Page 13 of 25 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 181 to 195 of 363

Thread: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

  1. #181
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Λοιπόν είσαι ζώο που τρώει κρέας. Το αν θα τρως το είδος σου ή μόνο γουρούνι είναι άλλη ιστορία, το επιχείρημα αφορά τις φυσικές σου προδιαγραφές, δεν είναι και τόσο παράλογο.

    Κατά τ'άλλα ο Πάνος δεν εμπίπτει στην κατηγορία των σπασαρχίδων χορτοφάγων, αλλά γενικά μιλώντας είναι εξαίρεση.

    Μπριζόλα στα κάρβουνα. Δεν χρειάζομαι άλλο επιχείρημα προσωπικά.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  2. #182

    Default

    Ρε σεις, σε όλη τη συζήτηση δεν υπάρχει κανένας χορτοφάγος που να θεωρεί τους άλλους υπανθρώπους ή οτιδήποτε - ffs, μέχρι πριν ένα χρόνο έτρωγα κανονικότατα και δεν έχω δώσει και κανέναν όρκο αίματος (pun intended) ότι δε θα ξαναφάω κρέας. Αντίθετα μερικοί προσπαθούν να με πείσουν ότι η επιλογή μου δεν έχει ηθική ή ιδεολογική διάσταση ή απλά ότι είναι "βλακεία". Γενικά νομίζω ότι περισσότερους κρεατοφάγους που γκρινιάζουν για τους σπασαρχίδες χορτοφάγους έχω πετύχει παρά σπασαρχίδες χορτοφάγους, το μεγαλοποιείτε. Καλά καλά δηλαδή δεν έχω γνωρίσει ούτε δέκα χορτοφάγους, τι λέμε τώρα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #183
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Ε, εμείς οι κοσμοπολίτες που ζήσαμε στα εξωτερικά όμως γνωρίσαμε μπόλικους που μας πρήζανε τα παπάρια όταν τρώγαμε κεμπάμπ και μπέργκερ κινγκ. Γένους θηλυκού βασικά η πλειοψηφία. Και μερικές αδερφές. Οπότε μπόλικες, όχι μπόλικους.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Ρε σεις, σε όλη τη συζήτηση δεν υπάρχει κανένας χορτοφάγος που να θεωρεί τους άλλους υπανθρώπους ή οτιδήποτε - ffs, μέχρι πριν ένα χρόνο έτρωγα κανονικότατα και δεν έχω δώσει και κανέναν όρκο αίματος (pun intended) ότι δε θα ξαναφάω κρέας. Αντίθετα μερικοί προσπαθούν να με πείσουν ότι η επιλογή μου δεν έχει ηθική ή ιδεολογική διάσταση ή απλά ότι είναι "βλακεία". Γενικά νομίζω ότι περισσότερους κρεατοφάγους που γκρινιάζουν για τους σπασαρχίδες χορτοφάγους έχω πετύχει παρά σπασαρχίδες χορτοφάγους, το μεγαλοποιείτε. Καλά καλά δηλαδή δεν έχω γνωρίσει ούτε δέκα χορτοφάγους, τι λέμε τώρα.
    Στο εξωτερικό είναι διαφορετικά, τα μουνάκια είναι στη πλειοψηφία τους vegans. Σε κοιτάνε "Ugh... you eat meat?" σε φάση "Είσαι τόσο απολίτιστος/πρωτόγονος;" και μετά τρως τη χυλόπιτα!

    (almost pun intended, but not really.)


    PS. Αν κάνεις καλό στον εαυτό σου και σ'αρέσει αυτό που τρως συνέχισε και μην ακούς κανένα μαλάκα

  5. #185
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Στο εξωτερικό τα μουνάκια είναι στη πλειοψηφία τους vegans.
    χαχα τη μπούτσα που τη βάζουν.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  6. #186

    Default

    Quote Originally Posted by Diva Plavalaguna View Post
    ''...Απλά θέλω να πιστεύω και να ξέρω ότι εσύ δεν με θεωρείς υπάνθρωπο , κανίβαλο , και ότι άλλο επειδή εγώ συνεχίζω να τρώω το κρέας.....''

    αυτο πραγματικα ενοχλει
    Επειδή το σκέφτόμουν λίγο το συγκεκριμένο τον τελευταίο καιρό: Εσείς, πώς θα βλέπατε κάποιον που τρώει ανθρώπους; Χωρίς καν να τους σκοτώνει (όπως γίνεται με όποιον τρώει ζώα), ας πούμε ότι τους βουτάει από το νεκροτομείο. Είστε σίγουροι ότι δεν θα τον θεωρούσατε "υπάνθρωπο, κανίβαλο" γι'αυτό; Γιατί νομίζω ότι ο καθένας βάζει μια γραμμή στην ηθική του και λέει ότι "οκ, από εκεί και πέρα αυτό είναι απαράδεκτο, ανήθικο, κατακριτέο". Μήπως δεν είναι τελικά και τόσο φρικαλέο να θεωρεί ένας vegeterian "απολίτιστο" ή κάτι τέτοιο έναν κρεατοφάγο, όπως και ο τελευταίος θα θεωρούσε κατά πάσα πιθανότητα έναν ανθρωποφάγο ή έναν που γαμάει κατσίκες; Δηλαδή, οκ, απλά έχει πιο "αυστηρή" ηθική, εκεί που εσείς βάζετε το όριο στο ανθρώπινο κρέας αυτός το βάζει στο κρέας γενικότερα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #187
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αν πχ κάποιος που πεθαίνει δωρίζει το σώμα του για πάσα χρήση και πιο συγκεκριμένα για βρώση απο ανθρώπους -γιατί έτσι γουσταρίζει, εδώ άλλοι θάβονται, καίγονται- κι εγώ παω και παίρνω το σώμα του και κάνω ένα τσιμπούσι με την παρέα μου, εσύ τι πρόβλημα έχεις;

  8. #188

    Default

    Α, εγώ δεν έχω πρόβλημα, ούτε νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει κανείς. Αλλά 1) νομίζω ότι αρκετοί που ενοχλούνται με το να τους θεωρούν υπανθρώπους στην πράξη έχουν πρόβλημα με τη συγκεκριμένη συμπεριφορά και 2) είναι λίγο διαφορετικό να δωρίσει ο άλλος το σώμα του για τη συγκεκριμένη χρήση με αυτό που γίνεται με τα ζώα, που τους το παίρνουν με το ζόρι. Και φυσικά "δεν μπορούμε να ρωτήσουμε τα ζώα!" αλλά αμφιβάλλω αν κάποιο γουρούνι θα ήθελε πραγματικά να γίνει γύρος αν μπορούσε να αποφασίσει.
    εντιτ, για να αντιστρέψω την ερώτηση, εσύ θα είχες πρόβλημα αν έβρισκα ένα καθυστερημένο (για να έχει και παρόμοιο νοητικό επίπεδο με τα ζώα), το σκότωνα και το έτρωγα;
    εντιτ2, βασικά τώρα που το σκέφτομαι νομίζω ότι σχεδόν όλοι θα αντιδρούσαμε "κάπως" σε συμπεριφορά που μας φαίνεται "εξωφρενική", όπως το να τρως άνθρωπο. Δύσκολα δηλαδή θα πειστώ ότι πάνω από το 1% θα μπορούσε να είναι εντελώς κουλ αν στην ερώτηση "γεια χαρά, τι τρως εκεί;" έπαιρνε απάντηση "άνθρωπο, ένα γεράκο που πέθανε προχτές και άφησε το κρέας του για φαί, θέλεις λίγο;". Φυσικά, το σκάλωμα είναι σε πρώτη φάση, μετά μπορείς να το σκεφτείς και να συμφιλιωθείς με την ιδέα, αν τη θεωρείς οκ και όχι αντίθετη με την ηθική σου. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι, όταν κάποιοι έχουν κάνει συνειδητά την επιλογή να θεωρούν ανήθικο το να σκοτώνεις (έστω έμμεσα) ζώα για να τα φας, δεν είναι και τόσο απίστευτο να φρικάρουν και να σε αντιμετωπίζουν "κάπως" όταν το κάνεις; Δηλαδή ρε παιδιά λογικό μού ακούγεται, προφανώς αν είχαν την ίδια ηθική με εσάς θα έτρωγαν κι αυτοί κρέας, εφόσον το βλέπουν ως κάτι ανήθικο λογικό είναι να σας αντιμετωπίζουν ως ανήθικους/υπανθρώπους κλπ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #189
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Για το πρώτο εντιτ αν μιλάς για τα κθυστερημένα του φόρουμ τότε είναι σκέτη αηδία αλλά πίστεψε με δεν έχω κανένα θέμα!

    Για τα άλλα λέει ένα σωστό πράγμα ο ντεγκιαλ σε μια φάση. Η ανθρώπινη ηθική δεν είναι κάτι που κατασκευάζεται επειδή φέρνει ένας μαλάκας πλάκες με εντολές απο το βουνό και λέει "απο σήμερα δε τρώμε κρέας". Δεν φυτρώνει δηλαδή ουρανοκατέβατη αλλά προκύπτει μέσα απο ανάγκες, διεργασίες, συνθήκαι και τα τοιαύτα. Έχουν υπάρξει ανθρώπινες κοινωνίες που καννιβάλιζαν, έχουν υπάρξει ανθρώπινες κοινωνίες που πέταγαν καθυστερημένα σε καιάδες ή έστελναν εβραίους σε φουρνάκια. Δεν έχουν υπάρξει μη "τεχνητές" ατόφιες χορτοφαγικές ανθρώπινες κοινότητες (δηλαδή όχι 200 μασόνοι που λένε δε τρώμε κρέας ή ένα νησί στον ειρηνικό αλλά μια διαδεδομένη τάση σε ευρεία κλίμακα). Αν είναι να προκύψει μια τέτοια ηθική-ιδεολογία ευρείας κλίμακας τότε θα πρέπει να συνοδεύεται και απο το κατάλληλο preaching ώστε να ηγεμονεύσει και να δοκιμαστεί σαν πλειοψηφικό ηθικό-ιδεολογικό ρεύμα. Και αυτό είναι που εγώ εντοπίζω σαν αντίφαση στο τοπικ και γενικά, ότι δεν υπάρχει καμμία τέτοια διάθεση. Η χορτοφαγία σου είναι μια καθαρά ατομική επιλογή που δεν πειράζει κανένα αλλά και δεν ενδιαφέρει κανένα.

  10. #190
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Quote Originally Posted by Diva Plavalaguna View Post
    ''...Απλά θέλω να πιστεύω και να ξέρω ότι εσύ δεν με θεωρείς υπάνθρωπο , κανίβαλο , και ότι άλλο επειδή εγώ συνεχίζω να τρώω το κρέας.....''

    αυτο πραγματικα ενοχλει
    Επειδή το σκέφτόμουν λίγο το συγκεκριμένο τον τελευταίο καιρό: Εσείς, πώς θα βλέπατε κάποιον που τρώει ανθρώπους; Χωρίς καν να τους σκοτώνει (όπως γίνεται με όποιον τρώει ζώα), ας πούμε ότι τους βουτάει από το νεκροτομείο. Είστε σίγουροι ότι δεν θα τον θεωρούσατε "υπάνθρωπο, κανίβαλο" γι'αυτό; Γιατί νομίζω ότι ο καθένας βάζει μια γραμμή στην ηθική του και λέει ότι "οκ, από εκεί και πέρα αυτό είναι απαράδεκτο, ανήθικο, κατακριτέο". Μήπως δεν είναι τελικά και τόσο φρικαλέο να θεωρεί ένας vegeterian "απολίτιστο" ή κάτι τέτοιο έναν κρεατοφάγο, όπως και ο τελευταίος θα θεωρούσε κατά πάσα πιθανότητα έναν ανθρωποφάγο ή έναν που γαμάει κατσίκες; Δηλαδή, οκ, απλά έχει πιο "αυστηρή" ηθική, εκεί που εσείς βάζετε το όριο στο ανθρώπινο κρέας αυτός το βάζει στο κρέας γενικότερα.
    Φυσικα και ειναι φρικαλεο να θεωρει ενας vegetarian απολιτιστο και σιχαμενο εναν κρεατοφαγο οταν η φυση του ανθρωπου ειναι να τρωει τα παντα. Μπορει να επιβιωσει και χωρις κρεας ο ανθρωπος βεβαια, αλλα τις πρωτεινες δεν τις παιρνει σε τετοια ποσοτητα απο καμια αλλη τροφη, και η φυση λειτουργει με βαση την οικονομια. Αντιθετα ο κανιβαλισμος, ενω παρατηρειται σε μερικα ειδη αλλα οχι σε μεγαλη κλιμακα, δε νομιζω οτι αποτελει μεσο επιβιωσης για κανενα απο αυτα, εκτος απο περιπτωσεις που τα νεογνα καταβροχθιζουν τον γονεα ή περιπτωσεις που πεφτει ενα αεριπλανο στα χιονα και προκειμενου να ζησεις πρεπει να φας τον συνανθρωπο σου (μπορει να υπαρχουν και εξαιρεσεις τις οποιες να μας πει ο καντιρου). Τωρα αν το θεωρεις ζητημα "ηθικης" και πρεπει να βαζουμε ενα οριο ή οχι, καλλιστα μπορει κι ενας κρεατοφαγος να θεωρει απολιτιστο εναν vegeterian και να ανακαλυψει διαφορα επιχειρηματα για αυτην την κατηγορια.

  11. #191
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    δρακε εισαι στα προθυρα του http://en.wikipedia.org/wiki/Jainism
    και τα ζαρζαβατια εχουν ψυχη

  12. #192

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Φυσικα και ειναι φρικαλεο να θεωρει ενας vegetarian απολιτιστο και σιχαμενο εναν κρεατοφαγο οταν η φυση του ανθρωπου ειναι να τρωει τα παντα. Μπορει να επιβιωσει και χωρις κρεας ο ανθρωπος βεβαια, αλλα τις πρωτεινες δεν τις παιρνει σε τετοια ποσοτητα απο καμια αλλη τροφη, και η φυση λειτουργει με βαση την οικονομια. Αντιθετα ο κανιβαλισμος, ενω παρατηρειται σε μερικα ειδη αλλα οχι σε μεγαλη κλιμακα, δε νομιζω οτι αποτελει μεσο επιβιωσης για κανενα απο αυτα, εκτος απο περιπτωσεις που τα νεογνα καταβροχθιζουν τον γονεα ή περιπτωσεις που πεφτει ενα αεριπλανο στα χιονα και προκειμενου να ζησεις πρεπει να φας τον συνανθρωπο σου (μπορει να υπαρχουν και εξαιρεσεις τις οποιες να μας πει ο καντιρου). Τωρα αν το θεωρεις ζητημα "ηθικης" και πρεπει να βαζουμε ενα οριο ή οχι, καλλιστα μπορει κι ενας κρεατοφαγος να θεωρει απολιτιστο εναν vegeterian και να ανακαλυψει διαφορα επιχειρηματα για αυτην την κατηγορια.
    Η φύση του ανθρώπου είναι και να γαμάει τα πάντα, γιατί θεωρείς απολίτιστο ένα βιαστή; Ή έστω έναν που παίρνει κότες και τις γαμάει;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #193

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Για το πρώτο εντιτ αν μιλάς για τα κθυστερημένα του φόρουμ τότε είναι σκέτη αηδία αλλά πίστεψε με δεν έχω κανένα θέμα!

    Για τα άλλα λέει ένα σωστό πράγμα ο ντεγκιαλ σε μια φάση. Η ανθρώπινη ηθική δεν είναι κάτι που κατασκευάζεται επειδή φέρνει ένας μαλάκας πλάκες με εντολές απο το βουνό και λέει "απο σήμερα δε τρώμε κρέας". Δεν φυτρώνει δηλαδή ουρανοκατέβατη αλλά προκύπτει μέσα απο ανάγκες, διεργασίες, συνθήκαι και τα τοιαύτα. Έχουν υπάρξει ανθρώπινες κοινωνίες που καννιβάλιζαν, έχουν υπάρξει ανθρώπινες κοινωνίες που πέταγαν καθυστερημένα σε καιάδες ή έστελναν εβραίους σε φουρνάκια. Δεν έχουν υπάρξει μη "τεχνητές" ατόφιες χορτοφαγικές ανθρώπινες κοινότητες (δηλαδή όχι 200 μασόνοι που λένε δε τρώμε κρέας ή ένα νησί στον ειρηνικό αλλά μια διαδεδομένη τάση σε ευρεία κλίμακα). Αν είναι να προκύψει μια τέτοια ηθική-ιδεολογία ευρείας κλίμακας τότε θα πρέπει να συνοδεύεται και απο το κατάλληλο preaching ώστε να ηγεμονεύσει και να δοκιμαστεί σαν πλειοψηφικό ηθικό-ιδεολογικό ρεύμα. Και αυτό είναι που εγώ εντοπίζω σαν αντίφαση στο τοπικ και γενικά, ότι δεν υπάρχει καμμία τέτοια διάθεση. Η χορτοφαγία σου είναι μια καθαρά ατομική επιλογή που δεν πειράζει κανένα αλλά και δεν ενδιαφέρει κανένα.
    Απλά δεν έχω όρεξη να γίνω preacher γιατί δε θεωρώ ότι καταφέρνεις πολλά πέρα από το να σπας αρχίδια. Ξέρω, ΕΙΜΑΙ preacher σε πολλά πράγματα irl και προσπαθώ να το περιορίσω. Το να καταθέτεις την άποψή σου πολιτισμένα συνήθως είναι εξίσου, αν όχι περισσότερο, επιτυχές. Εκτός αν θες να μου πεις πως αν αρχίσω να σου λέω "ΟΥ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΕ ΚΑΝΙΒΑΛΕ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΡΩΣ ΤΑ ΖΩΑΚΙΑ, ΜΙΤ ΙΖ ΜΕΡΝΤΕΡ" θα σταματήσεις ξαφνικά να τρως πιτόγυρα. Μπα.

    edit: επίσης το ποστ μου ήταν προς αυτούς που τους τη σπάει το preaching, οπότε στην ουσία μάλλον υπερασπίζεσαι αυτό που λέω (υπό άλλη οπτική γωνία).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #194

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    δρακε εισαι στα προθυρα του http://en.wikipedia.org/wiki/Jainism
    και τα ζαρζαβατια εχουν ψυχη
    Οφκόρς, οφκόρς, δεν αντιλέγω, βασικά δεν έχω γνώμη επ'αυτού αλλά κάνεις μέχρι εκεί που μπορείς. Το θέμα είναι να βρίσκεις τη γραμμή μεταξύ αυτοσυντήρησης (ακόμα και σε ένα "ποιοτικό" επίπεδο, δε λέω απλώς να ζεις, να ζεις καλά) και απληστίας.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #195
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Φυσικα και ειναι φρικαλεο να θεωρει ενας vegetarian απολιτιστο και σιχαμενο εναν κρεατοφαγο οταν η φυση του ανθρωπου ειναι να τρωει τα παντα. Μπορει να επιβιωσει και χωρις κρεας ο ανθρωπος βεβαια, αλλα τις πρωτεινες δεν τις παιρνει σε τετοια ποσοτητα απο καμια αλλη τροφη, και η φυση λειτουργει με βαση την οικονομια. Αντιθετα ο κανιβαλισμος, ενω παρατηρειται σε μερικα ειδη αλλα οχι σε μεγαλη κλιμακα, δε νομιζω οτι αποτελει μεσο επιβιωσης για κανενα απο αυτα, εκτος απο περιπτωσεις που τα νεογνα καταβροχθιζουν τον γονεα ή περιπτωσεις που πεφτει ενα αεριπλανο στα χιονα και προκειμενου να ζησεις πρεπει να φας τον συνανθρωπο σου (μπορει να υπαρχουν και εξαιρεσεις τις οποιες να μας πει ο καντιρου). Τωρα αν το θεωρεις ζητημα "ηθικης" και πρεπει να βαζουμε ενα οριο ή οχι, καλλιστα μπορει κι ενας κρεατοφαγος να θεωρει απολιτιστο εναν vegeterian και να ανακαλυψει διαφορα επιχειρηματα για αυτην την κατηγορια.
    Η φύση του ανθρώπου είναι και να γαμάει τα πάντα, γιατί θεωρείς απολίτιστο ένα βιαστή; Ή έστω έναν που παίρνει κότες και τις γαμάει;
    Απο που κι ως που ειναι η φυση του ανθρωπου να γαμαει τα παντα?

Similar Threads

  1. Candiru και οικολόγοι (split από καταλήψεις)
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 118
    Last Post: 05-08-2006, 00:58
  2. Άκου Ανθρωπάκο (split από must read)
    By UmbilicalResidue in forum Literature
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-2005, 15:35
  3. Βαθιά Λαρύγγια (split από live Kamelot)
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 18-04-2005, 11:49
  4. Petrucci Vs Malmsteen (split από το G3 album review)
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 10-03-2004, 16:39
  5. Άλλο ένα flame (split από το Placebo dvd)
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-2004, 16:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •