Page 2 of 75 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 16 to 30 of 1117

Thread: Αναρχισμός και αντιφάσεις

  1. #16
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Πάντως για μένα είναι πέραν του προφανούς οτι πρακτικά το αναρχικό σύστημα είναι ενα ακόμα ένα σύστημα που προφανώς και χρειάζεται τους δικούς του μπάτσους που τότε θα είναι οι αντίστοιχοι τωρινοί που θα προστατεύουν το εκεί σύστημα ειδαλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω πως θα προστατεύεται ( η απάντηση "δεν θα χρειάζεται προστασία γιατι οι άνθρωποι θα φτάσουν σε ένα επίπεδο να συμμετέχουν ενεργά και οχι μέσω μιας γραφειοκρατίας και άρα θα δείχνουν σεβασμό και ωριμότητα" μου φαίνεται το λιγότερο αφελής").

  2. #17

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Τότε δε μιλάμε για αν-αρχία.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #18
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    go figure.

  4. #19

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Αυτό προσπαθώ και γι'αυτό άνοιξα το τόπικ
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #20
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    koita o agonas ine polimorfos.
    an ginotan mono me mia morfi 8a milousame gia mia hitleriki omada, gia mia aria fili 'i gia to kke.
    mia morfi ine i via stin via, alli morfi ine i strateumeni texni, oi irinikes pories.
    iparxoun anarxikoi pou den mplekonte se sigkrouseis, omws apodexonte pos o agonas ine polimorfos, xoris na pavoun na ine antie3ousiastes. giati meta e3ousiazeis ton sintrofo sou.
    k telos pantwn ton agona sou ton dixneis se ka8imerini vasi, oxi mono mesa apo tis pories [opos k an katali3oun].
    iparxoun anarxikoi pou zoune se katalipseis k kratane katalipseis xronia, iparxoun autoi pou pezoun me tis mpantes tous k mazevoun xrimata gia tous silif8entes k gia tous kratoumenous, iparxoun autoi pou trexoune ena soro pragmata xoris kanena prosopiko ofelos.

    satan was a lez

  6. #21
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Mostos
    ( η απάντηση "δεν θα χρειάζεται προστασία γιατι οι άνθρωποι θα φτάσουν σε ένα επίπεδο να συμμετέχουν ενεργά και οχι μέσω μιας γραφειοκρατίας και άρα θα δείχνουν σεβασμό και ωριμότητα" μου φαίνεται το λιγότερο αφελής").
    vasika den 8imame se poio akrivos vivlio 8a anafer8w giati den to exw diavasei akoma alla mou to exoun pei [k kapou to exw simiosei na to parw alla den 8imame pou] ekei telos pantwn leei pos ine logiko na milame twra gia tin anarxiki outopia giati poli apla gia tin kinonia k opos ine domimeni tora, olo auto ine outopiko.
    sinexizei legontas pos ston kosmo iparxoun anarxikes kolektives tis opoies omws den gnorizoume giati den exei simvei tipota tragiko oste na tis ma8oume. Dld na exoun katastrafei, auto 8elei na pei.

    tespa 8a ma8w se pio vivlio anaferome mpas k sas endiaferei 3erw gw

    satan was a lez

  7. #22
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    FUCK THAT SHIT, σκάμε οι υλιστές και λέμε ότι τώρα δεν ασκούμε βία (τα πετρίδια δεν πιάνονται) αλλά όταν σκάσει το τσουνάμι της εργατικής τάξης θα γαμήσουμε την κωλοτρυπίδα κάθε καριόλη ιδιοκτήτη μέσων παραγωγής που δε θα μας τα δώσει με το καλό.

    Και μετά που δε θα 'χουμε αστό να βαρέσουμε, θα σταματήσει η βία και θα πούμε "yo, καλή φάση, ας την πούμε κομουνισμό" και θα ανοίξουμε την μπύρα μας και θα δούμε το Rocky VII: Ivan Drago Strikes Back.

  8. #23
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Και μετά που δε θα 'χουμε αστό να βαρέσουμε, θα σταματήσει η βία
    Χα.Χα.

    ΥΓ: Φλάσμπακ το τόπικ. Τότε που σας έλεγα για κρεμάλες.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  9. #24
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Υπονοείς κάτι, απόγονε των σταυροφόρων;!

  10. #25
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Υπονοείς κάτι, απόγονε των σταυροφόρων;!
    Για το παλιό τόπικ λέω, μέσες άκρες τα ίδια με τον Πάνο σας έλεγα.

    Καλό άκυρο το υποννοούμενο. 1204, εξώφυλλο Μπολτ Θρόουερ, μάθε ιστορία από τον άρχοντα, τα πάντα όλα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  11. #26
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις



    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    iparxoun anarxikoi pou den mplekonte se sigkrouseis, omws apodexonte pos o agonas ine polimorfos, xoris na pavoun na ine antie3ousiastes. giati meta e3ousiazeis ton sintrofo sou.
    k telos pantwn ton agona sou ton dixneis se ka8imerini vasi, oxi mono mesa apo tis pories [opos k an katali3oun].
    Εγώ αυτό το λέω επαναστατική ψυχανάλυση.

    Ό,τι είπε ο Phantom (και ας το είπε λίγο προκλητικά!) σε γενικές γραμμές είναι το σωστό.

  12. #27

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    koita o agonas ine polimorfos.
    an ginotan mono me mia morfi 8a milousame gia mia hitleriki omada, gia mia aria fili 'i gia to kke.
    mia morfi ine i via stin via, alli morfi ine i strateumeni texni, oi irinikes pories.
    iparxoun anarxikoi pou den mplekonte se sigkrouseis, omws apodexonte pos o agonas ine polimorfos, xoris na pavoun na ine antie3ousiastes. giati meta e3ousiazeis ton sintrofo sou.
    k telos pantwn ton agona sou ton dixneis se ka8imerini vasi, oxi mono mesa apo tis pories [opos k an katali3oun].
    iparxoun anarxikoi pou zoune se katalipseis k kratane katalipseis xronia, iparxoun autoi pou pezoun me tis mpantes tous k mazevoun xrimata gia tous silif8entes k gia tous kratoumenous, iparxoun autoi pou trexoune ena soro pragmata xoris kanena prosopiko ofelos.
    Τώρα συγνώμη, αλλά αυτά τα "ο αγώνας είναι πολύμορφος" μού ακούγονται αερολογίες, δεν απαντάς επί της ουσίας ενώ εγώ σου λέω πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Προφανώς δεν είπα ότι δεν υπάρχουν αναρχικοί που κάνουν στάση ζωής όσα κυρήττουν, δε μιλάω για όλους, πιάστηκα από αυτό το "εμείς είμαστε υπέρ της βίας" που είπες. Και ναι, υπάρχουν πολλές μορφές αγώνα, όμως όσες από αυτές είναι εξουσιαστικές δεν μπορεί να εφαρμόζονται από αντιεξουσιαστές. Και συμφωνώ ότι αυτός που δεν εξουσιάζει τον σύντροφό του που θέλει να ασκήσει εξουσιαστικές πρακτικές είναι αντιεξουσιαστής, όμως πώς συντάσσεται με έναν εξουσιαστή για να πολεμήσουν μαζί την εξουσία ως έννοια; Δηλαδή από τη στιγμή που κάποιος θέλει να ασκήσει βία παύει να είναι αντιεξουσιαστής-σύντροφος. Επίσης αν δεν κάνω λάθος κι εσείς στο πολυτεχνείο είχατε βγάλει απόφαση σε κάποια φάση να σταματήσουν τα μπάχαλα ή κάτι τέτοιο για να προφυλάξετε το άσυλο, άρα παραδέχεσαι ότι είστε εξουσιαστές κι εσείς (αφού δεν αφήσατε "συντρόφους" να δράσουν όπως νομίζουν).
    Όλα αυτά δεν τα λέω για να σου την πω, απλά νομίζω ότι έχεις χοντρές αντιφάσεις στην ιδεολογία σου (και οι περισσότεροι "αναρχικοί") και προσπαθώ να καταλάβω αν κάνω κάπου λάθος.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #28
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Μώστε η αναρχία δεν είναι σύστημα.

    Τα δυο βρωμοκομμούνια να κάνουν την εργατική τους τάξη υπόθετο γιατί βαριόμαστε να την περιμένουμε.

    Ντραγκονλορντ το "εμείς είμαστε με την βία" δεν σημαίνει "ω γουστάρω σπάσω κεφάλια". Και ουσιαστικά όλες αυτές οι - δυστυχώς ακόμα μόνο - συμβολικές επιθέσεις γίνονται μόνο αν προϋποθέσεις ότι ένας καταπιεστής με την βίαιη καθημερινή του στάση δεν έχει εν τέλει ανθρώπινα δικαιώματα (μιας και ο ίδιος τα αποκύρηξε ή ακόμα χειρότερα καταπάτησε σε άλλους). Βρίσκω γενικά ότι οι ειρηνικές διαδηλώσεις δεν έχουν απολύτως κανένα αποτέλεσμα στην διαδικασία διεκδίκησης μιας ποιότητας ζωής. Όσο για την παραπανίσια βία, αυτή την αποκυρήσσουν όλοι οι σωστοί αναρχικοί (Μαλατέστα: "Η πραγματική αναρχική βία είναι αυτή που σταματά όταν σταματά η ανάγκη υπεράσπισης της ελευθερίας") αλλά ναι, αν είναι απλά ένα συμπλήρωμα της αναρχικής βίας θα την δεχτώ και όταν και αν έρθει η ώρα να την ξεφορτωθώ θα το κανονίσουμε. Προς το παρόν ούτως ή άλλως κανείς δεν είναι αθώος.
    this is radio freedom.

  14. #29
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Ώπα ρε Τζένγκις

  15. #30
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    μπααντερ μαϊνχοφ παρακαλώ
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2008, 23:56
  2. ER και ψωλαρια
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2007, 04:11
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  4. Φεστιβάλ και $$
    By Kuolema in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 28-03-2005, 12:22
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •