Page 12 of 25 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 363

Thread: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

  1. #166
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Ikonoklast, εγώ μπορεί να βάζω το όριο στις ντομάτες και όχι στα κατσίκια, εσύ που δεν καταλαβαίνεις από αυτά τα αυθαίρετα επιλεγμένα όρια γιατί βάζεις το όριο στα κατσίκια και δεν τρως και ανθρώπους;
    Η ηθική δε προκύπτει αυθαίρετα, κοιτώντας το ταβάνι και φιλοσοφόντας αν είναι ωραίο να σκοτώνεις ανθρώπους ή όχι. Προκύπτει από τις ανάγκες του ατόμου και της κοινωνίας. Η ανθρωποκτονία θέτει σε κίνδυνο την αρμονία μίας κοινωνίας, για λόγους που μάλλον είναι αρκετά προφανείς για να μη θέλουν εξήγηση, και κατά συνέπεια βλάπτει και το άτομο καθ' αυτό (από την απόρριψη του από την κοινωνία και τα οφέλη που αυτή του παρέχει για την επιβίωση του).

    Η κρεατοφαγία δεν δημιουργεί τα ίδια προβλήματα.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #167
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    καλα, δεν χρειαζεται καν να εξηγησουμε γιατι δεν μπορεις να αποδωσεις την εγκληματικη φυση της ανθρωποκτονιας στην διαταραξη της κοινωνικης αρμονιας. η εξηγηση οφειλει να ειναι αποκλειστικα ανθρωποκεντρικη.
    this is radio freedom.

  3. #168
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    κι εδώ φαντασιακό ρε πούστη;

  4. #169
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    μην μου λες για φαντασιακα εμενα γιατι δεν τα γουσταρω αυτα
    this is radio freedom.

  5. #170

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Η ηθική δε προκύπτει αυθαίρετα, κοιτώντας το ταβάνι και φιλοσοφόντας αν είναι ωραίο να σκοτώνεις ανθρώπους ή όχι. Προκύπτει από τις ανάγκες του ατόμου και της κοινωνίας. Η ανθρωποκτονία θέτει σε κίνδυνο την αρμονία μίας κοινωνίας, για λόγους που μάλλον είναι αρκετά προφανείς για να μη θέλουν εξήγηση, και κατά συνέπεια βλάπτει και το άτομο καθ' αυτό (από την απόρριψη του από την κοινωνία και τα οφέλη που αυτή του παρέχει για την επιβίωση του).

    Η κρεατοφαγία δεν δημιουργεί τα ίδια προβλήματα.
    Πολύ κυνική τοποθέτηση σύντροφε, πού πήγε η καλοσύνη και η ευσυνειδησία;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #171
    Καράτε! μόνο neverdie's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    693

    Default

    Μόλις μου ήρθε με email. Το αφήνω εδώ...
    An einai kati pou me ftanei sta oria mou einai oi anthrwpoi me diatrofikes sunhthies pou tis exoun anagei se filosofia zwhs tupou ZEN se DEN:

    DEN trww kreas
    DEN trww kreas alla trww psari (giati den einai xnoudwto?)
    DEN trww kreas gala giaourti turi bouturo auga
    DEN trww kreas gala giaourti turi bouturo auga kafe, tsai k menta giati kanw omoiopathitikh...
    DEN trww kreas gala giaourti turi bouturo auga kafe, tsai k menta k alkool giati eimai teleiws malakas...


    To xeirotero einai oti prospathoun me kathe tropo na sto epiballoun les kai sto xwrio tous tsiknizane me soya!

    kai enw to kuriotero blako-epixhrhmatous einai kai kala ta kakomoira ta zwakia..... forane dermatines mpotes, exoun mia gata h skulo pou argopethainei giati to taizoun upokatastata kreatos... kai h teleutaia fora pou plhrwsan th sundromh ths WWF htan sthn 3 gumnasiou otan to 2o lukeio ths Anw Koustouritsas kai h omada ths peribantologikhs kanan door to door scoutting...

    kai to deutero ephxeirhma tous kai kala uigieinh diatrofh k prasines papapes....
    ena tha sas pw eixa kai exw panta sugatoikous VEgano-Vegetterrian:
    ta xeilia tous einai pio aspra kai apo to NOYNOY kai sunthrountai me panakribes bitamines kai overdose Kaffeinhs alliws tha pesoun katw kai proswpika egw den tha skupsw pote na tous mazepsw giati den skotizomai gia human beings pou tin exoun akousei pasifistikes agelades ths yoga...
    O sugatoikos mou pinei 60 kafedes thn hmera gia na kratietai sta podia tou, h kainourgia sugatoikos mou h sussanne exei sthsei antiskhno sto saloni giati to na meneis se dwmatio einai polu mikroastiko.... (enw to na trefesai mono me mh zwika proionta pou ta plhrwnneis xrusa den einai), o gomenos mou apo ta 15-23 trefotan mono me tofu kai coconut bars gia ti oxi mono htan vegan alla den tou aresan k ta frouta k ta laxanika kai htan 58 kila kai 1.98 upsos...

    auta paw twra na faw mia mprizola...


    ps: an gnwrisw estw kai mia vegeteran tigrh, kobw to kreas

    http://kaascat.wordpress.com/
    συνεχίστε...
    Κατ' αρχάς, πως είσαι έτσι;

  7. #172
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by neverdie View Post
    Μόλις μου ήρθε με email. Το αφήνω εδώ...
    Spoiler
    An einai kati pou me ftanei sta oria mou einai oi anthrwpoi me diatrofikes sunhthies pou tis exoun anagei se filosofia zwhs tupou ZEN se DEN:

    DEN trww kreas
    DEN trww kreas alla trww psari (giati den einai xnoudwto?)
    DEN trww kreas gala giaourti turi bouturo auga
    DEN trww kreas gala giaourti turi bouturo auga kafe, tsai k menta giati kanw omoiopathitikh...
    DEN trww kreas gala giaourti turi bouturo auga kafe, tsai k menta k alkool giati eimai teleiws malakas...


    To xeirotero einai oti prospathoun me kathe tropo na sto epiballoun les kai sto xwrio tous tsiknizane me soya!

    kai enw to kuriotero blako-epixhrhmatous einai kai kala ta kakomoira ta zwakia..... forane dermatines mpotes, exoun mia gata h skulo pou argopethainei giati to taizoun upokatastata kreatos... kai h teleutaia fora pou plhrwsan th sundromh ths WWF htan sthn 3 gumnasiou otan to 2o lukeio ths Anw Koustouritsas kai h omada ths peribantologikhs kanan door to door scoutting...

    kai to deutero ephxeirhma tous kai kala uigieinh diatrofh k prasines papapes....
    ena tha sas pw eixa kai exw panta sugatoikous VEgano-Vegetterrian:
    ta xeilia tous einai pio aspra kai apo to NOYNOY kai sunthrountai me panakribes bitamines kai overdose Kaffeinhs alliws tha pesoun katw kai proswpika egw den tha skupsw pote na tous mazepsw giati den skotizomai gia human beings pou tin exoun akousei pasifistikes agelades ths yoga...
    O sugatoikos mou pinei 60 kafedes thn hmera gia na kratietai sta podia tou, h kainourgia sugatoikos mou h sussanne exei sthsei antiskhno sto saloni giati to na meneis se dwmatio einai polu mikroastiko.... (enw to na trefesai mono me mh zwika proionta pou ta plhrwnneis xrusa den einai), o gomenos mou apo ta 15-23 trefotan mono me tofu kai coconut bars gia ti oxi mono htan vegan alla den tou aresan k ta frouta k ta laxanika kai htan 58 kila kai 1.98 upsos...

    auta paw twra na faw mia mprizola...


    ps: an gnwrisw estw kai mia vegeteran tigrh, kobw to kreas

    http://kaascat.wordpress.com/

    συνεχίστε...
    Μεταξύ μας έ
    Μαλακία το μέιλ ....
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #173
    Crystal meth habit O)))zma's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Dark Globe
    Posts
    889

    Angry

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    πάρε ένα πολιτικο ποστ:

    Κόψτε το κρέας και σώστε τη Γη

    Η εκτροφή ζώων σημαίνει σπατάλη νερού και μεγάλες ποσότητες αερίων του θερμοκηπίου

    ΤΗΕ ΤΙΜΕS , Του Robin Ρagnamenta


    Οι άνθρωποι πρέπει να γίνουμε χορτοφάγοι για να κερδίσει ο κόσμος τη μάχη κατά της αλλαγής του κλίματος, σύμφωνα με τον Βρετανό οικονομολόγο Νίκολας Στερν, αυθεντία στο ζήτημα της κλιματικής αλλαγής.

    «Το κρέας σημαίνει σπατάλη στη χρήση του νερού και δημιουργεί μεγάλες ποσότητες αερίων που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Ασκεί τεράστια πίεση στους φυσικούς πόρους του κόσμου. Μια δίαιτα χορτοφαγίας είναι καλύτερη», δήλωσε σε συνέντευξή του στους «Τάιμς» ο λόρδος Στερν του Μπρέντφορντ. Οι άμεσες εκπομπές μεθανίου από τις αγελάδες και τους χοίρους αποτελούν σημαντική πηγή αερίων του θερμοκηπίου. Το μεθάνιο έχει σχεδόν 25 φορές ισχυρότερη δράση από το διοξείδιο του άνθρακα όσον αφορά την άνοδο της θερμοκρασίας του πλανήτη.

    Ο λόρδος Στερν, ο οποίος είναι ο συγγραφέας της περίφημης Έκθεσης Στερν του 2006 σχετικά με το κόστος αντιμετώπισης της ανόδου της θερμοκρασίας του πλανήτη, δήλωσε ότι μια αποτελεσματική συμφωνία στη Διάσκεψη για την Αλλαγή του Κλίματος, τον Δεκέμβριο στην Κοπεγχάγη, θα οδηγούσε σε μεγάλη αύξηση του κόστους του κρέατος και άλλων τροφίμων που δημιουργούν μεγάλες ποσότητες αερίων του θερμοκηπίου. Προέβλεψε ότι οι συμπεριφορές των ανθρώπων θα εξελιχθούν μέχρι που θα καταστεί απαράδεκτο να τρώμε κρέας: «Είμαι τώρα 61 χρονών και η στάση απέναντι στο να πίνεις και να οδηγείς έχει αλλάξει ριζικά από τον καιρό που ήμουν φοιτητής. Οι άνθρωποι άλλαξαν την αντίληψή τους για το τι είναι υπεύθυνη στάση. Και θα ρωτούν όλο και περισσότερο για το διοξείδιο του άνθρακα που εκπέμπεται από την παραγωγή της τροφής τους».

    Πρώην επικεφαλής των οικονομολόγων της Παγκόσμιας Τράπεζας και τώρα καθηγητής Οικονομικών στο London School of Εconomics, ο λόρδος Στερν απηύθυνε επίσης σαφές μήνυμα προς τον Αμερικανό Πρόεδρο Ομπάμα ότι πρέπει να συμμετάσχει προσωπικά στη συνάντηση που θα διεξαχθεί από τις 7 ως τις 18 Δεκεμβρίου στην Κοπεγχάγη ώστε να επιτευχθεί μια αποτελεσματική συμφωνία. Η ηγεσία των ΗΠΑ «χρειάζεται απαραιτήτως» για να εξασφαλιστεί ότι θα υπάρξει συμφωνία, τόνισε.

    Τα στοιχεία του ΟΗΕ
    Τα στοιχεία του ΟΗΕ δείχνουν πως η παραγωγή κρέατος ευθύνεται αυτήν τη στιγμή για το 18% των παγκόσμιων εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα, περιλαμβανομένης της καταστροφής δασικών εκτάσεων για τη δημιουργία κτηνοτροφικών μονάδων και για την παραγωγή ζωοτροφών, όπως η σόγια. Όμως οι δηλώσεις του λόρδου Στερν προκάλεσαν οργή στη βιομηχανία κρέατος. Ο δρ Τζόναθαν Σκάρλοκ της Βρετανικής Εθνικής Ένωσης Αγροτών απέρριψε τα σχόλια του καθηγητή Στερν. «Το να γίνουμε φυτοφάγοι δεν συνιστά μια παγκόσμια λύση», δήλωσε. «Οι αγρότες σ΄ αυτήν τη χώρα ενδιαφέρονται για πολιτικές βασισμένες σε στοιχεία. Δεν έχουμε διαθέσιμες αγελάδες ή χοίρους που να μην παράγουν μεθάνιο».

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...d=4543407&ct=2

    ta malakismena ta gourounia kai oi agelades klanoun kai dimiourgoun ti tripa tou ozontos
    Rats, Rats lay down flat
    we don't need you, we act like that

    and if you think you're unloved
    then we know about that...

  9. #174

    Default

    Αν κάτι με φτάνει στα όριά μου είναι η καθυστέρηση.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #175
    Crystal meth habit O)))zma's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Dark Globe
    Posts
    889

    Default

    eno to oti dexese sa sosti tin opoiadipote blakeia einai ok
    Rats, Rats lay down flat
    we don't need you, we act like that

    and if you think you're unloved
    then we know about that...

  11. #176

    Default

    Έγινε, ας προσπαθήσω να ακολουθήσω τη λογική του κειμένου. Με εκνευρίζουν λοιπόν οι άνθρωποι που λένε:
    Δε γαμάω άντρες
    Δε γαμάω άντρες αλλά γαμάω γυναίκες
    Δε γαμάω άντρες αλλά γαμάω γυναίκες κουνάβια και καλοριφέρ
    Γιατί δεν μπορείτε να αφήσετε τον κόσμο να αποφασίσει για το τι θα κάνει, με ό,τι σκατά κριτήρια γουστάρει; Πρέπει να τρώμε όλοι πιτόγυρα με το ζόρι;
    Επίσης
    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Η ηθική δε προκύπτει αυθαίρετα, κοιτώντας το ταβάνι και φιλοσοφόντας αν είναι ωραίο να σκοτώνεις ανθρώπους ή όχι. Προκύπτει από τις ανάγκες του ατόμου και της κοινωνίας. Η ανθρωποκτονία θέτει σε κίνδυνο την αρμονία μίας κοινωνίας, για λόγους που μάλλον είναι αρκετά προφανείς για να μη θέλουν εξήγηση, και κατά συνέπεια βλάπτει και το άτομο καθ' αυτό (από την απόρριψη του από την κοινωνία και τα οφέλη που αυτή του παρέχει για την επιβίωση του).

    Η κρεατοφαγία δεν δημιουργεί τα ίδια προβλήματα.
    Όταν πάει να μπλεχτεί μια γάτα στα πόδια σου, την κλωτσάς και να πάναγαμηθεί ή κοιτάς να την αποφύγεις, ακόμα κι αν χάσεις λίγο την ισορροπία σου; Δε χρειάζεται ντε και καλά να έχεις κάποιο όφελος για να δείξεις καλοσύνη σε κάποιο άλλο πλάσμα. Όσοι προτιμάτε να ΜΗΝ κλωτσάτε γάτες από το να τις κλωτσάτε, γιατί βρίσκετε τόσο ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ και ΜΑ-ΤΟΣΟ-ΠΑΡΑΛΟΓΟ το να προτιμώ να ΜΗ σφάζονται κότες βόδια και γουρούνια από το να σφάζονται για να τραφώ; Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι απλά θέλετε να πείσετε τον εαυτό σας ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχετε τύψεις και ότι οι χορτοφάγοι είναι ηλίθιοι χοχο.
    Μίτσμανν μην απαντήσεις.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #177
    Crystal meth habit O)))zma's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Dark Globe
    Posts
    889

    Default

    η αποψη της αυθεντιας νικολας στερν σου φενεται οκ?
    Rats, Rats lay down flat
    we don't need you, we act like that

    and if you think you're unloved
    then we know about that...

  13. #178
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εγώ πάντως δεν το βρίσκω ούτε ειρωνικό ούτε παράλογο ούτε υπερβολικό.
    Επίσης δεν με νοιάζει και πόσο βαθύς είναι ο λόγος που το κάνεις. όχι γιατί στ'αρχίδια μου , αλλά μου φτάνει που μου λες ότι είναι μια συνειδητοποιημένη επιλογή σου για χ-ψ λόγους.
    Απλά θέλω να πιστεύω και να ξέρω ότι εσύ δεν με θεωρείς υπάνθρωπο , κανίβαλο , και ότι άλλο επειδή εγώ συνεχίζω να τρώω το κρέας.

    Επίσης γέλασα με το "γαμάω κουνάβια" ... σκέφτηκα την μπόχα και μειδίασα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #179
    no brains Diva Plavalaguna's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Sky Valley
    Posts
    1,042

    Default

    να πω κι εγω οτι ο καθενας ας φαει οτι προτιμα, δν μ ενδιαφερει καθολου, ας φαει κ σκατα αλλα να μου μιλαει απο αποσταση.
    τρωω πολυ κρεας κ δν εχω καθολου τυψεις ομως.
    οσο για το ποιος παει να πεισει ποιον νομιζω οι χορτοφαγοι μας τα πρηζουν. γενικα μιλαω.
    στην τελικη πηγαινετε στον καθρεφτη ανοιξτε διαπλατα το στομα κ δειτε τι δοντια εχετε. θεωρειτε οτι προοριζονται αποκλειστικα για χορτοφαγια ;
    το μεηλ ειναι βλακωδες.

    εντιτ:
    ''...Απλά θέλω να πιστεύω και να ξέρω ότι εσύ δεν με θεωρείς υπάνθρωπο , κανίβαλο , και ότι άλλο επειδή εγώ συνεχίζω να τρώω το κρέας.....''

    αυτο πραγματικα ενοχλει
    Last edited by Diva Plavalaguna; 30-10-2009 at 18:22.
    man has known and now he's blown it upside down and hell's the only sound,
    we did an awful job and now they say it's nobody's fault

    Interviewer : How does it feel to be the greatest guitarist in the world ?
    Jimmy Hendrix : I don't know, go ask Rory Gallagher.


  15. #180
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Οι γάτες κατέληξαν να ζουν κοντά στους ανθρώπους ακριβώς επειδή είναι χρήσιμες.

    Και δε νομίζω να μιλάει κανείς για πιτόγυρα με το ζόρι, όμως όταν μερικοί χορτοφάγοι φέρονται λες και μέσω της χορτοφαγίας τους θα σώσουν τον πλανήτη, ε, εκνευρίζεται ο κόσμος.

    Επίσης το επιχείρημα με τα δόντια είναι χαζό, πάω στοίχημα πως κάποτε τα είχαμε για να δαγκώνουμε και τους άλλους πιθήκους, λοιπόν;
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

Similar Threads

  1. Candiru και οικολόγοι (split από καταλήψεις)
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 118
    Last Post: 05-08-2006, 00:58
  2. Άκου Ανθρωπάκο (split από must read)
    By UmbilicalResidue in forum Literature
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-2005, 15:35
  3. Βαθιά Λαρύγγια (split από live Kamelot)
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 18-04-2005, 11:49
  4. Petrucci Vs Malmsteen (split από το G3 album review)
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 10-03-2004, 16:39
  5. Άλλο ένα flame (split από το Placebo dvd)
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-2004, 16:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •