Page 2 of 25 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 363

Thread: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

  1. #16
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Candiru
    Το κρέας δεν είναι η βασική διατροφή του ανθρώπου, είναι κατά βάση φυτοφάγος και σαρκοφάγος μικρών ζώων (ψαριών, πουλιών, μικρών θηλαστικών, κλπ) και το κρέας θα έπρεπε να αποτελεί δευτερεύουσα συμπληρωματική τροφή.
    Είσαι ανώμαλος, έτσι;
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  2. #17
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Έλεος, γιατί το παίζεις βλάκας; Μπορεί να μην κάνει διαφορά ένα άτομο, όμως δεν είμαι ο μόνος που δεν τρώει κρέας. Και ναι, φυσικά και αν πχ εκατό χιλιάδες vegetarians δεν τρώνε μισό κιλό κιμά τη βδομάδα θα θανατωθούν πολύ λιγότερα ζώα. Ο κλασικός ο μαλάκας ο έλληνας;
    Eh, agnohses to 2o skelos tou post, pou vriskotan to zoumi. Den pisteyo oti tha kanei kamia diafora, eite einai ena atomo, eite ena ekatommyrio. Genika den pisteyo oti PLEON voltaroun sta dash kai skotonoun zoa gia na taisoun ton kosmo (ektos apo tous hobbistes vevaia, alla edo milame gia mazikh "paragogh").

    Zoa, loipon, genniountai kai ektrefontai akrivos gi'ayto to skopo. Gia na kalypsoun tis diatrofikes mas anagkes. H enstash sas vrisketai kathara sto oti pethainoun zoa apo anthropino xeri? Esto ki an yphrksan mono gi'ayto?
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Candiru
    δεν την είχα υπόψη την ταινία, ενδιαφέρουσα φαίνεται, αλλά όλη η φρίκη είναι στην βιομηχανοποίηση της ζωής τους λες και είναι μηχανές και όχι στην διατροφή με κρέας.

    Ενταξει, πάντα σκοτώνεις για να φας, και το φυτό το σκοτώνεις, αναπόφευχτο, αλλά μπορείς να δημιουργείς μια ηθική πάνω σε αυτό ώστε να υπάρχει ένας σεβασμός του θύματος: Να ζει μια ευχάριστη για αυτό ζωή και κάποια στιγμή να το σκοτώνεις για να το φας.

    Οι θάνατοι των ζώων είναι συνήθως πιο ανώδυνοι στα σύγχρονα σφαγεία από παλιότερα στα χωριά με τους μπαλτάδες και τα κυνηγητά, όμως αυτό που είναι πιο φριχτό είναι η απάνθρωπες συνθήκες διαβίωσης αυτών των ζώων σε μια βιομηχανοποιημένη μονάδα. Καλύτερα ένα τρομερό τέλος παρά ένας τρόμος χωρίς τέλος.

    Το κρέας δεν είναι η βασική διατροφή του ανθρώπου, είναι κατά βάση φυτοφάγος και σαρκοφάγος μικρών ζώων (ψαριών, πουλιών, μικρών θηλαστικών, κλπ) και το κρέας θα έπρεπε να αποτελεί δευτερεύουσα συμπληρωματική τροφή. Αν συμβεί ποτέ αυτό, η φρίκη της βιομηχανοποιημένης κτηνοτροφίας θα περιοριστεί ή και θα εκλείψει τελείως

    οταν λές.. μικρα θυλαστικα?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #19

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by BLi
    [zER]
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Έλεος, γιατί το παίζεις βλάκας; Μπορεί να μην κάνει διαφορά ένα άτομο, όμως δεν είμαι ο μόνος που δεν τρώει κρέας. Και ναι, φυσικά και αν πχ εκατό χιλιάδες vegetarians δεν τρώνε μισό κιλό κιμά τη βδομάδα θα θανατωθούν πολύ λιγότερα ζώα. Ο κλασικός ο μαλάκας ο έλληνας;
    Eh, agnohses to 2o skelos tou post, pou vriskotan to zoumi. Den pisteyo oti tha kanei kamia diafora, eite einai ena atomo, eite ena ekatommyrio. Genika den pisteyo oti PLEON voltaroun sta dash kai skotonoun zoa gia na taisoun ton kosmo (ektos apo tous hobbistes vevaia, alla edo milame gia mazikh "paragogh").

    Zoa, loipon, genniountai kai ektrefontai akrivos gi'ayto to skopo. Gia na kalypsoun tis diatrofikes mas anagkes. H enstash sas vrisketai kathara sto oti pethainoun zoa apo anthropino xeri? Esto ki an yphrksan mono gi'ayto?
    wtf, δηλαδή το ότι "γεννιούνται γι'αυτό το σκοπό" το κάνει ok; Χειρότερο το κάνει, γιατί οπως λέει κι ο καντιρου όχι μόνο διακόπτεται η ζωή του ζώου για να τραφούμε, αλλά δεν είχε και ποτέ τη ζωή που θα "έπρεπε". Σα να λέμε ότι, αν εκτρέφαμε γυναίκες για να τις κρατάμε σε υπόγεια και να τις πηδάμε, είναι οκ αφού γι'αυτό γεννήθηκαν. Η ένστασή μου βρίσκεται και στα δύο σκέλη, προσωπικά δε μου αρέσει να θανατώνεται κάτι για να τραφώ, αλλά ο όλος τρόπος που γίνεται (εκτροφή γι'αυτό το λόγο, άθλιες συνθήκες ζωής κλπ, με κάλυψε ο καντι) είναι ακόμα πιο φρικαλέος.
    Και φυσικά έχει διαφορά στο πόσα ζώα θα ζήσουν και θα θανατωθούν έτσι αν τρώμε λιγότεροι κρέας, ή αν τρώμε λιγότερο κρέας. Την υπερκατανάλωση κρέατος την έχω συνειδητοποιήσει τελευταία, όποτε τρώω έξω, που είναι πραγματικά ελάχιστες οι επιλογές για κάποιον που δε θέλει να φάει κρέας (πού να μην υπήρχαν δηλαδή και χορτοφάγοι). Αυτό που γίνεται είναι τελείως διαφορετικό από το να καλύπτουμε διατροφικές ανάγκες.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #20
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Earthlings

    De diafonei kaneis oti einai frikaleo, alla ok tora to phrate xampari? Eidate isos tis tragikoteres skhnes pou tha deite pote, pithanotata pragmata pou de symvainoun idiaitera syxna (ypotheto apla, den to exo dei) kai ksafnika eyaisthitopoiithikate. Oh well, eksisou frikalea skhnika symvainoun kai me anthropous, paidakia, morakia ki oti allo sas aggizei. Apla den ta exete dei.

    Opos elega, de diafono oti einai frikaleo. Apla to theoro ligo ypokritiko. Pleon ta sygkekrimena "zoa" perissotero kataskeyazontai, para zoun.

    Sosth diatrofh xoris kreas den yparxei. Kai ta 2 akra (15 souvlakia thn hmera VS katholou kreas) einai eksisou epikindyna imo. As to paroun xampari ta paxysarka zoa, na kanoun kalo kai ston eayto tous kai sta zoakia ekei ekso pou toso sas ponane. H lysh me liga logia vrisketai pali sth mesh ki oxi sthn apoxh. Ayta.
    Life begins at 45°.

  6. #21

    Default Re: Earthlings

    Δεν καταλαβαίνω σε ποιους αναφέρεσαι, εγώ είπα ήδη ότι το έκοψα το κρέας σε άσχετη φάση κανα μήνα πριν δω το ντοκιμαντέρ. Και φυσικά και δεν ανακαλύπτεις ξαφνικά τον κόσμο, αλλά ΚΑΠΟΙΑ στιγμή αποφασίζεις να κάνεις κάτι για πράγματα που σε πειράζουν. Με την ίδια ωχαδερφιστική λογική μπορείς να πεις "σιγά, τώρα καταλάβατε ότι οι μπάτσοι σκοτώνουν;" σε όσους βγαίνουν στους δρόμους - και να γυρίσεις στον καναπέ σου. Σ'αυτό το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι "κάλλιο αργά παρά ποτέ", τουλάχιστον προσπαθώ να κάνω κάτι. Όσο για τη μέση λύση, ναι, το να σκοτώνονται λίγα ζώα αντί για πολλά είναι καλύτερο, και καλύτερο από όλα είναι να μη σκοτώνεται κανένα=καθόλου κρέας. Τώρα αν θα μπορέσω να το κρατήσω και να μείνω υγιής θα το δείξει η πορεία (έχω και ένα πρόβλημα στα νεφρά και δε με παίρνει να πιέζω την υγεία μου ιδιαίτερα), πάντως σίγουρα μπορώ να το ελαχιστοποιήσω - και σίγουρα πολλοί μπορούν να το κόψουν τελείως, δηλαδή έλεος, μου μιλάς για το τι είναι υγιές να τρώω και καπνίζεις. Αν είναι να κάνεις κακό στον εαυτό σου ούτως ή άλλως, κόψε το τσιγάρο και κάν'του κακό σώζοντας ζωάκια.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #22
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Earthlings

    Poios kapnizei?

    EDIT: Ypotheto anaferosoun se mena, opote synexizo. Eisai ligo fail edo Pithanotata kano pio ygieinh zoh apo olous sas edo mesa kai thn parea tou kantirou mazi. Den pino alkool, den kapnizo, den pino anapsyktika, den pino kan cafe, den troo peritta ladia, liph, den troo glyka blah blah blah. Kat'eksairesh isos kano kapoia apo ayta, alla ayto gia mena de shmainei mia fora stis 3 hmeres, mallon stous 3 mhnes. Kai den to kano logo ideologias, alla epeidh ksero ti exei anagkh kai ti oxi to soma mou.

    Tora oson afora tous kanapedes ktl, de fovamai na po oti de me endiaferei to thema. Oti kai na do, oti ki an symvainei, to elaxisto kreas pou katanalona panta, tha synexiso na to katanalono. Ksanaleo, epeidh to theoro aparaithto ki oxi epeidh me enthousiazei h geysh tou.

    Edo prospathisa arxika na katalavo poio einai to thema sas, an prokeitai gia kathara oikologiko provlhmatismo h hthiko. Meta apla eipa oti ta akraia metra den einai h lysh. Eimai sthn "apekso" men, alla an den epairnes mia diaforetikh gnomh, de tha xes kati na skefteis. Isos.

    Anyway, de diafonoume genika. To mono shmeio einai ayto:

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    και καλύτερο από όλα είναι να μη σκοτώνεται κανένα=καθόλου κρέας.
    Edo diafono 100%, alla ok kapoios exei dikio, kapoios adiko. De tha allaksoume ta myala mas, e?
    Life begins at 45°.

  8. #23

    Default Re: Earthlings

    ye, θυμόμουν ότι καπνίζεις, μετά σκέφτηκα ότι παίζει να μη θυμάμαι καλά. Όπως και να έχει, αυτό που είπα απευθύνεται στον χ που καπνίζει ή κάνει κακό στον εαυτό του αλλιώς αλλά δε θέλει να κόψει το κρέας για να έχει "ισορροπημένη διατροφή".
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #24
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    προσωπικά δε μου αρέσει να θανατώνεται κάτι για να τραφώ

    Σορυ αν το χεις απαντήσει και πιο νωρίς, αλλά, τα φρουτολαχανικά και διαφορα χορταρικά, δεν έχουν ζωή?
    Kill the wise one!

  10. #25
    antimusic rincewind2k's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    3,119

    Default Re: Earthlings

    και το νερό; δεν είναι ζωντανό το νερό;
    ...you will die like a dog for no good reason.

  11. #26

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by animae
    Σορυ αν το χεις απαντήσει και πιο νωρίς, αλλά, τα φρουτολαχανικά και διαφορα χορταρικά, δεν έχουν ζωή?
    it's called central nervous system
    a monkey in silk is a monkey no less

  12. #27
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Earthlings

    δηλαδη ο ορισμός της ζωής/φορέα ζωής ακα ζωντανό είναι αν έχουν νευρικο σύστημα και μάλιστα κεντρικό; σαν την εκκλησία που θεωρούσε τους ινδιανους μη ανθρώπους γιατί δεν πίστευαν στο θεό και γιατί δεν είχαν βασιλιά

    @ φρεακ

    μικρα θηλαστικά πχ κουνέλια, σκαντζόχοιροι, λαγόγυροι, κλπ το κρέας τους είναι διαφορετικής υφής από τα μεγάλα που τρώμε συνήθως και πιο κοντά στων πουλερικών,

    για να μην αναφέρω και αμφίβια ή ερπετά ως πολυ καλό είδος ζωικής πρωτεϊνικής διατροφης (πχ βατράχια, φίδια, χελώνες, σαύρες, κλπ) που όλα αυτά (πουλιά, ψάρια, ερπετά, κλπ) μαζί με άλλα που η κουλτούρα μας τα θεωρεί απεχθή (σκουλήκια, κάμπιες, έντομα, εν μέρει τα σαλιγκάρια) κάνουν παντελώς άχρηστη την διατροφή με μεγάλα ζώα και όλα αυτά μπορούν να αποτελούν συμπληρωματική διατροφή σε μια κατά βάση χορτοφαγική
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  13. #28

    Default Re: Earthlings

    Διαφωνώ και με καντι εδώ στην αξία ζωής μικρών vs μεγάλων ζώων, ίσα ίσα δηλαδή μου φαίνεται καλύτερο να θανατωθεί μια αγελάδα από εβδομήντα κουνέλια (που θα δώσουν την ίδια ποσότητα κρέατος). Όσο για τα φυτά, δεν ξέρω, πάντως δεν είναι *ζωντανά* όπως το αντιλαμβανόμαστε οι περισσότεροι. Δεν ξέρω αν δηλαδή για εσάς είναι το ίδιο το να κόψετε μια παπαρούνα με το να αποκεφαλίσετε ένα σκύλο, αν ισχύει έχετε πολύ κίλλερ ίνστικτς για τα δικά μου δεδομένα - ή δεν έχετε κόψει ποτέ λουλούδι. Εγώ πάντως δεν έχω αποκεφαλίσει σκύλο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #29
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default Re: Earthlings

    Καντιρού, πας για κυνήγι;

    Αν όχι, πως και επικροτείς την θανάτωση μικρών θηλαστικών τύπου λαγών πχ για στιφάδο(που έχουν κρέας πολύ κοντά στα πουλερικά - τι άλλο θα ακούσω!).

    Ή μήπως γουστάρεις μωρή κουφάλα και καμιά τσίχλα λαδορίγανη;

    Τέλος, άσχετα με ότι θα απαντήσεις, καταλαβαίνεις πόσο υποκριτής φαίνεσαι όταν υποστηρίζεις τα μεν και όχι τα δε;

    Έλεος δηλαδή. Ένα πράγμα να γαμάς την υγεία σου μην τρώγοντας κρέας καθόλου, άλλο πράγμα να το παίζεις υπεράνω ενώ κάνεις τα ίδια σκατά.

    ΥΓ: Εγώ γενικά δεν πολυτρώω ούτε χοιρινό ούτε μοσχάρι(εκτός από όταν τρώω έξω). Κι αυτό γιατί έχω και τρώω χωριάτικα κοτόπουλα/γαλοπούλες/παπιά/κουνέλια/φαραόνια συν το μπόνους κυνήγι που σκάει μύτη μια φορά το τρίμηνο. Αυτά βέβαια τα σφάζουν και τα καθαρίζουν οι δικοί μου με βάρβαρους τρόπους κλπ και όχι με σωστή θανάτωση μεγάλης κτηνοτροφικής μονάδας.

    Μου θυμίζετε επεισόδιο south park με τα υβριδικά αυτοκίνητα.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  15. #30
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Earthlings

    εγώ δεν θέτω θέμα σεβασμού ζωής απέναντι στο θάνατο, αλλά σεβασμού της ζωής όσο αυτή υπάρχει. Τα ζώα δηλαδή που θα χρησιμοποιείς για διατροφή να ζουν μια ευτυχισμένη ζωή και που και που να σκοτώνεις κάποιο για να συμπληρώνεις τις διατροφικές σου ανάγκες. Αλλά και κάποια ζώα έχουν πολύ μεγάλους ρυθμούς αναπαραγωγής και ανάπτυξης, οπότε δεν επεμβαίνεις και πολύ στις σχέσεις με τα υπόλοιπα, πχ πολύ πιο οδυνηρό είναι να πάρεις το μοσχάρι από τη μάνα που εχει κάποια εξάρτηση μερικών χρόνων, παρά ένα κουνέλι που έχει ανεξαρτητοποιηθεί πολύ πιο νωρίς, ή άλλα ζώα που δεν έχουν εξάρτηση καν από τους γονείς.

    Ολα αυτά είναι μεν υποκειμενικά, αλλά με δεδομένο ότι πρέπει να σκοτώσεις για να τραφείς, είναι ίσως η πιο αποδεκτή η παραπάνω σκέψη. Οσο για τα φυτά και αυτά είναι μορφή ζωής, έχουν αντίληψη, αλλά και ευφυια ακόμα, με τον δικό τους τρόπο, πολλές έρευνες το υποστηρίζουν αλλά και παρατηρήσεις (πχ δείτε ένα αναριχώμενο φυτό που ελίσσεται γύρω από ένα στήριγμα τι εκπληκτικές μεθόδους χρησιμοποιεί για να δημιουργεί υποστηρίγματα πέραν της απλής περιέλιξης, "διαβαζοντας" τον άμεσα κοντινό του χώρο και ανάγλυφο (ρωγμές και ανωμαλίες σε τοίχους, κλπ) . Από τη στιγμή που δεν το καταλαβαίνουμε κάτι τέτοιο για τα φυτά, αναπόφευχτα υπάρχουν λιγότερα συμπλέγματα ενοχής στην διατροφή, αλλά δεν είναι και επιχείρημα το ότι δεν έχουν ζωή.

    Αποκλειστικά χορτοφαγική δίαιτα (βέγκαν δηλαδή, γιατί αν τρως γάλα, τυρί ή αυγά μια χαρά ζεις χωρίς καθόλου κρέας) φυσικά και μπορεί να γίνει, αλλά είναι εξαρτημένη από τροφές που είναι εισαγώμενες και συνεπώς ακριβές ή και δυσεύρετες. Επίσης πιο δύσκολα με πολλούς κινδύνους (και υγείας και κοινωνικών προβλημάτων) είναι η προσπάθεια να κάνεις ένα παιδί, πόσο μάλλον βρέφος, αποκλειστικά χορτοφάγο, ζωικές πρωτεϊνες πρέπει να παίρνει τουλάχιστον από γάλακτοκομικα, αυγά, ψάρια.

    Η απεξάρτηση από την κρεατοφαγία είναι μια επιτακτική ανάγκη για να λυθούν πολλά καίρια οικολογικά προβλήματα όπως η πείνα στον τρίτο κόσμο, το φαινόμενο του θερμοκηπίου, η παχυσαρκία και τα συνοδά προβλήματα υγείας σε εμάς. Μιά φορά συμπληρωματική διατροφή σε κρέας το 10ήμερο ή 15θήμερο δεν αποτελεί πρόβλημα (πέραν του υποκειμενικού της ηθικής) και μια προσαρμογή της κτηνοτροφίας προς κάτι τέτοιο θα μείωνε κατά πολύ τα παραπάνω προβλήματα.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

Similar Threads

  1. Candiru και οικολόγοι (split από καταλήψεις)
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 118
    Last Post: 05-08-2006, 01:58
  2. Άκου Ανθρωπάκο (split από must read)
    By UmbilicalResidue in forum Literature
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-2005, 16:35
  3. Βαθιά Λαρύγγια (split από live Kamelot)
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 18-04-2005, 12:49
  4. Petrucci Vs Malmsteen (split από το G3 album review)
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 10-03-2004, 17:39
  5. Άλλο ένα flame (split από το Placebo dvd)
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-2004, 17:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •