Page 3 of 33 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 493

Thread: Διόδια

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Τα καλύτερα αποτελέσματα μάλλον υπάρχουν από την τρίτη περίπτωση, εφόσον ο ιδιώτης μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες για value added services. Παραδείγματος χάριν, θυμάμαι πως σε ένα σημείο κοντά στην Λάρισα έχουν κατασκευαστεί από τον διαχειριστή τουαλέτες σε πολλά σημεία του τμήματος αυτού, οι οποίες είναι και απίστευτα καθαρές (σε αντίθεση με οποιοδήποτε rest stop άνηκε ποτέ στο Δημόσιο).
    Ναι, αλλά αυτό δε σε σταμάτησε από το να συνεχίζεις να ψηφίζεις ΠΑΣΟΚ.
    Επίσης υπάρχουν άπειρα παραδείγματα όπου ο ιδιώτης ΔΕΝ παίρνει πρωτοβουλίες για "value added services", όπως και για δημόσιες επιχειρήσεις που δουλεύουν μια χαρά. Αντικειμενικά, ένας ιδιώτης θα μπει στη φάση για να βγάλει κέρδος. Αυτό είναι εις βάρος της κοινωνίας σε 2 επίπεδα: και θα μειώσει τους μισθούς των εργαζομένων, και θα είναι οι τιμές μεγαλύτερες από τα έξοδα. Για το "ο ιδιώτης μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες για value added services", στο επιστρέφω ως "το κράτος μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες για μη κερδοσκοπικές, κοινωφελείς, κοινωνικές υπηρεσίες", που ο ιδιώτης δεν.

    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    Ομολογώ αυτό για τα τέλη κυκλοφορίας δεν το ήξερα, και είναι ισχυρό πόιντ. (χμ, ήταν αρχικά αλλά απ' ότι βλέπω οι περισσότερες χώρες που ξέρω ότι έχουν και διόδια, έχουν και τέλη κυκλοφορίας κατά πώς λέει εδώ , εξαίρεση είναι η Γαλλία, στην οποια για απόσταση 500χλμ πριν 2 μήνες πληρώσαμε περίπου 45 ευρώ διόδια.)
    ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ -Τι ισχύει στις άλλες χώρες;
    Έρευνα του Ανδρέα Αγγέλη,
    μέλους των Επιτροπών Πολιτών καιΕργαζομένων κατά των διοδίων
    πηγή: www.epitropesdiodiastop.blogspot.com
    τα διόδια υπάρχουν παντού σε όλες τις χώρες της Ευρώπης. Είναι όντως έτσι;
    Μια έρευνα που κάναμε στο επίσημο site της Ευρωπαϊκής ¨Ενωσηςαποδεικνύει ότι κάθε άλλο παρά αυτό συμβαίνει . Παρακάτω αναγράφουμε αυτούσιο το σχετικό κείμενο
    από το επίσημο site της ΕΕ:
    Διόδια
    Υπάρχουν οδικά διόδια σε πολλές χώρες, όπως στην Αυστρία, τη Γαλλία,την Ελλάδα, το Ηνωμένο Βασίλειο, την Ιρλανδία, την Ισπανία, τηνΙταλία, την Ουγγαρία, την Πολωνία, την Πορτογαλία, τη Σλοβακία, τηΣλοβενία και την Τσεχική Δημοκρατία. Η πληρωμή διοδίων σε ορισμένεςχώρες (Αυστρία, Ουγγαρία, Σλοβακία, Σλοβενία και Τσεχική Δημοκρατία)γίνεται με την αγορά αυτοκόλλητου σήματος που πρέπει να τοποθετείταισε εμφανές σημείο του οχήματος.http://europa.eu/abc/travel/gettingthere/index_el.htm
    Όπως φαίνεται και από το κείμενο στα παρακατω κρατη ΔΕΝ υπάρχουν διοδια:
    Γερμανια- Ολλανδια -Δανια - Σουηδια- Νορβηγια - Φινλανδια- Σερβια-Ρουμανια- Κροατια-Βοσνια- Ελβετια- Ισλανδια - Μαλτα- Κυπρος- Λεττονια- Λιθουανια - Εσθονια - Λουξεμβουργο - Βελγιο κλπ. Επισης δεν υπαρχουνστην Ρωσια.
    Στις Αυστρια , Ουγγαρία, Σλοβακία και Τσεχική Δημοκρατία ισχύει το αυτοκολλητο που τα αγοραζεις ακομη και απο μεγαλα βενζιναδικα, οπως τα δικα μας τελη κυκλοφοριας και δεν υπαρχουν σταθμοι διοδιων επιπροσθετα.Φυσικά διόδια δεν υπάρχουν στις ΗΠΑ . Η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα οπου πληρωνουμε και υπερογκα τελη κυκλοφοριας και υπερογκα διοδια, ενώ στις υπολοιπες χωρες όπου υπάρχουν τέλη κυκλοφορίας δεν υπάρχουν διόδια.
    Σε πολλές χώρες που εισπράτονται διόδια το ποσόν μειώνεται με την πάροδο του χρόνου.
    Τα διόδια σταματούν μόλις γίνει αποσβεση του αυτοκινητόδρομου.
    Περιττό να αναφέρουμε την άριστη κατάσταση των ευρωπαϊκώναυτοκινητόδρομων, στις περισσότερες χώρες, καθώς και την ύπαρξηασφαλών και καλοσυντηρημένων παραδρόμων και εναλλακτικών διαδρομών στις χώρες όπου υπάρχουν διόδια. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι στιςυπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες υπάρχει ένας οδικός παράδεισος για τους κατοίκους, αλλά χαρακτηρίζει τον πλιατσικολογικό και ληστρικόχαρακτήρα του δικού μας κράτους απέναντι στους "υπηκόους" του.
    Βέβαια λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο, δηλαδή τον ελληνικό λαό πουεξεγείρεται μαζικά και συντονίζεται πανελλαδικά μέσα από λαϊκές συνελεύσεις και επιτροπές αγώνα.
    (Οι Επιτροπές Πολιτών και Εργαζομένων εναντια στα διόδια στηρίζουν και συμμετέχουν στο Πανελλαδικό Συντονιστικό Επιτροπών Αγώνα κατά τωνδιοδίων)

    Αλλά και τι, ήταν ισχυρό πόιντ το ότι δεν πρέπει να πληρώνουμε και διόδια και τέλη κυκλοφορίας και 1 ευρώ φόρο σε κάθε λίτρο βενζίνης, μέχρι που είδες ότι γίνεται έτσι και στην ευρώπη (που δε γίνεται); Δηλαδή αν το κάνουν και στην υπόλοιπη ευρώπη είναι δίκαιο και λογικό; Για να πάω από την Κόρινθο στο Ψυχικό πχ, πληρώνω (θα πλήρωνα τέσπα) 2.90+2.80, συν κανα δεκάευρω φόρους από τη βενζίνη που θα κάψω. Και όλα αυτά ενώ πληρώνω 200+ ευρώ κάθε χρόνο για τέλη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ. As in, τέλη για να κυκλοφορώ στους δρόμους. Αλλά όχι, χρειάζονται κι άλλα 15 ευρώ για 1 ώρα που θα οδηγήσω στο πολύτιμο οδόστρωμα. Πόση σκατά ζημιά κάνω στην άσφαλτο μέσα σε αυτή την ώρα, θάθελα να ξέρω.
    Επίσης το κείμενο που δίνεις λέει ότι υπάρχουν σε πολλές χώρες τέλη κυκλοφορίας. Δεν είπα το αντίθετο. Απλώς, το να έχεις και μεγάλα τέλη κυκλοφορίας και ακριβά διόδια μάλλον μόνο στην Ελλάδα γίνεται.

    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    Για τα υπόλοιπα, έχω διαφωνίες, αν καταφέρω να τις εκφράσω κάπως που να βγαίνει νόημα θα επανέλθω. Η τελευταία πρόταση είναι κάπως ηλίθια βέβαια, να μπω και στο σπίτι του κ. Μπόμπολα να κλέψω τότε, έχω στ'αλήθεια μεγαλύτερη ανάγκη για στερεοφωνικό από αυτόν.
    Συγκεκριμένα για τύπους τύπου Μπόμπολα δεν έχω κανέναν ηθικό ενδοιασμό για το τελευταίο, όμως δεν είναι το ίδιο. Γιατί στα διόδια ο Μπόμπολας είναι αυτός που μπαίνει, με τη συνδρομή των πολιτικών, στο δημόσιο δρόμο ΣΟΥ, σου κλείνει το δρόμο με μια μπάρα και σε ληστεύει.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #32

    Default

    Quote Originally Posted by nekrobutcher View Post
    να ρωτήσω δηλ. μετά δε σου έρχεται το ποσό στη δήλωση όπως γίνεται όταν δεν έχεις εισητήριο ας πούμε? Μια φορά στα διόδια ρωτήσαμε τον μπάρμπα πίσω από τον γκισέ γιατί δε πλήρωσε ο μπροστινός και μας απάντησε ότι θα το πληρώσει στο 10πλάσιο..δε μας διευκρίνισε πως.
    Όχι, αυτό γινόταν παλιά που ήταν δημόσια τα διόδια και πλέον γίνεται νομίζω μόνο στα Μάλγαρα. Ο τύπος πίσω από το γκισέ θα σου πει ό,τι του έχουν πει. Το κάνω εδώ και 2 χρόνια αραιά και συστηματικά τους τελευταίους μήνες. Ακόμα κι αν μου τα διεκδικήσουν κάποτε, δε θα καταφέρουν να πάρουν ευρώ παραπάνω από το αντίτιμο των διοδίων, αφού μόνο αυτό τους "χρωστάω".
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #33
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Ε δεν είπα ποτέ ότι επειδή γίνεται στην υπόλοιπη Ευρώπη γίνεται νόμιμο και ηθικό, αλλά νομίζω ότι κι εσύ στο αρχικό σου ποστ ανέφερες άλλες χώρες της ΕΕ ως πιο_οργανωμένες και λιγότερο ξέφραγα_αμπέλια, σ'αυτά τα πλαίσια έγινε και η απάντησή μου. Επίσης αν είδες είπα ότι για τις χώρες που ξέρω ότι έχουν διόδια (Αγγλία, Ισπανία, Ιταλία, Γερμανία νόμιζα και προφανώς έκανα λάθος - θα καταργήθηκαν από την τελευταία φορά που πήγα) έχουν και τέλη κυκλοφορίας. Και όχι, νομίζω Ιταλία, Ισπανία έχουν εξίσου ακριβά με μας, όχι ότι έχει καμιά σημασία αλλά να'χαμε να λέγαμε.

    Τα υπόλοιπα εν καιρώ.
    Last edited by Weiss; 04-11-2010 at 14:56.

  4. #34
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    Dragonlord for President

  5. #35

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    Ε δεν είπα ποτέ ότι επειδή γίνεται στην υπόλοιπη Ευρώπη γίνεται νόμιμο και ηθικό, αλλά νομίζω ότι κι εσύ στο αρχικό σου ποστ ανέφερες άλλες χώρες της ΕΕ ως πιο_οργανωμένες και λιγότερο ξέφραγα_αμπέλια, σ'αυτά τα πλαίσια έγινε και η απάντησή μου.
    Όχι, είναι απλώς απόδειξη ότι δε χρειάζεται για τη συντήρηση των δρόμων (και σε πολύ καλύτερο επίπεδο από των δικών μας) να πληρώνουμε τόσo πολλά.

    Σταυρούλα ζουζουλίνι
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #36

    Default

    Και οντόπικ, μιας και μόλις μου ήρθε email:
    ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΙΣ 13:30 ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΔΙΟΔΙΩΝ ΚΑΤΕΧΑΚΗ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ
    Ανοιγουμε τα διοδια του Μπομπολα (απο τα οποια εισπραττει 1.000.000 € τη μερα)
    Από το συνδυασμό του αλαβάνου είναι αλλά στα διόδια αφιδνών γίνονται αντίστοιχα τέτοια αρκετά συχνά. Δεν μπορώ να προτείνω αρκετά τη συμμετοχή σε τέτοιους ακτιβισμούς, είναι απίστευτη η αίσθηση όταν περνάει κόσμος, πατάει κόρνες, υψώνει γροθιές, φωνάζει, σου χαμογελάει. Δυο φορές το έχω κάνει και είναι από τις καλύτερες εμπειρίες που θυμάμαι.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Αν γίνεται τόσο καταπληκτική συντήρηση στους δρόμους βάλτε διόδια παντού για να γλυτώσουμε από τις λακούβες επιτέλους.

  8. #38
    mad max bara Skalani Caveman's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Στο βρακί της
    Posts
    516

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Και οντόπικ, μιας και μόλις μου ήρθε email:
    ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΙΣ 13:30 ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΔΙΟΔΙΩΝ ΚΑΤΕΧΑΚΗ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ
    Ανοιγουμε τα διοδια του Μπομπολα (απο τα οποια εισπραττει 1.000.000 € τη μερα)
    Από το συνδυασμό του αλαβάνου είναι αλλά στα διόδια αφιδνών γίνονται αντίστοιχα τέτοια αρκετά συχνά. Δεν μπορώ να προτείνω αρκετά τη συμμετοχή σε τέτοιους ακτιβισμούς, είναι απίστευτη η αίσθηση όταν περνάει κόσμος, πατάει κόρνες, υψώνει γροθιές, φωνάζει, σου χαμογελάει. Δυο φορές το έχω κάνει και είναι από τις καλύτερες εμπειρίες που θυμάμαι.
    Δοκίμασε και το σεξ.

  9. #39
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default


  10. #40
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Επίσης υπάρχουν άπειρα παραδείγματα όπου ο ιδιώτης ΔΕΝ παίρνει πρωτοβουλίες για "value added services", όπως και για δημόσιες επιχειρήσεις που δουλεύουν μια χαρά. Αντικειμενικά, ένας ιδιώτης θα μπει στη φάση για να βγάλει κέρδος. Αυτό είναι εις βάρος της κοινωνίας σε 2 επίπεδα: και θα μειώσει τους μισθούς των εργαζομένων, και θα είναι οι τιμές μεγαλύτερες από τα έξοδα. Για το "ο ιδιώτης μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες για value added services", στο επιστρέφω ως "το κράτος μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες για μη κερδοσκοπικές, κοινωφελείς, κοινωνικές υπηρεσίες", που ο ιδιώτης δεν.
    Ναι, το κράτος μπορεί να προσφέρει ικανοποιητικές υπηρεσίες, αλλά έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να το κάνει, γιατί έχει χαμηλότερο βαθμό υπευθυνότητας. Η βιωσιμότητα του κράτους ως οργανισμός είναι εγγυημένη και το συμφέρον της διοίκησης δε ταυτίζεται κατ' ανάγκην με τη προσφορά σταθερής ή καλής ποιότητας υπηρεσιών, ούτε έχει, κατά παράδοση, την ίδια υπευθυνότητα ως προς τις οικονομικές υποχρεώσεις της προς τρίτους.

    Ο ιδιώτης προφανώς και μπορεί να μην πάρει καμιά πρωτοβουλία, να προσφέρει χαμηλό επίπεδο υπηρεσιών, κλπ, κλπ. Μόνο που η ιδιωτική επιχείρηση που θα τα κάνει αυτά, σε μία μη κρατικά ελεγχόμενη, ελεύθερη αγορά, θα αναγκαστεί τελικώς να κλείσει, εφόσον οι καταναλωτές θα προτιμήσουν τους ανταγωνιστές της. Το κράτος δεν έχει ποτέ αυτό τον κίνδυνο.

    Όσο για μη κερδοσκοπικές, κοινωνικές υπηρεσίες, το αντεπιχείρημα είναι το προφανές, η ύπαρξη πολλών ιδιωτικών, μικρών και μεγάλων, μη κερδοσκοπικών ιδρυμάτων (φιλανθρωπικά ιδρύματα, εκπαιδευτικά ιδρύματα, κλπ).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  11. #41

    Default

    Συνειδητοποιείς ότι μιλάς για ανταγωνισμό και ελεύθερη αγορά σε τόπικ για τα διόδια στις εθνικές οδούς ε. Είναι όντως σχετικό με το θέμα, πχ είναι άπειρες οι φορές που ξεκίνησα για Αθήνα αλλά προτίμησα να πάω Τρίπολη γιατί έχει λιγότερες λακούβες, άσε που μια φορά είχα δει και χημική τουαλέτα στην άκρη του δρόμου, beat that olympia odos.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #42
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Συνειδητοποιείς ότι μιλάς για ανταγωνισμό και ελεύθερη αγορά σε τόπικ για τα διόδια στις εθνικές οδούς ε. Είναι όντως σχετικό με το θέμα, πχ είναι άπειρες οι φορές που ξεκίνησα για Αθήνα αλλά προτίμησα να πάω Τρίπολη γιατί έχει λιγότερες λακούβες, άσε που μια φορά είχα δει και χημική τουαλέτα στην άκρη του δρόμου, beat that olympia odos.
    Ναι, με μια πρώτη ματιά φαίνεται ως ένα κρατικά ελεγχόμενο μονοπώλιο, και στην παρούσα υλοποίηση του, σε μεγάλο βαθμό, πράγματι είναι. Κι όπως είχα αναφέρει, αυτό δεν διαφέρει από το κρατικό μονοπώλιο, σε πολλές περιπτώσεις ίσως και να είναι κάτι πολύ χειρότερο.

    Ωστόσο, αυτό δεν συμβαίνει κατ' ανάγκην, δεδομένου ότι:
    α) υπάρχει ανταγωνισμός στον ευρύτερο κλάδο των μεταφορών. Π.χ. Αθήνα-Ιωάννινα συμφέρει το ΚΤΕΛ, γιατί θα πληρώσεις γύρω στα 25 ευρώ, ενώ με Ι.Χ. θα πληρώσεις 20 ευρώ (12 εκ των οποίων η γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου) + βενζίνη που είναι άλλα ~55-60 ευρώ. Υπάρχει πλεονέκτημα στην διατήρηση του χαμηλού κόστους για την εξασφάλιση ευρύτερης καταναλωτικής προτίμησης.

    b) υπάρχει ανταγωνισμός για την ανάληψη της εργολαβίας, αρκεί το leasing να διαρκεί για εύλογο, μικρό χρονικό διάστημα.

    Από εκεί και πέρα, βέβαια δεν υπάρχει λόγος, πέρα από τους περιορισμούς που εισάγει το κράτος, για τον οποίο δεν μπορούν να υπάρχουν δύο ή περισσότεροι δρόμοι για την ίδια διαδρομή. Θα μπορούσαμε κάλλιστα να έχουμε ιδιωτικούς δρόμους. Παρότι αυτό δεν είναι κοινή πρακτική πουθενά, υπάρχουν παραδείγματα ιδιωτικών δρόμων, όπως o Dulles Greenway και όλο το οδικό δίκτυο του North Oaks (MN).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  13. #43
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Χμ αν κατάλαβα καλά, λες πως νομικά μόνο τα Μάλγαρα έχουν δικαίωμα να χρεώνουν; Να φανταστώ επειδή πληρούν τις προϋποθέσεις για να θεωρηθούν αυτοκινητόδρομος σύμφωνα με τις οδηγίες της Ε.Ε;

    Εκεί δεν παίζει να αρνηθείς ή τίποτα ε; Τι κυρώσεις παίζουν;


    εδιτ: Ναι, τώρα θυμήθηκα πως έχει και Α.Τ. ακριβώς δίπλα, αν παίζει ρόλο.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #44

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Ωστόσο, αυτό δεν συμβαίνει κατ' ανάγκην, δεδομένου ότι:
    α) υπάρχει ανταγωνισμός στον ευρύτερο κλάδο των μεταφορών. Π.χ. Αθήνα-Ιωάννινα συμφέρει το ΚΤΕΛ, γιατί θα πληρώσεις γύρω στα 25 ευρώ, ενώ με Ι.Χ. θα πληρώσεις 20 ευρώ (12 εκ των οποίων η γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου) + βενζίνη που είναι άλλα ~55-60 ευρώ. Υπάρχει πλεονέκτημα στην διατήρηση του χαμηλού κόστους για την εξασφάλιση ευρύτερης καταναλωτικής προτίμησης.

    b) υπάρχει ανταγωνισμός για την ανάληψη της εργολαβίας, αρκεί το leasing να διαρκεί για εύλογο, μικρό χρονικό διάστημα.
    Το πρώτο δεν είναι σοβαρό επιχείρημα. Όποιος παίρνει αμάξι το παίρνει και για λόγους ευκολίας, επειδή το χρειάζεται στην άλλη πόλη, εν τέλει το παίρνει γιατί μπορεί, δε δίνεις 15-20.000 ευρώ για αμάξι για να πηγαίνεις με το κτελ, επειδή θα γλιτώσεις κάποια ευρώ από διόδια. Επίσης αν δεν το κατάλαβες μόλις έδωσες συγκεκριμένο παράδειγμα που αποδεικνύει ότι στην πράξη αυτό δε δουλεύει, καθώς δεν είδα να πέφτει το αντίτιμο των διοδίων ρίου-αντιρρίου επειδή το κτελ είναι στη μισή τιμή.
    Το δεύτερο είναι επίσης παράδειγμα κατά αυτού που λες, καθώς ο ανταγωνισμός στην ανάληψη της εργολαβίας μεταφράζεται θεωρητικά σε χαμηλότερη προσφορά, άρα και χαμηλότερου επιπέδου υπηρεσίες ώστε να βγει όσο γίνεται μεγαλύτερο κέρδος. Κανείς δεν πήρε εργολαβία από το κράτος "επειδή προσφέρει καλές υπηρεσίες". Στις απευθείας αναθέσεις πρώτο ρόλο έχει η διαπλοκή και όχι το "κοινό συμφέρον".

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Χμ αν κατάλαβα καλά, λες πως νομικά μόνο τα Μάλγαρα έχουν δικαίωμα να χρεώνουν; Να φανταστώ επειδή πληρούν τις προϋποθέσεις για να θεωρηθούν αυτοκινητόδρομος σύμφωνα με τις οδηγίες της Ε.Ε;

    Εκεί δεν παίζει να αρνηθείς ή τίποτα ε; Τι κυρώσεις παίζουν;


    εδιτ: Ναι, τώρα θυμήθηκα πως έχει και Α.Τ. ακριβώς δίπλα, αν παίζει ρόλο.
    Όχι, εγώ είμαι κατά των διοδίων παντού (ακόμα περισσότερο βέβαια κατά των ιδιωτικών), αλλά νομικά, επειδή των Μαλγάρων ανήκουν ακόμα στο κράτος, αν δεν πληρώσεις απλά σου έρχεται με την εφορία, όπως γινόταν παλιά παντού, οπότε δεν έχει νόημα γιατί δεν μπορείς να το αποφύγεις τελικά. Η παραχώρηση των διοδίων σε ιδιωτικές εταιρείες από αυτή την άποψη δημιούργησε ένα παραθυράκι για να μπορούμε να τα καταπολεμήσουμε με αυτόν τον τρόπο. Ιδανικά, ο στόχος θα ήταν να γίνει κοινή συνείδηση ότι δεν πρέπει να πληρώνουμε διόδια, ώστε να αναγκαστούν να τα καταργήσουν παντού.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #45
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Το πρώτο δεν είναι σοβαρό επιχείρημα. Όποιος παίρνει αμάξι το παίρνει και για λόγους ευκολίας, επειδή το χρειάζεται στην άλλη πόλη, εν τέλει το παίρνει γιατί μπορεί, δε δίνεις 15-20.000 ευρώ για αμάξι για να πηγαίνεις με το κτελ, επειδή θα γλιτώσεις κάποια ευρώ από διόδια. Επίσης αν δεν το κατάλαβες μόλις έδωσες συγκεκριμένο παράδειγμα που αποδεικνύει ότι στην πράξη αυτό δε δουλεύει, καθώς δεν είδα να πέφτει το αντίτιμο των διοδίων ρίου-αντιρρίου επειδή το κτελ είναι στη μισή τιμή.
    Ναι, συνυπολογίζονται διάφορα κριτήρια, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το κόστος της υπηρεσίας ή η ποιότητα της δεν έχουν ρόλο. Το παράδειγμα που ανέφερα δε μου ήρθε τυχαία στο μυαλό, αλλά ήταν η απόφαση μίας φίλης για το πώς θα γυρίσει στα Γιάννενα να ψηφίσει. Το βολικό του αμαξιού (που νομίζω είναι προφανές πόσο εξαρτάται και από την ποιότητα του δρόμου) δεν είναι το μοναδικό κριτήριο, ούτε κατ' ανάγκην αξιολογείται ως το πιο σημαντικό.

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Το δεύτερο είναι επίσης παράδειγμα κατά αυτού που λες, καθώς ο ανταγωνισμός στην ανάληψη της εργολαβίας μεταφράζεται θεωρητικά σε χαμηλότερη προσφορά, άρα και χαμηλότερου επιπέδου υπηρεσίες ώστε να βγει όσο γίνεται μεγαλύτερο κέρδος. Κανείς δεν πήρε εργολαβία από το κράτος "επειδή προσφέρει καλές υπηρεσίες". Στις απευθείας αναθέσεις πρώτο ρόλο έχει η διαπλοκή και όχι το "κοινό συμφέρον".
    Ενώ οι δημόσιες επιχειρήσεις δεν χαρακτηρίζονται από διαφθορά ή κακοδιαχείρηση; Τουλ. τον κακώς επιλεγμένο διαχειριστή θα τον φας στην μάπα για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 29-07-2009, 13:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •