Page 5 of 25 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 363

Thread: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

  1. #61
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    το θέμα είναι ότι μπορεί κάποιο ζωο να έχει πολύ δυνατά όπλα απόκτησης της τροφής, αλλά δεν έχει και τόσο μεγάλους αναπαραγωγικους ρυθμους ή εμφανίζει πολύ μεγάλη παιδική θνησιμότητα. Οσα ζώα είναι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας έχουν πάντα μικρούς αναπαραγωγικούς ρυθμούς. Ή γεννάνε 1-2 μικρά, ή γεννάνε κάμποσα αλλά δεν επιζούν όλα. Οπότε η φονική μηχανή που διαθέτει το ζώο χρησιμοποιείται, είτε το θέλει είτε όχι, με κάποιους επιβαλλόμενους περιορισμούς. Επίσης δεν το νοιάζει να σκοτώσει το υγιέστερο ζώο, σκοτώνει το πιο ασθενικό, αυτό που μπορεί να πιάσει πιο εύκολα εξυγιαίνοντας έτσι άθελά του τους πληθυσμούς τους.

    Ο άνθρωπος και τους δυο αυτούς φυσικούς περιορισμούς τους έχει υπερβεί με τις γνωστές συνέπειες στην ισορροπία του περιβάλλοντος.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  2. #62
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Quote Originally Posted by Candiru
    Επίσης δεν το νοιάζει να σκοτώσει το υγιέστερο ζώο, σκοτώνει το πιο ασθενικό

    όπως επίσης κ τα υγιή μικρά, κάνοντας κακό στους πληθυσμούς.

    επίσης, τα αιλουροειδή αναπαράγονται πιο συχνά κ κάνουν πιο πολλά μικρά από τα μεγάλα φυτοφάγα. τα μικρά τους είναι λεία για λιγότερα ζώα, ενώ οι γονείς τους μπορούν να τα υπερασπιστούν καλύτερα. το ότι ο πληθυσμός τους είναι μικρότερος οφείλεται στην τροφή.
    Rock or Nothing

  3. #63
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    τα αιλουροειδή χάνουν πολλά μικρά και 1-2 επιβιώνουν, είναι η περίπτωση που αν και γεννούν πολλά, δεν μπορούν να επιβιώσουν όλα για διάφορους λόγους, όπως και τα αρπακτικά πουλιά. Επίσης μια χαρά πέφτουν και αυτά θύματα άλλων σαρκοφάγων μέχρι και κανιβαλισμού.

    Εκτός του ανθρώπου δεν υπάρχει άλλο είδος στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας με τις ικανότητές του σε απόκτηση τροφής και αναπαραγωγής, όπου τυχαία μπορεί να συνέβηκε κάπου κάτι τέτοιο, οι πληθυσμοί γρήγορα κατέρεαν λόγω έλλειψης τροφής
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  4. #64
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Ο KREATERIAN τι έχει να πει για όλαυτα; Γιατί σωπαίνει;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  5. #65
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Γιατί δεν μπορείς, που να χτυπιέσαι, να μου εξηγήσεις ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στην ευθανασία σε ένα ζώο και σε έναν άνθρωπο.
    Ούτε συ μπορείς να μου εξηγήσεις τη διαφορά ανάμεσα στην στην ευθανασία ζώου από άνθρωπο και από άλλο ζώο. "Μα τα ζώα είναι φύσει σαρκοβόρα, fuck!", ε μαγκιά (όσο ισχύει), το θέμα είναι ότι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Το άλλο δεν το κατάλαβα ιδιαίτερα, αν δηλαδή θες να είσαι χορτοφάγος "για λόγους πόνου ψυχής προς τα ζωάκια", δεν έχεις δώσει εξ ορισμού μια "ηθική/πνευματική χροιά" στην επιλογή σου;
    Όχι ρε δράκονλορντ, δεν έχεις δώσει, μπορεί απλά να είσαι λιπόψυχος και Ι5 για σεξουαλικούς λόγους. Άλλο να λες "εγώ δεν μπορώ να βλέπω να τα ξεκοιλιάζουν, personal thing", κι άλλο να λες ότι όποιος καταναλώνει κρέας είναι κτήνος χωρίς ψυχή που βιάζει αγοράκια.

    Επίσης όταν λέμε να διαβάζετε ανάμεσα στις λέξεις του μάδοξ, το εννοούμε. Εφόσον η συζήτηση φτάνει σε τέτοιο σχιζοφρενές σημείο, τι διαφορά έχει το να σκοτώνεις θηλαστικά από έντομα; Μήπως απλά τα τσιριχτά; Το ότι είμαστε πιο κοντά γενετικά στα πρώτα, και ο τρόμος στα μάτια τους καθώς σφάζονται αντανακλά το δικό μας φόβο για το θάνατο, τη λύσσα για ζωή, τη χαμένη λάμψη της αθωότητας, το κρυμμένο είναι του υπερεγώ, την καύλα του κτηνοβάτη;

    Ο θεός κι η ψυχή σας...

  6. #66
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  7. #67
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    What makes you think that animals suffer in slaughter houses anyway? I think it would rule to be raised for slaughter. Get all the free steroids you want, free meals and plenty of good company--hell, you have it made. Then when you're at the prime of your life, you get your head generously chopped off so you don't have to live through the suffering of old age. Not only that, but you can die with the satisfaction of knowing that somebody is going to enjoy eating a burger made out of you. What's more humane? Being slaughtered for meat or having to spend 8 hours a day, 40 hours per week in a cubicle for the rest of your life with assholes who listen to shitty music without headphones, then retiring and withering away with old age and cancer as your obnoxious kids grow up and treat you like shit? Slaughter please.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  8. #68

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Γιατί δεν μπορείς, που να χτυπιέσαι, να μου εξηγήσεις ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στην ευθανασία σε ένα ζώο και σε έναν άνθρωπο.
    Ούτε συ μπορείς να μου εξηγήσεις τη διαφορά ανάμεσα στην στην ευθανασία ζώου από άνθρωπο και από άλλο ζώο. "Μα τα ζώα είναι φύσει σαρκοβόρα, fuck!", ε μαγκιά (όσο ισχύει), το θέμα είναι ότι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Το άλλο δεν το κατάλαβα ιδιαίτερα, αν δηλαδή θες να είσαι χορτοφάγος "για λόγους πόνου ψυχής προς τα ζωάκια", δεν έχεις δώσει εξ ορισμού μια "ηθική/πνευματική χροιά" στην επιλογή σου;
    Όχι ρε δράκονλορντ, δεν έχεις δώσει, μπορεί απλά να είσαι λιπόψυχος και Ι5 για σεξουαλικούς λόγους. Άλλο να λες "εγώ δεν μπορώ να βλέπω να τα ξεκοιλιάζουν, personal thing", κι άλλο να λες ότι όποιος καταναλώνει κρέας είναι κτήνος χωρίς ψυχή που βιάζει αγοράκια.

    Επίσης όταν λέμε να διαβάζετε ανάμεσα στις λέξεις του μάδοξ, το εννοούμε. Εφόσον η συζήτηση φτάνει σε τέτοιο σχιζοφρενές σημείο, τι διαφορά έχει το να σκοτώνεις θηλαστικά από έντομα; Μήπως απλά τα τσιριχτά; Το ότι είμαστε πιο κοντά γενετικά στα πρώτα, και ο τρόμος στα μάτια τους καθώς σφάζονται αντανακλά το δικό μας φόβο για το θάνατο, τη λύσσα για ζωή, τη χαμένη λάμψη της αθωότητας, το κρυμμένο είναι του υπερεγώ, την καύλα του κτηνοβάτη;

    Ο θεός κι η ψυχή σας...
    Καταρχάς, όχι, δεν μπορώ να εξηγήσω "τη διαφορά ανάμεσα στην στην ευθανασία ζώου από άνθρωπο και από άλλο ζώο", γιατί δεν είχα την τύχη να παρακολουθήσω ευθανασία από ένα ζώο σε ένα άλλο. Αν εννοείς το ότι τρώει το ένα το άλλο (που δεν θα το θεωρούσα ακριβώς ευθανασία), καλά κάνουν, εγώ κοιτάω τι κάνω ΕΓΩ. Το ότι κάτι που δε μου αρέσει το κάνει ο διπλανός μου δε μου δίνει το άλλοθι να το κάνω κι εγώ, αν δε μου αρέσει δεν το κάνω, τι σκατά συζητάμε;

    Είμαι λιπόψυχος γι'αυτό δε θέλω να σκοτώνονται ζώα για να φάω; Σε πληροφορώ ότι το έχω κάνει επί 28 συναπτά έτη και δεν ήμουν καθόλου πιο θαρραλέος από ό,τι τον τελευταίο ενάμιση μήνα. Επίσης δεν είπα ποτέ ότι όσοι τρώνε κρέας είναι κτήνη χωρίς ψυχή, μπορείς να σταματήσεις τα ενοχικά; Αν αισθάνεσαι άσχημα που τρως κρέας κι εγώ όχι, τότε απλά σταμάτα να τρως, μην προσπαθείς να μου φορτώσεις κατηγορίες που ποτέ δεν φόρτωσα στους κρεατοφάγους. Δηλαδή τι θες να μου πεις, ότι και αυτός που βρίσκει μια φτωχή οικογένεια και δίνει 100 ευρώ δεν το κάνει για ηθικούς λόγους αλλά επειδή είναι πουστάκι κι έχει τύψεις και δεν μπορεί αυτός να λέει ανήθικο τον παραδίπλα που δε δίνει και τα τρώει στα μπουζούκια; Στοπ δε μάντνεςς δηλαδή, φυσικά και μπορεί να είναι ηθικοί οι λόγοι και που κόβεις το κρέας και που δίνεις χρήματα σε κάποιον που τα χρειάζεται, δε σημαίνει ότι αυτόματα κατατάσσεις τους υπόλοιπους στους ανήθικους.

    Για το τελευταίο, γενικώς δεν είναι στα χόμπι μου το να σκοτώνω έντομα, οπότε δεν καταλαβαίνω ούτε αυτό το πόιντ σου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #69
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Αυτά κατάλαβες ρε μλκ; Πω, απλά στηρίζω ότι μαγκιά τους των χορτοφάγων, από κει και πέρα είναι προσωπική επιλογή, όχι το "σωστό" για το σύνολο των ανθρώπων. Δεν απευθυνόμουν απαραίτητα σε σένα.

    Για το τελευταίο, γενικώς δεν είναι στα χόμπι μου το να σκοτώνω έντομα, οπότε δεν καταλαβαίνω ούτε αυτό το πόιντ σου.
    Ρε δεν το δωσα για πλάκα το μάντοξ, μη σπάτε κριτσίνια και διαβάστε το. Και η παραγωγή φυτικής τροφής απαιτεί θανάτωση ζώων, έστω και εντόμων, αυτό λέει.

    Για τι συζητάμε ναούμε.

  10. #70

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Αυτά κατάλαβες ρε μλκ; Πω, απλά στηρίζω ότι μαγκιά τους των χορτοφάγων, από κει και πέρα είναι προσωπική επιλογή, όχι το "σωστό" για το σύνολο των ανθρώπων. Δεν απευθυνόμουν απαραίτητα σε σένα.

    Για το τελευταίο, γενικώς δεν είναι στα χόμπι μου το να σκοτώνω έντομα, οπότε δεν καταλαβαίνω ούτε αυτό το πόιντ σου.
    Ρε δεν το δωσα για πλάκα το μάντοξ, μη σπάτε κριτσίνια και διαβάστε το. Και η παραγωγή φυτικής τροφής απαιτεί θανάτωση ζώων, έστω και εντόμων, αυτό λέει.

    Για τι συζητάμε ναούμε.
    Μα δεν υπάρχει κανένας σκατάς χορτοφάγος εδώ μέσα που να έχει επιτεθεί σε κρεατοφάγο για την επιλογή του! Εσύ προσπαθείς να μας πείσεις ότι δεν έχει καμία ηθική χροιά αυτή η επιλογή. Το ότι δεν έχει για σένα ηθική αξία το να μην τρως κρέας, δε σημαίνει το ίδιο για όλους, αυτό λέμε.
    Το κείμενο δε λέει μόνο για έντομα, και για μικρά ζωάκια λέει που πιάνονται στα μηχανήματα. Και πάλι, είναι εντελώς γελοίο να συγκρίνεις τον όγκο των κουνελιών που θα πιαστούν στη θεριστική μηχανή για να τραφούν οι χορτοφάγοι με αυτόν των ζώων που σκοτώνονται για να τραφούν οι κρεατοφάγοι. Ο αριθμός είναι προφανώς τραγικά μικρότερος. Είναι σα να λέει ένας ναζίς ότι "ε, μη μας το παίζετε κι εσείς που δε σκοτώνετε εβραίους ηθικοί, γιατί έχετε κι εσείς άστεγους που πεθαίνουν επειδή δεν τους ταιζετε". Οπότε ας αρχίσουμε να σκοτώνουμε και εβραίους, αφού ούτως ή άλλως είμαστε υπεύθυνοι για το θάνατο ανθρώπων. Δις ιζ παραλότζικ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #71
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Το κείμενο δε λέει μόνο για έντομα, και για μικρά ζωάκια λέει που πιάνονται στα μηχανήματα.
    De leei mono ayto. Anaferei kai alles "parapleyres apoleies". Akoma ki an o arithmos einai shmantika mikroteros, den kanei ligotero valid to point tou.

    Kai btw, de nomizo oti diafoneite oso nomizete. Exo thn entyposh oti o papias leei gia tous xortofagous ayto akrivos pou eipes esy prin merika posts gia tous kapnistes. Ok kante to, magkia sas, alla mh mas spate t'arxidia oti ayto einai to sosto. Giati den einai.
    Life begins at 45°.

  12. #72
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Quote Originally Posted by Candiru
    το θέμα είναι ότι μπορεί κάποιο ζωο να έχει πολύ δυνατά όπλα απόκτησης της τροφής, αλλά δεν έχει και τόσο μεγάλους αναπαραγωγικους ρυθμους ή εμφανίζει πολύ μεγάλη παιδική θνησιμότητα. Οσα ζώα είναι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας έχουν πάντα μικρούς αναπαραγωγικούς ρυθμούς. Ή γεννάνε 1-2 μικρά, ή γεννάνε κάμποσα αλλά δεν επιζούν όλα. Οπότε η φονική μηχανή που διαθέτει το ζώο χρησιμοποιείται, είτε το θέλει είτε όχι, με κάποιους επιβαλλόμενους περιορισμούς. Επίσης δεν το νοιάζει να σκοτώσει το υγιέστερο ζώο, σκοτώνει το πιο ασθενικό, αυτό που μπορεί να πιάσει πιο εύκολα εξυγιαίνοντας έτσι άθελά του τους πληθυσμούς τους.

    Ο άνθρωπος και τους δυο αυτούς φυσικούς περιορισμούς τους έχει υπερβεί με τις γνωστές συνέπειες στην ισορροπία του περιβάλλοντος.
    anafereis dio fisikous periorismous.
    1)oti ta zwa pou ine psila sthn trofiki alisida exoun mikrous anaparagwgikous rithmous
    2)skotwnoun ta pio asthenika, afta pou mporei na piasei pio efkola.

    den nomizw o anthrwpos na exei ipervei kati apo afta. oute genovollaei idiaitera (panw apo to poso pou anafereis), oute skotwnei zwa pou den mporei na piasei efkola. xa.

  13. #73

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Quote Originally Posted by BLi
    [zER]De leei mono ayto. Anaferei kai alles "parapleyres apoleies". Akoma ki an o arithmos einai shmantika mikroteros, den kanei ligotero valid to point tou.

    Kai btw, de nomizo oti diafoneite oso nomizete. Exo thn entyposh oti o papias leei gia tous xortofagous ayto akrivos pou eipes esy prin merika posts gia tous kapnistes. Ok kante to, magkia sas, alla mh mas spate t'arxidia oti ayto einai to sosto. Giati den einai.
    Όχι, δεν έχει σχέση, γιατί με τους καπνιστές δεν υπάρχει ηθικό ζήτημα, δε θα σου πει κανείς ότι είναι σωστό ηθικά να καπνίζεις (υπάρχει ηθικό ζήτημα για το κάπνισμα σε κοινόχρηστους χώρους, αλλά είναι διαφορετικό από αυτό που λέμε εδώ). Ο φάντομ έγραψε ότι είναι λάθος να δίνεις ηθική χροιά στην επιλογή της αποχής από το κρέας, με το οποίο διαφωνώ. Έχω κάθε δικαίωμα να λέω ότι το έκανα για ηθικούς λόγους, ακόμα κι αν η χορτοφαγία σκοτώνει επίσης ζώα - το ότι σκοτώνονται λιγότερα, είναι ένα ηθικό κέρδος. Για τον φάντομ μπορεί να μην έχει να κάνει με ηθική και γι'αυτό να τρώει γύρους αβέρτα, όμως αυτό δεν του επιτρέπει να μιλάει για υποκρισίες και λοιπές πίπες σχετικά με τη δική ΜΟΥ επιλογή και τους λόγους που οδήγησαν σ'αυτή.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #74
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    δε θα σου πει κανείς ότι είναι σωστό ηθικά να καπνίζεις
    Mhn to les Exo akousei polla apo kapnistes, pou prospathoun na apovalloun me kathe tropo th leksh "ethismos". Alla ayto einai allo thema.

    Genika, pantos, de mporeis na yposthrikseis oti einai "sosto ithika" na mhn tros kreas h otidhpote allo. Milame gia diatrofh edo, ksanaleo, de nomizo oti exei kamia thesh h ithikh (esy sigoura diafoneis). Mporo na dexto os epixeirhma thn yperkatanalosh, h opoia einai panta katakritea, alla oson afora thn toso aysthrh epilogh tou diaitologiou mas kai malista apokleiontas kati toso vasiko oso to kreas, diafono oso einai dynato na diafonhso.

    Kai sthn telikh, kati tetoio (na yposthrizeis to "ithiko" ths xortofagias) den einai antikeimeniko, vasimo, pou mporei na peisei. O kathenas troei (kreas) h den troei gia tous dikous tou logous. Ayta sta opoia antitithetai o papias, as me diorthosei an kano lathos, einai 1on to khrygma ("eimai o captain planet kai tha soso th gh mas epeidh den troo kreas") kai 2on h ypokrisia pou isos synodeyei ayth thn epilogh. To na mhn tros kreas men, alla na mhn apofeygeis alla "paraptomata".

    Ok akougomai san o dikhgoros tou, alla kamia sxesh. Einai pano kato oi dikes mou skepseis anyway. Apla vrhka to pathma.
    Life begins at 45°.

  15. #75
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Άρχισα το κρέας στο στρατό.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

Similar Threads

  1. Candiru και οικολόγοι (split από καταλήψεις)
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 118
    Last Post: 05-08-2006, 00:58
  2. Άκου Ανθρωπάκο (split από must read)
    By UmbilicalResidue in forum Literature
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-2005, 15:35
  3. Βαθιά Λαρύγγια (split από live Kamelot)
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 18-04-2005, 11:49
  4. Petrucci Vs Malmsteen (split από το G3 album review)
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 10-03-2004, 16:39
  5. Άλλο ένα flame (split από το Placebo dvd)
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-2004, 16:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •