Page 5 of 75 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast
Results 61 to 75 of 1117

Thread: Αναρχισμός και αντιφάσεις

  1. #61
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  2. #62
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    1. Το προσωπικό παράδειγμα εννοώ. Αλλά ναι, παράδειγμα είναι και η βιτρίνα και αν δεν έχω πέσει έξω στο πώς διαβάζω τα γεγονότα, ο κόσμος γενικά δεν πολυεμπνέεται από το παράδειγμά σας.

    2. ...
    vasika xrisimopoieis la8os le3i...
    na sou pw giati, ton dekemvri o kosmos itan mazi mas.
    k tora akoma einai mazi mas.
    mporei na min akolou8ise tis praktikes mas, gia tous xi psi logous, alla voi8ise sto na tis kanoume emeis!
    den empneonte apo tin spasmeni vitrina, alla goustaroun pou tin vlepoune.
    empneonte apo ton ka8imerino polimorfo gamimeno agona.!

    satan was a lez

  3. #63
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Ο κόσμος είναι/ήταν μαζί σας ως προς την οργή απέναντι στους δολοφόνους μπάτσους.

    Πιστεύεις ότι ο κόσμος είναι μαζί σας γενικά;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  4. #64
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    genika ipirxe apo prin kosmos pou itan mazi mas.
    filika proskimenos stous anarxikous, dld.
    meta ta osa ginane iparxei perisoteros kosmos, fisika.

    k den ine aerologies... to eida oxi mono egw alla kai oloi osoi to exoume sizitisei.

    satan was a lez

  5. #65

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    more!
    kai auto einai prosopiki entelos apopsi:
    den mporeis na peis pos protimas auto apo ekeino, otan to ekeino den to exeis dokimasei alla oute kan skeftei!
    den mporeis na peis pos i aderfi mou -as poume- [gia na to valw stous amesa emplekomenous] mporei na pei pos 3ereis kati einai epilogi mou na zisw sto kapitalistiko auto sistima, apo tin stigmi oxi oti den exei zisei tin anarxiki kinonia alla den tin exei kan skeftei.

    paradigma e3w apo ta politika kai tis anarxikes koinonies:
    otan enas xristis paei sto programma gia ape3artisi apo ta prota pou tou lene stin opoia ipotropi tou einai pos den mporeis na peis pos protimas na zeis me auton ton tropo zwis otan ka8aros den exeis zisei pote.

    etsi k sto 8ema mas.
    pws les oti i pliopsifia dialegei kati otan to allo den to exei oute kan fantastei pos 8a 'nai?!

    oso gia to na pame na zisoume oloi mazi kapou kai na tous paratisoume tous allous ston kahmo tous, to afinw san asteio.
    Ξεκινώ από το τελευταίο: Κι όμως, μόνο αστείο δεν είναι. Σίγουρα είναι καλύτερο παράδειγμα για το πώς θέλεις να γίνει ο κόσμος από το να σπάσεις μια βιτρίνα.
    Και πάω στο πιο πάνω. Κι εγώ σου λέω ότι το καλύτερο σύστημα είναι με μένα δικτάτορα. Να το δοκιμάσουμε; Ξέρω ότι έχουμε δοκιμάσει τη δικτατορία, αλλά αυτό ήταν παλιότερα και όχι με μένα.
    Με το να πλακώνεσαι με μπάτσους δεν εμπνέεις παρά ελάχιστους μη-πιτσιρικάδες να ζήσουν με έναν άλλο τρόπο. Πρώτα διατυπώνεις ΞΕΚΑΘΑΡΑ το όραμά σου για την επόμενη μέρα, το επικοινωνείς και μετά φτάνεις στην αποδόμηση της σημερινής κατάστασης. Μπορείς να εξηγήσεις λίγο στα γρήγορα αλλά με ακρίβεια πώς σκέφτεστε τον κόσμο; Θα υπάρχουν χρήματα; Αν όχι, πώς θα γίνονται οι συναλλαγές, αν ναι, ποιος θα τα διαχειρίζεται/εκδίδει; Αν δεν υπάρχουν φυλακές, τι θα γίνεται με τον κάθε πρώην πλούσιο πχ που θα αναπολεί τις εποχές που είχε τα πάντα και θα έρχεται με ένα ρόπαλο, θα σου βαράει το κεφάλι και θα σου παίρνει το μπιφτέκι; Ή δε θα γίνονται τέτοια πράγματα γιατί θα έχουμε φτάσει σε κατάσταση ζεν μετά τις μολότοφ και τον πετροπόλεμο και όλοι θα αγαπάνε όλους (αυτό θα ήταν το πραγματικό αστείο).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #66

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    A και μιας και το θυμήθηκα.
    Όσο για το πολυτεχνείο που λες, που κλείσαμε τις piles και αποφασίσαμε πως τέλος οι συγκρούσεις.
    "Μπάτσους" θα μας πούνε αυτοί που σκέφτονται με την καθεστωτική λογικοί.
    Εμείς τι κάναμε?
    Κάναμε συνέλευση και αποφασίσαμε πως αν μπαίνανε εκείνη την ώρα τα εκαμ και μας μαζεύαμε με χίλια δυο κακουργήματα δεν θα βοηθούσε τον αγώνα μας.
    Δεν ήταν για προσωπικό, αλλα για κοινωνικό όφελος η δράση μας αυτή.
    Άλλωστε μη ξεχνάμε πως ενώ θα μπορούσαμε να λήξουμε την κατάληψη πολύ νωρίτερα την κρατήσαμε γιατί είχε πορεία στο μοναστηράκι [δεν θυμάμαι ημερομηνία αυτή την στιγμή] και μπορεί οι αγωνιστές να αποφάσιζαν να συγκρουστούν και να χρειάζονταν κάποιο άσυλο αν τους τρέχανε οι μπάτσοι.
    Και ας διαφωνούν μερικοί πως το "καγκελάκι" δεν είναι για το άσυλο.
    Δεν καταλαβαίνω πραγματικά όμως τι σχέση έχει το τι θες να πετύχεις με αυτό που κάνεις. Είναι το ερώτημα που έθεσα στην αρχή, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα; Εσύ το έθεσες στο πρώτο σου ποστ αυτό σαν εξουσιαστική τακτική ("τότε εξουσιάζεις το σύντροφό σου"). Άρα για να περάσουμε στον αντιεξουσιασμό πρέπει να υιοθετήσουμε τον εξουσιασμό; Δεν καταλαβαίνω.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #67

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    vasika xrisimopoieis la8os le3i...
    na sou pw giati, ton dekemvri o kosmos itan mazi mas.
    k tora akoma einai mazi mas.
    mporei na min akolou8ise tis praktikes mas, gia tous xi psi logous, alla voi8ise sto na tis kanoume emeis!
    den empneonte apo tin spasmeni vitrina, alla goustaroun pou tin vlepoune.
    empneonte apo ton ka8imerino polimorfo gamimeno agona.!
    Σε παραπέμπω στο πρόσφατο βιντεάκι του tvxs όπου οι κάτοικοι μιας περιοχής που έκαναν συγκέντρωση για να φύγουν οι μετανάστες έλεγαν ότι οι μόνοι που τους συμπαραστάθηκαν ήταν "αυτά τα παιδιά" από τη χρυσή αυγή με τις σημαίες. Άρα ο κόσμος εμπνέεται κι από τον δικό τους αγώνα!
    Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει κόσμος που γουστάρει συγκεκριμένες δράσεις, όπως γουστάρει και τον Γεωργίου που τους γράφει όλους στ'αρχίδια του και δε φτιάχνει τα δόντια του. Φοβάμαι πως είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που θα ήθελες να είναι, κι αυτό κυρίως γι'αυτό που λέω 2 ποστ πιο πάνω, ο κόσμος ή δεν ξέρει ή δεν θέλει ή θεωρεί ουτοπικό αυτό που λέτε. Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αυτό που θέλετε, και δεν είμαι και ξένος προς το χώρο, πόσο μάλλον ο κάθε μπάρμπας. Σόρι, ο περισσότερος κόσμος μάλλον τρομοκρατημένος είναι από τη βία που ασκείτε, κυρίως γιατί δε βλέπει κάποιο ουσιαστικό στόχο, ότι είναι το τίμημα για κάτι που αξίζει δηλαδή.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #68
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    WORD UP, εργατική εξουσία dawg.

  9. #69

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Έλα μωρή εργατιά, πάμε γερά! Στο'να χέρι το καλέμι, στ'άλλο χέρι το ποντίκι!
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #70
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Δε μιλάς με παλαιοκομμουνιστή, λασπολόγε. Έχουμε δώσει πολλάκις τη λύση:


  11. #71
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    ladykiller δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά ο κόσμος δεν είναι μαζί σας και ποτέ δεν ήταν. Και είναι αστείο να μιλάτε για εξέγερση και λαϊκή επανάσταση. Ο κόσμος είναι αυτός που βλέπει Μέγκα, ψηφίζει νουδού-πασόκ και καταδικάζει τα επεισόδια. Ο λαός για τον οποίο αγωνίζεστε είναι αυτός, θέλετε δε θέλετε.

    Ο άλλος περηφανευόταν που στην πορεία του ΚΚΕ μαζεύτηκε 25.000 κόσμος. Ουάου. Σε μια πόλη 5 εκατομμυριών ανθρώπων μαζεύτηκαν 25.000 και αυτό ονομάστηκε λαϊκή εξέγερση. Να θυμίσω απλά ότι σε μια average προεκλογική ομιλία Γιωργάκη - Κωστάκη μαζεύονται 200-300 χιλιάδες άνθρωποι το λιγότερο.

    Δε τα λέω αυτά για να κρίνω τον αγώνα σας και το τονίζω αυτό, απλά με ενοχλεί που πολλά άσχημα πράγματα (μαζί με καλά φυσικά) γίνονται με τη δικαιολογία της επανάστασης.

    Πείτε αν θέλετε "αγωνιζόμαστε για την αφύπνιση του λαού" ή "αγωνιζόμαστε για να καταλάβει ο λαός ότι τον γαμάνε και να αντιδράσει" αλλά μη μιλάτε εκ μέρους του λαού, όταν αυτός είναι αμέτοχος, αν όχι αντίθετος.

    Και καταλήγω σ'αυτό που είχα πει και μερικές σελίδες πριν, όταν ρώτησες για την ιδανική μορφή αγώνα : παιδεία. Ο κόσμος πρέπει να αλλάξει συνείδηση πριν επαναστατήσει. Πριν, όχι μετά. Επανάσταση με νικητές τους ίδιους ανθρώπους είναι καταδικασμένη να αποτύχει κατά τη γνώμη μου.

    Και αν αμφιβάλλετε ότι γίνεται να ξυπνήσει ο λαός στην εποχή των ΜΜΕ και της καταστολής και μπλα μπλα μπλα, φυσικά και γίνεται. Αφού υπάρχει έστω και ένας (που δεν είναι μόνο ένας προφανώς) που έχει βαρεθεί να τρώει σκατά από την κυβέρνηση, από το αφεντικό του, από τον περιπτερά του, από τη Θρυλάρα (...), τότε μπορούν να γίνουν περισσότεροι.

    Αυτό νομίζω εννοούσε ο Ντράγκονλορντ όταν έλεγε ότι αν αλλάξουν τα μυαλά των ανθρώπων δε θα χρειάζεται βία για να ρίξουν το σύστημα γιατί πρακτικά θα διαλυθεί από μόνο του. Αν εννοούσε αυτό, συμφωνώ απόλυτα.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  12. #72
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    κανείς αναρχικός δεν υποστήριξε ποτέ ότι μιλάει εκ μέρους του λαού ή ότι κάνει λαϊκή επανάσταση. μην τα μπλέκεις με τα κομμούνια.
    this is radio freedom.

  13. #73
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    kalkfghjfty -----> να πας να τα πεις αυτά στην τσιάπας καραγκιοζάκο.επίσης να ξέρεις ότι δεν υπάρχει λαός, εγώ είμαι ο λαός.
    ford prefect -----> η ατομική πρόοδος κτλ είναι το μόνο πράμα που επιβραβεύεται στο αυτό σύστημα.
    dragonlord -----> να διαβάσεις αυτούς.

    οι υπόλοιποι να ακούτε τον stam. (and the witches)
    γενικά πάντως να σας δώσω καμιά βιβλιογραφία να σιάξετε;
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  14. #74

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    natt!!!!!!

  15. #75
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Griffith
    ford prefect -----> η ατομική πρόοδος κτλ είναι το μόνο πράμα που επιβραβεύεται στο αυτό σύστημα.
    Πλάκα μου κάνεις, ε; Εκτός και αν στο μυαλό σου πρόοδος είναι το χρήμα και το κοινωνικό στάτους. Που του πούστη, δεν μπορεί να είναι.

    Ο Αμνίζιακ το λέει ωραία, εκτός από την Θρυλάρα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

Similar Threads

  1. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2008, 23:56
  2. ER και ψωλαρια
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2007, 04:11
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  4. Φεστιβάλ και $$
    By Kuolema in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 28-03-2005, 12:22
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •