Page 71 of 75 FirstFirst ... 21616970717273 ... LastLast
Results 1,051 to 1,065 of 1117

Thread: Αναρχισμός και αντιφάσεις

  1. #1051
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Στον ψυχασθενικό;

  2. #1052
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Τρολοπόστ και δεν κατέβηκε στο ιντιμέντια;
    Σαμπρέλα αυτοί που τα σπάνε τα κρεοπωλεία, σοβαρά μιλάω τώρα γιατί δεν ξέρω, τί είναι; Τί πρεσβεύουν; Σε ποιο χώρο κατατάσσονται;
    Δεν νομίζω ότι παίζει αναρτημένο ακόμα.
    Αυτοί με τα κρεοπωλεία (το) είναι μεγάλη κουβέντα.
    Με όσους συναναστρέφομαι εγώ πάντως το βρήκαν τραγική επιλογή , αλλά δυστυχώς δεν είναι η μόνη "κακή επιλογή".

    Σε έναν τόσο ανοιχτό χώρο δεν μπορείς να έχεις "ιδεολογική αστυνομία" , η κάθε ομάδα κρίνεται από τις πράξεις της.
    Τα επόμενα που θα γράψω δεν πάνε σε σένα Λασπόνερε αλλά είναι ένα "γενικότερο παράπονο".

    Δεν υπάρχει κάποιο ανώτατο όργανο αναρχικών το οποίο να διαθέτει γραφείο τύπου και να βγαίνει και να κάνει δηλώσεις για το αν επικροτούν ή αποδοκιμάζουν κάθε πράξη στο όνομα της αναρχίας.
    Στις χοντράδες συνήθως αυτά λύνονται με συζητήσεις μέσα στις συλλογικότητες και σίγουρα χωρίς να βγαίνουν στον τύπο και στις ειδήσεις.
    Κάθε ένας που δηλώνει αναρχικός δεν είναι απαραίτητα και αναρχικός στην στάση ζωής τους, και δεν μιλάω για το αν ασκεί εξαρτώμενη εργασία αν έχει τα λεφτά του στην τράπεζα ή αν έχει δικό του σπίτι.
    Η κοινωνία έχει πιο βασικά θέματα να λύση πριν φτάσουμε στα από πάνω επίπεδα. Έχει σημασία λοιπόν αν σέβεται στην καθημερινότητά του κάποιες αναρχικές αξίες, από το να κόψει μια ομοφοβική / σεξιστική / ρατσιστική κουβέντα στο γραφείο, από το να υπερασπιστεί στον εργασιακό του χώρο , στον δρόμο ή όπου έναν αδύναμο μέχρι να μην πετάξει το χαρτάκι στον δρόμο.
    Από το να προσφέρει σύμφωνα με τις δυνατότητές του για τις ανάγκες κάποιον άλλον είτε υλικά είτε ηθικά είτε σωματικά μέχρι δεν ξέρω και γω τι.

    Επίσης έχει σημασία και η κάθε του πράξη τι γνώμονα έχει. Ακόμα και δω δεν υπάρχει σωστό και λάθος, αλλά μια ιδεολογική ταύτιση προς κάποια συγκεκριμένη τάση.
    Θα σας φανεί πολύ αστείο και στα όρια του γελοίου αλλά ακόμα και ο αναρχο-συνδικαλιστής με τον αναρχο-κομμουνιστή έχουν αρκετές διαφορές, και αν κάτσει κάποιος και διαβάσει θα δει ότι δεν ειναι αμελητέες. Και κάπου εδώ ερχόμαστε στην καραμέλα "ναι αλλά γιατί δεν ενώνονται πρώτα όλοι". Γιατί ευτυχώς για αρκετούς από μας, δεν μας φτάνει μόνο το αποτέλεσμα αλλά και ο τρόπος που θα φτάσουμε στο επιθυμητό , και το μετά να είναι συμβατά με τις ιδέες μας, και όχι βλέποντας και κάνοντας εκμεταλλευόμενοι συγκυρίες.

    Θα μπορούσα να γράφω μπαρούφες για ώρες αλλά δεν το κάνω.
    Και να τονίσω ότι αυτό δεν είναι κάποιο μανιφέστο κάποιου αλλά καθαρά η προσωπική μου άποψη

    Αν κάποιος έχει διάθεση και κουράγιο μπορεί να διαβάσει τους στίχους από το τραγούδι Bloody Revolutions των crass, τα λένε καλύτερα από μένα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #1053
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post

    Αυτοί με τα κρεοπωλεία (το) είναι μεγάλη κουβέντα.
    Με όσους συναναστρέφομαι εγώ πάντως το βρήκαν τραγική επιλογή
    δε διαφωνώ με όσα λες, βέβαια
    αυτό με τον αντισπισιμό ή πώς σκατά λέγεται, με έχει προβληματίσει τις τελευταίες μέρες. κάτι τέτοιες κινήσεις οδηγούν άτομα, ειδικά κάποιους σαν εμάς που έχουμε περάσει μια ηλικία, ακόμη βαθύτερα στο πηγάδι του μηδενισμού. βλέπει κανείς ότι δεν υπάρχει πια ούτε η στοιχειώδης λογική, ούτε μια ελπίδα να συμφωνήσουμε σε βασικά πραγματάκια.
    δε μιλάμε για μια κίνηση που προωθεί τον περιορισμό στην κατανάλωση κρέατος ή που να δείχνει την αντίθεση σε βιομηχανοποιημένες πρακτικές παραγωγής π.χ. η οποία θα έβρισκε εμένα και αρκετούς ακόμη σύμφωνους. εδώ μιλάμε πια ότι το έχουμε κάψει... δε μας αρέσει το πώς είναι φτιαγμένη η φύση. το επόμενο βήμα είναι το κίνημα για τα δικαιώματα των φυτών να αρχίσει να σπάει ανθοπωλεία και γραφεία τελετών.
    Rock or Nothing

  4. #1054
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Το γάμησες και συ, το ότι κάποιοι διαφωνούμε είναι γεγονός, τώρα αν σε επηρεάζει τόσο μια πράξη 3-5-15 ατόμων δεν είναι πρόβλημα της φάσης αλλά δικό σου.

    Το έχω ξαναπεί και θα είναι η τελευταία φορά που το ξαναλέω (νοτ) , κάθε μαλακία που γίνεται παίρνει προβολή τελικού champions leageue , και όλα τα άλλα δεν υπάρχουν καν.
    Φτάσαμε να έχουμε αναφέρει μια μαλακία σε 100 ποστ και το τι έγινε για να βρεθεί τρόπος για lgbt άτομα πρόσφυγες από ένα φουλ ομοφοβικό περιβάλλον να είναι κάπου ασφαλείς δεν έχει γίνει μισό.
    Και δεν πρόκειται να το κάνω εγώ και δεν χρειάζεται να το κάνει κανείς, απλά φιλτράρετε τι ακούτε και δώστε του την σημασία που του αρμόζει.
    Με τόσο ντόρο που έχει γίνει με το χασάπικο θα βρεθούν μιμητές γιατί "προβάλετε "
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #1055
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    http://www.protothema.gr/greece/arti...eia-exarheion/

    Σαν τις έξυπνες βόμβες ένα πράγμα στον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας, μετά από κάθε χτύπημα πολιτών, συγγνώμη λάθος δε θα ξαναγίνει.

    Μήτσο λάδι τους έβγαλες όλους παραπάνω, για καμμένους μεν, που όμως οι όποιες χοντράδες λύνονται σε συνελεύσεις. δΔν υπάρχει ιδεολογική αστυνομία, η κάθε ομάδα κάνει ότι της κατέβει, δε μπορούμε να τα βρούμε γιατί μας ενδιαφέρει το ταξίδι και όχι ο προορισμός, αυτός που δηλώνει αναρχικός δε σημαίνει οτι είναι ( οι μαλακίες του δηλαδή δε βαραίνουν το κίνημα) κτλ.

    Τί σχέση έχει αυτό που πολύ σωστά λες εδώ: Η κοινωνία έχει πιο βασικά θέματα να λύση πριν φτάσουμε στα από πάνω επίπεδα. Έχει σημασία λοιπόν αν σέβεται στην καθημερινότητά του κάποιες αναρχικές αξίες, από το να κόψει μια ομοφοβική / σεξιστική / ρατσιστική κουβέντα στο γραφείο, από το να υπερασπιστεί στον εργασιακό του χώρο , στον δρόμο ή όπου έναν αδύναμο μέχρι να μην πετάξει το χαρτάκι στον δρόμο.
    Από το να προσφέρει σύμφωνα με τις δυνατότητές του για τις ανάγκες κάποιον άλλον είτε υλικά είτε ηθικά είτε σωματικά μέχρι δεν ξέρω και γω τι.


    Με αυτό που γίνεται τώρα, όχι στα κρεοπωλεία, γενικώς.
    Γιατί και αυτόν που πήγε να σκοτώσει τον πόλιτσμαν σήμερα αν τον πιάσουν, κάποιοι θα πάνε για συμπαράσταση.

  6. #1056
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    @σαρμπελ, με επηρεάζει γιατί είμαι που είμαι απογοητευμένος με το 95% των ανθρώπων (ίσως λέω λίγο), φαίνεται ότι και στους ελάχιστους που απομένουν να "νιώθουν" το πώς μπορεί να λειτουργήσει κάτι καλύτερα, βρίσκουν έδαφος και δρουν κάποιοι σαν τους προαναφερθέντες.

    edit:
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Το έχω ξαναπεί και θα είναι η τελευταία φορά που το ξαναλέω (νοτ) , κάθε μαλακία που γίνεται παίρνει προβολή τελικού champions leageue , και όλα τα άλλα δεν υπάρχουν καν....

    Με τόσο ντόρο που έχει γίνει με το χασάπικο θα βρεθούν μιμητές γιατί "προβάλετε "
    αυτό είναι δικιά σου γενίκευση. για κάποιους υπάρχουν μόνο τα άσχημα, για κάποιους μόνο τα καλά και κάποιοι βλέπουν και τις δύο πλευρές. το τοπικ εδώ έχει ένα τίτλο και αυτό συζητάμε όταν προκύπτει κάποιο θέμα.
    Rock or Nothing

  7. #1057
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    *Δεν έχω σκοπό να χαλάσω την συζήτηση που τρέχει, να πετάξω οφτόπικ καλαμπούρι...

    Η απορία μου είναι αληθινή και εν γνώσει μου τέρμα ηλίθια:
    Τα παλικάρια την πέσανε στην κυρία... επειδή έμοιαζε με τον...??
    Spoiler

    Spoiler

    Deafening, painstaking, BB King

  8. #1058
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Κάνουμε συζήτηση βασισμένοι σε λινκ απο πρώτοθέμα? Αλήθεια τώρα?
    Kill the wise one!

  9. #1059
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    Κάνουμε συζήτηση βασισμένοι σε λινκ απο πρώτοθέμα? Αλήθεια τώρα?
    Παίζει ρόλο στη συγκεκριμένη περίπτωση;
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  10. #1060
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Γενικά παίζει ρόλο.
    Όχι στην ουσία (βέβαια αν το διαβάσεις από άλλο site δεν σου λέει ότι αναρχικοί κάναν την επίθεση, ενώ εδώ σου λέει ότι ήταν αναρχικοί) , αλλά μιλάμε για το πρώτοθέμα, τι χρειάζεται να εξηγήσουμε?
    Kill the wise one!

  11. #1061
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ως τώρα δεν κάναμε συζήτηση γι'αυτό, εκτός από αυτό που είπε ο γκοντζος
    Rock or Nothing

  12. #1062
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    H λασπονερα το ανεφερε, οχι ο γκοτζος
    Kill the wise one!

  13. #1063
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ναι. λέω ποιος απάντησε γι'αυτό.
    Rock or Nothing

  14. #1064
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Τεσπα, χανεται το ποιντ μου, που δεν ηταν τοσο σαφες: ειναι λιγο παραδοξο να μιλαμε για αναρχια και να υπαρχει λινκ απο το πρωτοθεμα.
    Kill the wise one!

  15. #1065
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Ναι όντως παράδοξο είναι, όσο παράδοξο είναι να τραμπουκίζει μια ομάδα ατόμων μια κυρία στην πλατεία Εξαρχείων και εμείς να τραβάμε ζόρι επειδή το ΠΘ έγραψε για αναρχικούς. Η είδηση υπάρχει σε όλα τα σαιτ, κάνε μία αναζήτηση. Οπότε ξυλοδαρμός τσεκ, πλατεία Εξαρχείων τσεκ, ομάδα ατόμων τσεκ, τί κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;
    Σαν τις αθλητικές εφημερίδες είσαι φίλε ανίμαε, που λένε " άτομα χωρίς διακρίτικά, επιτέθηκαν σε φίλαθλους της τάδε ομάδας έξω από το Καυτατζόγλειο κτλ..... Αυτό το χωρίς διακριτικά που δεν ξέρουμε ποιοι είναι τάχα.

    Τέλος πάντων...αυτά να είναι μόνο και να μην έχουμε χειρότερα.
    Last edited by Λασπόνερα; 07-11-2017 at 22:57.

Similar Threads

  1. play.com και προπληρωμένες και debitcards
    By rincewind2k in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2008, 23:56
  2. ER και ψωλαρια
    By The Nerd in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2007, 04:11
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  4. Φεστιβάλ και $$
    By Kuolema in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 28-03-2005, 12:22
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •