Page 2 of 33 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 493

Thread: Διόδια

  1. #16
    Senior Member Snorkmaiden's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    821

    Default Re: Διόδια Κορίνθου-Πατρών

    mono mexri to aigio exw odhghsei ara kati tha kserete parapanw
    Briar

  2. #17
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default



    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  3. #18
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    \m/
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #19
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    ειδικα η πιπιτσα που καθεται πισω ολα τα λεφτα
    σαν αγαμητη φωναζει
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  5. #20
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    auto me ta diodia kapou to ksanakousa prosfata.
    oti einai ektos nomou na mis8wnontai idiwtikes etaireies gia na se afisoun na peraseis ena e8niko dromo or smt
    ti pezi?

  6. #21
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by cancer View Post
    auto me ta diodia kapou to ksanakousa prosfata.
    oti einai ektos nomou na mis8wnontai idiwtikes etaireies gia na se afisoun na peraseis ena e8niko dromo or smt
    ti pezi?
    Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά νομίζω ότι ο μόνος περιορισμός για τα διόδια αφορά μία οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης που επιτρέπει διόδια μόνο σε αυτοκινητόδρομους. Κάποιοι "αυτοκινητόδρομοι" όπως το τμήμα μεταξύ Κορίνθου και Πάτρας δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για να είναι αυτοκινητόδρομος (π.χ. έχει τμήματα με μόνο μία λωρίδα ανά κατεύθυνση) κι ως εκ τούτου δεν θα έπρεπε να έχουν και διόδια.

    Ως εκ τούτου, πολλοί που ζουν στην Πάτρα ή σε γειτονικές περιοχές έχουν αποκτήσει το συνήθειο να μην πληρώνουν τα διόδια. Η διαδικασία είναι ότι τους λες πως αρνείσαι να πληρώσεις διόδια, σου ζητούν τον αριθμό της πινακίδας σου και δεν κάνουν καμία παραπάνω ενέργεια.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #22

    Default

    Τα έχω γράψει κι αλλού, αλλά η διαδικασία έχει ως εξής: Πας στα διόδια (σε οποιαδήποτε διόδια) και λες δε θέλω να πληρώσω. Εκεί ή θα σου πουν οκ κάνε λίγο μπροστά να γράψω τον αριθμό σου και να σου ανοίξω ή θα καλέσουν υπεύθυνο που θα σε ρωτήσει αν θες να δώσεις στοιχεία (ή θα σου πει ότι "πρέπει"). Εκεί λες ότι δε δίνεις τίποτα πέραν της πινακίδας. Εκεί μπορεί να σου πουν ότι δεν μπορούν να σου ανοίξουν την μπάρα και ότι πρέπει να καλέσουν την τροχαία. Εκεί λες ότι δεν μπορείς να περιμένεις και ότι είναι αντισυνταγματικό να σε κρατάνε χωρίς τη θέλησή σου (που είναι) και ότι αν δεν ανοίξουν την μπάρα θα την ανοίξεις μόνος σου. Θα σου πουν διάφορες παπαριές, όπως ότι αυτό είναι βανδαλισμός, που δεν ισχύουν. Η μπάρα στα περισσότερα διόδια με ένα σπρώξιμο μπροστά πάει στην άκρη. Τουλάχιστον σε κορίνθου-πατρών, αθηνών-κορίνθου, αττική οδό και κορίνθου τριπόλεως που το κάνω είναι πανεύκολο.
    Αν βαριέστε την παραπάνω διαδικασία μπορείτε να τους λέτε από την αρχή "δεν πληρώνω, αν σε 10 δευτερόλεπτα δε μου ανοίξετε την μπάρα θα την ανοίξω μόνος μου" και να μην μπείτε σε διάλογο, που το συνιστώ.
    Πάντως δεν ισχύει ότι δεν κάνουν τίποτα. Για την κορίνθου-πατρών έγινε πριν λίγους μήνες μήνυση σε 25 άτομα, προφανώς για εκφοβισμό (αφού αυτοί που περνάμε έτσι είμαστε πολύ περισσότεροι). Αλλά υπάρχουν οι συλλογικότητες που βοηθούν για τη συλλογική νομική υπεράσπιση. Γενικά, δεν πάμε με το τι είναι νόμιμο και τι παράνομο, τους νόμους τούς κάνουν ό,τι θέλουν, πάμε με το δίκιο και παλεύουμε με όρους κινήματος. Όσο περισσότεροι δεν πληρώνουμε διόδια, τόσο πιο δύσκολο θα είναι να μας αγγίξουν. Τα καταργούμε στην πράξη, κάντε το κι εσείς, είναι ωραία αίσθηση να βλέπεις ότι μπορείς να γράψεις σταρχίδια σου τους μπόμπολες αυτού του κόσμου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #23
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Λοιπόν εγώ το έχω κάνει αρκετές φορές, απλά σταματάς και τους λες "άρνηση πληρωμής", σου λένε "θα σταματήσετε να υπογράψετε", λες "δεν υπογράφω", σου παίρνουν την πινακίδα, σηκώνουν την μπάρα και φεύγεις. Η οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης μιλάει για κλειστούς αυτοκινητόδρομους - δλδ τουλάχιστον 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση και διάζωμα - απ' όσο ξέρω. Πρώτη "παράβαση" έκανα Ιούνιο του 2009 και δεν έχει υπάρξει φωνή και ακρόαση από την Ολυμπία Οδό, πραγματικά πιστεύω ότι δεν ασχολούνται με αυτούς που δεν πληρώνουν γιατί ξέρουν πως αν τυχόν πάνε σε ευρωπαϊκό δικαστήριο θα αναγκαστούν να καταργήσουν τα διόδια τελείως.

    Και φυσικά εννοείται σε όλα τα υπόλοιπα διόδια πληρώνουμε κανονικά, Πάτρα, Τέμπη είναι σα να πληρώνεις για να σου δώσουν το δικαίωμα να πεθάνεις σε αυτοκινητιστικό.

    εντιτ ποστ: αυτά που είπε ο αποπάνω, πλην του ότι δεν κατανοώ το γιατί να μην πληρώνεις διόδια σε ένα δρόμο που είναι μια χαρά. Μπαίνε και στο σινεμά χωρίς να πληρώνεις, για να βλέπεις ότι μπορείς να γράψεις τις Village Roadshows αυτού του κόσμου.

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    Και φυσικά εννοείται σε όλα τα υπόλοιπα διόδια πληρώνουμε κανονικά
    νοτ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #25
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    ναι αλλά γιατί.

  11. #26

    Default

    να ρωτήσω δηλ. μετά δε σου έρχεται το ποσό στη δήλωση όπως γίνεται όταν δεν έχεις εισητήριο ας πούμε? Μια φορά στα διόδια ρωτήσαμε τον μπάρμπα πίσω από τον γκισέ γιατί δε πλήρωσε ο μπροστινός και μας απάντησε ότι θα το πληρώσει στο 10πλάσιο..δε μας διευκρίνισε πως.


    "Society, have mercy one me
    i hope you're not angry, if i disagree..."

  12. #27
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Από το Θεό. Θα το βρει μπροστά του που λέμε.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    ναι αλλά γιατί.
    Για όλους τους λόγους του κόσμου.

    Γιατί όλες σχεδόν οι χώρες της Ευρώπης που έχουν διόδια δεν έχουν τέλη κυκλοφορίας και το αντίστροφο. Εδώ τα έχουμε όλα.

    Γιατί από το 1.5 ευρώ που πληρώνουμε για βενζίνη, το 1 σχεδόν πάει στο κράτος μέσω φόρων. Να σταματήσουν να τα δίνουν σε τοκογλύφους και να τα δώσουν για το οδικό δίκτυο.

    Γιατί ξεπούλησαν όλα τα διόδια σε όλη την Ελλάδα (πλην αυτών στα Μάλγαρα) σε μεγαλοεργολάβους χωρίς κανένα λόγο. Τους έδωσαν έτοιμους δρόμους στις περισσότερες περιπτώσεις. Όπου γίνονται όντως έργα, χρηματοδοτούνται σε μεγάλο βαθμό από το κράτος και την ΕΕ, δηλαδή πάλι από εμάς.

    Γιατί οι δρόμοι είναι δημόσιο αγαθό και η λογικοφανής προσέγγιση "να πληρώνει όποιος τους χρησιμοποιεί" είναι άδικη. Με αυτή τη λογική θα πληρώνουν και για παιδεία μόνο όσοι έχουν παιδιά, για νοσοκομεία μόνο όσοι αρρωσταίνουν κοκ. Βασικός ρόλος του κράτους είναι να παίρνει λεφτά από αυτούς που τα έχουν και να επιστρέφει ως παροχές σε όλους. Στα διόδια γίνεται ακριβώς το αντίθετο.

    Γιατί, στην τελική, μεγαλύτερη ανάγκη τα έχουμε τα χρήματα εγώ κι εσύ από τον κάθε γαμημένο μπόμπολα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #29
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    Και φυσικά εννοείται σε όλα τα υπόλοιπα διόδια πληρώνουμε κανονικά
    νοτ.
    Έτσι κι αλλιώς, κάπως θα πληρώσεις την συντήρηση των δρόμων, είτε αυτό γίνεται μέσω της φορολογίας, είτε μέσω άμεσης πληρωμής για την χρήση του αυτοκινητόδρομου σε κάποιον δημόσιο οργανισμό, είτε μέσω της άμεσης πληρωμής σε έναν ιδιώτη διαχειριστή.

    Τα καλύτερα αποτελέσματα μάλλον υπάρχουν από την τρίτη περίπτωση, εφόσον ο ιδιώτης μπορεί να πάρει πρωτοβουλίες για value added services. Παραδείγματος χάριν, θυμάμαι πως σε ένα σημείο κοντά στην Λάρισα έχουν κατασκευαστεί από τον διαχειριστή τουαλέτες σε πολλά σημεία του τμήματος αυτού, οι οποίες είναι και απίστευτα καθαρές (σε αντίθεση με οποιοδήποτε rest stop άνηκε ποτέ στο Δημόσιο).

    Το μόνο πρόβλημα που βρίσκω στην ιδιωτική διαχείριση είναι το γεωγραφικό μονοπώλιο ή η έλλειψη διαδικασιών αξιολόγησης που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε σοβαρό ανταγωνισμό στους διαγωνισμούς εργολαβίας. Δηλαδή, είτε υπάρχει κάποιο είδος καταναλωτικής προτίμησης (εναλλακτικές διαδρομές), είτε ο διαχειριστής έχει συμφέρον από την καλή ποιότητα υπηρεσιών για να παραμείνει διαχειριστής. Διαφορετικώς, είναι ένα κρατικά ελεγχόμενο μονοπώλιο που δεν έχει καμία διαφορά από τα χάλια του κρατικού μονοπώλιου.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  15. #30
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Ομολογώ αυτό για τα τέλη κυκλοφορίας δεν το ήξερα, και είναι ισχυρό πόιντ. (χμ, ήταν αρχικά αλλά απ' ότι βλέπω οι περισσότερες χώρες που ξέρω ότι έχουν και διόδια, έχουν και τέλη κυκλοφορίας κατά πώς λέει εδώ , εξαίρεση είναι η Γαλλία, στην οποια για απόσταση 500χλμ πριν 2 μήνες πληρώσαμε περίπου 45 ευρώ διόδια.)

    Για τα υπόλοιπα, έχω διαφωνίες, αν καταφέρω να τις εκφράσω κάπως που να βγαίνει νόημα θα επανέλθω. Η τελευταία πρόταση είναι κάπως ηλίθια βέβαια, να μπω και στο σπίτι του κ. Μπόμπολα να κλέψω τότε, έχω στ'αλήθεια μεγαλύτερη ανάγκη για στερεοφωνικό από αυτόν.
    Last edited by Weiss; 04-11-2010 at 13:30.

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 29-07-2009, 13:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •