Page 1 of 75 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1117

Thread: Αναρχισμός και αντιφάσεις

  1. #1

    Default Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    koita poli apla na sou pw pws emeis imaste iper tis vias k pos oi stoxoi pou xtipi8ikan itan vasika kapitalistikoi stoxoi mpla mpla ektos apo kapoies paraplevres apolies aka e3ostrakismos molotov.
    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    "to pa8os gia to proktiko ine dinatotero apo ton agiasmo"
    larisa 17.01
    Ήθελα να σχολιάσω αυτά τα ποστς στα τόπικς όπου έγιναν, αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει ενδιαφέρουσα συζήτηση και ανοίγω καινούργιο. Πολύ απλά, η βία δεν είναι εξουσιαστική τακτική και άρα ασύμβατη με τη στάση ζωής ενός αντιεξουσιαστή; Γιατί η άσκηση βίας είναι εξουσία, όπως και να το κάνουμε. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα; Θα πετύχουμε το αντίθετο του συστήματος με τις δικές του τακτικές;
    Το δεύτερο μου φάνηκε πολύ ρατσιστικό (και προς τους παπάδες και προς τους ομοφυλόφιλους), πράγμα ειρωνικό αν σκεφτείς ότι ειπώθηκε από άτομα που κόπτονται για το ρατσισμό και ειδικότερα από τη ladykiller που θα περίμενες να έχει μεγαλύτερη ευαισθησία στο θέμα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #2
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    δεν ειναι ρατσιστικο το δευτερο.το αντιθετο θα ελεγα

  3. #3
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    tha apantisw arxika gia to deutero quote giati exw parei dialima apo tin sovarotita simera.
    [aka exw kourastei na menw sovari otan milaw se dikigorous k na katapiezw to astireuto xioumor mou]

    loipon arxika 8a simfonisw pws den ine ka8olou ratsistiko.

    oi papades opos les, pou koptonte gia tin par8enia, gia to parafisin sex, gia to progamieo sex k gia otidipote mas dinei euxaristisi ine oi protoi pou ta kanoun.
    opote profanos me auto to minima 8eloume na tous poume pos tous katalavenoume k apo mas exoun to "ok" na sinexisoun ta orgia panw stin agia trapeza.


    k ena ektos 8ematos sxolio:
    Quote Originally Posted by
    Dragonlord
    ειδικότερα από τη ladykiller που θα περίμενες να έχει μεγαλύτερη ευαισθησία στο θέμα.
    i eves8isia mou sto 8ema twn gay, telionei ekei pou autoi endiaferonte mono gia to an tous anagnorisei to kratos na pantrevonte meta3i tous k an to radiotileoptiko afinei na filiounte oi i8opioi tou papakaliati sto MEGA.
    [alla oute auto 8a analisw simera]

    satan was a lez

  4. #4

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Μα το να γενικεύεις και να λες "οι παπάδες κάνουν προγαμιαίο και ομοφυλοφιλικό σεξ ενώ λένε πως είναι εναντίον" είναι ο ορισμός του ρατσισμού: κατηγορείς το σύνολο για κάτι που κάνει μια μερίδα. Είναι το πιο εύκολο πράγμα: "Οι μεταλλάδες είναι πρεζόνια", "οι αναρχικοί είναι παιδιά πλούσιων οικογενειών που τα σπάνε από βαρεμάρα" κλπ.

    Για το δεύτερο με τους gay, υποτίθεται ότι ζητάμε να μην υπάρχουν διακρίσεις προς κάποιες ομάδες επειδή αυτό θεωρούμε σωστό, και όχι επειδή οι ομάδες αυτές ικανοποιούν κάποιες προσωπικές μας ελπίδες με τη στάση τους. Με την ίδια λογική, δεν θα έπρεπε να είσαι ούτε με τους φυλακισμένους (η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων τον κόβω ότι θα ήταν πολύ χαρούμενοι αν ήταν ελεύθεροι και με μια αξιοπρεπή δουλειά και δε θα ενοχλούσαν κανέναν, σαν την πλειοψηφία των ελλήνων πολιτών που υποθέτω δεν είναι και το φόρτε σου) ούτε με τους μετανάστες (τα ίδια κι εδώ).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #5
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Εμένα πάντως πιο πολύ μου αρέσει το "μπάτσος καλός μόνο νεκρός" σε συνδυασμό με το "δε μας ενδιαφέρουν οι βιτρίνες αλλά οι ανθρώπινες ζωές".
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #6
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Οι μπάτσοι δεν είναι άνθρωποι ρε μαλάκα.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  7. #7
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    για να αναφερθώ στον τίτλο του τόπικ,πιστεύω οτι αδικεί κάπως την αναρχική θεώρηση σα σύνολο. κι αυτό γιατι απο ότι έχω καταλάβει (απο σοβαρά κατα τη γνώμη μου αναρχικά άτομα) η αναρχία είναι ένα σύστημα όπως διάφορα άλλα και όπως κι αυτό το οποίο υπάρχει αυτή τη στιγμή. δεν νομίζω οτι καταφέρεται κατα της βίας γενικότερα, καταφέρεται κατα της αδικίας με την απαραίτητη βία. Νομίζω πως το κριτήριο με το οποίο κρίνονται πολλές συμπεριφορές,στάσεις και αξίες στην αναρχία είναι το κατα πόσο είναι δίκαια ή άδικα. Πρόκειται λοιπόν για στρατευμένη βια και μάλιστα ενάντια σε ένα καταπιεστικό σύστημα όπως είναι αυτό στο οποίο ζούμε,στρατευμένη επειδή είναι κατευθυνόμενη σε στόχους οι οποίοι έχουν δύναμη χωρίς να τους αξίζει. Είναι λογικό απο διάφορες οπτικές γωνίες να υπάρχει χρήση βιας, ειδικά άμα σκεφτείς οτι το υπάρχον σύστημα είναι σε πολλά αντίθετο και άδικο σε σχέση με τις αναρχικές πεποιθήσεις. Δεν ξέρω αν υποστηρίζει κανένας αναρχικός οτι η αναρχία είναι ένα σύστημα αγίων, αντίθετα φαντάζομαι οτι κι αυτό με τη σειρά του έχει προβλέψει δικούς του μηχανισμούς καταστολής όσων απειλούν τη σταθερότητά της (σε περίπτωση που επικρατούσε that is). Τωρα όσον αφορά τις αντιθέσεις που λες, νομίζω πως το πρόβλημα βρίσκεται στα άτομα. Όπως και κάθε άλλη ομάδα οπουδήποτε στον κόσμο, είναι λογικό ένα μεγάλο ποσοστό που την απαρτίζουν να είναι ατόφιοι βλάκες. Δεν νομίζω πως επειδή η αριστερά προυποθέτει μια παραπάνω ευαισθησία και μια ωριμότερη σκέψη έχει στους κόλπους της μόνο σοβαρούς και έξυπνους ανθρώπους. Το φόρουμ αυτό είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα. Έχει 100 άτομα που ανήκουν σε αυτό το χώρο απο τα οποία 5-7 άτομα είναι πραγματικά σοβαρά σκεπτόμενα απο τα οποία μάλιστα κάποια δεν γράφουν πιά. Επομένως οι αντιφάσεις κατα τη γνώμη μου αφορούν τους υπόλοιπους που είτε είναι βλάκες, είτε είναι ανίδεοι και ασόβαροι είτε απλα έχουν την πρόθεση αλλα δεν έχουν το μυαλό. Τέλος πιστεύω εδώ στην ελλάδα ίσως να ναι και λίγο πιο μπερδεμένα τα πράγματα λόγω του οτι πολλοί, ακόμα και απο τη γενιά μας, κουβαλάνε ακόμα τα γεγονότα του εμφυλίου στην πολιτική τους μνήμη, πράγμα που κατα τη γνώμη μου είναι σημαντικό για τη συλλογική μνήμη του λαού αλλα δεν αφορά τα τωρινά.

  8. #8
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Δεν ήθελα να κάνω σοβαρό post σήμερα αλλα δεν πιάσατε το "sorolop" του προηγουμενου οποτε ας τα πάρουμε από την αρχή.

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Πολύ απλά, η βία δεν είναι εξουσιαστική τακτική και άρα ασύμβατη με τη στάση ζωής ενός αντιεξουσιαστή;
    μια κοινωνία χωρίς βία, είναι η κοινωνία για την οποια τόσα χρονια k για χρονια ακόμα θα πολεμάμε. αλλα πολεμάμε k πόλεμος χωρίς μάχες δεν υπάρχει.

    μπορείς να κρίνεις, ας πούμε, τα παλαιστίνια παιδιά που πετάνε πέτρες στους στρατιώτες, επειδή ονειρεύονται ειρήνη?
    τι θα πεις?
    η ειρήνη δεν έχει βία?

    k πριν κατηγορηθώ πως χρησιμοποιώ ανόμοια γεγονότα να πω πως ο πόλεμος ο δικός μας είναι καθημερινός k ύπουλος. Καθημερινός γιατί δεν σταματάει ποτε, ύπουλος γιατί τον ονομάζουν "δημοκρατία".

    Quote Originally Posted by Amnesiac.
    Εμένα πάντως πιο πολύ μου αρέσει το "μπάτσος καλός μόνο νεκρός" σε συνδυασμό με το "δε μας ενδιαφέρουν οι βιτρίνες αλλά οι ανθρώπινες ζωές".
    Quote Originally Posted by Amnesiac.
    Οι μπάτσοι δεν είναι άνθρωποι ρε μαλάκα.
    απαντάς ο ίδιος στον εαυτό σου.
    αλλα, στα σοβαρά ανάμεσα στο δίλημμα: "να σκοτώσω τον μπάτσο" ή "να τον μορφώσω τον μπάτσο" θα πάρω το δεύτερο.
    οι μπάτσοι τι είναι?
    άνθρωποι με μόρφωση επιπεδου λυκείου που μπήκανε σε μια σχολη με λίγα μόρια.
    καλά υπάρχουν okay αυτοί που είναι καυλωμένοι αλλα πιάνω τον γενικό πληθυσμό.
    κανένας μορφωμένος άνθρωπος δεν θα γινόταν μπάτσος, γιατί απλά θα καταλάβαινε πως η κοινωνία θα μπορούσε να υπάρξει χωρίς κατασταλτικούς μηχανισμούς.

    έτσι χτυπάμε k το σύστημα εκ των έσω.

    δεν θα υπάρχει ψυχή για να μπει στο σώμα.

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Το δεύτερο μου φάνηκε πολύ ρατσιστικό (και προς τους παπάδες και προς τους ομοφυλόφιλους)
    ως προς τους παπάδες σου απάντησα.
    επίσης, μπορεί να μην τον περνούν όλοι αλλα δεν μπορεί, θα έχουν σκεφτεί να τον φορέσουν στην γυναικα τους.
    k τέλος πάντων μπορεί να αναφέρεται στο "πρωκτικό" αλλα μην το πας μονο μέχρι εκεί, προχώρησε το λίγο παραπέρα.

    τώρα για τους gay...

    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    i eves8isia mou sto 8ema twn gay, telionei ekei pou autoi endiaferonte mono gia to an tous anagnorisei to kratos na pantrevonte meta3i tous k an to radiotileoptiko afinei na filiounte oi i8opioi tou papakaliati sto MEGA.
    [αυτό είναι sorolop απάντηση].

    σε πιο σοβαρό βαθμό να σου πω, πως ρατσιστής γίνεσαι εσύ που διαβάζεις/ακούς "πρωκτικό" k απευθείας το μυαλό σου πάει εκεί.
    μην αναλύσουμε πόσοι άντρες γουστάρουνε δαχτυλάκι, κωλογλιφαδες κλπ κλπ κλπ ή ακόμα πόσοι είναι αυτοί που τους αρέσει να περνούν την σύντροφο τους από πίσω. Για κάποιους ψυχολόγους αυτό είναι υποβόσκουσα ομοφυλοφιλία ή ομοφοβία από την πλευρά του gay. aka γουστάρω αλλα δεν το λέω ούτε στον εαυτό μου.
    αλλα k αυτό είναι άλλο θέμα.
    αλλα μη ξεχνάμε k poses γυναίκες γουστάρουν ή γουστάρουν k περισσότερο το πρωκτικό από το κανονικό sex.

    ps. πάντως τον τελευταίο καιρό okay ύστερα από σκέψεις αλλα k συζητήσεις κατέληξα πως δεν υπάρχει ομοφυλοφιλία ούτε ετεροφυλία.
    κλισέ μιας πουριτανικής κοινωνίας που το μεν το θεωρεί σωστό k το δε το θεωρεί λάθος.
    ανάγκη μιας κοινωνίας να βάλει ταμπέλες.

    ps2. το ότι ένα σύνθημα έχει ένα αλφάδι από κάτω δεν σημαίνει πως σαν χώρος k σαν κίνημα το σύνολο του συμφωνεί με αυτό.
    πολύ συχνά βλέπεις συνθήματα "αεκ, χαίτη, αλητεία" k από κάτω αλφάδι ή συνθήματα ναρκοκουλτούρας.

    δυστυχώς για κάποιους το αλφάδι είναι μόδα που έρχεται k περνάει, θυμάστε τα ρούχα πριν μερικά χρονια με το αλφάδι k το σήμα της ειρήνης μαζί.

    ps3. όπως έγραψε k ο ηλίας νικολάου από τις φυλακες της άμφισσας:
    Είμαι εχθρικός απέναντι σ?αυτούς που θεωρουν ότι με ειρηνικές διαδηλώσεις και διαμαρτυρίες κάτι θα αλλάξει, γιατί πρόκειται γι?αυτούς που είναι ήδη νεκροί . Σέρνουν τα κουφάρια τους σε δρόμους, συνδικάτα και στα χρηματοδοτούμενα γραφεία των αφεντάδων τους .
    Εντάσσομαι στο στρατόπεδο αυτών που έχουν οδηγό την αξιοπρέπεια και συμμάχους όσους νιώθουν την αστείρευτη θέληση να ταρακουνήσουν και να καταστρέψουν αυτό το απέραντο νεκροταφείο .

    satan was a lez

  9. #9

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Μώστε, μα ακριβώς το ότι δεν αποκλείει τη χρήση βίας κάποιος που λέει πως είναι κατά κάθε εξουσίας λέω πως είναι αντίφαση. Lk, τα ξέρω όλα αυτά, το ερώτημά μου είναι φιλοσοφικό: Πώς παίρνεις το δικαίωμα να απαντήσεις με βία στη βία της εξουσίας χωρίς να πέσεις στο ίδιο επίπεδο; Πώς μπορείς να φτάσεις στην κοινωνία της μη-βίας, μη-καταπίεσης με βία και καταπίεση, ακόμα και στους εξουσιαστικούς μηχανισμούς του σήμερα; Ασκώντας την εξουσία της βίας, ενάντια έστω και σ'αυτούς, γίνεσαι ο ίδιος εξουσιαστικός μηχανισμός. Δεν μπορείς να χτίσεις έναν κόσμο από αγάπη με το μίσος, δεν μπορείς να φτάσεις σε μια κατάσταση μη-εξουσίας ασκώντας εξουσία.
    Όσο για το ότι εγώ είμαι ο ρατσιστής που σκέφτηκα ότι το πρωκτικό παραπέμπει σε ομοφυλοφυλία, ok, κοροϊδευόμαστε έτσι; Ξέρεις καλά ότι και αυτοί που το έγραψαν είχαν αυτό στο μυαλό τους, και όσοι θα το διαβάσουν αυτό θα σκεφτούν. Εντάξει, με αυτή τη "λογική" μπορεί να μην εννοούσαν και τους παπάδες αλλά τους δαιμονισμένους που τους ρίχνουν αγιασμό και παίρνουν το σταυρό και τον βάζουν στο μουνί τους και φωνάζουν φακ μι φακ ΜΙ φακ μι αλλά θέλουν να το βάλουν και στο γκώλο τους εξ ου και το πάθος για το πρωκτικό.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #10
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Μα η χρήση βίας γίνεται θεωρητικά για να ανατραπεί ένα άδικο σύστημα,αυτό δεν είναι καλή αιτιολόγηση; Εξουσία στην εξουσία.

  11. #11
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Χμ δεν είναι καλή αιτιολόγηση νομίζω. Ανατροπές συστημάτων/καθεστώτων/administrators έχουν γίνει πολλές στην ιστορία της ανθρωπότητας, κατάργηση της εξουσίας και της βίας ποτέ.

    Γενικά είμαι με Ντράγκονλορντ σ'αυτό. Το "χρησιμοποιώ τις τακτικές της εξουσίας προσωρινά για να πετύχω κάτι καλύτερο" δε μπορώ να πω ότι με συναρπάζει ιδιαίτερα.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  12. #12
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    more dragonlord den se ipa ratsisti .
    edwsa ena paradigma.

    tora, as to pame ligo san tis sineleuseis, nomizw ine k to pio sosto.

    gia pite poia morfi agona pistevete pos ine i pio sosti?

    satan was a lez

  13. #13
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Με μια και μόνο λέξη "η Παιδεία".

    (Και δεν εννοώ προφανώς τα σχολεία ε.)
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  14. #14

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Quote Originally Posted by ~ladykiller~
    more dragonlord den se ipa ratsisti .
    edwsa ena paradigma.

    tora, as to pame ligo san tis sineleuseis, nomizw ine k to pio sosto.

    gia pite poia morfi agona pistevete pos ine i pio sosti?
    Απλά νομίζω ότι κάποιος που αυτοαποκαλείται αντιεξουσιαστής πρέπει να το κάνει πράξη, αν όχι σε όσο περισσότερες πλευρές της ζωής του μπορεί, τουλάχιστον στον πολιτικό του αγώνα. Όταν χρησιμοποιείς δηλαδή εξουσιαστικές μεθόδους παύεις να είσαι αντιεξουσιαστής, τόσο απλά. Αν θεωρείς τη βία και την επιβολή (ακόμα και το να σπας ένα ΑΤΜ είναι επιβολή, προφανώς μικρότερης ισχύος από αυτήν της τράπεζας αλλά επιβολή) την "πιο σωστή μορφή αγώνα", με γεια σου με χαρά σου, αλλά μη λες ότι είσαι ενάντια σε κάθε είδους εξουσία και τέτοια, ούτε να έχεις αυταπάτες ότι με τέτοιες μεθόδους θα φέρεις έναν κόσμο χωρίς τέτοιες μεθόδους. "Γίνε η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο", με το να αναπαράγεις την εξουσία της βίας (ακόμα και ως απάντηση στη βία) δεν οδηγείσαι σε ένα μη εξουσιαστικό αύριο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #15

    Default Re: Αναρχισμός και αντιφάσεις

    Επίσης μην ξεχνάμε ότι, μπορεί όλες οι επαναστάσεις να ήταν αιματοβαμμένες, όμως ήταν αγώνες για την εξουσία, να μετατεθεί η εξουσία από τους από πάνω στους από κάτω. Όταν δε ζητάς την εξουσία αλλά την καταστροφή της, γίνεται να το κάνεις ασκώντας την και να περιμένεις να έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα; "Παιδιά βαράτε για να ζήσουμε όλοι σε έναν κόσμο χωρίς βία";
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 21-10-2008, 00:56
  2. ER και ψωλαρια
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2007, 05:11
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 22:21
  4. Φεστιβάλ και $$
    By Kuolema in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 28-03-2005, 13:22
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 05:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •