Page 11 of 25 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 363

Thread: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

  1. #151
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Αυτός το άρχισε!
    Ναι, έκανα bump να σας πω για την χοληστερίνη μου.

    Κατατάλλα σόρρυ που σε πήρα στα σοβαρά, δε θα ξαναγίνει.
    http://store.theworstpageintheuniver...ml#EVERYANIMAL

  2. #152

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    εχει πλακα αλλα οσο πιο συνειδητοποιημενος πολιτης προσπαθει να γινει ο ντραγκονλορντ τοσο πιο πολυ αποτυγχανει.
    Κάλκη πάμε να κάψουμε τις γκαλερί τη βουλή τα αστυνομικά τμήματα το σπίτι του καντιρού την PETA τις καρέτα καρέτα πουτάνα όλα. Εντάξει, συνειδητοποιήθηκα τώρα;
    Ικόνοκλαστ, σοβαρά σου απαντάω, πάλι τακτικές "δεν μπορώ να συνεννοηθώ με τέτοια άτομα";
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #153
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    εχει πλακα αλλα οσο πιο συνειδητοποιημενος πολιτης προσπαθει να γινει ο ντραγκονλορντ τοσο πιο πολυ αποτυγχανει.
    Κάλκη πάμε να κάψουμε τις γκαλερί τη βουλή τα αστυνομικά τμήματα το σπίτι του καντιρού την PETA τις καρέτα καρέτα πουτάνα όλα. Εντάξει, συνειδητοποιήθηκα τώρα;
    Ικόνοκλαστ, σοβαρά σου απαντάω, πάλι τακτικές "δεν μπορώ να συνεννοηθώ με τέτοια άτομα";
    Δε μου απαντάς σοβαρά, με γράφεις. Κάποιος που νοιάζεται πρώτιστα για τα ζώα γράφει για τα ζώα, βάζει άρθρα, γράφει για δράσεις, καλεί κόσμο να κάνει πράματα, ψαχουλεύει το ζήτημα σε βάθος, θέλει να πείσει (και αλήθεια με νοιάζει να πειστώ αλλιώς δε θα γραφα), νοιάζεται. Αυτό είναι politics, οι χοληστερίνες είναι fitness.

    Για το "δε μπορώ να συνεννοηθώ", θυμίσου, ναι, είναι πάγια τακτική μου να μην εμπλέκομαι σε κουβέντες όπου πρέπει να εξηγήσω γιατί τα lexus της παπαρήγα δεν είναι πολιτικό επιχείρημα ή σοβαρή κριτική στο ΚΚ. Να μου το πει ο λοκη, ο αγοραφοβικ ή άλλο συμπαθέστατο πιτσιρίκι να σκιστώ να του εξηγήσω τι εννοώ, να μου το πεις εσύ, o βικ κλπ, σταρχίδια μου θα σας γράψω και χωρίς ενοχές.

  4. #154
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    πάρε ένα πολιτικο ποστ:

    Κόψτε το κρέας και σώστε τη Γη

    Η εκτροφή ζώων σημαίνει σπατάλη νερού και μεγάλες ποσότητες αερίων του θερμοκηπίου

    ΤΗΕ ΤΙΜΕS , Του Robin Ρagnamenta


    Οι άνθρωποι πρέπει να γίνουμε χορτοφάγοι για να κερδίσει ο κόσμος τη μάχη κατά της αλλαγής του κλίματος, σύμφωνα με τον Βρετανό οικονομολόγο Νίκολας Στερν, αυθεντία στο ζήτημα της κλιματικής αλλαγής.

    «Το κρέας σημαίνει σπατάλη στη χρήση του νερού και δημιουργεί μεγάλες ποσότητες αερίων που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Ασκεί τεράστια πίεση στους φυσικούς πόρους του κόσμου. Μια δίαιτα χορτοφαγίας είναι καλύτερη», δήλωσε σε συνέντευξή του στους «Τάιμς» ο λόρδος Στερν του Μπρέντφορντ. Οι άμεσες εκπομπές μεθανίου από τις αγελάδες και τους χοίρους αποτελούν σημαντική πηγή αερίων του θερμοκηπίου. Το μεθάνιο έχει σχεδόν 25 φορές ισχυρότερη δράση από το διοξείδιο του άνθρακα όσον αφορά την άνοδο της θερμοκρασίας του πλανήτη.

    Ο λόρδος Στερν, ο οποίος είναι ο συγγραφέας της περίφημης Έκθεσης Στερν του 2006 σχετικά με το κόστος αντιμετώπισης της ανόδου της θερμοκρασίας του πλανήτη, δήλωσε ότι μια αποτελεσματική συμφωνία στη Διάσκεψη για την Αλλαγή του Κλίματος, τον Δεκέμβριο στην Κοπεγχάγη, θα οδηγούσε σε μεγάλη αύξηση του κόστους του κρέατος και άλλων τροφίμων που δημιουργούν μεγάλες ποσότητες αερίων του θερμοκηπίου. Προέβλεψε ότι οι συμπεριφορές των ανθρώπων θα εξελιχθούν μέχρι που θα καταστεί απαράδεκτο να τρώμε κρέας: «Είμαι τώρα 61 χρονών και η στάση απέναντι στο να πίνεις και να οδηγείς έχει αλλάξει ριζικά από τον καιρό που ήμουν φοιτητής. Οι άνθρωποι άλλαξαν την αντίληψή τους για το τι είναι υπεύθυνη στάση. Και θα ρωτούν όλο και περισσότερο για το διοξείδιο του άνθρακα που εκπέμπεται από την παραγωγή της τροφής τους».

    Πρώην επικεφαλής των οικονομολόγων της Παγκόσμιας Τράπεζας και τώρα καθηγητής Οικονομικών στο London School of Εconomics, ο λόρδος Στερν απηύθυνε επίσης σαφές μήνυμα προς τον Αμερικανό Πρόεδρο Ομπάμα ότι πρέπει να συμμετάσχει προσωπικά στη συνάντηση που θα διεξαχθεί από τις 7 ως τις 18 Δεκεμβρίου στην Κοπεγχάγη ώστε να επιτευχθεί μια αποτελεσματική συμφωνία. Η ηγεσία των ΗΠΑ «χρειάζεται απαραιτήτως» για να εξασφαλιστεί ότι θα υπάρξει συμφωνία, τόνισε.

    Τα στοιχεία του ΟΗΕ
    Τα στοιχεία του ΟΗΕ δείχνουν πως η παραγωγή κρέατος ευθύνεται αυτήν τη στιγμή για το 18% των παγκόσμιων εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα, περιλαμβανομένης της καταστροφής δασικών εκτάσεων για τη δημιουργία κτηνοτροφικών μονάδων και για την παραγωγή ζωοτροφών, όπως η σόγια. Όμως οι δηλώσεις του λόρδου Στερν προκάλεσαν οργή στη βιομηχανία κρέατος. Ο δρ Τζόναθαν Σκάρλοκ της Βρετανικής Εθνικής Ένωσης Αγροτών απέρριψε τα σχόλια του καθηγητή Στερν. «Το να γίνουμε φυτοφάγοι δεν συνιστά μια παγκόσμια λύση», δήλωσε. «Οι αγρότες σ΄ αυτήν τη χώρα ενδιαφέρονται για πολιτικές βασισμένες σε στοιχεία. Δεν έχουμε διαθέσιμες αγελάδες ή χοίρους που να μην παράγουν μεθάνιο».

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...d=4543407&ct=2
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #155
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν είμαι σίγουρος αν αστειεύεσαι!

  6. #156
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Το κρέας σημαίνει σπατάλη στη χρήση του νερού και δημιουργεί μεγάλες ποσότητες αερίων που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
    εγω δεν έχω δει κανέναν να ποτίζει κρέατα ποτέ πάντως
    this is radio freedom.

  7. #157
    no brains Diva Plavalaguna's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Sky Valley
    Posts
    1,042

    Default

    γτπ
    man has known and now he's blown it upside down and hell's the only sound,
    we did an awful job and now they say it's nobody's fault

    Interviewer : How does it feel to be the greatest guitarist in the world ?
    Jimmy Hendrix : I don't know, go ask Rory Gallagher.


  8. #158

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Το κρέας σημαίνει σπατάλη στη χρήση του νερού και δημιουργεί μεγάλες ποσότητες αερίων που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
    εγω δεν έχω δει κανέναν να ποτίζει κρέατα ποτέ πάντως
    Καλά, πέρα από την πλάκα είναι τεράστια η επιβάρυνση στο περιβάλλον γιατί χρειάζονται και νερό να πιούν και τροφή η οποία σημαίνει κι άλλο νερό για τις εκτάσεις που καλλιεργούνται.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #159
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Το κρέας σημαίνει σπατάλη στη χρήση του νερού και δημιουργεί μεγάλες ποσότητες αερίων που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
    εγω δεν έχω δει κανέναν να ποτίζει κρέατα ποτέ πάντως
    δεν θυμάμαι τίτλο τώρα , αλλά θα το βρω.
    Αμερικάνικο φιλμ που είχαν στον κήπο φυτεμένους ανθρώπους ....

    Τα έργα είναι βγαλμένα από την ζωή, οπότε υπάρχει
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #160
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ικονοκλαστ, τρωγε και ενα βοδι καθε μερα, ποσως με νοιαζει

    καλκι εισαι βλάκας. τοσο βλακας που κανεις χαζα αστειακια για πνευμα! θα θελα να το συζητησω σοβαρα, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θες
    Vielen Dank für alles was mal war

  11. #161
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Καλύτερα να τα τρώω γιατί αλλιώς κλάνουν και χαλάν το κλίμα, μου λες.

  12. #162

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Δε μου απαντάς σοβαρά, με γράφεις. Κάποιος που νοιάζεται πρώτιστα για τα ζώα γράφει για τα ζώα, βάζει άρθρα, γράφει για δράσεις, καλεί κόσμο να κάνει πράματα, ψαχουλεύει το ζήτημα σε βάθος, θέλει να πείσει (και αλήθεια με νοιάζει να πειστώ αλλιώς δε θα γραφα), νοιάζεται. Αυτό είναι politics, οι χοληστερίνες είναι fitness.
    Όχι ρε μανάρι, δε θα σε πείσω να μην τρως κρέας με το ζόρι. Και το να φτύνουμε τσίχλες στο δρόμο λάθος το θεωρώ, δε σημαίνει αυτό ότι θα στηθώ έξω από τη βουλή να κάνω απεργία πείνας για να προωθήσω το Αίτημα.
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Καλύτερα να τα τρώω γιατί αλλιώς κλάνουν και χαλάν το κλίμα, μου λες.
    Πώς να το κάνουμε, στις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσότητες που εκτρέφονται υπάρχει ΚΑΙ αυτή η παράμετρος. Δε θα έλεγα "μην τρώτε κρέας για να σώσουμε το περιβάλλον", υπάρχουν χίλια πράγματα που μπορούν να γίνουν πριν χρειαστεί να αλλάξουμε διατροφή αλλά η μόλυνση εξαιτίας αυτού είναι κάτι που συμβαίνει. Και στο κάτω κάτω η υπερκατανάλωση γενικότερα είναι βασικός παράγοντας της μόλυνσης και σίγουρα σήμερα γίνεται υπερκατανάλωση κρέατος. Σκέψου τον αντίκτυπο που θα είχε αν οι δυτικοί έτρωγαν μία φορά τη βδομάδα κρεάς αντί για 3-4 (ελπίζω να μη λέω λίγες), μιλάμε για μείωση της εκτροφής/αναπαραγωγής μέχρι και στο 25% της σημερινής.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #163
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Προτιμώ να σκεφτώ τον αντίκτυπο του να εκμηδενιστούν οι ρύποι εργοστασίων που λειτουργούν χωρίς κανένα έλεγχο ή πληρώνουν για να ρυπαίνουν, καμμία χρήση ορυκτών καυσίμων και συστηματική υιοθέτηση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, σοβαρή αντικαπιταλιστική περιβαλλοντική πολιτική.

  14. #164

    Default

    Ναι, το ίδιο σου λέω περίπου. Απλά σκέψου ότι τα εργοστάσια, ακόμα κι αν γίνουν "οικολογικά", μηδενικούς ρύπους δε θα έχουν ποτέ. Άρα εκτός από τον έλεγχο των εργοστασίων πρέπει να κοιτάξουμε και πώς θα μειώσουμε την (υπερ-)παραγωγή τους, σε φάση "χρειαζόμαστε όντως ροζ φουσκωτά παπάκια για το μπάνιο;". Με αυτή τη λογική δεν είναι και εξωφρενική μια συζήτηση του τύπου "χρειαζόμαστε όντως κρέας κάθε μερα;".
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #165
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Ναι, το ίδιο σου λέω περίπου. Απλά σκέψου ότι τα εργοστάσια, ακόμα κι αν γίνουν "οικολογικά", μηδενικούς ρύπους δε θα έχουν ποτέ. Άρα εκτός από τον έλεγχο των εργοστασίων πρέπει να κοιτάξουμε και πώς θα μειώσουμε την (υπερ-)παραγωγή τους, σε φάση "χρειαζόμαστε όντως ροζ φουσκωτά παπάκια για το μπάνιο;". Με αυτή τη λογική δεν είναι και εξωφρενική μια συζήτηση του τύπου "χρειαζόμαστε όντως κρέας κάθε μερα;".
    Βλάσφημος ?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Similar Threads

  1. Candiru και οικολόγοι (split από καταλήψεις)
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 118
    Last Post: 05-08-2006, 00:58
  2. Άκου Ανθρωπάκο (split από must read)
    By UmbilicalResidue in forum Literature
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-2005, 15:35
  3. Βαθιά Λαρύγγια (split από live Kamelot)
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 18-04-2005, 11:49
  4. Petrucci Vs Malmsteen (split από το G3 album review)
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 10-03-2004, 16:39
  5. Άλλο ένα flame (split από το Placebo dvd)
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-2004, 16:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •