Page 4 of 75 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 46 to 60 of 1117

Thread: Αναρχισμός και αντιφάσεις

  1. #46
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Παιδιά να ρωτήσω κάτι;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  2. #47
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Ακριβώς, σε οικονομικό σύστημα ζούμε.

    Εσύ τι στοχοποιείς; Τους άλλους; Οι άλλοι τι είναι; Ένα λογοτεχνικό υποκείμενο με έμφυτες blackmetal τάσεις εξουσίας; Ποιος είναι; Ο πρωθυπουργός, ο επιχειρηματίας, ο αποικιοκράτης, ο μπάτσος;

    Αν πολεμάς την τάση για εξουσία, που θέτεις τη διαχωριστική γραμμή σε αυτούς που την ασκούν και σε αυτούς που δεν την ασκούν;

    Αν πιστεύεις ότι η εξουσία είναι indeed κάτι που ασκούν κάποιοι, με τι σκοπεύεις να τους αντικαταστήσεις (δλδ τι κοινωικοπολιτικοοικονομικό σύστημα έχεις στο μυαλό σου);

    Αν θεωρείς ότι η εξουσία παρ'όλαυτα είναι μία τάση που υπάρχει παντού στον καθένα, πως θέτεις το επαναστατικό σου αίτημα ανάμεσα σε ανθρώπους που θεωρείς συνένοχους;

  3. #48
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    (αφού δεν έχω πειστεί για το ρεαλισμό της μη-εξουσίας)
    an milas me vasi thn mpolsevikiki epanastasi tote sigoura den ipixe i kinonia tis mi e3ousias meta, alla den milame emeis gia auto.
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Quote Originally Posted by Khalkji
    και πώς θα τους βγάλουν; "ελάτε παιδιά, καραμελίτσες!!!"
    Καλά, ΑΝ γίνει αυτό που λέω δε θα χρειαστεί καν να τους βγάλουν, γιατί απλώς δεν θα τους υπακούει κανείς. Λάθος διατύπωση.
    auto den einai via?
    an sou skasoune px esena 150-200 users tou forum me apetisi tous kodikous sou san mod, xoris omws na sou askisoun via apla 8a mpoun sto spiti sou...
    den 8a se xtipisoun, den 8a leilatisoun, den 8a katastrepsoun tipota sou lew egw.
    mono tous kodikous 8a apetisoun.
    auto den einai bia?

    satan was a lez

  4. #49
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by stam and the witches
    Ακριβώς, σε οικονομικό σύστημα ζούμε.

    Εσύ τι στοχοποιείς; Τους άλλους; Οι άλλοι τι είναι; Ένα λογοτεχνικό υποκείμενο με έμφυτες blackmetal τάσεις εξουσίας; Ποιος είναι; Ο πρωθυπουργός, ο επιχειρηματίας, ο αποικιοκράτης, ο μπάτσος;
    όλοι τους. γενικά, πλέον ζούμε σε μια υπερταξική κοινωνία και κάθε επίθεση εναντίον της οφείλει να είναι όσο πιο δυνατή, απρόσωπη και διευρυμένη γίνεται. Αν θες να βάλω ντε και καλά ένα φίλτρο, όλους τους φύλακες αυτού του συστήματος: απο τις κυβερνήσεις και τους μπάτσους μέχρι τα κοπρόσκυλα της τηλεόρασης, το παθητικό κοριτσάκι που ασχολείται με τα σταρμπαξ και τον φασίστα ψιλικατζή που έδωσε στους μπάτσους το αλβανάκι που πήγε να του κλέψει μια καραμέλα.

    Αν πολεμάς την τάση για εξουσία, που θέτεις τη διαχωριστική γραμμή σε αυτούς που την ασκούν και σε αυτούς που δεν την ασκούν;
    στη δράση τους. όπως είπα πριν, όλοι ένοχοι είμαστε ως συμμετέχοντες σ' αυτό το σύστημα. όποιος όμως συμμετείχε ή έστω συμφώνησε με όποια βίαιη δράση κατά αυτού του γαμοσυστήματος είναι αντεξουσιαστής. οι υπόλοιποι είναι απο δυνητικά μέχρι πουτσαράτα εξουσιαστές.

    Αν πιστεύεις ότι η εξουσία είναι indeed κάτι που ασκούν κάποιοι, με τι σκοπεύεις να τους αντικαταστήσεις (δλδ τι κοινωικοπολιτικοοικονομικό σύστημα έχεις στο μυαλό σου);
    αυτοοργανωμένες αμεσοδημοκρατικές κοινότητες. τα υπόλοιπα θα τα βρουν μόνες τους. αν αυτό θυσιάζει την τεχνολογική και υλική πρόοδο στ' αρχίδια μου απάνω, oi!

    Αν θεωρείς ότι η εξουσία παρ'όλαυτα είναι μία τάση που υπάρχει παντού στον καθένα, πως θέτεις το επαναστατικό σου αίτημα ανάμεσα σε ανθρώπους που θεωρείς συνένοχους;
    ως ένα πρόταγμα αποτίναξης του κομφορμισμού σε ατομικό επίπεδο και της βίαιης διάλυσης αυτού του "μετακαπιταλισμού" σε μαζικό. ως αυτοϋπέρβαση.
    this is radio freedom.

  5. #50

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    (αφού δεν έχω πειστεί για το ρεαλισμό της μη-εξουσίας)
    an milas me vasi thn mpolsevikiki epanastasi tote sigoura den ipixe i kinonia tis mi e3ousias meta, alla den milame emeis gia auto.
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Quote Originally Posted by Khalkji
    και πώς θα τους βγάλουν; "ελάτε παιδιά, καραμελίτσες!!!"
    Καλά, ΑΝ γίνει αυτό που λέω δε θα χρειαστεί καν να τους βγάλουν, γιατί απλώς δεν θα τους υπακούει κανείς. Λάθος διατύπωση.
    auto den einai via?
    an sou skasoune px esena 150-200 users tou forum me apetisi tous kodikous sou san mod, xoris omws na sou askisoun via apla 8a mpoun sto spiti sou...
    den 8a se xtipisoun, den 8a leilatisoun, den 8a katastrepsoun tipota sou lew egw.
    mono tous kodikous 8a apetisoun.
    auto den einai bia?
    1) Όχι, για αυτά που λένε οι αναρχικοί λέω, μια κοινωνία χωρίς εξουσία/μπάτσους/φυλακές. Δεν έχω πειστεί.
    2) Πάλι μιλάς για μεταφορά της εξουσίας. Εγώ μιλάω για ανυπακοή. Το να θέλουν να πάρουν με το ζόρι τους κωδικούς μου σαν mod είναι βία. Το να μου πουν, ξέρεις φιλαράκι εμείς καταλάβαμε πλέον ότι δε χρειαζόμαστε mod, οπότε εμείς απλά δε γράφουμε στο φόρουμ αν επιμένεις να είσαι mod, δεν είναι. Αν η πλειοψηφία του κόσμου θελήσει να ζήσει χωρίς καμία εξουσία, θα είναι λίγο δύσκολο να επιβληθεί (σε μια αστική δημοκρατία, ε). Στη χειρότερη, θα φτιάξουν ένα κόμμα που θα καταλύσει τη βουλή. Τώρα, αν μιλάμε για στρατιωτική επιβολή μιας μειοψηφίας υπό αυτές τις συνθήκες, τότε ναι, όντως φτάνουμε στην αυτοάμυνα που έλεγες και πριν. Αλλά χρειάζεται μάλλον η πλειοψηφία του κόσμου να το θέλει αυτό.
    Αλήθεια, εφόσον ελευθερία σημαίνει και την ελευθερία να ζήσεις σε ένα κράτος (καλώς ή κακώς, η συντριπτική πλειοψηφία αυτό θέλει), γιατί δε μαζεύεστε μερικές χιλιάδες άτομα να καταλάβετε ένα κομμάτι κρατικής γης και να απαιτήσετε να ζείτε εκεί με τους δικούς σας κανόνες; Δεν ξέρω κατά πόσο θα το δεχόταν το κράτος, αλλά μπορεί να είχε απήχηση, σε φάση "ευκαιρία να γλιτώσουμε απ'τους μπαχαλάκηδες". Να ζήσετε όπως θέλετε, να δώσετε και το παράδειγμα στους υπόλοιπους αν λειτουργήσει σωστά και όποιος θέλει να ακολουθήσει. Το να ζητάς κάτι που η πλειοψηφία ή δεν το θέλει ή δεν το έχει καταλάβει ή δεν το θεωρεί εφικτό και μάλιστα με τη βία, δεν ξέρω, είναι κάπως.
    ΥΓ: μπορεί να λέω και πίπες, είμαι λίγο άυπνος και παίζει να μην το'χω 100%, αλλά θα βρω στην πορεία if that's the case.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #51
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    το ερώτημα μου είναι, αφού η πλειοψηφία για το χι ψι λόγο μπορεί να μη θέλει άμεσοδημοκρατικές αυτόνομες κοινωνίες αλλα ένα σύστημα σα το σημερινό και καλώς ή κακώς αυτό ισχύει, γιατί πρέπει να ανεχτεί μια επιβολή (με τη βια) ενός πράγματος που δεν θέλει; σε τι διαφέρει το σκεπτικό "εμείς θα φέρουμε την αναρχία, μετά θα βρείτε το δρόμο σας" απο το "ο ασθενής θα μπεί στο γύψο" του παπαδόπουλου;


    εδιτ:
    Quote Originally Posted by Khalkji
    Επίσης δεν πρόκειται ποτέ να βρείς εχέγγυο για κάποια ιδεολογία. Όλες έχουν ας αφετηρία την πίστη σε μια ιδέα όχι την επίγνωση της ορθότητάς της.
    αν αυτή δεν είναι φασιστική σκέψη τότε ποιά είναι;

  7. #52
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Mostos
    το ερώτημα μου είναι, αφού η πλειοψηφία για το χι ψι λόγο μπορεί να μη θέλει άμεσοδημοκρατικές αυτόνομες κοινωνίες αλλα ένα σύστημα σα το σημερινό και καλώς ή κακώς αυτό ισχύει, γιατί πρέπει να ανεχτεί μια επιβολή (με τη βια) ενός πράγματος που δεν θέλει; σε τι διαφέρει το σκεπτικό "εμείς θα φέρουμε την αναρχία, μετά θα βρείτε το δρόμο σας" απο το "ο ασθενής θα μπεί στο γύψο" του παπαδόπουλου;
    το πρώτο αναρχικό αίτημα γενικώς είναι η συνειδησιακή αλλαγή. αυτό δεν είναι φασιστική ιδεολογική επιβολή καθώς όλες οι υπόλοιπες βολεμένες ιδεολογίες έχουν πολύ παραπάνω απο απλή φωνή μέσα στο σύστημα, κατά την γνώμη μου ως υποστηρικτές του. οι αναρχικοί αλλάζουν συνειδήσεις θέτοντας το ερώτημα: είναι σωστή η καταστροφή του συστήματος ή όχι; για να μπορέσει να καταργηθει αυτό το σύστημα δεν αρκεί το "ναι" απο 100 ή 1000 ανθρώπους. οπότε σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αναγκαστεί ο κόσμος να εγκαθιδρύσει κάτι που δεν θέλει απ'την στιγμή που αυτό είναι πρωτοβουλιακό και όχι κοινοβουλευτικό.


    εδιτ:
    Quote Originally Posted by Khalkji
    Επίσης δεν πρόκειται ποτέ να βρείς εχέγγυο για κάποια ιδεολογία. Όλες έχουν ας αφετηρία την πίστη σε μια ιδέα όχι την επίγνωση της ορθότητάς της.
    αν αυτή δεν είναι φασιστική σκέψη τότε ποιά είναι;
    μ;
    this is radio freedom.

  8. #53
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    οκ αρα οτι κάνετε το κάνετε για να δώσετε τροφή για στοχασμό σχετικά με αυτό το θέμα στον υπόλοιπο κόσμο. αυτό μου λες;

    εδιτ:Αν ισχύει αυτό, με το να κάψεις τη βουλή ας πούμε, δεν νομίζεις οτι ίσως πάς λίγο πέρα απο το σημείο που θα έπρεπε για παραδειγματισμό και αποτελείς κίνδυνο για το σύστημα, οχι επειδή είσαι κακός και θα κάνεις τίποτα, αλλα επειδη θα φέρεις μια αποσταθεροποίηση που μπορεί πχ να οδηγήσει σε κάτι χειρότερο όπως χούντα;

  9. #54
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    ότι γίνεται είναι αφ' ενός γι' αυτού και αφ' ετέρου επειδή οποιαδήποτε άλλη μορφή δράσης δεν καταφέρνει να εκφράσει ουσιαστικά την αντίρρηση με το υπάρχον, δικαίωμα που αν μη τι άλλο σε μια ουσιαστική δημοκρατία θα όφειλε ο καθένας να έχει. εκεί η βία δεν θα ήταν απαραίτητη.

    εντιτ: κοινώς η αναρχική βία έχει δύο πτυχές ως προς τον χρόνο: την άμεση (αντίρρηση με το υπάρχον) και την έμμεση (διαμόρφωση συνειδήσεων για ένα καλύτερο μέλλον)
    this is radio freedom.

  10. #55
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Amnesiac.
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι;
    Ναι.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  11. #56
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    more!
    kai auto einai prosopiki entelos apopsi:
    den mporeis na peis pos protimas auto apo ekeino, otan to ekeino den to exeis dokimasei alla oute kan skeftei!
    den mporeis na peis pos i aderfi mou -as poume- [gia na to valw stous amesa emplekomenous] mporei na pei pos 3ereis kati einai epilogi mou na zisw sto kapitalistiko auto sistima, apo tin stigmi oxi oti den exei zisei tin anarxiki kinonia alla den tin exei kan skeftei.

    paradigma e3w apo ta politika kai tis anarxikes koinonies:
    otan enas xristis paei sto programma gia ape3artisi apo ta prota pou tou lene stin opoia ipotropi tou einai pos den mporeis na peis pos protimas na zeis me auton ton tropo zwis otan ka8aros den exeis zisei pote.

    etsi k sto 8ema mas.
    pws les oti i pliopsifia dialegei kati otan to allo den to exei oute kan fantastei pos 8a 'nai?!

    oso gia to na pame na zisoume oloi mazi kapou kai na tous paratisoume tous allous ston kahmo tous, to afinw san asteio.
    iparxoun alloste anarxikes kolektives, to apantisa k pio panw.
    opos episeis apantisi ine: den allazw ton kosmo gia mena alla gia olous.

    Re gamw to! den einai stin fysi tou an8rwpou na zei ipo autes tis syn8ikes.
    epidi tou ma8ane na zei etsi nomizei pos den mporei na a lla3ei!

    sigxistika

    satan was a lez

  12. #57
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    opos episeis apantisi ine: den allazw ton kosmo gia mena alla gia olous.
    Αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω. Ποιος είσαι εσύ που θα αλλάξεις τον κόσμο; Τα χάλια σου τα έχεις δει; Πριν αλλάξεις τον κόσμο δεν φροντίζεις να αλλάξεις τα χάλια σου; Αν το έκανε αυτό ο καθένας, ο κόσμος θα έφτιαχνε γενικά. Αλλά βέβαια το να αλλάξεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο. Γι'αυτό διαλέγουμε την εύκολη λύση: "Ντάξει, δεν είμαι τέλειος, αλλά ΑΥΤΟΣ είναι χειρότερος!". Και αισθανόμαστε και ήρωες, "ΕΓΩ κάνω τον κόσμο ΚΑΛΥΤΕΡΟ".

    Το σου δεν πάει σε σένα. Πάει στην γενικότερη νοοτροπία.

    Και μιας και μπλέχτηκα στη συζήτηση, ο αποτελεσματικότερος τρόπος αλλαγής συνειδήσεων είναι με το παράδειγμα. Αυτό εμπνέει, όχι η διαλυμένη βιτρίνα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  13. #58
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    η διαλυμένη βιτρίνα είναι παράδειγμα.
    Για τα υπόλοιπα: . . .
    this is radio freedom.

  14. #59
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    1. Το προσωπικό παράδειγμα εννοώ. Αλλά ναι, παράδειγμα είναι και η βιτρίνα και αν δεν έχω πέσει έξω στο πώς διαβάζω τα γεγονότα, ο κόσμος γενικά δεν πολυεμπνέεται από το παράδειγμά σας.

    2. ...
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  15. #60
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    more egw ta xalia mou ta exw dei...

    oxi sovara tora.

    egw milaw kai iperaspizome gia tous anarxikous pou 3eroun kai dio pragmata parapanw kai exoun kanei pra3i stin zwi tous ta pistevw tous kai oxi mono stis poreies.
    auto gia na min mas parei olous i mpala, mias kai san kinima ine anixto opos exw pei kai paliotera kai mporei o ka8enas na mpei mesa se auto.

    lene... pos gia na alla3eis ton kosmos, allazeis prota esy, allazeis tin gitonia sou kai meta olous tous a llous.

    ipoti8ete ford prefect pos auto exei ginei.

    exw alla3ei egw, exw dei kai viosei pws einai na ginonte praktikes oi 8eories [oses mporw mesa se ena kapitalistiko sistima] kai lew se sena [ton opoiodipote dld] ela na to deis.
    auto einai mia ka8imerini taktiki.
    ALLA zisame mia E3EGERSH kai i apantisi einai se proigoumena post mou, peri vias dld.

    satan was a lez

Similar Threads

  1. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2008, 23:56
  2. ER και ψωλαρια
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2007, 04:11
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  4. Φεστιβάλ και $$
    By Kuolema in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 28-03-2005, 12:22
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •