Page 15 of 25 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast
Results 211 to 225 of 363

Thread: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

  1. #211

    Default

    Σίγουρα μαθαίνονται και συνηθίζονται αυτά τα πράγματα. Όμως, και μιας και είμαι από επαρχία, όταν ήμουν μικρούλης ο πατέρας μου προσπάθησε να με μάθει να σφάζω κότες και κατσίκια. Φρίκαρα και ευτυχώς δεν επέμεινε. Δεν αμφιβάλλω πως, αν ζούσαμε γενικότερα έτσι και χρειαζόταν βοήθεια, θα με είχε βάλει με το ζόρι να το κάνω και μετά από 10-20 σφαξίματα δε θα μου έκανε εντύπωση. Αλλά σε διαβεβαιώ ότι δε φρίκαρα όταν μάθαινα αριθμητική ή πώς να περνάω απέναντι το δρόμο, οπότε δεν είναι απλώς θέμα "εκμάθησης" και "συνήθειας". Επίσης στο Τσάντ, στο Νταρφούρ και στην Ουγκάντα μικρά παιδιά μαθαίνουν να σκοτώνουν επειδή "υπάρχει ανάγκη" για κάτι τέτοιο. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι απάνθρωπο;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #212
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    ρε παιδί μου, ο θεός λέει να τα τρώμε τα κωλόζωα, εντάξει τώρα;

  3. #213

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    (εδώ πετάγεται ο ικόνοκλαστ και μας ενημερώνει ότι δεν θα είχε πρόβλημα να τα σκοτώνει και κόβωντας την καρωτίδα τους με τα δόντια, οπότε ας δηλώσω από τώρα ότι αναφέρομαι στους υπόλοιπους)
    Δυστυχώς δεν μπορώ να προβλέψω όλες τις εξυπνάδες ώστε να τις εξουδετερώσω έγκαιρα. FML.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #214
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    χαχαχαχαχα

  5. #215
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Σίγουρα μαθαίνονται και συνηθίζονται αυτά τα πράγματα. Όμως, και μιας και είμαι από επαρχία, όταν ήμουν μικρούλης ο πατέρας μου προσπάθησε να με μάθει να σφάζω κότες και κατσίκια. Φρίκαρα και ευτυχώς δεν επέμεινε. Δεν αμφιβάλλω πως, αν ζούσαμε γενικότερα έτσι και χρειαζόταν βοήθεια, θα με είχε βάλει με το ζόρι να το κάνω και μετά από 10-20 σφαξίματα δε θα μου έκανε εντύπωση. Αλλά σε διαβεβαιώ ότι δε φρίκαρα όταν μάθαινα αριθμητική ή πώς να περνάω απέναντι το δρόμο, οπότε δεν είναι απλώς θέμα "εκμάθησης" και "συνήθειας". Επίσης στο Τσάντ, στο Νταρφούρ και στην Ουγκάντα μικρά παιδιά μαθαίνουν να σκοτώνουν επειδή "υπάρχει ανάγκη" για κάτι τέτοιο. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι απάνθρωπο;
    Νομίζω ότι είμαι ξεκάθαρος και μου βάζεις άσχετα παραδείγματα.
    Εγώ μίλησα για σίτιση και βρώση , τώρα στο Νταρφουρ αν σφάζονται για να φάει ο ένας τον άλλο πάσο , αλλιώς δεν είναι ίδιο!
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #216
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Δεν ξέρω, είναι πχ στη φύση του να γαμάει την παλάμη του;
    Αποτι θα πρεπε να εχεις καταλαβει απο το 2003, ναι και πολυ μαλιστα.

  7. #217

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Νομίζω ότι είμαι ξεκάθαρος και μου βάζεις άσχετα παραδείγματα.
    Εγώ μίλησα για σίτιση και βρώση , τώρα στο Νταρφουρ αν σφάζονται για να φάει ο ένας τον άλλο πάσο , αλλιώς δεν είναι ίδιο!
    Δεν πιστεύω ότι το κρέας είναι "πραγματική ανάγκη", εκτός ίσως από συγκεκριμένες περιπτώσεις αλλά και πάλι σε υπερβολικά μικρότερη συχνότητα από τη σημερινή. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι, αν χρειαζόταν να τα σκοτώνουμε οι ίδιοι, αν δεν το κόβαμε τελείως τότε τουλάχιστον οι περισσότεροι θα το μειώναμε ώστε να μη χρειάζεται να σφάζουμε ζώα τόσο συχνά. Πώς να το κάνουμε δηλαδή, ειδικά το χοιρινό δεν προσφέρει τίποτα διατροφικά, όχι άλλο με την καραμέλα της διατροφικής "ανάγκης"! Και ζωική πρωτεϊνη παίρνεις και από το γάλα και τα αυγά, δε χρειάζεσαι κρέας.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #218
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    κατι ασχετικο...την τροφικη αλυσιδα την εχεις σκεφτει ποτες?

    το οτι οι καννιβαλοι ειναι 6 δις και τα ζωα 666 δις? και τα φυτα γενικα δε_ξερω_γω_ποσα_ειναι?

    και για να μην τα πολυλογουμε...ξερεις οτι ο ανθρωπας ειναι ενα παμφαγο ζωο,οπως και τα δυο σκυλια μου...αλλα τα δυο σκυλια μου οταν τους βαζω να φανε προτιμανε το τσιτσι απο το ψωμι πχ

    λες για την σφαγη ζωων...εγω λεω για το μακελειο ντοματων,γιατι οχι? αυτα δεν εχουν ψυχη/συνειδησις?ξερουμε οτι τα φυτα εχουν αισθησεις...αλλα δυστυχως οχι δακρυσμενα ματια για να συγκινισουν τους χλωροφυλοσταγεις vegan nazis

    και δε ξερω αν το εχεις αντιληφθει αλλα μαλλον εσυ κανει επιθεσις στα zombies εδω και καμποσες σελιδες(....ακου παραδειγμα οι καννιβαλοι) και το εχεις κανει και στο τοπικ για το καπνισμα

  9. #219
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Δεν έχουν υπάρξει μη "τεχνητές" ατόφιες χορτοφαγικές ανθρώπινες κοινότητες (δηλαδή όχι 200 μασόνοι που λένε δε τρώμε κρέας ή ένα νησί στον ειρηνικό αλλά μια διαδεδομένη τάση σε ευρεία κλίμακα). Αν είναι να προκύψει μια τέτοια ηθική-ιδεολογία ευρείας κλίμακας τότε θα πρέπει να συνοδεύεται και απο το κατάλληλο preaching ώστε να ηγεμονεύσει και να δοκιμαστεί σαν πλειοψηφικό ηθικό-ιδεολογικό ρεύμα.
    οι ινδουιστες ειναι ισως τεχνητη κοινοτητα, αλλα ευδοκιμουν εδω και εκατονταδες χρονια
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #220

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Spoiler
    κατι ασχετικο...την τροφικη αλυσιδα την εχεις σκεφτει ποτες?

    το οτι οι καννιβαλοι ειναι 6 δις και τα ζωα 666 δις? και τα φυτα γενικα δε_ξερω_γω_ποσα_ειναι?

    και για να μην τα πολυλογουμε...ξερεις οτι ο ανθρωπας ειναι ενα παμφαγο ζωο,οπως και τα δυο σκυλια μου...αλλα τα δυο σκυλια μου οταν τους βαζω να φανε προτιμανε το τσιτσι απο το ψωμι πχ

    λες για την σφαγη ζωων...εγω λεω για το μακελειο ντοματων,γιατι οχι? αυτα δεν εχουν ψυχη/συνειδησις?ξερουμε οτι τα φυτα εχουν αισθησεις...αλλα δυστυχως οχι δακρυσμενα ματια για να συγκινισουν τους χλωροφυλοσταγεις vegan nazis

    και δε ξερω αν το εχεις αντιληφθει αλλα μαλλον εσυ κανει επιθεσις στα zombies εδω και καμποσες σελιδες(....ακου παραδειγμα οι καννιβαλοι) και το εχεις κανει και στο τοπικ για το καπνισμα
    Καλά, βαριέμαι όμως να λέω τα ίδια και τα ίδια, οπότε γύρνα στις προηγούμενες σελίδες για την απάντηση.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #221
    μετάρσιο
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    πρώιμο απόβραδο
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    θα πω ότι το 99% των ανθρώπων στην Γη δεν έχουν "τα κότσια" να σφάξουν ένα αρνί, κατσίκι , κοτόπουλο , γουρουνάκι. (μαζί και εγώ έ!)
    Η διαφορά είναι ότι αυτό το ποσοστό αφορά όσους ζουν στα αστικά κέντρα. Που έχουν απομακρυνθεί από την πρωτογενή παραγωγή κρέατος.
    ΔΕΝ το κάνουν γιατί απλά δεν το έχουν συνδυάσει με την ανάγκη βρώσης. Πιο συγκεκριμένα δεν είναι ανάγκη να το κάνουν, το κάνει κάποιος άλλος.
    Αν ζούσαμε σε παλιότερες εποχές , ο μπαμπάς της οικογένειας (εντάξει η μαμά για τις αμαζόνες) θα πάει θα κυνηγήσει να "σκοτώσει" το θήραμα να ταΐσει την οικογένεια. Μετά θα πάρει τα παιδιά του, και θα τους μάθει την διαδικασία? Σωστά?

    Αυτό πιστεύω εν συντομία.
    Αν αύριο πρέπει να κυνηγήσουμε για να φάμε κρέας (όχι για την έξτρα διασκέδαση , αλλά ως πραγματική ανάγκη βρώσης) το ποσοστό που θα είναι σε θέση να το κάνει πιστεύω θα είναι μεγάλο.

    εντιτ: επιλεκτικά όμως σε νιώθω , δεν αντέχω να ακουμπήσω κουνέλι, λαγό , ορτύκια και λοιπά πουλάκια , και συγχρόνως κάνω κολοτούμπα και τρώω κοτόπουλο αρνί κατσίκι , etc.
    http://www.youtube.com/watch?v=iv_OyCfGLqQ 7:17 και μετά

  12. #222
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by PairSquare View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    θα πω ότι το 99% των ανθρώπων στην Γη δεν έχουν "τα κότσια" να σφάξουν ένα αρνί, κατσίκι , κοτόπουλο , γουρουνάκι. (μαζί και εγώ έ!)
    Η διαφορά είναι ότι αυτό το ποσοστό αφορά όσους ζουν στα αστικά κέντρα. Που έχουν απομακρυνθεί από την πρωτογενή παραγωγή κρέατος.
    ΔΕΝ το κάνουν γιατί απλά δεν το έχουν συνδυάσει με την ανάγκη βρώσης. Πιο συγκεκριμένα δεν είναι ανάγκη να το κάνουν, το κάνει κάποιος άλλος.
    Αν ζούσαμε σε παλιότερες εποχές , ο μπαμπάς της οικογένειας (εντάξει η μαμά για τις αμαζόνες) θα πάει θα κυνηγήσει να "σκοτώσει" το θήραμα να ταΐσει την οικογένεια. Μετά θα πάρει τα παιδιά του, και θα τους μάθει την διαδικασία? Σωστά?

    Αυτό πιστεύω εν συντομία.
    Αν αύριο πρέπει να κυνηγήσουμε για να φάμε κρέας (όχι για την έξτρα διασκέδαση , αλλά ως πραγματική ανάγκη βρώσης) το ποσοστό που θα είναι σε θέση να το κάνει πιστεύω θα είναι μεγάλο.

    εντιτ: επιλεκτικά όμως σε νιώθω , δεν αντέχω να ακουμπήσω κουνέλι, λαγό , ορτύκια και λοιπά πουλάκια , και συγχρόνως κάνω κολοτούμπα και τρώω κοτόπουλο αρνί κατσίκι , etc.
    http://www.youtube.com/watch?v=iv_OyCfGLqQ 7:17 και μετά
    χρησιμοποιώ lynx για browser , δεν μπορώ να δω βίντεο , θες να μου πεις το ζουμί?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #223
    μετάρσιο
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    πρώιμο απόβραδο
    Posts
    279

    Default

    τι να σου πω, πρέπει να το δεις. επίσης αυτό:


  14. #224
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    τι μαλακία ταινία.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  15. #225
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Δεν έχουν υπάρξει μη "τεχνητές" ατόφιες χορτοφαγικές ανθρώπινες κοινότητες (δηλαδή όχι 200 μασόνοι που λένε δε τρώμε κρέας ή ένα νησί στον ειρηνικό αλλά μια διαδεδομένη τάση σε ευρεία κλίμακα). Αν είναι να προκύψει μια τέτοια ηθική-ιδεολογία ευρείας κλίμακας τότε θα πρέπει να συνοδεύεται και απο το κατάλληλο preaching ώστε να ηγεμονεύσει και να δοκιμαστεί σαν πλειοψηφικό ηθικό-ιδεολογικό ρεύμα.
    οι ινδουιστες ειναι ισως τεχνητη κοινοτητα, αλλα ευδοκιμουν εδω και εκατονταδες χρονια
    Δε λέμε για ξυπόλητους, για πολιτισμένο κόσμο λέμε.

Similar Threads

  1. Candiru και οικολόγοι (split από καταλήψεις)
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 118
    Last Post: 05-08-2006, 00:58
  2. Άκου Ανθρωπάκο (split από must read)
    By UmbilicalResidue in forum Literature
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-2005, 15:35
  3. Βαθιά Λαρύγγια (split από live Kamelot)
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 18-04-2005, 11:49
  4. Petrucci Vs Malmsteen (split από το G3 album review)
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 10-03-2004, 16:39
  5. Άλλο ένα flame (split από το Placebo dvd)
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-2004, 16:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •