Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 143 of 143

Thread: Manowar appreciation thread(another)

  1. #136
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default Re: Manowar appreciation thread(another)

    Pame pali. Epanalipsi mitir pasis mathisews

    Quote Originally Posted by Kalt
    Quote Originally Posted by Ruthless
    Ή θες άλλο πιο τρανταχτό παράδειγμα; Speranza, Forrester ή Moore;
    Ase pou de leme kati to diaforetiko. O prwtos drummer ksereis den itan o Columbus.. tha mou peis pws fusika kai to ksereis, opote mallon de pires xampari ti ithela na pw...

    As piasoume to paradeigma sou. Poios tragoudistis twn Riot thewreitai klassikos sto euru koino?
    H swsti apantisi einai Moore. Leme to idio tosi wra.

    Mia mpanta edraiwse to onoma tis = ekane to onoma gnwsto. Pws to lene, big success, money talking, poutanes kai narkwtika, kpl
    there is no stronger drug than reality

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default Re: Manowar appreciation thread(another)

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Ρε Witchkiller, εγώ λέω πολύ συγκεκριμένα πράγματα για να σου δείξω πόσο άκυρες είναι οι συγκρίσεις του Into Glory Ride με το Gods of War πχ. Αν θες να συγκρίνεις τους κιθαρίστες, κάντο στο ίδιο χρονικό πλαίσιο, γιατί σίγουρα ξέρεις καλά πως δεν ξαναβγαίνουν αυτά των 80s σήμερα(για διάφορους λόγους). Εγώ συνεχίζω να μην θεωρώ τον Ross ως τον απίστευτο παιχταρά και κιθαρίστα που πάτε να μου τον παρουσιάσετε, σε βαθμό που να εξαϋλώνει(Loader©) τον Logan. Καλός γι'αυτά που έγραφε ο DeMaio τότε, αλλά λίγος γενικά για τους Manowar ως σύνολο. Ο Logan είναι σαφώς καλύτερος. Και σίγουρα πιο σωστός ως χαρακτήρας από τον Ross.

    Και Καλτ, για το οφφτόπικ του θέματος, αν πεις τη λέξη Riot σε 10 άτομα οι 9 θα σου απαντήσουν ως πρώτη λέξη Thundersteel. Δεν είπα πως είναι κακά τα Fire Down Under ή τα Born in America ή τα άλλα, απλά είναι ένα παράδειγμα πως η σύνθεση που εδραίωσε μια μπάντα δεν είναι ότι καλύτερο κλπ κλπ κλπ. Μπορούν και καλύτερα με άλλους καλύτερους μουσικούς. Σκεφτείτε και λίγο πίσω από τον ρομαντισμό σας.
    Eεεεε ,σόρυ φίλε αλλά και πάλι με αυτό που έγραψες απλά μου δείχνεις ότι δεν διαβάζεις τι γράφω .ΔΕΝ έγραψα ότι ο Ross είναι καλήτερος τεχνικά από Logan και Shankle .Αυτό που σου λέω τόση ώρα (αλλά δεν θες να το καταλάβεις) είναι ότι τα solo του EXOYN ΠΙΟ ΠΟΛΥ "ΖΟΥΜΙ" από τα solo που κάνουν οι άλλοι δύο που απλά παίζουν άψυχα και γρήγορα .Καταλαβαίνεις μέχρι εδώ ?

    Τώρα για τα περί Riot ,δε μπα να λέτε ότι θέλετε ...Γαμώ το Thundersteel (ο καλήτερος US power δίσκος για μένα μαζί με Under The Spell )αλλά Restless Breed και Fire Down Under πολύ πιο γαμώ! Και μη συγκρίνουμε Moore με Forester και Speranza γιατί είναι τρία τελείως διαφορετικά πράγματα .Το "γρέζι" και την πόρωση στην ερμεινία που είχε ο Forrester δεν την έχει ο (αντικειμενικά πιο "δουλεμένος" στη φωνή) Moore .Kαι ο Speranza ήταν και αυτός άλλη φάση .Μπορεί να μην είχε την "ατάκα" του Forrester και του Moore αλλά ήταν είχε άλλο vibrato και groove στη φωνή του...............
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  3. #138
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Manowar appreciation thread(another)

    Kalt, οι Riot εδραίωσαν το όνομά τους πριν τον Moore. Όπως και οι Manowar πριν τον Logan. Παρ'όλα αυτά, οι Riot με τον Moore βγάλαν ακόμα καλύτερες δουλειές σε σχέση με τις δουλειές που εδραίωσαν το όνομά τους. Άρα ο Ross δεν είναι το alpha and omega που λένε και στο oath. Καλός, βοήθησε, αλλά πάνκης και όχι πιστός όταν χρειαζόταν. Δε θα του κάνουμε και τεμενάδες δηλαδή, όταν ήδη υπάρχει καλύτερος κιθαρίστας στην μπάντα.

    Και Witchkiller, ξαναρωτώ. Το σόλο του power έχει ζουμί ή είναι άψυχο; Δεν λέω πως είναι καλύτερο από του Thor που αναφέρεις, αλλά το Thor βγήκε και 12 χρόνια νωρίτερα. Και Ross να είχαν οι Manowar το 96 σόλο σαν του Thor δεν ξαναβγάζαν. Βασικά ούτε σαν του Power βασικά, γιατί απλά ο Ross δεν το κατέχει όσο ο Logan σε αυτές τις ταχύτητες.

    Και αν θες να μου συγκρίνεις ξαναλέω ζουμιά, κιθάρες και σόλα, σύγκρινε το new metal leader με το (αισχρό για πολλούς λέω) gods of war. Δηλαδή πράγματα που βγήκαν πάνω κάτω την ίδια εποχή, όχι 20 χρόνια νωρίτερα. Μια φορά το gods of war το πατάει κάτω το album του Ross imo, και με περισσή άνεση μάλιστα.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default Re: Manowar appreciation thread(another)

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Kalt, οι Riot εδραίωσαν το όνομά τους πριν τον Moore. Όπως και οι Manowar πριν τον Logan. Παρ'όλα αυτά, οι Riot με τον Moore βγάλαν ακόμα καλύτερες δουλειές σε σχέση με τις δουλειές που εδραίωσαν το όνομά τους. Άρα ο Ross δεν είναι το alpha and omega που λένε και στο oath. Καλός, βοήθησε, αλλά πάνκης και όχι πιστός όταν χρειαζόταν. Δε θα του κάνουμε και τεμενάδες δηλαδή, όταν ήδη υπάρχει καλύτερος κιθαρίστας στην μπάντα.

    Και Witchkiller, ξαναρωτώ. Το σόλο του power έχει ζουμί ή είναι άψυχο; Δεν λέω πως είναι καλύτερο από του Thor που αναφέρεις, αλλά το Thor βγήκε και 12 χρόνια νωρίτερα. Και Ross να είχαν οι Manowar το 96 σόλο σαν του Thor δεν ξαναβγάζαν. Βασικά ούτε σαν του Power βασικά, γιατί απλά ο Ross δεν το κατέχει όσο ο Logan σε αυτές τις ταχύτητες.

    Και αν θες να μου συγκρίνεις ξαναλέω ζουμιά, κιθάρες και σόλα, σύγκρινε το new metal leader με το (αισχρό για πολλούς λέω) gods of war. Δηλαδή πράγματα που βγήκαν πάνω κάτω την ίδια εποχή, όχι 20 χρόνια νωρίτερα. Μια φορά το gods of war το πατάει κάτω το album του Ross imo, και με περισσή άνεση μάλιστα.
    Tα "όχι πιστός όταν χρειαζόταν" τα ακούω τσαμπέως και βερεσέ....ΌΤΑΝ την έκανε το 88 το metal ήταν in .Και το Blood Of Knives πχ για μένα είναι πολύ καλύτερο απ'ότι υπάρχει στο Gods Of War με ΠΟΛΥ ΆΝΕΣΗ μάλιστα (ναι ,βάζω και το σόλο μέσα) .Και το solo του Power ,ok μια χαρά είναι αλλά το "μια χαρά" από το "γαμεί μάνες" έχει διαφοά .

    Αν θα έγραφε τα ίδια solo και τώρα στο κομμάτια ο Ross ?Δε ξέρω ρε φίλε και δε θα μάθουμε κιόλας αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι τα solo του Ross κάποτε γαμάγανε γαλαξίες στους Manowar ενώ του Logan τα λες απλά οκ για να γεμίζουν το κομμάτι .Μόνο ο Shankle πήγε να κάνει κάτι (από άποψη fεeling) και φυσικά όχι στο βαθμό που το έκανε ο Ross ο αφέντης....

    Και τι θα πει "μη σιγκρίνουμε πράγματα που βγήκαν πριν από 20 χρόνια με τα τωρινά" .Δηλ τι θες να μου πεις ?Αυτά
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  5. #140
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Manowar appreciation thread(another)

    Όταν εγώ σου έφερα το παράδειγμα του Shelton, εσύ μου είπες ότι αλλάζω την κουβέντα. Αυτό όμως είναι το πριν από 20 χρόνια. Όπως και το new metal leader δεν μπορεί να σταθεί ούτε για αστείο δίπλα στα 6 πρώτα Manowar. Το ξέρουμε πως ο Ross δεν θα έγραφε σήμερα τα ίδια σόλο, το έδειξε στο album του. Καλά, ειδικά το Blood of knives δεν θα το έβαζα καν στα ωραία κομμάτια του δίσκου(σε αυτά που ξεχωρίζουν λίγο).

    Εκτός αν το μέσο album που ακούς εσύ που βγαίνει σήμερα, ειδικά από μεγάλα ονόματα του παρελθόντος, στέκεται ισάξια στα μνημεία των 80s. Εγώ δεν το νομίζω, ούτε και οι περισσότεροι. Το γιατί συμβαίνει αυτό είναι άλλη ιστορία, αλλά συμβαίνει.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  6. #141
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default Re: Manowar appreciation thread(another)

    O diskos tou Ross einai polu kaluteros gia tous eksis logous

    To Gods Of War exei Adams. Xwria pou mou fanike polu dithen me ola auta ta pliktra.

    Otan katafereis na to akouseis dixws na skeftesai pws to egrapse ena melos twn Manowar, tote tha katalabeis

    O diskos exei psuxi reeee parte to xampari... kai to Blood of Knives gamei averta.....
    there is no stronger drug than reality

  7. #142
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default Re: Manowar appreciation thread(another)

    Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες, οπότε δεν ξέρω εάν θίξατε το μεγαλείο του νεου κομματιού ("Die with Honour")! Δυνατό ακούγεται με όμορφο chorus.
    Επίσης, εάν γουστάρετε, τσεκάρετε το "Thor" από Enchanter. Τι σας είπε το τελείωμα; Epic πανικός; Για πολύ ευνοήτους λόγους δε γίνεται να σου αρέσουν οι Manowar και να χαλιέσαι με αυτήν την κομματάρα!

    Επίσης, να προσθέσωτην ομοιότητα του "A Fine Day to Die" με το "Bridge of Death".
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #143

    Default

    A wife had a baby, but it was born with only a head and no body. 'Don't worry,' says the doctor. 'Bring him back in five years time and we'll probably have a body for him'. So five years go by, and there's Eddie the 'Ead, as his parents have called him, sitting on the mantelpiece, when in walks his dad. 'Son,' he says, 'today's a very special day. It's your fifth birthday and we've got a very special surprise for you.' 'Oh no,' says Eddie. 'Not another fucking hat!

Similar Threads

  1. the OM appreciation thread
    By cavity in forum Music Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 25-08-2013, 02:44
  2. [Cinema] In Bruges (2008)
    By rincewind2k in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 24
    Last Post: 12-05-2012, 15:46
  3. The MK appreciation thread
    By Kveldssanger in forum PC & Games
    Replies: 77
    Last Post: 09-03-2011, 22:20
  4. the patra appreciation thread
    By BURNIN AMBITION in forum General Discussion
    Replies: 170
    Last Post: 31-08-2009, 16:32
  5. SIERRA appreciation thread
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2007, 00:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •