελληνική κοινωνία και οι συνθήκες μέσα σε αυτήν για ένα νέο σοβαρό και ανθρωποκεντρικό πολιτικό μηχανισμό.Το μόνο που μένει νομίζω, είναι οι καθημερινοί προσωπικοί μικροί αγώνες που δίνει ο καθένας προκειμένου να έχει μια αξιοπρέπεια αυτός και οι δικοί του.Αυτοί μόνο προετοιμάζουν το έδαφος για κάτι καλό. Ωστόσο, η ιδεολογική στέγη που τους σκεπάζει νομίζω οτι είναι ακόμη υπο διαπραγμάτευση.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #2
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    εγώ λέω να διαλύσουμε και τα υπάρχοντα.
    this is radio freedom.

  3. #3
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Κάντε υπομονή μέχρι μεθαύριο.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  4. #4
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden
    ...αρχικά σκεφτόμουν οτι καλή θα ήταν η ύπαρξη ενός νέου κόμματος της αριστεράς με σαφώς προσδιορισμένο πολιτικό λόγο που θα λάμβανε υπόψιν του και τη συγχρονη συγκυρία



  5. #5

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Χμ, εμένα μου έχουν κάνει αρκετά καλή εντύπωση οι οικολόγοι πράσινοι πάντως και μάλλον εκεί θα το ρίξω. Δεν έχω και πολύ ίνφο βέβαια, καθώς έχουν φάει αποκλεισμό από τα μμε (και λάσπη από πρετεντέρη), φαντάζομαι επειδή με έξι κόμματα στη βουλή θα ζοριστεί τρελά το πρώτο να πάρει αυτοδυναμία χωρίς συνεργασίες - και μόνο αυτό για μένα είναι αρκετός λόγος για να τους ψηφίσω (εντάξει, υπερβάλλω). Από εκεί και πέρα, δεν περιμένουμε και πολλά από κόμματα ε. Για να μην πω από οποιαδήποτε πολυμελή οργάνωση γενικότερα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #6
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    ban σε όλα τα κόμματα.

  7. #7
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    φαντάζομαι με έξι κόμματα στη βουλή θα ζοριστεί τρελά το πρώτο να πάρει αυτοδυναμία χωρίς συνεργασίες - και μόνο αυτό για μένα είναι αρκετός λόγος για να τους ψηφίσω (εντάξει, υπερβάλλω).
    giati ipervalleis?
    to skeptiko mou einai akrivws auto, kai mallon einai i proti fora pou 8a psifisw.

  8. #8
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Πολιτικό πρόγραμμα αυτού που ψηφίζετε, ρόλος του στα κινήματα κτλ δεν σας ενδιαφέρει;
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  9. #9
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    proswpika oxi. me endiaferei na perioristei i dynami tou kivernwntos kommatos, opoio apta 2 megala ki an einai auto, wste na dra ligotero au8aireta apoti tora.
    kai opws einai h enisxymeni analogiki de 8a katsw na to psaksw poios leei oti 8a kanei ti kai ti 8a kanei. pou de 8a kanei. oi oikologoi apoti fainetai einai oi monoi pou iparxei pi8anotita na mpoun sti vouli. kai einai kaliteroi apta iparxonta endokoinovouleutika skoupidia.

  10. #10

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Quote Originally Posted by cancer
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    φαντάζομαι με έξι κόμματα στη βουλή θα ζοριστεί τρελά το πρώτο να πάρει αυτοδυναμία χωρίς συνεργασίες - και μόνο αυτό για μένα είναι αρκετός λόγος για να τους ψηφίσω (εντάξει, υπερβάλλω).
    giati ipervalleis?
    to skeptiko mou einai akrivws auto, kai mallon einai i proti fora pou 8a psifisw.
    Έκανα edit και είπα ότι υπερβάλλω, γιατί σκεπτόμενος δεύτερη φορά θυμήθηκα ότι και το 2004 που υπήρχε το ενδεχόμενο να μπει πέμπτο (τότε) κόμμα στη βουλή (λαος) δεν το ψήφισα. Οπότε δεν αρκεί αυτό για μένα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #11
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Quote Originally Posted by cancer
    proswpika oxi. me endiaferei na perioristei i dynami tou kivernwntos kommatos, opoio apta 2 megala ki an einai auto, wste na dra ligotero au8aireta apoti tora.
    kai opws einai h enisxymeni analogiki de 8a katsw na to psaksw poios leei oti 8a kanei ti kai ti 8a kanei. pou de 8a kanei. oi oikologoi apoti fainetai einai oi monoi pou iparxei pi8anotita na mpoun sti vouli. kai einai kaliteroi apta iparxonta endokoinovouleutika skoupidia.
    ελάχιστα καλύτερο από το "το ρίχνω ΠΑΣΟΚ για να μην βγει η δεξιά" το επιχείρημά σου.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  12. #12
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    kapws etsi paei. sigoura to programma twn oikologwn de 8a me kaliptei, opws de 8a kaliptei olous osous 8a tous psifisoun. alla giati na psifisw ena komma pou me kaliptei an auto den prokeitai na mpei sti vouli? to mera aspoume. gia na ti lew sautous pou psifisan enantia? autes oi psifoi ston prwto den pane?

    episis poio programma? kai to laos pou vgike apo persi mexri simera me tous 6 vouleutes tou ekane estw misi programmatiki tou dilwsi praksi? den einai oti de 8eloun, einai oti de mporoun. "askoune pieseis" (kai ksistarxidiasou). btw dragon, milame gia to komma pou perimenei sti gwnia pote 8a to xreiastei i mama nd gia sigkivernisi, enw tous oikologous 8a tous psifisei o kosmos akribws giauto, epeidi einai apogoiteumenoi apo ta iparxonta kommata, den enthousiazei kanenan h prooptiki sigkivernisis tou opoioudipote me ton opoiondipote (kai apauto to senario fisika oi oikologoi einai eksw) kai to klasiko to malakismeno to kke.

  13. #13
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Οχι αλλο καρβουνο. Ολοι για την πολιτικη και οικονομικη τους επιβιωση την παλευυουν.
    Τι να την κανομε αλλη μια ιδεολογια ενω κολυμπαμε στα σκατα?
    Σκατα στα κομματα. Πουτανα ολα.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  14. #14
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    Δεν λέω σώνει και καλά να το ρίξεις ΜΕ.ΡΑ ή ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α (αν και θα παίξει φάση ΜΕΡΕΝΤΑ όπως διαφαίνεται), αλλά ρε παιδί μου, οικολόγους; Οικολόγους πράσινους; Απολίτικη ψήφος είναι, το λες και ίδιος, οι τύποι είναι "οικολόγοι" με μηδενικές πολιτικές προεκτάσεις, θα κατέβαιναν σε κοινό ψηφοδέλτιο με όποιον δεχόταν να κατέβει με ψηφοδέλτιο τύπου "Χ-Οικ.Πράσινοι" είτε αυτός ήταν σύριζα, είτε πασοκ. Ουσιαστικά είναι μια φούσκα που βγήκε με τις πυρκαγιές και θα θαρρώ πως θα ξεφουσκώσει σύντομα. Όσο για το περί αποδυνάμωσης των 2 μεγάλων, εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας του μπατσοκ δεν θα παίξει συνεργασία με δαύτους. Ψήφα το ΚΟΜΜΑ καλύτερα.

    edit: μου την σπάει να απαντάω σε κάποιον και να παίζει post όσο γράφω. Στον cancer τα παραπάνω, με αντικαπιταλιστική αγάπη.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  15. #15
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default Re: Έχουμε ανάγκη νέο κόμμα, για βγούμε απο το κώμα?

    kantiros gia vouleutis!


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

Similar Threads

  1. νέο 7" Fleurety
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 37
    Last Post: 30-08-2017, 21:56
  2. "Δημοκρατικοί" - νέο κόμμα
    By enitharmon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 11
    Last Post: 23-01-2009, 02:20
  3. Δηλώσεις για το νέο album..
    By Deniz in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 24-05-2006, 10:09
  4. Replies: 22
    Last Post: 17-02-2006, 19:31
  5. Replies: 16
    Last Post: 28-06-2004, 13:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •