Page 64 of 75 FirstFirst ... 1454626364656674 ... LastLast
Results 946 to 960 of 1117

Thread: Αναρχισμός και αντιφάσεις

  1. #946
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Quote Originally Posted by Γκουλαγκ View Post
    Είναι η ανάγνωση των πρώτων έργων του Μπακούνιν σε καγκουρέ καφετέρια ενώ παίζει η εθνική στο γιούρο.
    εχω δει παρα πολλους τετοιους.
    δε θυμαμαι αν ηταν το 04 η το 08.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  2. #947
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    Οχι εντελώς άσχετο
    Ξεκίνησα λιγο να ασχολούμαι με Murray Rothbard μετά από προτροπή του Deggial.

    Θέλω να ειμαι pc αλλά δε μπορώ. Θεωρώ μισανθρωπικά σκουπίδια και αυτόν και την ''φιλοσοφία'' του.
    Επειδή αρχίζω να γοητευομαι αρκετά απ΄τον κλασικο φιλελευθερισμό και βρίσκω διάφορες πηγές για να γεφυρώσω την επιρροή που άσκησε στον κλασικό αναρχισμό αλλά και στον Μαρξισμό σε μικρότερο βαθμό, αναρωτιέμαι πως θα αντιδρούσαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι (ο ιδιος ο Adam Smith για παράδειγμα) αν ακουγαν το τι είχαν να πουν τύποι σαν τον Rothbard και τον Friedman επί του θέματος.

    Πραγματικά αναρχισμός και αντιφάσεις.

    Xωρια που γεννά και κάτι τέτοιους



    αυτος εχει γραψει πως ο κλασικος αναρχισμος ειναι απολυταρχικός. βλέπουμε και το διαμάντι που ανέβασε

    I'm an atheist, realist, rationalist, and somewhat of an objectivist.


    I believe in a gradual move from minarchy, to a system based entirely around voluntaryism.


    I regularly address men's issues in modern society.
    ξεχασε το μεταμοντερνιστ μπουρδιστ
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  3. #948
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Μελαγχολικός Χοντρούλης View Post

    Θέλω να ειμαι pc αλλά δε μπορώ.
    ask deggial!

    τι σε γοητεύει στον κλασικό φιλελευθερισμό;

    κατά τ' άλλα, ο μεταμοντερνιστ μπουρδιστ νομίζω θα έπαιζε κλωτσιές με τον αποπάνω.

  4. #949
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    το γεγονος οτι ηταν ενα βημα μπροστα σ'οτι αφορούσε τα ατομικά δικαιώματα καθώς και τα δικαιώματα ιδιοκτησίας ενώ ήρθε σε ρήξη με τα κατάλοιπα των μοναρχικών αντιλήψεων της εποχής. επίσης ήταν σε ένα δρόμο κοινωνικης απελευθέρωσης (προκαπιταλιστικά χρόνια αφού μιλάμε για κλασικο φιλελευθερισμό). εθεσαν διαχρονικά ερωτήματα για τον ρόλο του ίδιου του κράτους και της ιεραρχικής δομής του (αλλά δεν περιορίστηκαν μόνο εκεί) τα οποία άνοιξαν τον δρόμο σε πολλές ελευθεριακές παραδόσεις

    καλως η κακως αυτα τα πράγματα ισχύουν οπότε η δαιμονοποίηση του φιλελευθερισμού οφείλεται στα εκτρώματα που βγηκαν μεσα απ'τον καπιταλισμο και τον χρησιμοποιούν προφανώς για να προσδώσουν ένα σοβαρό στάτους στην απόλυτη τυραννία του (του καπιταλισμού)

    σχετικά με το μεταμοντέρνο, μιλάω πάντα για το πόσο μεταμοντέρνα διαστρεβλώνεται η εννοια του φιλελευθερισμού και μαζί με αυτην βασικές αρχές του αναρχισμού. αν διαβάσεις τι λένε οι τύποι θα συμφωνησεις (μη το κανεις βέβαια χανεις τον χρόνο σου)
    ο αλλος (Rothbard) εγραψε πως ο καπιταλισμος -ελευθερης αγοράς, ο μονος καπιταλισμος-, ειναι η απόλυτη περιγραφή του αναρχισμού, λες και ο αναρχισμος ασχολείται μονο με το κράτος.
    Last edited by Μελαγχολικός Χοντρούλης; 15-08-2012 at 14:32.
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  5. #950
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    σε πινκαρω για να γινουμε φιλοι
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  6. #951
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Μελαγχολικός Χοντρούλης View Post
    Xωρια που γεννά και κάτι τέτοιους
    Στην αρχή σκέφτηκα να γράψω "βρήκες έναν βλάκα στο ίντερνετ, αυτό δε λέει τίποτα", μετά θυμήθηκα πως κι ο Rothbard είχε τις ίδιες βλακώδεις απόψεις για τις φυλές: http://www.lewrockwell.com/rothbard/ir/Ch75.html
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #952
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by Μελαγχολικός Χοντρούλης View Post
    Xωρια που γεννά και κάτι τέτοιους
    Στην αρχή σκέφτηκα να γράψω "βρήκες έναν βλάκα στο ίντερνετ, αυτό δε λέει τίποτα", μετά θυμήθηκα πως κι ο Rothbard είχε τις ίδιες βλακώδεις απόψεις για τις φυλές: http://www.lewrockwell.com/rothbard/ir/Ch75.html
    Essentially, I mean the almost self-evident fact that individuals, ethnic groups, and races differ among themselves in intelligence and in many other traits, and that intelligence, as well as less controversial traits of temperament, are in large part hereditary.
    ξεκινά δυνατά

    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  8. #953

    Default

    Ο κύριος σύνδεσμος του αναρχισμού και του objectivism είναι για μένα από-κάτω-από-την-ιδεολογία. Και τα δυο ξεκινούν απο μια θέση βαθύτατης καχυποψίας για τον Άλλο. Μπορεί να μην είναι ιδεολογικοποιημένη (Για τους αναρχικούς ειδικά) και μπορεί μάλιστα να έχουν και ρητορικά εργαλεία που φαινομενικά υπολογίζουν αυτήν την κοινωνική δυναμική (Εμείς/Άλλοι) και το παίζουν ότι "εκτιμούν όλον τον κόσμο αλλά...", αλλά από ό,τι έχω δει εγώ είναι πολύ ξεκάθαρο ότι οι δυνάμεις που ωθούν κόσμο στον αναρχικό χώρο είναι εξ' αρχής (στην εφηβεία, δηλαδή) αντικοινωνικές.

    Αυτές οι αντικοινωνικές τάσεις δεν είναι κακές ούτε περίεργες. Τις έχω και εγώ, είναι θέμα τύχης ότι δεν είμαι αναρχικός αλλά ρομαντικός (κάτι ακόμα πιο κοινωνικά ανάπηρο τουλάχιστον οι αναρχικοί οργανώνονται λιγουλάκι ενώ εγώ γράφω ποιήματα). Δεν τρομάζουν κανέναν, αλλά να μην κάνουμε ότι δεν υπάρχουν. Οι Ραντιστες/objectivists είναι όμως τρομακτικοί. Σε μια ριζοσπαστικοποίηση του εργαλείου 'Εγώ/Άλλος' που συνήθως εφαρμόζεται σε βολικά αντίθετες κοινωνικές ομάδες εδω εξαπλώνεται σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε δεν είναι ο Ακριβώς Εγώ. Φιλοσοφικά είναι κάτι σαν χαζός Νιτσε αν ήταν σολιψιστής, δηλαδή η πιο ασφαλής-και-βαρετή φιλοσοφία που υπάρχει. Ο objectivist είναι το τέλειο λογικό άκρο ιδεολογημάτων περί αυτοδιάθεσης και συρρίκνωσης κράτους. Με αυτό δεν εννοώ οτι είναι 'καλό' άκρο, ή εφαρμόσιμο, αλλά οτι είναι το λογικό άκρο. Και σαν κάθε άκρο από κάτω εξυπηρετεί πράγματα θυμικά και όχι λογικά. Όλοι οι τέτοιοι που έχω πετύχει στα ιντερνετς φαίνονται σαν να έχουν ελαφρύ αυτισμό, asperger's syndrome ή κάτι.

    Πρέπει να εξετάζουμε την ιδεολογία του κάθε ομιλητή από την ψυχική του ευρυθμία, αν ζει μια ζωή που κάνει τον ίδιο ευτυχισμένο και πλήρη και τέτοια; Δεν ξέρω. Αλλά όταν μιλάνε ρομποτ εγώ έναν παχύ αστερίσκο τον κοτσάρω.

  9. #954
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    αυτά πάντως περι κράτους τα έχουν πει απειροι. transcedentalists, libertarians, αναρχικοί, κομμουνιστές (ακόμη και ο λένιν τα ειπε, αλλο τι εκανε)
    η βασική παραδοχή ειναι οτι η ισχύς διαφθείρει και οδηγει σε ακόμη μεγαλύτερες ανισότητες.
    κάποιοι θέλουν να την χειραγωγήσουν, αλλοι να την εξαλείψουν εντελώς. το πως φτάνουμε εκεί αλλα και τα οικονομικά μέσα που θα χρησιμοποιήσουμε, στην πορεία και αργότερα, διαφέρουν
    νομίζω ο αντικοινωνισμος ειναι παράγωγο αυτού του πεσιμισμού, πως ο άνθρωπος επιλέγει αρκετές φορές να πράξει κάτι ανήθικο (με την ηθικη του χρυσού κανόνα τουλάχιστον) για προσωπικούς σκοπούς.

    μιας και ανεφερες την rand και εκανες λόγο για αυτισμό



    ''Τhese primitive savages are racist''
    Last edited by Μελαγχολικός Χοντρούλης; 15-08-2012 at 16:32.
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  10. #955

    Default

    Ναι, τα περί μεγέθους κράτους δεν τα λένε μόνο οι φιλελεύθεροι και αναρχικοί τέτοιου τύπου, αλλά το άκρο είναι σίγουρα εκεί. Η διαφορά είναι ότι αν εξηγήσεις στον ραντιστη ότι η κοινωνία θα είναι μια ζούγκλα άμα εφαρμοζόντουσαν αυτά τα πράγματα θα σου πει 'δεν με νοιάζει / η κοινωνία θα ισορροπούσε μόνη της αν την αφήναμε / δεν χρειάζεται να είμαστε και ΤΟΣΑ εκατομμυριάκια ζωντανοί άλλωστε' ενώ οι περισσότεροι αναρχικοί θα σου κάνουν τους σαστισμένους "μα όχι, θα ήταν παράδεισος γιατί..." που ούτε ίδιοι δεν τα πιστεύουν.

    "Τι ειναι αυτο που κανει καποιον να γουσταρει τον φιλελευθερισμο (libertarianism, πως το λετε εσεις στα χωρια) με βαση την προστασια των ατομικων δικαιωματων, την "απολυτη" ελευθερια που πρεσβευει και αλλα κοινωνικα ζητηματα, οταν στα οικονομικα ζητηματα συνοδευεται απο ενα καρο σκουπιδια, τα οποια μαλιστα δημιουργουν εμποδια στην επιτευξη της απολυτης ελευθεριας στα κοινωνικα ζητηματα;"

    Σαλοθ Σαρ, η απέχθεια για τους άλλους. Προστασία τον δικαιωμάτων ΜΟΥ, που ήδη τα έχω, που γεννήθηκα με αυτά και αυτά που κέρδισα τα κέρδισα επειδή ξεκίνησα με κάποια που γεννήθηκα με αυτά. Το αόρατο προνόμιό μου. Δικό μου. Εγώ. Εγώ. Εγώ. Εγώ.

  11. #956
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    Να γουστάρει; Πάντα μιλάμε για το context της εποχής. Oι ιδέες αξίζουν μελέτης ασχέτως του τι εμπνέουν.

    Οπως εχεις εσυ δικαιωμα να εξηγεις στον κόσμο οτι δεν σε εκφράζει ο υπαρκτός έτσι νομίζω μπορει να γινει και με τον φιλελευθερισμό σε ένα βαθμό.
    Σκεψου να πήγαινες στην Ρουμανία του Τσαουσεσκου και να ελεγες, σκατά στον Μαρξ, αυτό ειναι πλέον ο κομμουνισμός, ένα μάτσο γραφειοκράτες και μια αστυνομική συμμορία που δολοφονει κόσμο

    Εμενα δε μου φαινεται λογικό κάτι τέτοιο

    Το οικονομικο συστημα ειναι μεγάλη κουβέντα
    Ο Smith σε προκαπιταλιστικα χρόνια, πιστευε πως κάτω από συνθήκες απόλυτης ελευθερίας θα επελθουν συνθήκες απόλυτης ισότητας.
    Μπορεις να κριτικάρεις το κατα πόσο ενα τετοιο επιχείρημα είναι αληθές, αλλά δεν μπορεις να κριτικάρεις τις προθέσεις του που ηταν αυτό που αποκαλούμε ''καλές''

    Χωρια που ο ιδιος άσκησε εντονη κριτικη και αρκετα διορατικά σε φαινόμενα που θα χαρακτήριζαν τον καπιταλισμο χρόνια αργότερα πολύ πιο ολοκληρωτικά.
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  12. #957
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Ο τίτλος μου θύμισε ένα σκηνικό: Συναυλία Panx Romana λοιπόν και το κοινό σε κάποια φάση φωνάζει το γνωστό "φασίστες κουφάλες έρχονται κρεμάλες".Περνάνε λίγα λεπτά και αρχίζουν να τραγουδάνε: "Απλώνω τα χέρια να δώσω αγάπη όχι φωτιά".Άντε βγάλε άκρη
    It's all based on fear....

  13. #958

    Default

    Υπάρχουν έννοιες στο λεξιλόγιο μας που όλοι χρησιμοποιύμε καθημερινά αποφεύγοντας να κατανοήσουμε την βαρύτητα τους και φυσικά την απόλυτη ερμηνία τους με αποτέλεσμα να αλλοιώνονται , λέξεις και εκφράσεις όπως αναρχία , αναρχισμός ΄, αντιεξουστής , φασίστας , επανάσταση , καταπίεση , ρατσισμός , ιδεολογία και πολλές αλλες . Η τελευταίες γενίες έχουμε μά8ει να δίνουμε μεγαλύτερη προσοχή στον "αέρα" μιας έκφρασης παρα στην ουσία της , αν ξαφνικά συνειδητοποιούσαμε πως έχουμε καταντήσει , όλο ποζεριά, εγωκεντρισμό , μοιρολατρεία και να ριχνουμε συνεχώς σε κάτι τρίτο όλες τις ευθύνες , 8α βλέπαμε αμέσως οτι μοίαζουμε με ένα τσούρμο ατάλαντων κλόουν , ένα μάτσο άχριστων παρασυρμένων ρέπλικων που κραυγαζουν ενάντια στην μαζική πλύση εγκεφάλου , όταν είμαστε οι πρώτοι που έχουμε φάει το τρυπάκι .
    Όλα ξεκινάνε απο το γεγονός οτι θέλουμε να γινόμαστε συνεχώς καλυτεροι , όλοι , ήτε συνειδητά , ήτε όχι , ότι όλοι έχουμε ένα ένφυτο ενστικτό που δουλεύει μέσα μας με σκοπό να προχωράμε . Αυτό δεν σημαίνει συνάμα οτι το κανουμε και σωστά , μπορεί συνεχώς να επιλέγουμε να βουλιάζουμε στην λύθη , πηστεύωντας πως είναι προς όφελός μας και πως εξελισσόμαστε.
    Για έμενα ...και κλείνω ...δεν ύπαρχουν βαρύγδουπες λύσης και φωτείνα παραδείγματα κοσμοιστορικών αλλαγών . Όλα ξεκινάνε απο το "εγώ" για να καταλλήξουν στο "όλοι" και στο τέλος να επηρεάσουν. Αυτοκριτική και Αυτογνωσία είναι αυτο που λείπει και που χωρίς αυτό , ειναι σαν να παιζεις αγώνα με δυνατοτερη ομάδα χωρις τερματοφύλακα και να πηστευεις οτι 8α βαλεις περισσοτερα γκολ επειδη έχεις καλή επιθεση . Έτσι δεν χρειάζεται να τρέξεις να αυτοπροσδιοριστείς ώς κάτι εξαιρετικό και ακραίο ή να αναλύσεις τις μεγαλύτερες των κοσμοθεωριών μόνο και μόνο για να έχεις ντελικάτη επίθεση , όταν όσο αναφορά τον ευατό σου , δεν ξέρεις που παν τα τέσσερα .

  14. #959
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    αλλος ενας μεγαλος στοχαστης της εποχης μας.
    this is radio freedom.

  15. #960
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    αλλος ενας μεγαλος στοχαστης της εποχης μας.
    Καλα τα λεει μιλατε για κοινωνικες επαναστασεις και κουραφεξαλα ξεχνατε να δουλεψε τον εαυτο σας και τη σχεση του με τους συνανθρωπους
    Let The Freak Flag Fly!

Similar Threads

  1. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2008, 23:56
  2. ER και ψωλαρια
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2007, 04:11
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  4. Φεστιβάλ και $$
    By Kuolema in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 28-03-2005, 12:22
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •