Dragonlord, ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή, γιατί δεν υπεκφεύγω αλλα τελικά, ύστερα και από συζήτηση που είχα με μια φίλη μου επί του θέματος εκεί καταλήξαμε, δηλαδή στον πολύμορφο αγώνα.
αλλα ας το αναλύσω όσο μου επιτρέπει και ο χρόνος...

Εσύ, αυτόν που χρησιμοποιεί βία απέναντι σε έναν μπάτσο ή σπάζοντας μια τράπεζα τον θεωρείς εξουσιαστή, οποτε η απάντηση σου -και προφανώς η απάντηση που περιμένεις- να είναι πάνω σε αυτή την λογική. Κατ' εμέ, την λογική του εκάστοτε κρατισμού.
Μη ξεχνάς πως και το 73' το καθεστώς του Παπαδόπουλου, μιλούσε για προβοκάτορες εναντίον τους, πως ήταν αναρχικοί που τα σπάγανε [ακόμα και το ΚΚΕ τα ίδια έλεγε, πριν οικειοποιηθεί την επανάσταση αυτή, αλλα αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα]. Με λίγα λόγια "εξουσιαστές" λέγανε τους καταληψίες του πολυτεχνείου, εκείνης της εποχής.
Εγώ/εμείς δεν θεωρούμε εξουσιαστή αυτόν που σπάει μια τράπεζα. Η τράπεζα για εμενα/εμάς είναι εξουσιαστής.... δεν θεωρώ/θεωρούμε εξουσιαστή αυτόν που απαντάει με βία στην βία της εξουσίας!
Δεν είμαστε ούτε χριστιανοί ούτε Gkantikoi... δεν πιστεύουμε πως γυρνώντας και το άλλο μάγουλο θα καταφέρουμε να αλλάξουμε τον κόσμο! Αυτά είναι λογικές και πρακτικές των hippies, που όμως ιστορικά δεν φαίνεται να κατάφεραν κάτι. Οι αναρχικοί δεν αποδέχονται αυτήν την παθητική στάση. Οι αναρχικοί μιλάμε για Αυτοσεβασμό, Περηφάνια, Άμεση και Έμμεση Σύγκρουση also known ας πολύμορφος αγώνας. Το ξαναλέω, δεν είμαστε κόμμα για να πάρουμε μια γραμμή και αυτό είναι που αγαπάμε -αν θες- στο κίνημα μας. Αυτό είναι το ωραίο.
Κάποιος θα συγκρουστεί, γιατί εγώ δεν μπορώ να συγκρουστώ.
Κάποιος θα γράψει βιβλίο, γιατί εγώ δεν έχω δομημένη σκέψη να το κάνω.
Κάποιος θα πάει στις συνέλευσης, γιατί εμενα με κουράζουν.
Κάποιος θα κάνει τέχνη, γιατί εγώ δεν ξέρω να σχεδιάζω/γράφω/τραγουδώ.
Η ΟΥΣΙΑ του αναρχισμού είναι να δέχεται και να αποδέχεται την διαφορετικότητα του κάθε αγωνιστή!

Ποιος ξέρει, ίσως και να κάνουμε λάθος... η ιστορία θα δείξει, που λένε.
Αλλα μη ξεχνάμε πως η ιστορία μέχρι και την στιγμή που μιλάμε δεν έχει δείξει κάποια αναίμακτη επανάσταση!
Πως θα πέσει η εξουσία? Εσύ ποια πιστεύεις πως είναι η σωστότερη τακτική?

Εσύ ασχολείσαι με την αντίδραση, αλλα δεν βλέπεις τι είναι αυτό που φέρνει την αντίδραση.
δηλαδή σου δείχνουμε το φεγγάρι, αλλα κοιτάς το δάχτυλο.
Ποιος είναι αυτός που θα αποφασίσει ποια δράση θα χρησιμοποιήσει ο καταπιεσμένος που αντιστέκεται? Ο ίδιος ο λαός, ο ίδιος ο καταπιεσμένος, ο ίδιος ο αγωνιστής! [όπως λέει και ο Μαλατέστα].
Δεν κοιτάμε τι κάνει, αλλα πως προσπαθεί!
Θα μπορούσε να κάτσει στο σπίτι του, να βολευτεί στην κατάσταση αυτή, να κάνει ο,τι καλύτερο μπορεί υπό τις συνθήκες που ζει. Αλλα όχι, προτιμά να αντισταθεί. Να αλλάξει το καθεστώς με τίμημα την προσωπική του ασφάλεια, την οικογένεια του, τις ψυχική και σωματική του υγεία για έναν κόσμο καλύτερο. Όχι μονο για τον εαυτό και τα παιδιά του, αλλα για τον κάθε ένα. Ακόμα και για αυτόν που βάλτωσε.
Το λέει και ο Kropotkin: Διαρκης εξεγερση με λογους,με κειμενα με το μαχαιρι με το ντουφεκι με το δυναμιτη.οτιδηποτε βγαινει εξω απο τα ορια της νομιμοτητας μας ταιριαζει.
Η βία του εξουσιαζόμενου όταν πια δεν θέλει να είναι κάτω από αυτόν τον ζυγό είναι αυτοάμυνα!
Δεν πέφτει στο επίπεδο του εξουσιαστή του.
Δεν μπορείς να κατηγορήσεις μια κοπέλα που όταν έρχεται ο βιαστής μπορεί ακόμα και να τον σκοτώσει για να σώσει τον εαυτό της.
Ακόμα και το σύστημα και οι νομοι του που είμαστε κατά, αυτό το επικροτεί.
Επικροτεί το μεμονωμένο θύμα.
Δεν επικροτεί τον αγωνιστή όμως, γιατί έτσι θα έπρεπε να καταρριφθεί από μονο του.
Τέλος πάντων το ξαναλέω, ο αγωνιστής είναι αυτός που θα αποφασίσει με ποιον τρόπο θα δράσει.
Και μπορεί να κάνει λάθος.
Μπορεί να κάνει και σωστό.
Η επανάσταση δεν είναι ένας δρόμος από σωστές λογικές και πρακτικές. Και λίγο πίσω θα κάνει και θα βαλτώσει και θα συνεχίσει να προχωράει.
Και οποιος πιστεύει πως δεν έχουμε επανάσταση κάνει λάθος.
Όλοι μιλήσανε για την εξέγερση του Δεκέμβρη.
Γιατί ήταν μια κοινωνική εξέγερση!
Η εξέγερση δεν είναι πάντα μπροστά και μάχιμη... η εξέγερση συνεχίζει όσο δεν γυρνάμε στην προηγουμενη πραγματικότητα μας!

Και για να ξαναγυρίσω στο θέμα.
Καλλίτερα να βλέπουμε την βία του ιδιου του κράτους και όχι την αντίδραση του καταπιεσμένου.

A και μιας και το θυμήθηκα.
Όσο για το πολυτεχνείο που λες, που κλείσαμε τις piles και αποφασίσαμε πως τέλος οι συγκρούσεις.
"Μπάτσους" θα μας πούνε αυτοί που σκέφτονται με την καθεστωτική λογικοί.
Εμείς τι κάναμε?
Κάναμε συνέλευση και αποφασίσαμε πως αν μπαίνανε εκείνη την ώρα τα εκαμ και μας μαζεύαμε με χίλια δυο κακουργήματα δεν θα βοηθούσε τον αγώνα μας.
Δεν ήταν για προσωπικό, αλλα για κοινωνικό όφελος η δράση μας αυτή.
Άλλωστε μη ξεχνάμε πως ενώ θα μπορούσαμε να λήξουμε την κατάληψη πολύ νωρίτερα την κρατήσαμε γιατί είχε πορεία στο μοναστηράκι [δεν θυμάμαι ημερομηνία αυτή την στιγμή] και μπορεί οι αγωνιστές να αποφάσιζαν να συγκρουστούν και να χρειάζονταν κάποιο άσυλο αν τους τρέχανε οι μπάτσοι.
Και ας διαφωνούν μερικοί πως το "καγκελάκι" δεν είναι για το άσυλο.