Page 3 of 75 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 31 to 45 of 1117

Thread: Αναρχισμός και αντιφάσεις

  1. #31
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Dragonlord, ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή, γιατί δεν υπεκφεύγω αλλα τελικά, ύστερα και από συζήτηση που είχα με μια φίλη μου επί του θέματος εκεί καταλήξαμε, δηλαδή στον πολύμορφο αγώνα.
    αλλα ας το αναλύσω όσο μου επιτρέπει και ο χρόνος...

    Εσύ, αυτόν που χρησιμοποιεί βία απέναντι σε έναν μπάτσο ή σπάζοντας μια τράπεζα τον θεωρείς εξουσιαστή, οποτε η απάντηση σου -και προφανώς η απάντηση που περιμένεις- να είναι πάνω σε αυτή την λογική. Κατ' εμέ, την λογική του εκάστοτε κρατισμού.
    Μη ξεχνάς πως και το 73' το καθεστώς του Παπαδόπουλου, μιλούσε για προβοκάτορες εναντίον τους, πως ήταν αναρχικοί που τα σπάγανε [ακόμα και το ΚΚΕ τα ίδια έλεγε, πριν οικειοποιηθεί την επανάσταση αυτή, αλλα αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα]. Με λίγα λόγια "εξουσιαστές" λέγανε τους καταληψίες του πολυτεχνείου, εκείνης της εποχής.
    Εγώ/εμείς δεν θεωρούμε εξουσιαστή αυτόν που σπάει μια τράπεζα. Η τράπεζα για εμενα/εμάς είναι εξουσιαστής.... δεν θεωρώ/θεωρούμε εξουσιαστή αυτόν που απαντάει με βία στην βία της εξουσίας!
    Δεν είμαστε ούτε χριστιανοί ούτε Gkantikoi... δεν πιστεύουμε πως γυρνώντας και το άλλο μάγουλο θα καταφέρουμε να αλλάξουμε τον κόσμο! Αυτά είναι λογικές και πρακτικές των hippies, που όμως ιστορικά δεν φαίνεται να κατάφεραν κάτι. Οι αναρχικοί δεν αποδέχονται αυτήν την παθητική στάση. Οι αναρχικοί μιλάμε για Αυτοσεβασμό, Περηφάνια, Άμεση και Έμμεση Σύγκρουση also known ας πολύμορφος αγώνας. Το ξαναλέω, δεν είμαστε κόμμα για να πάρουμε μια γραμμή και αυτό είναι που αγαπάμε -αν θες- στο κίνημα μας. Αυτό είναι το ωραίο.
    Κάποιος θα συγκρουστεί, γιατί εγώ δεν μπορώ να συγκρουστώ.
    Κάποιος θα γράψει βιβλίο, γιατί εγώ δεν έχω δομημένη σκέψη να το κάνω.
    Κάποιος θα πάει στις συνέλευσης, γιατί εμενα με κουράζουν.
    Κάποιος θα κάνει τέχνη, γιατί εγώ δεν ξέρω να σχεδιάζω/γράφω/τραγουδώ.
    Η ΟΥΣΙΑ του αναρχισμού είναι να δέχεται και να αποδέχεται την διαφορετικότητα του κάθε αγωνιστή!

    Ποιος ξέρει, ίσως και να κάνουμε λάθος... η ιστορία θα δείξει, που λένε.
    Αλλα μη ξεχνάμε πως η ιστορία μέχρι και την στιγμή που μιλάμε δεν έχει δείξει κάποια αναίμακτη επανάσταση!
    Πως θα πέσει η εξουσία? Εσύ ποια πιστεύεις πως είναι η σωστότερη τακτική?

    Εσύ ασχολείσαι με την αντίδραση, αλλα δεν βλέπεις τι είναι αυτό που φέρνει την αντίδραση.
    δηλαδή σου δείχνουμε το φεγγάρι, αλλα κοιτάς το δάχτυλο.
    Ποιος είναι αυτός που θα αποφασίσει ποια δράση θα χρησιμοποιήσει ο καταπιεσμένος που αντιστέκεται? Ο ίδιος ο λαός, ο ίδιος ο καταπιεσμένος, ο ίδιος ο αγωνιστής! [όπως λέει και ο Μαλατέστα].
    Δεν κοιτάμε τι κάνει, αλλα πως προσπαθεί!
    Θα μπορούσε να κάτσει στο σπίτι του, να βολευτεί στην κατάσταση αυτή, να κάνει ο,τι καλύτερο μπορεί υπό τις συνθήκες που ζει. Αλλα όχι, προτιμά να αντισταθεί. Να αλλάξει το καθεστώς με τίμημα την προσωπική του ασφάλεια, την οικογένεια του, τις ψυχική και σωματική του υγεία για έναν κόσμο καλύτερο. Όχι μονο για τον εαυτό και τα παιδιά του, αλλα για τον κάθε ένα. Ακόμα και για αυτόν που βάλτωσε.
    Το λέει και ο Kropotkin: Διαρκης εξεγερση με λογους,με κειμενα με το μαχαιρι με το ντουφεκι με το δυναμιτη.οτιδηποτε βγαινει εξω απο τα ορια της νομιμοτητας μας ταιριαζει.
    Η βία του εξουσιαζόμενου όταν πια δεν θέλει να είναι κάτω από αυτόν τον ζυγό είναι αυτοάμυνα!
    Δεν πέφτει στο επίπεδο του εξουσιαστή του.
    Δεν μπορείς να κατηγορήσεις μια κοπέλα που όταν έρχεται ο βιαστής μπορεί ακόμα και να τον σκοτώσει για να σώσει τον εαυτό της.
    Ακόμα και το σύστημα και οι νομοι του που είμαστε κατά, αυτό το επικροτεί.
    Επικροτεί το μεμονωμένο θύμα.
    Δεν επικροτεί τον αγωνιστή όμως, γιατί έτσι θα έπρεπε να καταρριφθεί από μονο του.
    Τέλος πάντων το ξαναλέω, ο αγωνιστής είναι αυτός που θα αποφασίσει με ποιον τρόπο θα δράσει.
    Και μπορεί να κάνει λάθος.
    Μπορεί να κάνει και σωστό.
    Η επανάσταση δεν είναι ένας δρόμος από σωστές λογικές και πρακτικές. Και λίγο πίσω θα κάνει και θα βαλτώσει και θα συνεχίσει να προχωράει.
    Και οποιος πιστεύει πως δεν έχουμε επανάσταση κάνει λάθος.
    Όλοι μιλήσανε για την εξέγερση του Δεκέμβρη.
    Γιατί ήταν μια κοινωνική εξέγερση!
    Η εξέγερση δεν είναι πάντα μπροστά και μάχιμη... η εξέγερση συνεχίζει όσο δεν γυρνάμε στην προηγουμενη πραγματικότητα μας!

    Και για να ξαναγυρίσω στο θέμα.
    Καλλίτερα να βλέπουμε την βία του ιδιου του κράτους και όχι την αντίδραση του καταπιεσμένου.

    A και μιας και το θυμήθηκα.
    Όσο για το πολυτεχνείο που λες, που κλείσαμε τις piles και αποφασίσαμε πως τέλος οι συγκρούσεις.
    "Μπάτσους" θα μας πούνε αυτοί που σκέφτονται με την καθεστωτική λογικοί.
    Εμείς τι κάναμε?
    Κάναμε συνέλευση και αποφασίσαμε πως αν μπαίνανε εκείνη την ώρα τα εκαμ και μας μαζεύαμε με χίλια δυο κακουργήματα δεν θα βοηθούσε τον αγώνα μας.
    Δεν ήταν για προσωπικό, αλλα για κοινωνικό όφελος η δράση μας αυτή.
    Άλλωστε μη ξεχνάμε πως ενώ θα μπορούσαμε να λήξουμε την κατάληψη πολύ νωρίτερα την κρατήσαμε γιατί είχε πορεία στο μοναστηράκι [δεν θυμάμαι ημερομηνία αυτή την στιγμή] και μπορεί οι αγωνιστές να αποφάσιζαν να συγκρουστούν και να χρειάζονταν κάποιο άσυλο αν τους τρέχανε οι μπάτσοι.
    Και ας διαφωνούν μερικοί πως το "καγκελάκι" δεν είναι για το άσυλο.

    satan was a lez

  2. #32
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Υφίσταται και ένα θέμα,για το αν η βίαιη αντίδραση που επέρχεται αυθόρμητα είναι δικαιολογημένη και ίσως 'δίκαιη'(όπως η έκρηξη μετά τα γεγονότα του δεκέμβρη),ενώ η οργανωμένη(έστω 'συμφωνημένη') περνά στα χωράφια της τρομοκρατίας/εξουσιασμού.Απ'την άλλη,ο ίδιος ο ορισμός της επανάστασης εμπεριέχει την βία και μπορεί κάποιος να πει ότι με διαλόγους και συνδικαλισμό(όχι κομματικό) δεν έχει γίνει καμία ριζική αλλαγή ΠΟΤΕ.
    Όσο για τους γκέη,νομίζω οτι αυτός ο αντισεξισμός(μαζί με 'αντιφασισμό',οικολογία) είναι μία από τις 'αρρώστειες' του κινήματος,που το καταστρέφουν εκ των έσω.Εφ'όσων είναι politically correct ο αντισεξισμός και τον πρεσβεύει και ο τσίπρας και όλοι,τί δουλειά έχει αυτό με τον αντιεξουσιαστή?Επίσης όταν μάχεσαι με ζήλο για τα δικαιώματα των γκέη νομίζω οτι δημιουργείται αντίστροφος σεξισμός,αφού πασχίζεις να τους κρατήσεις διαχωρισμένους από το σύνολο.Επειδή κάποιος είναι γκέη,είναι αυτόματα 'σύντροφος',αμέσως να τον παρηγορήσουμε?


    αυτά και καταστασιακός καλκι

  3. #33
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    καλό ακούστηκε αυτό! καλως ήρθες νικολαφλούξους
    this is radio freedom.

  4. #34

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Khalkji
    Μώστε η αναρχία δεν είναι σύστημα.

    Τα δυο βρωμοκομμούνια να κάνουν την εργατική τους τάξη υπόθετο γιατί βαριόμαστε να την περιμένουμε.

    Ντραγκονλορντ το "εμείς είμαστε με την βία" δεν σημαίνει "ω γουστάρω σπάσω κεφάλια". Και ουσιαστικά όλες αυτές οι - δυστυχώς ακόμα μόνο - συμβολικές επιθέσεις γίνονται μόνο αν προϋποθέσεις ότι ένας καταπιεστής με την βίαιη καθημερινή του στάση δεν έχει εν τέλει ανθρώπινα δικαιώματα (μιας και ο ίδιος τα αποκύρηξε ή ακόμα χειρότερα καταπάτησε σε άλλους).
    Και κάπου εκεί αρχίζει το άουσβιτς. Σόρι, ήταν τόσο άκυρο αυτό που είπες που με έχασες. Με την ίδια ακριβώς λογική και για έναν χρυσαυγίτη ο μετανάστης έχασε τα δικαιώματά του τη στιγμή που έφυγε από την πατρίδα του και ήρθε να μολύνει τη δική μας. Τα ανθρώπινα δικαιώματα δε χάνονται, γιατί τότε είναι προνόμια που τα μοιράζουν, ποιοι; Οι αναρχικοί; Ως τι;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #35
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Ο λαός οφείλει να καταδικάσει τις πολιτικές ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΕΕ, την πλουτοκρατία και το ξεζούμισμα της εργατικής τάξης.

  6. #36
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    κανείς δεν τα μοίρασε. τα ανθρώπινα δικαιώματα αναφέρονται στον άνθρωπο - το κοινωνικό ον άνθρωπος. ένας μετανάστης κάνει μόνο οικονομική "ζημιά" στην χώρα (αμελητέα μάλιστα ως προς τον μέσο άνθρωπο - σίγουρα σε σύγκριση μ'αυτή που κάνουν οι κυβερνήσεις ακόμα και σ'αυτόν τον τομέα), δεν επεμβαίνει στην ατομικότητα κανενός. Ο εξουσιαστής απ'την άλλη καταπατάει με εκατομμύρια τρόπους την ανθρώπινη ζωή και προσωπικότητα. Δυστυχώς, το να του ψιθυρίσεις δυο κουβέντες δεν κάνει τίποτα. Σε τέτοιους εγκληματίες μόνο κατραπακιές πιάνουν. C'est la vie.

    Επίσης δεν πρόκειται ποτέ να βρείς εχέγγυο για κάποια ιδεολογία. Όλες έχουν ας αφετηρία την πίστη σε μια ιδέα όχι την επίγνωση της ορθότητάς της.
    this is radio freedom.

  7. #37
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    ΑΚ 282:Αυτοδικία:''Η ικανοποίηση της αξίωσης από τον δικαιουχο αυτοδύναμα και χωρίς την βοήθεια της αρχής,όταν η βοήθεια της αρχής δεν μπορεί να φτάσει έγκαιρα(ακόμη και κατά της ίδιας της αρχής?).
    Είδατε? λίγο κόψε-ράψε και -ντζουπ- κατοχυρώνεται!!
    λολ

  8. #38
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by stam and the witches
    Ο λαός οφείλει να καταδικάσει τις πολιτικές ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΕΕ, την πλουτοκρατία και το ξεζούμισμα της εργατικής τάξης.
    ο εργάτης είναι το πτώμα, και
    είναι στο κόμμα. Κοιμάται ακόμα.
    Μα είναι το κόμμα ίσον το πτώμα;
    Όχι το κόμμα είναι ένα.
    Κουκουκουκουέ το πτώμα σου λαέ.
    .....
    Για να είσαι δημοκράτης, χάφτης και
    σοσιαλιστής καντηλανάφτης.

  9. #39

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    Ποιος ξέρει, ίσως και να κάνουμε λάθος... η ιστορία θα δείξει, που λένε.
    Αλλα μη ξεχνάμε πως η ιστορία μέχρι και την στιγμή που μιλάμε δεν έχει δείξει κάποια αναίμακτη επανάσταση!
    Πως θα πέσει η εξουσία? Εσύ ποια πιστεύεις πως είναι η σωστότερη τακτική?
    Μα το είπα ήδη, όλες οι επαναστάσεις μέχρι σήμερα ήταν για την ανάκτηση της εξουσίας, όχι για την καταστροφή της. Δεν ξέρω ποια είναι η σωστότερη τακτική για μένα (αφού δεν έχω πειστεί για το ρεαλισμό της μη-εξουσίας), λέω απλά ότι η βία δε μου φαίνεται σωστή τακτική για έναν αντιεξουσιαστή. Αν θέλει να λέγεται κάπως αλλιώς, πάσο. Αν θέλεις, η αντιεξουσιαστική επανάσταση που θα μπορούσα να δω είναι να έχει ενημερωθεί ο κόσμος και να του έχει γίνει βίωμα ότι μόνο μέσα από συνελεύσεις και αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες θα πετύχει πράγματα, έτσι ώστε να κατέβουν πέντε εκατομμύρια άτομα μια μέρα στη βουλή και να τους βγάλουν όλους έξω. Να έρθει ως φυσική εξέλιξη, ως το αυτονόητο επόμενο βήμα. Πιθανή, άμεση λύση; Όχι. Συμβατή όμως με τα πιστεύω του αντιεξουσιαστή νομίζω. Με την επιβολή δεν πετυχαίνεις τη μη-επιβολή.
    Στα άλλα μπορεί να απαντήσω αργότερα που θα έχω πιο καθαρό μυαλό.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #40
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    και πώς θα τους βγάλουν; "ελάτε παιδιά, καραμελίτσες!!!"
    this is radio freedom.

  11. #41

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Khalkji
    κανείς δεν τα μοίρασε. τα ανθρώπινα δικαιώματα αναφέρονται στον άνθρωπο - το κοινωνικό ον άνθρωπος. ένας μετανάστης κάνει μόνο οικονομική "ζημιά" στην χώρα (αμελητέα μάλιστα ως προς τον μέσο άνθρωπο - σίγουρα σε σύγκριση μ'αυτή που κάνουν οι κυβερνήσεις ακόμα και σ'αυτόν τον τομέα), δεν επεμβαίνει στην ατομικότητα κανενός. Ο εξουσιαστής απ'την άλλη καταπατάει με εκατομμύρια τρόπους την ανθρώπινη ζωή και προσωπικότητα. Δυστυχώς, το να του ψιθυρίσεις δυο κουβέντες δεν κάνει τίποτα. Σε τέτοιους εγκληματίες μόνο κατραπακιές πιάνουν. C'est la vie.
    Σόρι, fail. Τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι δικαιώματα όλων των ανθρώπων και όχι όποιον περνούν το τεστ της ιδεολογίας σου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #42

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Khalkji
    και πώς θα τους βγάλουν; "ελάτε παιδιά, καραμελίτσες!!!"
    Καλά, ΑΝ γίνει αυτό που λέω δε θα χρειαστεί καν να τους βγάλουν, γιατί απλώς δεν θα τους υπακούει κανείς. Λάθος διατύπωση.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #43
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Quote Originally Posted by Khalkji
    κανείς δεν τα μοίρασε. τα ανθρώπινα δικαιώματα αναφέρονται στον άνθρωπο - το κοινωνικό ον άνθρωπος. ένας μετανάστης κάνει μόνο οικονομική "ζημιά" στην χώρα (αμελητέα μάλιστα ως προς τον μέσο άνθρωπο - σίγουρα σε σύγκριση μ'αυτή που κάνουν οι κυβερνήσεις ακόμα και σ'αυτόν τον τομέα), δεν επεμβαίνει στην ατομικότητα κανενός. Ο εξουσιαστής απ'την άλλη καταπατάει με εκατομμύρια τρόπους την ανθρώπινη ζωή και προσωπικότητα. Δυστυχώς, το να του ψιθυρίσεις δυο κουβέντες δεν κάνει τίποτα. Σε τέτοιους εγκληματίες μόνο κατραπακιές πιάνουν. C'est la vie.
    Σόρι, fail. Τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι δικαιώματα όλων των ανθρώπων και όχι όποιον περνούν το τεστ της ιδεολογίας σου.
    Δεν μπορώ να το δω έτσι απ' την στιγμή που υπάρχει κάποιος άλλος να αποφασίζει σε ποιον αξίζουν και ποιόν όχι. Έχει τα δικά του κριτήρια, έχω τα δικά μου.

    εντιτ: και η αμφίπλευρη χρήση βίας είναι ακριβώς η άμεση συνέπεια της προσπάθειας των εξουσιαστών να σε πατήσουν κάτω.
    this is radio freedom.

  14. #44
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Khalkji
    Δεν μπορώ να το δω έτσι απ' την στιγμή που υπάρχει κάποιος άλλος να αποφασίζει σε ποιον αξίζουν και ποιόν όχι.
    Αυτός ο άλλος όμως είναι ο εργοδότης, και τσουπ! μαρξισμός στο γκώλο.

  15. #45
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    δεν είναι μόνο ο εργοδότης δικέ μου. σε σύστημα ζούμε.
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 21-10-2008, 00:56
  2. ER και ψωλαρια
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2007, 05:11
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 22:21
  4. Φεστιβάλ και $$
    By Kuolema in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 28-03-2005, 13:22
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 05:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •