Page 1 of 25 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 363

Thread: Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

  1. #1
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default Κρεατοφαγία (split από Earthlings)

    e vasika panoulini mou nomizw oti den diafwneis sto an tha tros ta zwa alla sto pws ta skotwnoun gia na ta fas or smth e?

  2. #2

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Xtikio
    e vasika panoulini mou nomizw oti den diafwneis sto an tha tros ta zwa alla sto pws ta skotwnoun gia na ta fas or smth e?
    Μπα, απλά δε μ'αρέσει να σκοτώνεται οτιδήποτε για να τραφώ. Το πώς σκοτώνονται το κάνει χειρότερο.
    Quote Originally Posted by Dythor
    Δεν βρήκαμε βέβαια καμία λύση μη τρώγοντας κρέας. Η φύση μας έφτιαξε έτσι και η φύση ξέρει καλύτερα απ' τον καθένα ψευτοακτιβιστή χορτοφάγο που πετάει κουβάδες με αίμα στα εστιατόρια με κρεατικά και πλακώνει στο ξύλο τους θαμώνες.
    Δε συμφωνώ με το τελευταίο (μάλλον), όμως και αυτά τα "η φύση ξέρει" μου ακούγονται τεράστιες μαλακιάρες. Δηλαδή κι εγώ όταν βλέπω κανα φίνο γκομενάκι με ξώβυζο και μίνι η φύση μου μου λέει να τον πετάξω έξω και να τη στριμώξω σε καμιά γωνία θέλει δε θέλει, τι σημαίνει αυτό; Σε κάποιο σημείο επιβάλλεις την προσωπική σου ηθική και πολιτισμό πάνω από τη φύση και το ένστικτο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #3
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Quote Originally Posted by Xtikio
    e vasika panoulini mou nomizw oti den diafwneis sto an tha tros ta zwa alla sto pws ta skotwnoun gia na ta fas or smth e?
    Μπα, απλά δε μ'αρέσει να σκοτώνεται οτιδήποτε για να τραφώ. Το πώς σκοτώνονται το κάνει χειρότερο.
    μ'αυτη τη λογική η μόνη "ηθική" λύση σήμερα είναι η vegan διατροφή, γιατί οι συνθήκες "κράτησεις" αγελάδων και πτηνοειδών είναι επίσης χάλια. (Ας πούμε ότι εξαιρούνται τα βιολογικά γαλακτοκομικά και αυγά για όποιον μπορεί να τα πληρώνει)
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #4

    Default Re: Earthlings

    Ναι, δε διαφωνώ, από την άλλη αν το φτάσεις εκεί είναι ανήθικο και να φοράς ρούχα γιατί τα φτιάχνουν συνήθως κακοπληρωμένοι ασιάτες υπό άθλιες συνθήκες και γενικά να μην κάνεις τίποτα. Οπότε τραβάω τη γραμμή ανάμεσα στη θανάτωση και τις κακές συνθήκες διαβίωσης και κάνω μέχρι εκεί που μπορώ.
    edit: προσωπικά πάντως αυγά παίρνω συνήθως από τον πατέρα μου, οπότε μόνο τα γαλακτοκομικά είναι *πρόβλημα*.
    2ο edit: δεν είναι κότα, απλώς τις εκτρέφει.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #5
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Re: Earthlings

    Βασικά, απλά είσαι εκκολαπτόμενος vegan και παλεύεις με τον εαυτό σου, όπως σωστά παρατήρησε και η enitharmon.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  6. #6
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Quote Originally Posted by Xtikio
    e vasika panoulini mou nomizw oti den diafwneis sto an tha tros ta zwa alla sto pws ta skotwnoun gia na ta fas or smth e?
    Μπα, απλά δε μ'αρέσει να σκοτώνεται οτιδήποτε για να τραφώ. Το πώς σκοτώνονται το κάνει χειρότερο.
    Quote Originally Posted by Dythor
    Δεν βρήκαμε βέβαια καμία λύση μη τρώγοντας κρέας. Η φύση μας έφτιαξε έτσι και η φύση ξέρει καλύτερα απ' τον καθένα ψευτοακτιβιστή χορτοφάγο που πετάει κουβάδες με αίμα στα εστιατόρια με κρεατικά και πλακώνει στο ξύλο τους θαμώνες.
    Δε συμφωνώ με το τελευταίο (μάλλον), όμως και αυτά τα "η φύση ξέρει" μου ακούγονται τεράστιες μαλακιάρες. Δηλαδή κι εγώ όταν βλέπω κανα φίνο γκομενάκι με ξώβυζο και μίνι η φύση μου μου λέει να τον πετάξω έξω και να τη στριμώξω σε καμιά γωνία θέλει δε θέλει, τι σημαίνει αυτό; Σε κάποιο σημείο επιβάλλεις την προσωπική σου ηθική και πολιτισμό πάνω από τη φύση και το ένστικτο.
    Δεν είναι το ίδιο, στα πλαίσια της άτυπης συμφωνίας μεταξύ των ειδών είναι να τρώνε τα μεν τα δε για την επιβίωση και την απρόσκοπτη συνέχιση του κύκλου της ζωής. Η προσωπική σου ηθική πρέπει ενδεχομένως να σου πει να μη σπας αυτή τη συμφωνία σε βάρος όλων, αυθαιρετώντας.

    Στο παράδειγμα που ανέφερες η προσωπική μου ηθική στη φάση με το γκομενάκι μπαίνει στο σημείο όπου απλώς της δείχνω τις προθέσεις μου (όχι το πουλί μου απαραίτητα, heh.) χωρίς να της επιβάλω τη βουλησή μου, το οποίο στην ουσία συνιστά βιασμό... Όπως και των περισσοτέρων νομίζω; Εντάξει, εκτός αν είσαι γκέη ή καληνυχτάκιας .
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  7. #7

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Dythor
    Δεν είναι το ίδιο, στα πλαίσια της άτυπης συμφωνίας μεταξύ των ειδών είναι να τρώνε τα μεν τα δε για την επιβίωση και την απρόσκοπτη συνέχιση του κύκλου της ζωής. Η προσωπική σου ηθική πρέπει ενδεχομένως να σου πει να μη σπας αυτή τη συμφωνία σε βάρος όλων, αυθαιρετώντας.

    Στο παράδειγμα που ανέφερες η προσωπική μου ηθική στη φάση με το γκομενάκι μπαίνει στο σημείο όπου απλώς της δείχνω τις προθέσεις μου (όχι το πουλί μου απαραίτητα, heh.) χωρίς να της επιβάλω τη βουλησή μου, το οποίο στην ουσία συνιστά βιασμό... Όπως και των περισσοτέρων νομίζω; Εντάξει, εκτός αν είσαι γκέη ή καληνυχτάκιας .
    Στα πλαίσια αυτής της άτυπης συμφωνίας που λες (την οποία ομολογώ ότι δε γνώριζα) είναι και ότι οι καρχαρίες μπορούν να τρων ανθρώπους; Αν είναι έτσι να μην κάνουμε τίποτα γι'αυτό γιατί έτσι αυθαιρετούμε!

    Επίσης ο βιασμός σε κάποιες ανατολικές χώρες νομίζω είναι μέσα στην άτυπη (ή και τυπική μέσω νόμου) συμφωνία μεταξύ των φύλων, οπότε φαντάζομαι εκεί είναι οκ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #8
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Σε κάποιο σημείο επιβάλλεις την προσωπική σου ηθική και πολιτισμό πάνω από τη φύση και το ένστικτο.
    Eh sorry Panoulh, alla ayto to vrisko teleios kathysterhmeno. Vevaia einai apla h gnomh mou.

    To na mhn tros kati epeidh de sou aresei, to dexomai. Fysika. To na mhn tros epeidh to epivallei h hthikh h o "politismos"... meh.. Milame gia diatrofh edo, oxi gia egklhmata polemou.

    Kai eite to thelete, eite oxi, to _katharo_ kreas san trofh den antikathistatai.

    Ayta apo enan anthropo pou troei elaxisto kreas, poly epilektika. Alla de tha to afhna pote. Kai oxi epeidh tha mou leipsei h geysh.
    Life begins at 45°.

  9. #9

    Default Re: Earthlings

    Ούτε εγώ ξέρω αν θα το κρατήσω, αλλά ναι, φυσικά και είναι θέμα ηθικής και πολιτισμού το αν θέλεις να χάσει κάτι τη ζωή του για να τραφείς. Τα οποία φυσικά είναι υποκειμενικά, οπότε μπορεί για τα δικά σου (ηθική/πολιτισμό) να είναι καθυστερημένο, όμως αυτό δε σημαίνει τίποτα για την ηθική κάποιου άλλου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #10
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default Re: Earthlings

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Στα πλαίσια αυτής της άτυπης συμφωνίας που λες (την οποία ομολογώ ότι δε γνώριζα) είναι και ότι οι καρχαρίες μπορούν να τρων ανθρώπους; Αν είναι έτσι να μην κάνουμε τίποτα γι'αυτό γιατί έτσι αυθαιρετούμε!
    Μα στην ίδια γενικότερη "συμφωνία" περιέχεται και ο ρόλος του θυράματος ο οποιός είναι να αμυνθεί όταν το κυνηγάει καρχαρίας...;

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Επίσης ο βιασμός σε κάποιες ανατολικές χώρες νομίζω είναι μέσα στην άτυπη (ή και τυπική μέσω νόμου) συμφωνία μεταξύ των φύλων, οπότε φαντάζομαι εκεί είναι οκ.
    Όχι, αυτή είναι συμφωνία μεταξύ ανθρώπων.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  11. #11

    Default Re: Earthlings

    Εντάξει, έχεις δίκιο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #12
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default Re: Earthlings

    Dld pragmatika pisteyeis oti an de fas miso kilo kima th vdomada, tha thanatothoun ligotera zoa. Ta opoia, etsi ki allios, sinithos genniountai gia na thanatothoun.
    Life begins at 45°.

  13. #13

    Default Re: Earthlings

    Έλεος, γιατί το παίζεις βλάκας; Μπορεί να μην κάνει διαφορά ένα άτομο, όμως δεν είμαι ο μόνος που δεν τρώει κρέας. Και ναι, φυσικά και αν πχ εκατό χιλιάδες vegetarians δεν τρώνε μισό κιλό κιμά τη βδομάδα θα θανατωθούν πολύ λιγότερα ζώα. Ο κλασικός ο μαλάκας ο έλληνας;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #14
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default Re: Earthlings

    δεν την είχα υπόψη την ταινία, ενδιαφέρουσα φαίνεται, αλλά όλη η φρίκη είναι στην βιομηχανοποίηση της ζωής τους λες και είναι μηχανές και όχι στην διατροφή με κρέας.

    Ενταξει, πάντα σκοτώνεις για να φας, και το φυτό το σκοτώνεις, αναπόφευχτο, αλλά μπορείς να δημιουργείς μια ηθική πάνω σε αυτό ώστε να υπάρχει ένας σεβασμός του θύματος: Να ζει μια ευχάριστη για αυτό ζωή και κάποια στιγμή να το σκοτώνεις για να το φας.

    Οι θάνατοι των ζώων είναι συνήθως πιο ανώδυνοι στα σύγχρονα σφαγεία από παλιότερα στα χωριά με τους μπαλτάδες και τα κυνηγητά, όμως αυτό που είναι πιο φριχτό είναι η απάνθρωπες συνθήκες διαβίωσης αυτών των ζώων σε μια βιομηχανοποιημένη μονάδα. Καλύτερα ένα τρομερό τέλος παρά ένας τρόμος χωρίς τέλος.

    Το κρέας δεν είναι η βασική διατροφή του ανθρώπου, είναι κατά βάση φυτοφάγος και σαρκοφάγος μικρών ζώων (ψαριών, πουλιών, μικρών θηλαστικών, κλπ) και το κρέας θα έπρεπε να αποτελεί δευτερεύουσα συμπληρωματική τροφή. Αν συμβεί ποτέ αυτό, η φρίκη της βιομηχανοποιημένης κτηνοτροφίας θα περιοριστεί ή και θα εκλείψει τελείως
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  15. #15
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default Re: Earthlings

    Εν πάσει περιπτώσει, έχω δεν έχω δίκιο, οι ακραίες λύσεις είναι συνήθως για το μπούτσο και απλά κάνουν τα πράγματα χειρότερα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

Similar Threads

  1. Candiru και οικολόγοι (split από καταλήψεις)
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 118
    Last Post: 05-08-2006, 01:58
  2. Άκου Ανθρωπάκο (split από must read)
    By UmbilicalResidue in forum Literature
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-2005, 16:35
  3. Βαθιά Λαρύγγια (split από live Kamelot)
    By Jim Dandy Mangrum in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 18-04-2005, 12:49
  4. Petrucci Vs Malmsteen (split από το G3 album review)
    By dyingfreedom in forum Music Discussion
    Replies: 90
    Last Post: 10-03-2004, 17:39
  5. Άλλο ένα flame (split από το Placebo dvd)
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 63
    Last Post: 01-02-2004, 17:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •