Page 4 of 25 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 363

Thread: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

  1. #46

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Quote Originally Posted by morphine
    Όσο για τη φύση κλπ, θεωρώ πως αν ήταν στη φύση μας να τρώμε κρέας θα βγαίναμε να το σκοτώσουμε με τα χεράκια μας και δε θα χρειαζόμασταν να το μαγειρέψουμε για να μην αρρωστήσουμε.
    Πες μου πως τρως τις πατάτες και τα φασόλια πχ ωμά, χωρίς να τα μαγειρεύεις. Και χωρίς να αρρωστήσεις βέβαια. Βασικά πως μπορείς και τα τρως, άσχετα με το αν αρρωσταίνεις. Γιατί στην ανάγκη ωμό κρέας θα φας, ωμή πατάτα που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω δεν τρως. Ήμαρτον.

    Επίσης ο Κουταλιανός μάσαγε σίδερα. Γιατί λοιπόν το 95% των χρηστών του ER ακούει μαλακίες και όχι καυτό ατσάλι [/άκυρη ερώτηση]
    δεν απαντώ σε μεταλλάδες που λένε ανοησίες. Σε παραπέμπω στο προηγούμενο ποστ.

    Quote Originally Posted by BLi
    [zER]
    Quote Originally Posted by morphine
    το ζώο πονάει ενώ το φυτό όχι.
    Thelo pragmatika na matho pou to sthrizeis ayto
    στο ότι δεν έχω ακούσει ποτέ "απίστευτα διαπεραστικό και μακρύ τσίριγμα" από καμιά ντομάτα, οι οποίες ομολογουμένως μου αρέσουν ιδιαίτερα και γίνεται συχνά σφαγή των στην κουζίνα μου. Ε είναι κι εκείνο το νευρικό σύστημα που λέγαμε πριν, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Σε κάθε περίπτωση, δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον, εγώ ξέρω γιατί έχω διαλέξει να τρώω ό,τι τρώω και δε με απασχολεί να αλλάξω τις διατροφικές συνήθειες κανενός. Η vegetarian/vegan society σίγουρα θα με είχε αποκηρύξει γι'αυτή μου την ΠΡΟΔΟΣΙΑ, αλλά πραγματικά δε με ενδιαφέρει, δεν το κάνω για να αλλάξω τον κόσμο. Για το λόγο αυτό δεν καταλαβαίνω το κόλλημα των κρεατοφάγων να μας βγάλουν ηλίθιους :ρ
    Το ποστ του καντιρού το αγνοώ επιδεικτικά
    a monkey in silk is a monkey no less

  2. #47
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by morphine
    στο ότι δεν έχω ακούσει ποτέ "απίστευτα διαπεραστικό και μακρύ τσίριγμα" από καμιά ντομάτα,
    otan imoun mikri ixa dei ena oneiro pos xtipaga kati ntomates me ena sfiri gia na ftia3w saltsa k autes leei fonazane giati tis ponousa k ida pos ixan k prosopa klp.

    vevea oute auto, oute to arni pou ida na sfazoun -den katalavenw merikes fores tous goneis- me kanane na stamatisw na trww kati apo ta dio ekeini tin epoxi.
    to kreas omws to ekopsa megaliteri k to 3anarxisa -o dietologos me exwse- pio megaliteri alla 8a to 3anastamatisw alla oxi to kreas genika alla auto pou proerxete apo maziki paragogi zwon gia auto ton skopo [polie8nikes]. [oxi den ine politikoi oi logoi]

    tespa, toso poli varieme pou grafw auta pou elega na mi ta grapsw.

    satan was a lez

  3. #48

    Default Re: Earthlings

    α ναι, κάπου εδώ να πω ότι περισσότερο εναντιώνομαι κι εγώ στη μαζική παραγωγή, και δεν έχω πρόβλημα με φυλές ή πληθυσμούς που τρέφονται με ζώα εφόσον δεν έχουν εναλλακτικές λόγω συνθηκών, περιβάλλοντος κλπ. Και ο τελευταίος χάρντκορ χορτοφάγος αν έμενε μόνος του με μια αγελάδα στον πλανήτη, θα έβαζε την επιβίωσή του πάνω απ'την ηθική του, προφανώς, και όποιος το αρνείται αυτό είναι μεγάλος βλάκας
    a monkey in silk is a monkey no less

  4. #49
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by morphine
    στο ότι δεν έχω ακούσει ποτέ "απίστευτα διαπεραστικό και μακρύ τσίριγμα" από καμιά ντομάτα, οι οποίες ομολογουμένως μου αρέσουν ιδιαίτερα και γίνεται συχνά σφαγή των στην κουζίνα μου.
    Το ξέρεις ότι σε λατρεύω ε?

    Τέσπα, ο πόνος δεν εκφράζεται μόνο με κραυγές. Όχι ότι διαφωνώ ιδιαίτερα με τη γενικότερη ζώα>φυτά λογική σου, αλλά η συγκεκριμένη πρόταση ακούστηκε τόσο άκυρη, αόριστη, δεν-έχω-την-παραμικρή-ιδέα-αλλά-το-λέω-ένιγουει, που ήθελα να σχολιάσω.

    Φαντάζομαι δέχεστε, πάντως, ότι κάποτε τρεφόμασταν με ωμό κρέας. Ναι, κυνηγούσαμε, σκοτώναμε και τρώγαμε. Οι άνθρωποι δεν ήταν ΠΟΤΕ φυτοφάγα. Αργότερα, αποκτήσαμε τα μέσα και κάναμε τη ζωή μας πιο εύκολη. Και εύγευστη. Δε βλέπω κάτι παραφυσικό σε αυτό.
    Life begins at 45°.

  5. #50

    Default Re: Earthlings

    ο λόγος για τον οποίο συμμετέχω στη συζήτηση είναι επειδή βαριέμαι, έγραψα πιο πάνω γιατί δε συμμετέχω σοβαρά και δε γράφω εκπληκτικά επιχειρήματα με αδιάσειστα στοιχεία για να υποστηρίξω τη θέση μου, αλλά απλοϊκές βλακειούλες. Μη με κουράζεις!
    a monkey in silk is a monkey no less

  6. #51
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Earthlings

    Ξανασκεφτείτε τι μαλακίες λέτε...

    http://www.youtube.com/watch?v=ebfLWAB8bY4

    ...και αναθεωρείστε όσο είναι καιρός.

    ΥΓ: Ταινιάρα.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  7. #52
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by morphine
    ο λόγος για τον οποίο συμμετέχω στη συζήτηση είναι επειδή βαριέμαι, έγραψα πιο πάνω γιατί δε συμμετέχω σοβαρά και δε γράφω εκπληκτικά επιχειρήματα με αδιάσειστα στοιχεία για να υποστηρίξω τη θέση μου, αλλά απλοϊκές βλακειούλες. Μη με κουράζεις!

    Sorry, de tha ksanasymvei. Ego pragmatika thelo na sas voithiso na mpeite sto sosto dromo kai den to kano epeidh variemai.

    PS: Ma ti epixeirhma mporei na eixes gia to "ta fyta den ponane"? To xeis melethsei? Haha ok mhn apanthseis
    Life begins at 45°.

  8. #53
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: Earthlings

    Χαχαχαχα, τα φυτά όντως δεν πονάνε γιατι δεν έχουν νευρικό σύστημα.

    Κι αφού καταλήξαμε σε αυτό, ας καταλήξουμε και στο ότι δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό στο να αφήνω τις γελαδίτσες και το χοιρινό μου να βόσκουν/ λασπουρίζουν ελεύθερα ζώντας ζωή και κότα (έτοιμο φαγητό), λήγοντας αυτή τη ζωή με ένα θανατηφόρο αλλά ουχί οδυνηρό κόψιμο κεφαλής.

    Γενικά αν θες να είσαι χορτοφάγος για λόγους γούστου/ πλάκας/ πόνου ψυχής για τα ζωάκια, καλά κάνεις. Αν όμως πας να δώσεις και επιστημονική/ ηθική/ πνευματική χροιά σε αυτό, χαιρετίσματα. Διαβάστε ανάμεσα στις λέξεις τούτου και θα διώξετε την υποκρισία μέσα σας, ΟΥΑΙ.


  9. #54
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Γενικά αν θες να είσαι χορτοφάγος για λόγους γούστου/ πλάκας/ πόνου ψυχής για τα ζωάκια, καλά κάνεις. Αν όμως πας να δώσεις και επιστημονική/ ηθική/ πνευματική χροιά σε αυτό, χαιρετίσματα. Διαβάστε ανάμεσα στις λέξεις τούτου και θα διώξετε την υποκρισία μέσα σας, ΟΥΑΙ.
    To xo ksanadei, alla proskyno anyway, giati htan oti xreiazotan touto to thread.
    Life begins at 45°.

  10. #55
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by BLi
    [zER]Mia fora ki enan kairo, sto xorio mou, me fonakse o pappous na do pos sfazoun ta gourounia. Kathysterhsa ligo, ekeinos eixe katevei hdh, opote arxizo na kateythynomai pros to staylopragma trexontas (htan 400-500 metra makrya apo to spiti). Kapou sth mesh ths diadromhs akouo ena apisteyta diaperastiko kai makry tsirigma. Fysika stamathsa opos hmoun kai gyrisa piso. Tetoio ourliaxto den exo ksanakousei sth zoh mou. Tha to thymamai gia panta !11
    πραγματικά από τα χειρότερα πράγματα... σκέψου ότι όταν ήμουν μικρός, είχαμε γουρούνια κ έχω δει πολλές σφαγές. μακράν η τραγικότερη εμπειρία όταν παρακολούθησα τη σφαγή ενός ενήλικου γουρουνιού. καταρχήν, δεν κάνει να το σκοτώσεις κατευθείαν, όσο είναι φοβισμένο, γιατί εκκρίνει κάποιες ορμόνες που κάνουν το κρέας άνοστο. αρχικά πρέπει να το αφήσεις αναίσθητο για κάποια λεπτά ώστε να καθαρίσει το αίμα και ύστερα να το σφάξεις. δυστυχώς, τότε στα χωριά την "αναισθησία" την πετύχαιναν the old fashion way, aka βαριοπούλα στο κεφάλι. δεν είναι καθόλου εύκολο να κάνεις καλά ένα ενήλικο γουρούνι
    Rock or Nothing

  11. #56

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Phantom Duck
    Κι αφού καταλήξαμε σε αυτό, ας καταλήξουμε και στο ότι δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό στο να αφήνω τις γελαδίτσες και το χοιρινό μου να βόσκουν/ λασπουρίζουν ελεύθερα ζώντας ζωή και κότα (έτοιμο φαγητό), λήγοντας αυτή τη ζωή με ένα θανατηφόρο αλλά ουχί οδυνηρό κόψιμο κεφαλής.

    Γενικά αν θες να είσαι χορτοφάγος για λόγους γούστου/ πλάκας/ πόνου ψυχής για τα ζωάκια, καλά κάνεις. Αν όμως πας να δώσεις και επιστημονική/ ηθική/ πνευματική χροιά σε αυτό, χαιρετίσματα. Διαβάστε ανάμεσα στις λέξεις τούτου και θα διώξετε την υποκρισία μέσα σας, ΟΥΑΙ.
    Δεν ξέρω πώς ακριβώς εννοείς το μη οδυνηρό κόψιμο κεφαλής, εγώ πάντως αν είχα καμία ανίατη αρρώστια και σκεφτόμουν την ευθανασία, θα ευχόμουν οι γιατροί να μην είχαν τέτοιες μεθόδους υπόψη. Και όχι, προσωπικά δε συμφωνώ με αυτό που γράφεις - ο καντιρού συμφωνεί. Γιατί δεν μπορείς, που να χτυπιέσαι, να μου εξηγήσεις ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στην ευθανασία σε ένα ζώο και σε έναν άνθρωπο. Για να το κάνω πιο θολό, θα πω σε έναν άνθρωπο με διανοητικά προβλήματα. Γιατί να μην τους αφήνουμε κι αυτούς να ζουν μια ζωή με έτοιμο φαγητό κλπ, και όταν μας συμφέρει (πχ για οικονομικούς λόγους) να τους κόβουμε το κεφάλι (όχι οδυνηρά όμως ε!). Μπορούμε να τρώμε και το κρέας τους για να μην πηγαίνουν χαμένοι.

    Το άλλο δεν το κατάλαβα ιδιαίτερα, αν δηλαδή θες να είσαι χορτοφάγος "για λόγους πόνου ψυχής προς τα ζωάκια", δεν έχεις δώσει εξ ορισμού μια "ηθική/πνευματική χροιά" στην επιλογή σου; Όσο για το επιχείρημα του τύπου, δε νομίζω ότι χρειάζεται να εξηγήσω πόσο καθυστερημένο είναι, δηλαδή τέτοια εμμονή στον παραλογισμό μόνο οι καπνιστές δείχνουν που προσπαθούν να δικαιολογήσουν με νύχια και με δόντια το δικαίωμά τους στον εθισμό τους είτε βλάπτουν/ενοχλούν τρίτους είτε όχι. Αλλά ρε πούστη μου, εθισμός και στο κρέας;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #57

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Έριξα ένα σπλιτ γιατί μπορεί να ενδιαφέρει και κανέναν που δεν το έχει πάρει χαμπάρι. Το αρχικό τόπικ είναι το εξής: viewtopic.php?f=14&t=22741
    Το βάζω στο πόλιτιξ αν και δεν είναι καθαρά πολιτικό θέμα, μπορεί όμως να θεωρηθεί εν μέρει και τέτοιο και επίσης εδώ συνηθίζεται να κάνουμε τις *σοβαρές* συζητήσεις. Αν υπάρχει διαφωνία πάντως ας πάει στο τζένεραλ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #58
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    φανταστείτε πόση ανεργία θα υπάρχει με μια μη-ύπαρξη των σουβλατζίδικων/κοτοπουλάδικων/μπεργκεράδικων/αλλαντοποιών/χασαποταβερνών/ταβερνών-σκέτο/κρεοπωλείων/βρώμικων και λοιπών της κλίκας!!!!!!1!§!!!1

    σοβαρά τώρα...
    πάμε στο επιχείρημα με το λιονταράκι που δε πιάνει τουφεκάκι και δε μαγειρεύει το βούι κοκκινιστό με μυρωδικά. οι οπαδοί των gourmet πιάτων και της εκλεπτυσμένης γεύσης (!) προτιμάν το κρεατάκι ελάχιστα πσημένο. το ότι ο άνθρωπος έχει χρησιμοποιήσει το μυαλό του για το κυνήγι και το μαγείρεμα μειώνει το πόσο απαραίτητη τροφή είναι το κρέας γιαυτόν; είναι σαν να αναρωτιέσαι γιατί η αγελάδα δεν έχει φτιάξει θερμοκήπια και δε βράζει τα χορταράκια και δε βάζει λεμονάκι.

    πέραν αυτών των πανηλίθιων επιχειρημάτων πάντως, συμφωνώ ότι η υπερπαραγωγή/υπερκατανάλωση είναι πρόβλημα, όχι μόνο για το ηθικό της υπόθεσης (συνθήκες κτλ) αλλά και για την ποιότητα των κρεατικών αλλά και των γαλακτοκομικών και λοιπών ειδών. όπως και με τα σιχαμερά πράσινα πραγματάκια που τρώνε οι vegans! (ντακς όχι για το ηθικό)




    ■■

  14. #59
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    να προσθέσω σε αυτά που είπε ο βάιρους ότι όλα τα ζώα χρησιμοποιούν το μυαλό τους και τις ικανότητες που διαθέτουν για να πιάσουν τη λεία τους και να την καταναλώσουν. όπως στην αράχνη, η φύση της έδωσε την ικανότητα να στήνει παγίδες, έτσι κ στον άνθρωπο έδωσε μεγάλο εγκέφαλο με όλα τα παρελκόμενα. οπότε επιχειρήματα του στυλ "το λιοντάρι δεν παίρνει την καραμπίνα" ή "δε μαγειρεύει την τροφή του" είναι άκυρα.
    Rock or Nothing

  15. #60

    Default Re: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    Ναι, συμφωνώ και γω ότι το συγκεκριμένο ήταν λίγο άκυρο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. Candiru και οικολόγοι (split από καταλήψεις)
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 118
    Last Post: 05-08-2006, 00:58
  2. Άκου Ανθρωπάκο (split από must read)
    By UmbilicalResidue in forum Literature
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-2005, 15:35
  3. Βαθιά Λαρύγγια (split από live Kamelot)
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 18-04-2005, 11:49
  4. Petrucci Vs Malmsteen (split από το G3 album review)
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 10-03-2004, 16:39
  5. Άλλο ένα flame (split από το Placebo dvd)
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-2004, 16:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •