Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 279

Thread: windows 7

  1. #1
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default windows 7

    Kυκλοφόρησαν τα windows 7 και είπα να τους ρίξω μια ματιά.

    Δεν το κατέχω τόσο πολύ το αθλημα, αλλά μέχρι στιγμής είναι μια μικρή έκπληξη.
    Αναγνώρισαν τα πάντα στο λαπτοπ μου, εκτός από την κάρτα γραφικών όπου έκανα update driver και το αφησα να ψάξει μόνο του και όλα οκ. Κοινώς ούτε cd ούτε τίποτα για drivers μέχρι στιγμής.

    4 προγράμματα έχω περάσει μέχρι τώρα (nod32,snagit, msn, opera) και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα επίσης.

    Eχω dual boot με xp απροβλημάτιστα.

    Γενικά για beta είναι αψογα. Φαίνεται να υπάρχει αρκετή σχέση με vista (αναμενώμενο μου φαίνεται).

    Οπως και να χει, μέχρι στιγμής, μια χαρά.
    Kill the wise one!

  2. #2
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: windows 7

    Μας έλεγε ένα παιδί πως υποτίθεται πως λόγω της αποτυχίας των Vista λόγω των απαιτήσεων/του βάρους, η Microsoft επικεντρώθηκε στο να γίνουν τα 7 ελαφρύτερα. Σχολίασε.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  3. #3

    Default Re: windows 7

    Εγώ απ'ό,τι κατάλαβα, θα είναι τα βίστα βελτιωμένα, απλά επειδή από εμπορικής άποψης η microsoft θεωρεί πλέον τα βίστα καμένο χαρτί καθώς έχει επικρατήσει η άποψη ότι είναι γτπ, τα πλασάρει με νέο όνομα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #4
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: windows 7

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    Μας έλεγε ένα παιδί πως υποτίθεται πως λόγω της αποτυχίας των Vista λόγω των απαιτήσεων/του βάρους, η Microsoft επικεντρώθηκε στο να γίνουν τα 7 ελαφρύτερα. Σχολίασε.

    Φαίνονται πιο ελαφριά. Με οπερα ανοιχτό(6 ταμπς) και εμεσεν, είναι στα 618mb, άμα κλείσω αυτά πάει στα 540.
    Σίγουρα πιο βαριά απο xp και σίγουρα πιο ελαφριά απο βιστα. Φαντάζομαι ότι με λίγο πείραγμα, πηγαίνει και πιο κάτω.
    Kill the wise one!

  5. #5
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: windows 7

    Χμ και μένα απ'τα λίγα που έχω διαβάσει από δω κι από κει μου φαίνονται σαν βίστα με άλλο theme. Τη beta μπορεί να την κατεβάσει όποιος γουστάρει;

    Τα βίστα btw μου φαίνεται ότι με τα service packs και όλαυτα έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ, δλδ δε βλέπω το λόγο να έχει κάποιος xp αυτή τη στιγμή, εκτός φυσικά αν έχει παλιό πισί.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #6
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: windows 7

    Quote Originally Posted by Amnesiac.
    Χμ και μένα απ'τα λίγα που έχω διαβάσει από δω κι από κει μου φαίνονται σαν βίστα με άλλο theme. Τη beta μπορεί να την κατεβάσει όποιος γουστάρει;

    Τα βίστα btw μου φαίνεται ότι με τα service packs και όλαυτα έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ, δλδ δε βλέπω το λόγο να έχει κάποιος xp αυτή τη στιγμή, εκτός φυσικά αν έχει παλιό πισί.
    Πιθανότατα να είναι έτσι, αλλά για μένα είναι τεράστια διαφορά να μην χρειάζεται να φας ώρα και πολλά restart για να βάλεις drivers. Τα κατεβάζει όποιος θέλει, πήγαινε στην κεντρική του Insomnia, μέχρι χθες βράδυ ήταν κάτω κάτω τα λινκς.

    Η μοναδική απαίτηση των βιστα ήταν σε μνήμη, οπότε μέσες άκρες ναι, δεν χρειαζόταν να χεις xp, εκτός αν δεν είχες drivers για κάτι (για καρτα ήχου) και αν δεν έπαιζε κάποια εφαρμογή.
    Επίσης αν είχες xp και δεν είχες πρόβλημα, δεν υπήρχε επίσης λόγος να πας σε vista.
    Kill the wise one!

  7. #7

    Default Re: windows 7

    Και για πες μας λεπτομερώς πώς έκανες dual boot με xp plzthnx

  8. #8
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: windows 7

    Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι να κάνω κάτι το ιδιαίτερο.
    Εννοείται ότι δεν το έβαλα πάνω από τα xp

    Γενικά είμαι αρκετά dummy σε αυτά τα θέματα, οπότε φαντάσου ότι ηταν αρκετά εύκολο. Πρέπει να σου βγάζει αυτές τις επιλογές κάποια στιγμή κατα την διάρκεια του σεταπ.
    όταν κατεβάσεις τα 7 και τα καψεις σε dvd, βάλε το cd και δες το help ή whatever σου βγάζει εκείνη την στιγμή.
    Αν κάνεις scroll σε κάποιο σημείο λέει για dual boot.

    Sorry που δεν μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένος, αλλά δεν με ενδιέφερε και ιδιαίτερα όταν έβαζα τα 7, αφού ήμουν έτοιμος να τα βάλω πάνω από τα xp. Τελικά είπα μπαααας και μπαίνει σε dual boot, τα έβαλα σε άλλο partition χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα τι ακριβώς επέλεξα αφού δεν με χάλαγε να είναι και το μόνο λειτουργικό και εδώ είμαι.(έχει πάντως σε ένα σημείο που σε ρωτάει τι θες να κάνεις)
    Kill the wise one!

  9. #9

    Default Re: windows 7

    Thanx, θα το προσπαθήσω

  10. #10
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: windows 7

    Quote Originally Posted by Amnesiac.
    Τα βίστα btw μου φαίνεται ότι με τα service packs και όλαυτα έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ, δλδ δε βλέπω το λόγο να έχει κάποιος xp αυτή τη στιγμή, εκτός φυσικά αν έχει παλιό πισί.
    βασικά *γιατί* να βάλει βίστα; επειδή είναι πιο καινούργια και κάνουν πτσινγκ και πίου πίου και fadeout; υπάρχει κάτι στα βίστα που να είναι ξερωγω απαραίτητο και αναντικατάστατο;

    πείτε ενδιαφέρομαι, θα στήσω πισί και είμαι ανάμεσα σε βίστα μπίζνες και xppro.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  11. #11
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: windows 7

    Τα 32bitα xp δε βλέπουν πρακτικά πάνω από 3 GB RAM οπότε μπορεί να θες πολύ μνήμη εσύ βρε αδερφέ. Πέρα από αυτό, σβήστα.

    Άλλωστε, κρίνοντας την ιστορία της M$, το επόμενο καλό λειτουργικό θα έρθει σε καμιά διετία περίπου. Πώς πήγαμε δηλαδή από 98 2nd edition σε xp sp2 με όλα τα ενδιάμεσα να είναι γτπ; Έτσι ακριβώς.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  12. #12
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: windows 7

    Ta 2k kala sas gamousan.

    Kata t'alla ego exo aprovlhmatista vista edo kai arketous mhnes. Den ta evala epeidh eixan kati aparaithto. Neo leitourgiko, neo systhma, made sense. Exo kai 4gb ram, de gameis.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: windows 7

    Τι το τόσο τρομερό είχαν τα 2000; Για τον απλό χρήστη πάντα.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  14. #14
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: windows 7

    Ta pio stathera home windows ton teleytaion 10 eton. Akoma. An ta yposthrize h MS dld.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Funeral Frog Mayhem's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    rue morgue
    Posts
    1,180

    Default Re: windows 7

    αυτό

Similar Threads

  1. Windows 7 σε laptop
    By Odonian in forum PC & Games
    Replies: 35
    Last Post: 06-08-2011, 22:05
  2. γαμημενα windows 7
    By Mel Gibson in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 03-06-2011, 08:47
  3. 8elw windows XP k windows 7 sto idio pc.
    By Aarbron in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2010, 13:35
  4. τι windows χρησιμοποιείτε;
    By Mayhem in forum PC & Games
    Replies: 41
    Last Post: 18-05-2010, 14:29
  5. Windows Help
    By Raven Lord in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 13-07-2007, 18:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •