Όπως αποδείχτηκε περάσαμε μία όμορφη metal βραδιά....

Το live ήταν ν'αρχίσει στις 20:30 και όντως ξεκίνησε στην ώρα του (εντάξη ,ένα τέταρτο καθυστέριση δεν είναι συμαντικό φαντάζομαι).

Οι μπύρες ήταν δροσερές και σε λογικές τιμές (3 ευρά)....

Η είσοδος ήταν και αυτή λογικότατη (8 ευρά) με αποτέλεσμα να είμασταν από 80 - 100 άτομα..........και το ζουμί της υπόθεσης ? Τρείς ΠΟΛΥ καλές και αξιόλογες μπάντες για το είδος τους.

Οι Ragenheart ξεκήνισαν το live με μελωδικό αλλά και δυναμικό Heavy/Power Metal το οποίο προσωπικά μου θύμισε Queensryche εποχής Empire /Rage....... στο πιο βαρύ. Μπορώ να πω ότι η μπάντα στήθικε αξιολογότατα πάνω στη σκηνή .Ο ήχος έβγαινε πολύ ικανοποιητικά κάτω (αν και με μια σύντομη κουβέντα που είχα με τον κιθαρίστα τους μου είπε ότι πάνω στο stage δεν ακούγανε και πολύ καλά, έτσι εξηγούνται κάποια κομπιάσματα στα ρυθμικά μέρη του ,ενός , κατα τ' άλλα, καθαρού ,και με ιδιαίτερη αίσθηση της μελωδίας ,κιθαρίστα) .Πάντως όπως και να έχει η μπάντα απέδωσε πολύ καλά το υλικό της. Φωνητική απόδωση ικανοποιητικότατη και το rythm section κάτι παραπάνω από δεμένο.

Οι Valor συνέχεισαν στα ίδια ικανοποιητικά standars .Από την τελευταία φορά που τους είδα παίξανε καλύτερα ,ήχαν καθαρότερο ήχο (πολύ καλό ήχο και αυτοί) και η διπλή κιθαριστική γραμή τους πάει πάρα πολύ .Δεμέμο σύνολο ,αξιόλογες συνθέσεις κινούμενες στο μελωδικό επικό metal το οποίο μπορεί να είναι πολύ βασισμένο στις ντο-ρε-μι ή φα-σολ-λα φόρμες αλλά είναι δοσμένο έξυπνα και με πολλά και εμπνευσμένα κιθαριστικά περάσματα. Αίσθηση προκάλεσε φυσικά το Witche's Tear (το οποίο απλά θα το περιέγραφα ως συναρπαστικό) και φυσικά η διασκευή στο θρυλικό The King των τιτάνων Accept ,μιά διασκευή η οποία τιμά και τη μπάντα μιας και μεταμόρφωσαν το κομμάτι σε κάτι αλλό διαφορετικό αλλά το ίδιο εμπνευσμένο. Τα φωνητικά κυμάνθηκαν σε επίπεδα υψηλά δείχνοντας έναν συνειδιτοποιήμενο τραγουδηστή ο οποίος έχει μελετήσει το εύρος του και ξέρει να το χρησιμοποιήσει χωρίς υπερβολές ,δίνοντας έναν ακόμη θετικότερο τόνο στο καλό σύνολο....... Το οποίο φυσικά και συμπλιρώνεται από ένα στιβαρότατο rythm section το οποίο ξέρει τι κάνει και γιατί το κάνει.

Για να πω και την αμαρτία μου η μουσική των Heathendom δεν μου αρέσει .Είναι ένα στυλ το οποίο με κουράζει απίστευτα .Όπως δεν μου αρέσουν τα μεγαθήρια του στυλ που παίζουν οι Heathendom (Memento Mori ,Sanctuary ,Candlemass) έτσι και δεν μου αρέσουν και τα παιδιά .Αυτό όμως δεν αναιρεί τ'ότι η μπάντα στα live είναι ΠΟΛΥ δεμένη ,με ένα ήχο καθαρότατο ,απόρια του άρτιου παιξήματος του συγκροτήματος ,με φωνητικά τα οποία αποδήδουν πάρα πολύ καλά τόσο σε high pitched όσο και σε χαμηλές καταστάσεις .Rythm Section πολύ δεμένο (και να αναλογιστούμε ότι τεχνικά είναι πολύ απαιτητική μπάντα οι Heathendom) ,κιθαριστηκή δουλειά απαιτητική και ,όμως ,τόσο μελετημένη.