Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: Σημιτισμός

  1. #1
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default Σημιτισμός

    Επειδή όχι άλλο κάρβουνο, και επειδή πρέπει να υπάρχει ένα θρεντ όπου αρνούμαστε επίσημα όλοι μαζί το ολοκαύτωμα και ζητάμε ένα νέο.

    Πρώτο ποστ: Ισραηλινοί φασίστες φορώντας ναζιστικά μπλουζάκια επιτίθενται σε αντιπολεμική διαδήλωση στο Τελ Αβιβ. ΑΝΤΙΦΑ ΜΑΙΝΤΦΑΚ!


    http://revolution-news.com/2-israeli...t-in-tel-aviv/


  2. #2
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ήμουνα σίγουρος ότι το θρεντ θα λέγεται σημιτισμός.

    Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το πώς ένας Ισραηλινός Εβραίος μπορεί να εκφράσει ρατσιστικές-ολοκληρωτικές απόψεις. Μέχρι και διδακτορικό ψυχολογίας θα μπορούσε να γίνει πάνω σε αυτό. Όπως επίσης είναι ενδιαφέρον το πώς και ο πιο ακροδεξιός μπορεί να σε κουφάνει τελείως (πχ το άδειασμα των εποικισμών στη Γάζα από τον Σαρόν).

  3. #3
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ήμουνα μεταξύ αυτού και "ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ / ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ" και "ΕΒΡΑΙΟΙ = ΚΟΜΠΛΕΞ".

    Οντοπικ: Ένα εξαιρετικά νηφάλιο κείμενο που περιγράφει την κατάσταση, από το Jacobin. Οι νεκρoί δε βγάζουν selfies.

    Εδώ σε μια ελληνική μετάφραση.

  4. #4
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Η πιο "ενδιαφέρουσα" περίπτωση ελληνοισραηλινού που αναφέρεται στο γεγονός του πρώτου ποστ

    Mordechai Frizis
    13 Ιουλίου
    Χτες στο Τελ Αβίβ, μια μικρή ομάδα ακροαριστερών προδοτών διαδήλωσε ενάντια στην επιδρομή του ισραηλινού στρατού, του "δολοφονικού".... Εκείνη ακριβώς την ώρα άρχισαν οι σειρήνες και υγιείς Εβραίοι Σιωνιστές που δεν αντέχουν πια αυτή την υποκρισία και προδοσία έδωσαν ορισμένες φάπες στους ψευτο-"ειρηνιστές"... Αναρωτιούμαστε μήπως ο σιμπίδας ήταν και αυτός μέσα σε αυτά τα δίποδα που αποκαλούν τον ισραηλινό στρατό ως "δολοφόνους".... για τον ζανούλι φυσικά και δεν ρωτάμε, αφού ξέρουμε πως την αράζει με τα τετράποδα του από Ίσθμια πλευρά...
    Ο Φριζής κουβαλάει πολύ βαρύ όνομα στην ελληνοεβραϊκή κοινότητα λόγω του παππού του, διετέλεσε και αρχιραββίνος Σαλονίκης και νομίζω και Ρόδου, και λόγω του ονόματος αναγκάστηκαν οι υπόλοιποι της ελληνικής εβραϊκής κοινότητας να ανεχτούν για πολύ καιρό τις παπαριές του (κλικ).
    "Αγαπημένο παιδί" των απανταχού Στόχων, Πλεύρηδων κλπ, τα τελευταία χρόνια έχει μεταναστεύσει μόνιμα στο Ισραήλ.

    Εκείνη ακριβώς την ώρα άρχισαν οι σειρήνες και υγιείς Εβραίοι Σιωνιστές που δεν αντέχουν πια αυτή την υποκρισία και προδοσία έδωσαν ορισμένες φάπες στους ψευτο-"ειρηνιστές".
    Αν στο παραπάνω quote αντικαταστήσεις το "υγιείς Εβραίοι Σιωνιστές" με "υγιείς Έλληνες Εθνικιστές" έχεις ταμάμ μια τυπική ανακοίνωση Κασίδα μετά από επίθεση Τάγματος Εφόδου.

  5. #5
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Όταν είχα πάει στο Ισραήλ για μία βδομάδα, ήρθα αντιμέτωπος με ορισμένες αδιανόητες εικόνες για μένα. Η μία ήταν το τείχος της δυτικής όχθης, μου έβγαλε ένα συναίσθημα truman show. Απορούσα πώς 2-3 χιλιόμετρα παπαπέρα πίνανε (και πίναμε) μπύρες στα μπαράκια της Ιερουσαλήμ, σα να μην τρέχει τίποτα που έχεις μαντρωμένο ένα λαό σαν σκυλιά. Εγώ δηλαδή, μετά την επιστροφή μου από τη Βηθλεέμ (βρίσκεται μέσα στη δυτική όχθη, πίσω απο το τείχος ακριβώς) δε μπορούσα καν να φάω.

    Δεύτερον, είδα άπειρο κόσμο με όπλα. Η θητεία, πέραν του ότι κρατάει 3 χρόνια, γίνεται ΚΑΙ μέσα στην πόλη. Έβλεπα πιτσιρικάδες μικρότερούς μου σε μπαράκια με G3 στην πλάτη τους να πίνουν το ποτό τους. Είδα κι ένα λεωφορείο να αφήνει μαθητές σε μία γειτονιά, και από το λεωφορείο να βγαίνουν 2 οπλισμένοι, jesus.

    Τι θέλω να πω. Η βία και ο παραλογισμός μάλλον συνηθίζονται. Αν δε είσαι και λίγο πατριώτης (δε λέω φασίστας προς θεού), βρίσκεις κι ένα λόγο κάπου πίσω από όλο αυτό το τρέξιμο και το καταπίνεις ένα κλικ πιο εύκολα. Εν τέλει, νομίζω πως αν ζούσαμε όλοι μες στα όπλα από την ημέρα 0, μάλλον θα είχαν και οι selfie μας όπλα. Και όχι, δεν το συγκρίνω με το δράμα της Γάζας, αλλά τελικά ο άνθρωπος αναγκάζεται να προσαρμόζεται σε ό,τι έχει. Αυτά.

  6. #6

    Default

    Και τώρα εάν κάποιοι βγάζουν print screen και τα ποστάρουν αλλού εσύ θα διαμαρτύρεσαι για τις καμμενιές του αντι-αντι-σημιτισμού ροφλ!
    Για να πούμε και κάτι ον τόπικ, οι ιστορικές συνθήκες δεν άφηναν και πολλά περιθώρια για το Ισραήλ από το να αναπτύξει εθνικιστική ιδεολογία. Από το φαντασιακό της χαμένης πατρίδας, μέχρι το ολοκαύτωμα, μέχρι τον πόλεμο που εξαπέλυσαν όλα τα γειτονικά αραβικά κράτη με την ίδρυσή του. Δεν θέλει ιδιαίτερη ψυχολογική ανάλυση με σύνδρομα της στοκχόλμης και τέτοια, σκέφτονται σε φάση ανεξαρτησία/ύπαρξη=στρατός=δεξιά.


    Το θέμα είναι τι γίνεται από κει και πέρα και αυτό να το συζητήσουμε.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #7
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ο Φριζής είναι για το ψυχιατρείο. Έβριζε και το Σάββα Μιχαήλ σε ένα βίντεο ως προδότη Εβραίο.


  8. #8
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  9. #9
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Ο Φριζής είναι για το ψυχιατρείο. Έβριζε και το Σάββα Μιχαήλ σε ένα βίντεο ως προδότη Εβραίο.

    Λίγο που τον έχω παρακολουθήσει, καταλήγω πως έχουμε να κάνουμε με έναν αυταρχικό εθνικιστή. Για να γκοσιπάρουμε και λίγο παραπάνω, θεωρεί τον Ζαν Κοεν τσιράκι της Ισραηλινής ακροαριστεράς. Χώρια που φαίνεται γενικά ανισόρροπος και ούτε για έναν καφέ να πιεις μαζί του δεν είναι.

  10. #10
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Όταν είχα πάει στο Ισραήλ για μία βδομάδα, ήρθα αντιμέτωπος με ορισμένες αδιανόητες εικόνες για μένα. Η μία ήταν το τείχος της δυτικής όχθης, μου έβγαλε ένα συναίσθημα truman show. Απορούσα πώς 2-3 χιλιόμετρα παπαπέρα πίνανε (και πίναμε) μπύρες στα μπαράκια της Ιερουσαλήμ, σα να μην τρέχει τίποτα που έχεις μαντρωμένο ένα λαό σαν σκυλιά. Εγώ δηλαδή, μετά την επιστροφή μου από τη Βηθλεέμ (βρίσκεται μέσα στη δυτική όχθη, πίσω απο το τείχος ακριβώς) δε μπορούσα καν να φάω.

    Δεύτερον, είδα άπειρο κόσμο με όπλα. Η θητεία, πέραν του ότι κρατάει 3 χρόνια, γίνεται ΚΑΙ μέσα στην πόλη. Έβλεπα πιτσιρικάδες μικρότερούς μου σε μπαράκια με G3 στην πλάτη τους να πίνουν το ποτό τους. Είδα κι ένα λεωφορείο να αφήνει μαθητές σε μία γειτονιά, και από το λεωφορείο να βγαίνουν 2 οπλισμένοι, jesus.

    Τι θέλω να πω. Η βία και ο παραλογισμός μάλλον συνηθίζονται. Αν δε είσαι και λίγο πατριώτης (δε λέω φασίστας προς θεού), βρίσκεις κι ένα λόγο κάπου πίσω από όλο αυτό το τρέξιμο και το καταπίνεις ένα κλικ πιο εύκολα. Εν τέλει, νομίζω πως αν ζούσαμε όλοι μες στα όπλα από την ημέρα 0, μάλλον θα είχαν και οι selfie μας όπλα. Και όχι, δεν το συγκρίνω με το δράμα της Γάζας, αλλά τελικά ο άνθρωπος αναγκάζεται να προσαρμόζεται σε ό,τι έχει. Αυτά.
    G3 στο Ισραηλ ; DAFUQ?

    Last edited by freak brother; 16-07-2014 at 17:38.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  11. #11
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Για να πούμε και κάτι ον τόπικ, οι ιστορικές συνθήκες δεν άφηναν και πολλά περιθώρια για το Ισραήλ από το να αναπτύξει εθνικιστική ιδεολογία. Από το φαντασιακό της χαμένης πατρίδας, μέχρι το ολοκαύτωμα, μέχρι τον πόλεμο που εξαπέλυσαν όλα τα γειτονικά αραβικά κράτη με την ίδρυσή του. Δεν θέλει ιδιαίτερη ψυχολογική ανάλυση με σύνδρομα της στοκχόλμης και τέτοια, σκέφτονται σε φάση ανεξαρτησία/ύπαρξη=στρατός=δεξιά.


    Το θέμα είναι τι γίνεται από κει και πέρα και αυτό να το συζητήσουμε.
    Γαμάμε τους φασίστες και τους εθνικιστές από όπου κι αν προέρχονται. Τι άλλο;


    Last edited by ikonoklast; 16-07-2014 at 18:20.

  12. #12
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    ΩΡΑΙΟ ΑΓΟΡΙ.
    After the Triumph of Your Birth.

  13. #13
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default



    Βλέπουμε και τι ακούει
    Last edited by Λεκές; 16-07-2014 at 20:24.

  14. #14
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default





    και ον τοπικ...

    Φριζής vs Πανούση

    Last edited by Art In Haste; 17-07-2014 at 00:27.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #15
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •