Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Blogs!

  1. #1

    Default Blogs!

    Λοιπόν, υπάρχει η ιδέα να προσθέσουμε μία blog page στο er, όπου θα μπορεί ο καθένας να φτιάξει το δικό του blog και να δέχεται σχόλια από τους υπόλοιπους. Το ερώτημα είναι, θα σας ενδιέφερε/θα χρησιμοποιούσατε κάτι τέτοιο;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #2
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default Re: Blogs!

    Personally, oxi. Den einai kakh idea pantws.

  3. #3
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default Re: Blogs!

    Ναι, εμένα θα μου άρεσε και θα με ενδιέφερε, αλλά κάτι τέτοιο δεν θα πιάνει τρελό χώρο;

  4. #4

    Default Re: Blogs!

    Από ποια άποψη; Φωτογραφίες; Σκεφτόμουν να γίνεται η δουλειά με εξωτερικά attachments, όπως και τώρα στο forum δηλαδή. Κανα photobucket κλπ. Θα ήταν αυτό αποτρεπτικό για τη χρήση του blog; Δεν έχω υπάρξει blogger και δεν ξέρω πολλά από πρακτικής άποψης. Κατά τα άλλα, ένα blog είναι στην ουσία κείμενο, οπότε δε θα ήταν πιο επιβαρυντικό από το φόρουμ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #5
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default Re: Blogs!

    egw eimai mesa exw kai neo blog opote


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  6. #6
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default Re: Blogs!

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Από ποια άποψη; Φωτογραφίες; Σκεφτόμουν να γίνεται η δουλειά με εξωτερικά attachments, όπως και τώρα στο forum δηλαδή. Κανα photobucket κλπ. Θα ήταν αυτό αποτρεπτικό για τη χρήση του blog;
    Αποτρεπτικό σίγουρα όχι. Για τον χώρο το είπα χωρίς να έχω κάποια γνώση, απλά όπως το σκέφτομαι. Τέσπα όπως είπα και πιο πάνω θα μου άρεσε πάρα πολύ μια τέτοια ιδέα

  7. #7
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: Blogs!

    χμ δεν είμαι σίγουρος αν πιάνω τι ακριβώς εννοείς, αλλά μάλλον διαφωνώ. δηλαδή γενικά προτιμώ τα forums από τα blogs, και επίσης δεν βρίσκω και τον λόγο να γίνει κάτι τέτοιο. δεν θα ήταν καλύτερα όποιος θέλει να γράφει κάτι είτε για μουσική είτε για ταινίες ξερωγώ είτε για οτιδήποτε να ανοίγει ένα θρεντ; ή μιλάς για προσωπικά blogs; και έτσι να είναι, δεν θα προτιμήσει κάποιος wordpress και blogspot ας πούμε από το να φτιάξει ένα στο ρέκβιεμ;

    πάντως προσωπικά 1. μπορώ να φανταστώ μονο 3-4 άτομα των οποίων τα μπλογκ ενδεχομένως θα με ενδιέφεραν δεδομένου οτι απολαμβάνω τα πιο αναλυτικά ποστς τους και 2. η μπλογκόσφαιρα είναι παντού και έχει καταπιεί τα πάντα και προσπαθώ να την αποφύγω όσο γίνεται, τώρα θα με κυνηγάει και εδώ;

    εκτός αν θες να το κάνεις για προπόνηση ας πούμε, να στήσεις και μια πλατφόρμα blog να δεις πως είναι, έτσι οκ. αλλά κατα τα άλλα αχρείαστο μου φαίνεται. έτσι κι αλλιώς το forum σαν ένα μεγάλο συλλογικό blog είναι.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  8. #8

    Default Re: Blogs!

    Δεν είμαι ούτε εγώ σίγουρος, γι'αυτό ζητάω feedback. Βασικά, στη συζήτηση που είχαμε με Ford Prefect και Χ όταν έκλεισε το "προτάσεις δίσκων", όπου είχε αναφερθεί ότι μερικοί μπορεί να προτιμούν έναν πιο "προσωπικό" χώρο από το albums, είχα πει ότι σκέφτομαι μια λύση που δε θα σημαίνει να ποστάρονται ίδια πράγματα σε διαφορετικά φόρουμ - αυτό εννοούσα. Αν και μάλλον τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά πλέον και συνηθίστηκε το albums, και η Χ δηλαδή που έλεγε ότι δε θα ποστάρει ποτέ εκεί άνοιξε τόπικ πρόσφατα.

    Ιδανικά, θα είναι κάτι που θα λειτουργεί συμπληρωματικά στο φόρουμ και όχι εις βάρος του. Αν δηλαδή κάποιος σκοπεύει να ανοίξει ούτως ή άλλως ένα blog στο blogspot, να το κάνει εδώ που υπάρχει ήδη η κοινότητα και υπάρχουν άτομα που θα το διαβάζουν γνωρίζοντας τα γούστα/ιδέες του και που πιθανώς είναι και αυτά που τον ενδιαφέρουν ως αναγνώστες. Μπορεί να υπάρχουν άτομα που θέλουν να γράψουν κάποια πράγματα αλλά θεωρούν ότι δεν αξίζει να το κάνουν στο φόρουμ λόγω πολλών χαβαλεδο-account, αυτό θα ήταν μια λύση γι'αυτούς καθώς θα είναι moderators των σχολίων που γίνονται στο blog τους. Επίσης σκέφτομαι ότι ο εμπλουτισμός του er με επιπλέον στοιχεία εκτός του forum μπορεί να κάνει πιο ενδιαφέρον το site, σε μια περίοδο που η προσοχή έχει μεταφερθεί από τα forums στα social networking sites τύπου facebook. Τέλος ένα καλό blog μπορεί να φέρει αξιόλογα άτομα και στο φόρουμ.

    Από την άλλη, μπορεί μερικοί να προτιμήσουν να ανοίξουν ένα μουσικό blog παρά να γράφουν στο φόρουμ, το οποίο θα είναι αρνητικό για το φόρουμ και εν τέλει για το er, καθώς είναι πιο εύκολο για κάποιον να βρίσκει τα κείμενα στο φόρουμ παρά διάσπαρτα/κρυμμένα σε είκοσι blogs. Επίσης υπάρχει το θέμα "γιατί να επιλέξω το er και όχι το blogspot που μου δίνει και πανεύκολο url" (αν και θα δούμε τι μπορεί να γίνει για σχετικά εύκολο url και εδώ). Φαντάζομαι θα το κάνει κάποιος επειδή γουστάρει την εδώ φάση και γι'αυτό που είπα και πιο πάνω, για τα άτομα. Μπορεί να θεωρήσει όμως ότι βάζοντας απλά το blogspot url στην υπογραφή του θα έρθει όποιος ενδιαφέρεται. Δεν ξέρω. Γενικά είναι καθαρά θέμα σωστής χρήσης, να γίνουν εκεί τα blogs που θα γίνονταν ούτως ή άλλως και όχι να μεταφερθούν σε blogs posts που θα γίνονταν στο forum. Πρέπει να λειτουργήσει συμπληρωματικά και όχι παρασιτικά.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #9
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default Re: Blogs!

    καλή ως ιδέα αλλά φοβάμαι ότι θα γίνει το "κακό πράμα" που λες..

    στην τελική αν θέλει κάποιος μπλογκ, ανοίγει ένα στο blogspot κ ανοίγει τόπικ στο self promotion (να ανέβει κ η κίνηση κ κει πέρα) οπότε υπάρχει χώρος εκεί για τους ενδιαφERόμενους να σχολιάσουν
    I must have some booze. I demand to have some booze

  10. #10
    inactive X's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,809

    Default Re: Blogs!

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    και η Χ δηλαδή που έλεγε ότι δε θα ποστάρει ποτέ εκεί άνοιξε τόπικ πρόσφατα.
    Ena kai monadiko topic kai ante na exw asxolhthei me duo threads pou exoun anoixtei ekei mesa.
    Den to sunhthisa kai eksakolouthei na mhn m'aresei katholou.

  11. #11
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default Re: Blogs!

    kemena peritto mou fainetai, starxidia sas vevaia. oti eipe rince/swollen.


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #12

    Default Re: Blogs!

    Δεν είναι στ'αρχίδια μας ρέη, αν ήταν δε θα έκανα τόπικ. Πείτε γνώμες κι οι υπόλοιποι. Το "περιττό" πάντως η αλήθεια είναι ότι δε μετράει κατά, αυτό που με νοιάζει είναι αν το βλέπετε σαν κάτι αρνητικό. Όποιος το βρίσκει περιττό απλά δε θα ασχοληθεί, εφόσον υπάρχουν ήδη άτομα που ενδιαφέρονται καλό είναι να γίνει, ΑΝ ξαναλέω δεν αποδειχθεί αρνητικό για το φόρουμ. Που με σωστή χρήση δεν πιστεύω να.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #13
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default Re: Blogs!

    prosopika den exw oreksi, oxi mono na simetexw, alla na diavazw ta blogs akomi k oswn ta posts maresoun (me 1-2 eksereseis)
    nomizw pws osoi postaroun 'reviews/protaseis' sto albums tha sinexisoun na to kanoun opote thewritika panta de thaxei arnitiki epidrasi sto forum. vevaia an kapote stamatisoun na diavazontai kai na ginontai sizitiseis sto albums tha stamatisoun na grafontai kai 'protaseis'... kai kapou ekei psofaei to prama. mporeis na to kaneis dokimastika kserwgw.


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  14. #14
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default Re: Blogs!

    ΔΩΣΤΕ ΜΠΛΟΓΚ ΣΤΟ ΤΖΟΗ ΑΛΕΝ.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  15. #15

    Default Re: Blogs!

    Προτείνετε αν θέλετε και τρόπους για να λειτουργήσει σωστότερα ένα blog section. Πχ, θα έπρεπε να μπει περιορισμός στο ποιοι μπορούν να ανοίξουν ένα blog (να έρχονται δηλαδή πρώτα σε συνεννόηση με κάποιον admin και να παίρνουν το ok αν θέλουν όντως να φτιάξουν blog και όχι να μαλακιστούν - έτσι γλιτώνουμε από τα fake accounts και τα trolls); Να μπει ίσως περιορισμός στο περιεχόμενο (όχι μουσικά blogs πχ για να μην επηρεαστεί το forum - με το οποίο δε συμφωνώ, απλώς παράδειγμα λέω); Να πρέπει όποιος γράφει για ένα δίσκο στο blog του να δίνει και λινκ στο albums; Τέτοια πράγματα. Ρίχτε ιδέες μήπως βγει κάτι ωραίο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. Links & Blogs & αλλες λιχουδιες
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 523
    Last Post: 05-12-2015, 12:04
  2. Music Blogs
    By H. in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 24-10-2006, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •