Page 3 of 25 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 363

Thread: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

  1. #31
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Καντιρού, πας για κυνήγι;

    Αν όχι, πως και επικροτείς την θανάτωση μικρών θηλαστικών τύπου λαγών πχ για στιφάδο(που έχουν κρέας πολύ κοντά στα πουλερικά - τι άλλο θα ακούσω!).

    Ή μήπως γουστάρεις μωρή κουφάλα και καμιά τσίχλα λαδορίγανη;

    Τέλος, άσχετα με ότι θα απαντήσεις, καταλαβαίνεις πόσο υποκριτής φαίνεσαι όταν υποστηρίζεις τα μεν και όχι τα δε;

    Έλεος δηλαδή. Ένα πράγμα να γαμάς την υγεία σου μην τρώγοντας κρέας καθόλου, άλλο πράγμα να το παίζεις υπεράνω ενώ κάνεις τα ίδια σκατά.

    ΥΓ: Εγώ γενικά δεν πολυτρώω ούτε χοιρινό ούτε μοσχάρι(εκτός από όταν τρώω έξω). Κι αυτό γιατί έχω και τρώω χωριάτικα κοτόπουλα/γαλοπούλες/παπιά/κουνέλια/φαραόνια συν το μπόνους κυνήγι που σκάει μύτη μια φορά το τρίμηνο. Αυτά βέβαια τα σφάζουν και τα καθαρίζουν οι δικοί μου με βάρβαρους τρόπους κλπ και όχι με σωστή θανάτωση μεγάλης κτηνοτροφικής μονάδας.

    Μου θυμίζετε επεισόδιο south park με τα υβριδικά αυτοκίνητα.
    αν ζούσα σε χωριό και η φύση γυρω μου ήταν όπως πριν 60 χρόνια τουλάχιστον, το κυνήγι θα ήταν φυσικά αποδεκτό, όχι βέβαια με πυροβόλο, αλλά με παγίδες ή τόξο. Το σημερινό κυνήγι είναι απλώς ένα βάρβαρο χάι τεκ χόμπι που δεν συνεισφέρει σε διατροφικές ανάγκες των αθηναίων, Θεσσαλονικιών, κλπ χορτάτων και έχει μαζικό χαρακτήρα προκαλώντας χίλιες δυο καταστροφές στο περιβάλλον.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  2. #32
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Earthlings

    Candiru, o Eric Adams της Ελλάδας.


































    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  3. #33

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Ruthless
    Μου θυμίζετε επεισόδιο south park με τα υβριδικά αυτοκίνητα.
    Σόρι αν δίνω τέτοια εντύπωση (ότι το κάνω για το φαίνεσθαι ή από τρεντ όπως γίνεται στο επεισόδιο), αλλά νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος προσωπικά ότι ούτε είμαι κανας βεγκανοπατέρας (ένα μήνα το έχω κόψει το κρέας, σιγά το πράμα) και ούτε καν έχω καταλήξει αν θα διατηρήσω αυτή τη στάση ή αν απλά θα τρώω ελάχιστο. Απλά με ενδιαφέρει το θέμα και το συζητάω, γτφ.
    Οντόπικ, κάπου πήρε το μάτι μου ότι αυτός που εφηύρε τον όρο βέγκαν και θεωρείται ιδρυτής του κινήματος πέθανε στα 95, αρκετά καλό νούμερο για κάποιον με τόσο "ανθυγιεινή" διατροφή ε.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #34
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Re: Earthlings

    ψιλο-άσχετο, αλλά σε ένα άλλο ντοκιμαντερ που είδα πρόσφατα έλεγε ότι τα ανθρωποειδή που έξελίχθηκαν και προσαρμόστηκαν καλύτερα στις εκάστοτε συνθήκες, ήταν αυτά που κατανάλωναν και κρέας, επειδή η πρωτεΐνη και το ζωικό λίπος βοήθησε στην ανάπτυξη του εγκεφάλου.
    εγώ προσωπικά καταναλώνω αρκετό κρέας και σε περιόδους που τρώω λιγότερο νιώθω κομμάτια... σίγουρα αυτό οφείλεται και στον τρόπο ζωής που κάνω, ο οποίος απαιτεί μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης. πάντα ως οικογένεια είχαμε όσο μπορούσαμε τα δικά μας ζώα (αυτό τον καιρό μόνο πουλερικά). σίγουρα λυπόμουν το καημένο το κατσικάκι ή το γουρουνάκι όταν σφάζονταν αλλά έτσι είναι η φύση. δεν μπορείς π.χ. να απαγορεύσεις στο λιοντάρι να τρώει αντιλόπες, ούτε από την άλλη είμαι της λογικής να σκοτώνουμε περισσότερο από όσο χρειαζόμαστε.
    Rock or Nothing

  5. #35
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: Earthlings

    E καλά και παμφάγοι έχουν ζήσει μέχρι τα 115 τους. Το θέμα είναι να δούμε ποιός την έχει πιο μεγάλη?
    Όπως και να χει επιλογές είναι αυτές, οι οποίες όταν δεν είναι ισοπεδότικες (βλ. "βαρβαροι σαρκοφάγοι", "ηλίθιοι βεγκ") είναι σίγουρα σεβαστές.

    Ναι μεν μπορώ να καταλάβω την λογική σου, αλλά δεν την ασπάζομαι ( στο ζωικό βασίλειο επικρατούν άλλες συνήθειες - το ότι έχουμε κάτι που μπορεί να μας ξεχωρίσει από τα ζώα, δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε και εμείς) ).
    Οι τρόποι με τους οποίους θανατόνονται, θα μπορούσε να είναι θέμα προς συζήτηση, αλλά και πάλι θα προσπαθήσεις να κάνεις το λιοντάρι χορτοφάγο?

    Όπως και να χει, η φύση ξέρει να κρατάει ισορροπίες και όταν πάει να γύρει προς τα κάπου το πράμα, κάτι γίνεται και επανερχόμαστε σε ισορροπία.
    Μπορεί να υπάρχουν ήδη προς εξαφάνιση, αλλά σε αυτό φταίει η ανθρωπινη μαλακία και όχι το ανθρώπινο στομάχι.
    Τεσπα, περι ορέξεως.

    Επίσης για τα παιδιά που είπαν πιο πάνω για νευρωνες και ιστορίες, έχω ακούσει παλαιότερα σε ντοκυμαντερ(δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος ότι είναι αληθή), ότι υπάρχουν τρόποι που επικοινωνούν μεταξύ τους οι πρασινάδες. Επίσης τι διάκριση είναι αυτή για την ζωή? Αν είναι έτσι, να σφάζουμε ότι έχει iq κάτω απο 20, γιατί έτσι και αλλιώς και που έχει τους νευρώνες, δεν τους κάνει τίποτα, έτσι για παραδειγματισμό. Θα χει και αρκετούς πολιτικούς το πράμα.
    Kill the wise one!

  6. #36

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by animae
    E καλά και παμφάγοι έχουν ζήσει μέχρι τα 115 τους. Το θέμα είναι να δούμε ποιός την έχει πιο μεγάλη?
    Όπως και να χει επιλογές είναι αυτές, οι οποίες όταν δεν είναι ισοπεδότικες (βλ. "βαρβαροι σαρκοφάγοι", "ηλίθιοι βεγκ") είναι σίγουρα σεβαστές.

    Ναι μεν μπορώ να καταλάβω την λογική σου, αλλά δεν την ασπάζομαι ( στο ζωικό βασίλειο επικρατούν άλλες συνήθειες - το ότι έχουμε κάτι που μπορεί να μας ξεχωρίσει από τα ζώα, δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε και εμείς) ).
    Οι τρόποι με τους οποίους θανατόνονται, θα μπορούσε να είναι θέμα προς συζήτηση, αλλά και πάλι θα προσπαθήσεις να κάνεις το λιοντάρι χορτοφάγο?

    Όπως και να χει, η φύση ξέρει να κρατάει ισορροπίες και όταν πάει να γύρει προς τα κάπου το πράμα, κάτι γίνεται και επανερχόμαστε σε ισορροπία.
    Μπορεί να υπάρχουν ήδη προς εξαφάνιση, αλλά σε αυτό φταίει η ανθρωπινη μαλακία και όχι το ανθρώπινο στομάχι.
    Τεσπα, περι ορέξεως.

    Επίσης για τα παιδιά που είπαν πιο πάνω για νευρωνες και ιστορίες, έχω ακούσει παλαιότερα σε ντοκυμαντερ(δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος ότι είναι αληθή), ότι υπάρχουν τρόποι που επικοινωνούν μεταξύ τους οι πρασινάδες. Επίσης τι διάκριση είναι αυτή για την ζωή? Αν είναι έτσι, να σφάζουμε ότι έχει iq κάτω απο 20, γιατί έτσι και αλλιώς και που έχει τους νευρώνες, δεν τους κάνει τίποτα, έτσι για παραδειγματισμό. Θα χει και αρκετούς πολιτικούς το πράμα.
    1) Όχι μωρέ, απλά επειδή ήταν συγκεκριμένα ο ιδρυτής του κινήματος και όχι κάποιος άσχετος κάπου, είναι λίγο πιο ενδεικτικό/σημαντικό από τον χ τυχαίο, γι'αυτό το ανέφερα. Για "βάρβαρους σαρκοφάγους" δε νομίζω να μίλησε κανείς, άλλωστε από ό,τι κατάλαβα μόνο εγώ δεν τρώω κρέας, και ακόμα κι εγώ θα ήταν ηλίθιο να το πω αφού για 28 χρόνια έτρωγα κανονικότατα.

    2) Το ότι δεν μπορώ να κάνω το λιοντάρι χορτοφάγο (ακόμα κι αν ήθελα να επιβληθώ πάνω του) δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να επιβληθώ στον εαυτό μου. Δεν είναι φάση όλα ή τίποτα, αλλάζεις ό,τι μπορείς και αυτό είναι από μόνο του αρκετά σημαντικό. Δε μιλάω μόνο γι'αυτή τη φάση, πχ και στους νεοναζί δεν μπορώ να αλλάξω μυαλά, δε σημαίνει ότι μπορώ να είμαι κι εγώ φασίστας χωρίς τύψεις.

    4) Και πάλι, ούτε λέω πως κατέχω καμία αντικειμενική αλήθεια ούτε ότι έχω καταλήξει κάπου. Ναι, μπορεί να είναι ζωντανά και τα φυτά και να είμαι αναγκασμένος να σκοτώσω κάτι για να τραφώ. Ε, ακόμα κι αν το βρίσκεις εντελώς παράλογο, προτιμώ να "σκοτώνω" λαχανικά παρά ζωάκια. Άσε που σχεδόν ποτέ δε χρειάζεται να "σκοτώσεις" το φυτό, απλά να πάρεις τους καρπούς του. Δεν το θεωρώ και τόσο κακό, όπως δε θεωρώ πχ και εξίσου κακό το να παίρνεις το μαλλί από το πρόβατο με το να του παίρνεις το κεφάλι.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #37
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Earthlings

    μια χαρά σκοτώνεις, μαρούλια, καρότα, παντζάρια, λάχανα, κουνουπίδια, μπρόκολα, κλπ, κλπ,

    και δεν είναι σαν το κούρεμα του μαλλιού του προβάτου τα φρούτα, άνθη και οι υπόλοιποι καρποί, αλλά σαν το ξερίζωμά του
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  8. #38
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    1) Όχι μωρέ, απλά επειδή ήταν συγκεκριμένα ο ιδρυτής του κινήματος και όχι κάποιος άσχετος κάπου, είναι λίγο πιο ενδεικτικό/σημαντικό από τον χ τυχαίο, γι'αυτό το ανέφερα. Για "βάρβαρους σαρκοφάγους" δε νομίζω να μίλησε κανείς, άλλωστε από ό,τι κατάλαβα μόνο εγώ δεν τρώω κρέας, και ακόμα κι εγώ θα ήταν ηλίθιο να το πω αφού για 28 χρόνια έτρωγα κανονικότατα.

    2) Το ότι δεν μπορώ να κάνω το λιοντάρι χορτοφάγο (ακόμα κι αν ήθελα να επιβληθώ πάνω του) δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να επιβληθώ στον εαυτό μου. Δεν είναι φάση όλα ή τίποτα, αλλάζεις ό,τι μπορείς και αυτό είναι από μόνο του αρκετά σημαντικό. Δε μιλάω μόνο γι'αυτή τη φάση, πχ και στους νεοναζί δεν μπορώ να αλλάξω μυαλά, δε σημαίνει ότι μπορώ να είμαι κι εγώ φασίστας χωρίς τύψεις.

    4) Και πάλι, ούτε λέω πως κατέχω καμία αντικειμενική αλήθεια ούτε ότι έχω καταλήξει κάπου. Ναι, μπορεί να είναι ζωντανά και τα φυτά και να είμαι αναγκασμένος να σκοτώσω κάτι για να τραφώ. Ε, ακόμα κι αν το βρίσκεις εντελώς παράλογο, προτιμώ να "σκοτώνω" λαχανικά παρά ζωάκια. Άσε που σχεδόν ποτέ δε χρειάζεται να "σκοτώσεις" το φυτό, απλά να πάρεις τους καρπούς του. Δεν το θεωρώ και τόσο κακό, όπως δε θεωρώ πχ και εξίσου κακό το να παίρνεις το μαλλί από το πρόβατο με το να του παίρνεις το κεφάλι.
    1)Οκ

    2)Ναι ναι, προφανώς. Αυτό είναι κάτι το οποίο μπορεί αλλάξει ο καθένας, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ουσιαστικό είναι ή όχι.
    Το λιοντάρι δεν είναι παράδειγμα για το ότι δεν μπορείς να αλλάξεις συνήθειες σε κάποιον με κολλημένο μυαλό,αλλά ότι γενικά το να τρώμε κρέας είναι στην φύση μας.
    Οι τύψεις του καθενός και τα πιστεύω του, δεν μπορούν να αναιρέσουν κάτι το οποίο ισχύει(παραταύτα μπορεί να το αλλάξει, το οποίο με την σειρά του, δεν μπορεί να θεωρηθεί ούτε σωστό ούτε λάθος)

    4)Αυτό είναι καθαρά πως το βλέπει ο καθένας. Ο ένας έχει τύψεις, ο άλλος δεν έχει. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να πεί κάτι για τον οποιονδήποτε.
    Kill the wise one!

  9. #39
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: Earthlings



    έτσι για να σαχλαμαρίσουμε, αφού το θρεντ οοδηγείται σε ""μαλάκα καντιρού σκάσε και σταμάτα να τρως ζώα/φρούτα/φυτά/διαστημικά χαπάκια να γλιτώσουμε" και "καθένας ας κάνει ό,τι γουστάρει" επίπεδα.

    για όσους δε λένε "και το λιοντάρι τρώει ζώα, είναι η φύση του!" οτι αντιστοίχως ενδεχομένως φύση του ανθρώπου θα ήταν να πιάνει το κατσικάκι, να του κόβει το λαιμό, να το στραγγίζει, να το γδέρνει, να το σουβλίζει, να το ψήνει & να το τρώει, όχι να αναλαμβάνει το δύσκολο έργο η κάθε υπερμεγαλοβιομηχανία τροφίμων και αυτός (ο άνθρωπος) να σαβουριάζει μπέργκερς και στο μπούτσο του. αυτά περί υποκρισίας των χορτοφάγων ε.

    εγώ τρώω κρέας και γουστάρω! μην το λάβετε εκτός κοντεξτ. να πω οτι ανήκω στην παραπάνω κατηγορία με τα μπεργκερς, και οτι μια φορά πήγα να περάσω αρνάκι σε μια σούβλα και έπρεπε να σκέφτομαι happy thoughts για να τα καταφέρω.
    ...you will die like a dog for no good reason.

  10. #40
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Earthlings

    Mia fora ki enan kairo, sto xorio mou, me fonakse o pappous na do pos sfazoun ta gourounia. Kathysterhsa ligo, ekeinos eixe katevei hdh, opote arxizo na kateythynomai pros to staylopragma trexontas (htan 400-500 metra makrya apo to spiti). Kapou sth mesh ths diadromhs akouo ena apisteyta diaperastiko kai makry tsirigma. Fysika stamathsa opos hmoun kai gyrisa piso. Tetoio ourliaxto den exo ksanakousei sth zoh mou. Tha to thymamai gia panta !11
    Life begins at 45°.

  11. #41

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Candiru
    δηλαδη ο ορισμός της ζωής/φορέα ζωής ακα ζωντανό είναι αν έχουν νευρικο σύστημα και μάλιστα κεντρικό; σαν την εκκλησία που θεωρούσε τους ινδιανους μη ανθρώπους γιατί δεν πίστευαν στο θεό και γιατί δεν είχαν βασιλιά
    απλώς σημαίνει ότι το ζώο πονάει ενώ το φυτό όχι. Βούλωνε τώρα. Όσο για τη φύση κλπ, θεωρώ πως αν ήταν στη φύση μας να τρώμε κρέας θα βγαίναμε να το σκοτώσουμε με τα χεράκια μας και δε θα χρειαζόμασταν να το μαγειρέψουμε για να μην αρρωστήσουμε. Δεν έχω δει κανένα λιοντάρι να στήνει καραούλι με την καραμπίνα, και στο επόμενο καρέ η λιονταρίνα με φακιόλι να βάζει μυρωδικά και μπαχάρια στο φιλέτο. Ναι, είναι απλοϊκό όσο οι μαλακίες του καντιρού, και μπορεί η "φύση" μας εν τέλει να είναι να χρησιμοποιούμε τη φωτιά, το μαχαιροπήρουνο και το πιπέρι, αλλά κατά βάση η λογική μου εμένα αυτό μου λέει. Εν πάση περιπτώσει, δεν έχω διαβάσει τα περισσότερα γιατί βαριέμαι τα ηλίθια σχόλια τύπου και τα φυτά έχουν ζωή, το ίδιο είναι ένα ραπανάκι με μια αγελάδα, έτσι είναι η τροφική αλυσίδα, μπλα μπλα, τα έχω συζητήσει πολλές φορές μέσα στα δύο χρόνια που'μαι λεσβία, κι έχω καταλάβει ότι αν δε θέλουν να σε καταλάβουν, δεν πρόκειται να το κάνουν, ό,τι επιχειρήματα κι αν έχεις, και το μόνο που κερδίζεις είναι σπασμένα νεύρα. Ο καθένας μπορεί πανεύκολα να καταναλώσει κρέας ανά πάσα στιγμή. Λέει κάτι για κάποιον η επιλογή του να μην το κάνει. Ότι είναι ευαισθητοποιημένος, ότι είναι καθυστερημένος, αυτό το κρίνει ο καθένας μόνος του.
    a monkey in silk is a monkey no less

  12. #42
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default Re: Earthlings

    Πάντως τα ψάρια έχουν το μικρότερο νευρικό σύστημα και τα πιάνω με τα χεράκια μου και τα μαγειρεύω ίσα ίσα να πάρουν λίγη γεύση.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  13. #43
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by morphine
    το ζώο πονάει ενώ το φυτό όχι.
    Thelo pragmatika na matho pou to sthrizeis ayto
    Life begins at 45°.

  14. #44
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by morphine
    Όσο για τη φύση κλπ, θεωρώ πως αν ήταν στη φύση μας να τρώμε κρέας θα βγαίναμε να το σκοτώσουμε με τα χεράκια μας και δε θα χρειαζόμασταν να το μαγειρέψουμε για να μην αρρωστήσουμε.
    Πες μου πως τρως τις πατάτες και τα φασόλια πχ ωμά, χωρίς να τα μαγειρεύεις. Και χωρίς να αρρωστήσεις βέβαια. Βασικά πως μπορείς και τα τρως, άσχετα με το αν αρρωσταίνεις. Γιατί στην ανάγκη ωμό κρέας θα φας, ωμή πατάτα που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω δεν τρως. Ήμαρτον.

    Επίσης ο Κουταλιανός μάσαγε σίδερα. Γιατί λοιπόν το 95% των χρηστών του ER ακούει μαλακίες και όχι καυτό ατσάλι [/άκυρη ερώτηση]
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  15. #45
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by morphine
    Quote Originally Posted by Candiru
    δηλαδη ο ορισμός της ζωής/φορέα ζωής ακα ζωντανό είναι αν έχουν νευρικο σύστημα και μάλιστα κεντρικό; σαν την εκκλησία που θεωρούσε τους ινδιανους μη ανθρώπους γιατί δεν πίστευαν στο θεό και γιατί δεν είχαν βασιλιά
    απλώς σημαίνει ότι το ζώο πονάει ενώ το φυτό όχι. Βούλωνε τώρα. Όσο για τη φύση κλπ, θεωρώ πως αν ήταν στη φύση μας να τρώμε κρέας θα βγαίναμε να το σκοτώσουμε με τα χεράκια μας και δε θα χρειαζόμασταν να το μαγειρέψουμε για να μην αρρωστήσουμε. Δεν έχω δει κανένα λιοντάρι να στήνει καραούλι με την καραμπίνα, και στο επόμενο καρέ η λιονταρίνα με φακιόλι να βάζει μυρωδικά και μπαχάρια στο φιλέτο. Ναι, είναι απλοϊκό όσο οι μαλακίες του καντιρού, και μπορεί η "φύση" μας εν τέλει να είναι να χρησιμοποιούμε τη φωτιά, το μαχαιροπήρουνο και το πιπέρι, αλλά κατά βάση η λογική μου εμένα αυτό μου λέει. Εν πάση περιπτώσει, δεν έχω διαβάσει τα περισσότερα γιατί βαριέμαι τα ηλίθια σχόλια τύπου και τα φυτά έχουν ζωή, το ίδιο είναι ένα ραπανάκι με μια αγελάδα, έτσι είναι η τροφική αλυσίδα, μπλα μπλα, τα έχω συζητήσει πολλές φορές μέσα στα δύο χρόνια που'μαι λεσβία, κι έχω καταλάβει ότι αν δε θέλουν να σε καταλάβουν, δεν πρόκειται να το κάνουν, ό,τι επιχειρήματα κι αν έχεις, και το μόνο που κερδίζεις είναι σπασμένα νεύρα. Ο καθένας μπορεί πανεύκολα να καταναλώσει κρέας ανά πάσα στιγμή. Λέει κάτι για κάποιον η επιλογή του να μην το κάνει. Ότι είναι ευαισθητοποιημένος, ότι είναι καθυστερημένος, αυτό το κρίνει ο καθένας μόνος του.
    το ότι όταν κακοποιείς ένα φυτό αυτό παράγει έντονα ηλεκτρικούς παλμούς μήπως αυτό θα ήταν ένας πιο βαθύς ορισμός της φύσης του πόνου από αυτό που μπορούμε να κατανοήσουμε;

    Μια χαρά πολλές φυλές καταναλώνουν και ωμά κρέατα (δείτε το Atarnajuat) και καταναλώνονται πολύ πιο ε'ύκολα από κάτι άλλα φυτά ιδιαίτερα θρεπτικά όπως η πατάτα, η μελιτζάνα, τα παντζάρια, κλπ και να δούμε πόσα χόρτα θα μπορούσες να τα φας όχι μόνο άβραστα, αλλά και χωρίς καρευκεύματα
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

Similar Threads

  1. Candiru και οικολόγοι (split από καταλήψεις)
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 118
    Last Post: 05-08-2006, 01:58
  2. Άκου Ανθρωπάκο (split από must read)
    By UmbilicalResidue in forum Literature
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-2005, 16:35
  3. Βαθιά Λαρύγγια (split από live Kamelot)
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 18-04-2005, 12:49
  4. Petrucci Vs Malmsteen (split από το G3 album review)
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 10-03-2004, 17:39
  5. Άλλο ένα flame (split από το Placebo dvd)
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-2004, 17:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •