Page 7 of 10 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 139

Thread: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Under the Blade
    Posts
    1,589

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    Μάιστα. Λοιπον στα 80ς στην Αθηνα, υπήρχαν 3 μεταλ δισκαδικα. Εφερναν τα πολυ γνωστα και mainstream πραγματα. Ευτυχως τοτε οι Flotsam πχ που αναφερεις ηταν mainstream. Καπου καπου εφερναν και κατι πιο δυσκολο πχ οταν ειχαν φερει Warlord σε κασσετα! στο Rock City, 4 δισκους Manilla στο Happening κλπ και γινόταν πανικος και μαχη για να προλαβεις. Οι περισσοτεροι ασχολούνταν με το μεταλ απλουστατα γιατι τοτε ηταν ΜΟΔΑ. Το 93 πχ δεν ειχαν μεινει ουτε οι μισοι. Αυτοι οι τυποι ποτε δεν εψαξαν τη φαση, ποτε δεν αγορασαν ενα φανζιν, ποτε δεν ακοθσαν ενα ντεμο, ποτε δε πατησαν σε συναυλεια ελληνικου συγκροτηματος. Αμα τα αμφισβητεις αυτά τι να πω, ζουμε σε αλλη χωρα. Δηλαδη αμα ειμαι λαθος θα επρεπε να υπαρχει 1 γαμημενο live ελληνικου συκροτηματος με περισσοτερα απο 300 ατομα....

    για να έχεις παράσημο μεταλλοφροσύνης πρέπει να έχεις δισκοθήκη, ανεξαρτήτως εισοδήματος (=χαρτζηλίκι); Γιατί τότε είχε και ραδιόφωνο και γράφαμε κασσέτες, πολλές κασσέτες. Ακυρότητες μεγίστου βαθμού
    Ελεος.. Εγω ειμαι απο μικρομεσαια οικογενεια και εχω 3000 δισκους. Δουλευα χαμαλικια και οτι μπορεις να φανταστεις για να παρω δισκους... (πωπω σα το Ξανθοπουλο ειναι αυτο!) χαχα. Αυτη ειναι και η μαγεια της φασης ρε φιλε! Τωρα ενα download ειναι εξαιρετικα χρησιμο μεν αλλα και τρομερα αψυχο δε. Πιστοποιητικα μεταλοφροσυνης κλπ τα εχω χεσμενα. Αλλα πισω στα 80ς ηταν λιγοι οι τυποι που ειχαν το κατι παραπανω απο δισκους και κατα μαγικο τροπο (βλεπε χαρτακια στο rock city σε στυλ: Νικος απο Καλλιθεα εχει Fates Warning, Jag Panzer, Omen κλπ και αναζητει Fifth Angel, αντιγραφει 90ρα κασσετα RAKS) γνωριζομασταν αρκετοι και γιναμε πολυ καλοι φιλοι. Αυτο απανταει περιπου και σ αυτο:

    Δεύτερον, ούτε ο μεταλλάς του 2008 ξέρει μόνο 5 μπάντες (εκτός κι αν ακούει μερικούς μήνες, πράγμα λογικό) και φυσικά ο μεταλλάς του '88 μια χαρά ενημερωμένος ήταν. Δεν είχες πολλούς φίλους τότε μάλλον.
    Για αυτό που δεν σχολιάζεις, να σχολιάσω εγώ: Είσαι κομπλεξάρα αν το θέμα είναι πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί το άκουσμά σου εν αντιθέσει με το πόσο ΚΑΛΟ είναι το άκουσμά σου. Εσύ σπεύδεις να σχολιάσεις το πρώτο = Κόμπλεξ.
    ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ. Καμμια σχεση ομως.... Μακαρι οι Brocas να ειχαν υπογραψει στην emi. Δεν θα περιμενα το 2001 για να τους δω (που δεν τους ειδα τοτε δηλαδη...)

    ωραία θα ήταν όλοι να είχαν worldwide distribution (παρεμπιπτόντως είχαν και οι Μπρόκας! Ω!)
    Α ναι θυμαμε τα δισκοπωλεια της Αθηνας τοτε με ολη τη βιτρινα Ιντου Μπατλ...

    My words but a whisper - your deafness a shout

  2. #92
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    Κατ'αρχάς στα περισσότερα 80ς δεν υπήρχαν μέταλ δισκάδικα, αυτά εμφανίστηκαν από τα μέσα προς τα τέλη της δεκαετίας. Δεύτερον, είναι αρκετά προφανές ότι η δική σου προσωπική εμπειρία ξεκινάει κάπου στο 88-89 (και αν). Μεταφέρεις πράγματα που σου έχουν πει και αν ήξερες την πραγματική κατάσταση δεν θα έλεγες τα φαφλατάδικα πράγματα που λες τώρα. Άκου ΜΟΔΑ. Το γιατί και πώς κατέληξε ο καθένας να ακούει είναι δικιά του ιστορία, πάντα υπάρχει ο ποζεράς, είτε τον καβλώνει η μουσική είτε όχι.

    Το να ψάξεις την φάση, εσύ το ορίζεις να αγοράζει φανζίν και να ακούει demo ή να πάει σε live. Αυτό εγώ το λέω να υποστηρίξει ενεργά την σκηνή γιατί έχει μεράκι, γιατί είναι χομπίστας, γιατί κάτι. Εγώ το ορίζω να ψαχτείς=να ψάχνεις άλλα γκρουπ, να ψάχνεις κάνα δίσκο παρόμοιο με αυτό που σου αρέσει και τέτοια. Εσύ το έχεις κάνει υπόθεση να μαζεύουμε ένσημα μην τυχόν και μας βγάλουν ΨΕΥΤΙΚΟΥΣ και ΑΝΑΞΙΟΥΣ. Τρίχες.

    Καλά, για 84 να υπάρχει βιτρίνα με Μπρόκας είναι αστείο. Ακόμα και για την πολιτεία τους, όχι το κάθε περιφερειακό δισκάδικο από όπου ψώνιζε ο πιο πολύς κόσμος. Από πού και ως πού να παραγγείλει το δισκάδικο από την (...gogglάρω...) Steamhammer το Into Battle; Ακόμα και το Rock City να υπήρχε, αμφιβάλλω αν θα το παράγγελνε. Δεν εμφανίζονται τυχαία οι δίσκοι στα δισκάδικα, κάποιος λόγος υπάρχει. Αν δεν τους ξέρει η μάνα τους πώς να εμφανιστεί δηλαδή ο δίσκος;

    Οι Flotsam πάλι πότε έγιναν mainstream; Αν δηλαδή το αγοραστικό κοινό είναι πάνω από δέκα άτομα είναι mainstream; Ακόμα και για μεταλάδες μια νέα μπάντα ήταν με καλές κριτικές στον τύπο, τίποτα παραπάνω. Αν δηλαδή εσύ ονομάζεις αυτούς (εν έτει 86!) mainstream, τότε πώς θα έλεγες (το 86!!) τους Metallica; Τους Helloween; Τους Maiden; Γενικώς, μιλάς ξεκάθαρα σαν άτομο που βλέπει πίσω μια ολόκληρη δεκαετία και κρίνει εκ των υστέρων τι ήταν δημοφιλές και τι όχι.

    Όσο για τους 3000 δίσκους, μπράβο. Να τους χαίρεσαι. Εμείς πάλι, με τα εικοσάρικα που μαζεύαμε μην παίρνοντας τυρόπιτα στο σχολείο καταφέραμε να πάρουμε καμια 150άρα δίσκους σε 2 χρόνια. Και είμασταν πάρα πολύ εκλεκτικοί και βολευόμασταν μια χαρά και με κασσέτες.

    Ποια καλά κρασιά μου τσαμπουνάς; Το ίδιο είναι λες να έχεις πάρει το Into Battle τότε και το ίδιο να έχεις πάρει Φλότσαμ το 86; Και αυτό σαν απάντηση στο ότι είναι πρακτικώς σχεδόν αδύνατον να ζεις Ελλάδα και να αγοράσεις Μπρόκας αλλά είναι δείγμα υγείας ότι ο Έλλην μεταλλάς έπαιρνε γαμάτα δισκάκια το 86.

    Και αν ήταν στην ΕΜΙ οι Μπρόκας δεν θα ήταν οι Μπρόκας. Αν το καταλαβαίνεις.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    Quote Originally Posted by Ford Prefect

    Και αν ήταν στην ΕΜΙ οι Μπρόκας δεν θα ήταν οι Μπρόκας. Αν το καταλαβαίνεις.
    Καλά,μια χαρά γαμάει ΑΣΧΗΜΑ το Into Battle!Χαλαρά τσακίζει το μισό και βάλε mainstream 80ies metal.όσο για το ότι δεν ήταν σε πολυεθνική να βγάζουν τα τρελά φράγκα αυτό δε λέει τίποτα για την αξία τους.Δήλαδη οι Riot που ποτέ δεν τους υπέγραψε σοβαρή εταιρία τι ήταν,τσόφλια?


    Όσο για την πρόσβαση σε σπάνιους δίσκους στα 80ιες....Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν και η πιο εύκολη.Και από θέμα mαilorder και από θέμα διανομής.Όποιος είχε Heavy Metal Maniac και King Of The Dead ήταν γκουρού με ένσιμα και σεβασμό 5 στρέματα.Αυτό ξέρω και αυτό έχει δει.Και υποθέτοντας ότι ξεκίνησα να πέρνω δίσκους το 88(10 χρονών),στα 90ies που έψαχνα μία κόπια του Deluge και δεν την έβρισκα ή του Ample Destruction και του Night Of The Blade,τι έγινε δηλ?Σωθήκαν οι δίσκοι από τα 80ιες?Ας σοβαρευτούμε...........
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  4. #94
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    1 ωρα και 34ο λεπτο ποιο τραγουδι παιζει?
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Under the Blade
    Posts
    1,589

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    kala Ford exeis mavra mesanyxta... H empeireia mou ksekinaei to 1986, kala einai?

    εταφέρεις πράγματα που σου έχουν πει και αν ήξερες την πραγματική κατάσταση δεν θα έλεγες τα φαφλατάδικα πράγματα που λες τώρα. Άκου ΜΟΔΑ
    Ekei pou megalosa ego (kallithea/peiraia) nai re file moda htan sthn hlikia mou. To megalytero pososto to epaize metallas tote. Milao gia gymnasio/lykeio panta e. Molis vriskan gkomena thn ekanan.

    Το να ψάξεις την φάση, εσύ το ορίζεις να αγοράζει φανζίν και να ακούει demo ή να πάει σε live. Αυτό εγώ το λέω να υποστηρίξει ενεργά την σκηνή γιατί έχει μεράκι, γιατί είναι χομπίστας, γιατί κάτι. Εγώ το ορίζω να ψαχτείς=να ψάχνεις άλλα γκρουπ, να ψάχνεις κάνα δίσκο παρόμοιο με αυτό που σου αρέσει και τέτοια. Εσύ το έχεις κάνει υπόθεση να μαζεύουμε ένσημα μην τυχόν και μας βγάλουν ΨΕΥΤΙΚΟΥΣ και ΑΝΑΞΙΟΥΣ. Τρίχες
    MA TI LES??? Nai nai pairno fanzine kai ta koitao, pote den mou perase apo to myalo na akouso kapoia banda pou ematha apo ekei... Gia ta enshma klp den apantao me kati perissotero apo to les malakies...


    Καλά, για 84 να υπάρχει βιτρίνα με Μπρόκας είναι αστείο. Ακόμα και για την πολιτεία τους, όχι το κάθε περιφερειακό δισκάδικο από όπου ψώνιζε ο πιο πολύς κόσμος. Από πού και ως πού να παραγγείλει το δισκάδικο από την (...gogglάρω...) Steamhammer το Into Battle; Ακόμα και το Rock City να υπήρχε, αμφιβάλλω αν θα το παράγγελνε. Δεν εμφανίζονται τυχαία οι δίσκοι στα δισκάδικα, κάποιος λόγος υπάρχει. Αν δεν τους ξέρει η μάνα τους πώς να εμφανιστεί δηλαδή ο δίσκος;

    Οι Flotsam πάλι πότε έγιναν mainstream; Αν δηλαδή το αγοραστικό κοινό είναι πάνω από δέκα άτομα είναι mainstream; Ακόμα και για μεταλάδες μια νέα μπάντα ήταν με καλές κριτικές στον τύπο, τίποτα παραπάνω. Αν δηλαδή εσύ ονομάζεις αυτούς (εν έτει 86!) mainstream, τότε πώς θα έλεγες (το 86!!) τους Metallica; Τους Helloween; Τους Maiden; Γενικώς, μιλάς ξεκάθαρα σαν άτομο που βλέπει πίσω μια ολόκληρη δεκαετία και κρίνει εκ των υστέρων τι ήταν δημοφιλές και τι όχι
    Tosa googlareis, tosa les... FIRST STRIKE filaraki, ti steamhammer petas? Oute sto metalarchives den to exeis dei to into battle... Ma ti allo tha doune ta matia mas!!!! den perigrafo allo.

    My words but a whisper - your deafness a shout

  6. #96
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    Quote Originally Posted by Witchkiller
    Quote Originally Posted by Ford Prefect

    Και αν ήταν στην ΕΜΙ οι Μπρόκας δεν θα ήταν οι Μπρόκας. Αν το καταλαβαίνεις.
    Καλά,μια χαρά γαμάει ΑΣΧΗΜΑ το Into Battle!Χαλαρά τσακίζει το μισό και βάλε mainstream 80ies metal.όσο για το ότι δεν ήταν σε πολυεθνική να βγάζουν τα τρελά φράγκα αυτό δε λέει τίποτα για την αξία τους.Δήλαδη οι Riot που ποτέ δεν τους υπέγραψε σοβαρή εταιρία τι ήταν,τσόφλια?
    Το σχόλιο μου ήταν σαρκαστικό: Αν οι Μπρόκας ήταν συγκρότημα εύκολα προσβάσιμο και μεηνστρήμ που εύχεται ο φίλτατος χοχλιός, δεν θα ήταν ούτε καλτ, ούτε χέβι μέταλ ρε μουνιά, ούτε το υπόδειγμα του αγνού αντεργκράουντ. Και όσο και να πετάς τούβλα ότι τσακίζουν το μισό μέηνστρημ, το τσακίζουν στους καλτ κύκλους και μόνο. Διότι αυτός που αδιαφορεί για το πώς και το πότε και ποιος αλλά ενδιαφέρεται μόνο για το ΤΙ έχει μπόλικα γκρουπ να διαλέξει που προηγήθηκαν, που το έκαναν καλύτερα κλπ. Επ'ουδενί δεν θέλω να μειώσω τους Μπρόκας που τους συμπαθώ απεριόριστα (και εγώ ρομαντικός είμαι) αλλά ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Τουλάχιστον οι Μανίλα έχουν και μια σφραγιδάρα του Σέλτον απ'εδώ έως εκεί.

    Τώρα για τους Riot, δεν ξέρω αν ειρωνεύεσαι λόγω ΕΜΙ, αλλά τις δύο καλύτερες δισκάρες τους η CBS και η Epic τις κυκλοφορήσανε...

    ---
    Α, απάντησε κι ο Warlord...
    Paste από metal-archives λοιπόν:
    n 1984 signed with First Strike for the USA and Steamhammer(Licensing deal through First Strike) for Europe.

    Καληνύχτα. Ο Ευρωπαίος στην βιτρίνα (αν ενδιαφερόταν κανείς) από την Steamhammer θα το είχε. Και ω! του θαύματος, βγήκε και Αμέρικα και Ευρώπη ο δίσκος. Δεν ξέρω για Ασία και Αφρική αλλά νταξ, οι Γιαπωνέζοι την βρίσκανε την δουλειά πάντα.

    Αν ακούς από το '86, ψωνίζεις από το '88, αλλιώς τι μου λες για 3 μέταλ δισκάδικα στα 80ς; Για τα 2 χρόνια; Kαι για αγγελίες στο Ροκ Σίτυ κλπ και όλη αυτή την μανούρα... Εδώ κάθεσαι και συζητάς για το ποιος πήρε εν Ελλάδι το Into Battle όταν βγήκε και περιμένεις να σε πάρω στα σοβαρά; Όχι μόνο για το αδύνατον του πράγματος (πέρα από ξεκάρφωτη σπόντα, τα 5 άτομα που λες) αλλά για το ότι κάτι σημαίνει αυτό σε σχέση με τον "μεηνστρήμ", "μοδάτο" χεβιμεταλά του '88. Νταξει. Στην Καλλιθέα δεν είχατε μεταλάδες γνήσιους με επιμονή. Μπορεί.

    Όσο για τα φανζίν, εσύ ρε χοχλιέ δεν είπες ότι όλοι ατοί οι φλούφληδες δεν πήρανε ενα ζιν, δεν ψάξανε ένα ντέμο κλπ; Ε, τι να τα κάνεις όταν ζεις στα 80ς και κάθε μήνα είχε τόσες κυκλοφορίες, πέραν του να έχεις συγκεκριμένη κάβλα με ΕΝΑΝ ήχο; Δεν είναι συνηθισμένο να εξαντλείς ένα είδος και να ψάχνεις κάθε ντέμο, σημαίνει ότι το μεράκι σου επεκτείνεται στο ρομαντικό της μικρής σου κοινωνίας, στο ρομαντικό του DIY, του αγνώστου κλπ, όλα πανέμορφα και αρεστά, αλλά καμία σχέση με "κανονικό" μεταλά και "ψεύτικο", "μέηνστρημ της μόδας", "είσαι ή δεν είσαι" και τέτοιες γραφικότητες.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  7. #97
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    edit: double post
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    Το σχόλιο μου ήταν σαρκαστικό: Αν οι Μπρόκας ήταν συγκρότημα εύκολα προσβάσιμο και μεηνστρήμ που εύχεται ο φίλτατος χοχλιός, δεν θα ήταν ούτε καλτ, ούτε χέβι μέταλ ρε μουνιά, ούτε το υπόδειγμα του αγνού αντεργκράουντ. Και όσο και να πετάς τούβλα ότι τσακίζουν το μισό μέηνστρημ, το τσακίζουν στους καλτ κύκλους και μόνο. Διότι αυτός που αδιαφορεί για το πώς και το πότε και ποιος αλλά ενδιαφέρεται μόνο για το ΤΙ έχει μπόλικα γκρουπ να διαλέξει που προηγήθηκαν, που το έκαναν καλύτερα κλπ. Επ'ουδενί δεν θέλω να μειώσω τους Μπρόκας που τους συμπαθώ απεριόριστα (και εγώ ρομαντικός είμαι) αλλά ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Τουλάχιστον οι Μανίλα έχουν και μια σφραγιδάρα του Σέλτον απ'εδώ έως εκεί.

    Τώρα για τους Riot, δεν ξέρω αν ειρωνεύεσαι λόγω ΕΜΙ, αλλά τις δύο καλύτερες δισκάρες τους η CBS και η Epic τις κυκλοφορήσανε...
    Καλά ,θεωρείς κριτήριο το ότι αδιαφόρησε το mainstream κοινό για Βrocas ,για την ποιοτητά τους? Ρε φίλε,σόρυ κιόλας,αλλά ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΛΕΣ? Το maistream κοινό αδιαφόρησε και για Armored Saint,και για Riot (αυτοί οι δύο ήταν και σε πολυεθνικές ),και για Attack(που είχανε ένα songwritin ΝΑ με το συμπάθειο) και φυσικά και για Brocas Helm.

    Και να σου πω και κάτι άλλο.....? Οι Riot που βγάλαν τα δύο έπη τους σε πολυεθνικές(καλά τα δύο ΕΠΗ τους είναι Born In America και Restless Breed αλλά κουβέντα να γίνεται) γιατί πήραν τ'αρχίδια τους? Μήπως δεν ήταν καλοί παίχτες? Παιχταράδες ήταν! Μήπως δεν είχαν καλές παραγωγές? Σε 25κάναλες γράφαν το 87 με ήχο μπόμπα! Δεν ήχαν μελωδιάρες? Φωνητικάκλες? Γιατί πατώσαν (ΠΑΤΩΣΑΝ ομως)? Αν το "mainstream" κοινό είναι το κριτηριό σου τότε να βγάλουμε και τους Guns 'n' Roses καλύτερη μπάντα από τους Accept να γουστάρουμε!

    Δεν έχουνε σφραγίδα οι Brocas Helm? Με όλο το σεβασμό και πάλι(και χωρίς ειρωνική διάθεση από μέρους μου) θεωρώ μαλακία το να σου εξηγίσω ότι

    α)έχουν προσωπικό στύλ (ΌΧΙ ρε φίλε,δεν είναι κλώνοι των Maiden-προσκυνώ btw-)

    β)έχουν ιδιαίτερο παίξημο (σεμιναριακός drummer? ουσιαστικότατος κιθαρίστας με αρχιδάτα rock leads? μπασσίστας ΜΠΑΣΣΙΣΤΑΣ και όχι μπασσοκίθαρος? ΜΠΙΝΓΚΟ σε όλα) και "αισθητική" με Α κεφαλαίο....

    γ)Αν μου πεις τώρα ότι ο Wright δεν έχει φωνή(που δεν ήταν και κανάς καλήφωνος), με την ίδια λογική και οι Mustaine, Rock'n'Rolf, Hansen , Araya και ΠΟΛΛΟΙ άλλοι που ήταν σε πολυεθνικές ή ανεξάρτητες με αρχίδια(βλ NOISE) ε ,ρε μάστορα ,είναι και αυτοί οικοδόμοι (άσχετο που εμείς προσκυνάμε σύσωμοι).

    ΕDITIA : A,και κάτι άλλο? Δε πιστεύω να κατάλαβα καλά αλλά εννοείς ότι το metal τότε,στα 80ies,ΔΕΝ ήταν της μόδας? Μάστορα , απλά και χωρίς παραπάνω κουβέντες είσαι λάθος! Σε παγκόσμια κλίμακα γινόταν της πουτάνας...........
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  9. #99
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    Quote Originally Posted by Razor
    1 ωρα και 34ο λεπτο ποιο τραγουδι παιζει?
    κανεις?
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  10. #100
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]





    ■■

  11. #101
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    Quote Originally Posted by Witchkiller
    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    Το σχόλιο μου ήταν σαρκαστικό: Αν οι Μπρόκας ήταν συγκρότημα εύκολα προσβάσιμο και μεηνστρήμ που εύχεται ο φίλτατος χοχλιός, δεν θα ήταν ούτε καλτ, ούτε χέβι μέταλ ρε μουνιά, ούτε το υπόδειγμα του αγνού αντεργκράουντ. Και όσο και να πετάς τούβλα ότι τσακίζουν το μισό μέηνστρημ, το τσακίζουν στους καλτ κύκλους και μόνο. Διότι αυτός που αδιαφορεί για το πώς και το πότε και ποιος αλλά ενδιαφέρεται μόνο για το ΤΙ έχει μπόλικα γκρουπ να διαλέξει που προηγήθηκαν, που το έκαναν καλύτερα κλπ. Επ'ουδενί δεν θέλω να μειώσω τους Μπρόκας που τους συμπαθώ απεριόριστα (και εγώ ρομαντικός είμαι) αλλά ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Τουλάχιστον οι Μανίλα έχουν και μια σφραγιδάρα του Σέλτον απ'εδώ έως εκεί.

    Τώρα για τους Riot, δεν ξέρω αν ειρωνεύεσαι λόγω ΕΜΙ, αλλά τις δύο καλύτερες δισκάρες τους η CBS και η Epic τις κυκλοφορήσανε...
    Καλά ,θεωρείς κριτήριο το ότι αδιαφόρησε το mainstream κοινό για Βrocas ,για την ποιοτητά τους? Ρε φίλε,σόρυ κιόλας,αλλά ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΛΕΣ? Το maistream κοινό αδιαφόρησε και για Armored Saint,και για Riot (αυτοί οι δύο ήταν και σε πολυεθνικές ),και για Attack(που είχανε ένα songwritin ΝΑ με το συμπάθειο) και φυσικά και για Brocas Helm.
    Ε, διάβαζε καλύτερα. Λέω ότι:
    α. Αν οι Μπρόκας ήταν σε μεγάλη εταιρεία και δεν ήταν δύσκολο και αντεργκράουντ α τους βρεις, οι μισοί και βάλε (και είμαι επιεικής) των τρου χεβιμπουνταλάδων δε θα κάνανε κρα για την πάρτη τους όσο κάνουνε τώρα. Κόβω το πουλί μου ότι το ξέρεις και εσύ αυτό.
    β. Υπάρχουν πολλά γκρουπ που παίζουν καλύτερα από τους Μπρόκας Χελμ και δεν είναι δύσκολο να βρεθούν.

    Αυτά είπα. Δεν ξέρω πώς έβγαλες τα άλλα συμπεράσματα αλλά τέσπα. Πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι η κουβέντα έχει ξεκινήσει ως απάντησή μου στα σχόλια του χοχλιού, ότι λίγοι και εκλεκτοί ήταν οι τρου μεταλάδες που ξέρανε τους Μπρόκας τότε. Οι άλλοι ήταν μοδάτοι που ακούγανε μέηνστρημ πράγματα όπως Φλότσαμ (το 86).

    Η εταιρεία που ανέφερα ήταν φυσικά για το θέμα του distribution που κλαιγόταν. Άσχετο αν ο άλλος το γύρισε μετά σε "First Strike φιλαράκι!!!!! Δεν περιγράφω άλλο" σαν κλασσική κομπλέξα μεταλομαμά. Λες και ο γνήσιος μεταλάς υποχρεούται να μελετάει τις εταιρείες. Τον πούλο πήρε βέβαια.

    Και να σου πω και κάτι άλλο.....? Οι Riot που βγάλαν τα δύο έπη τους σε πολυεθνικές(καλά τα δύο ΕΠΗ τους είναι Born In America και Restless Breed αλλά κουβέντα να γίνεται) γιατί πήραν τ'αρχίδια τους? Μήπως δεν ήταν καλοί παίχτες? Παιχταράδες ήταν! Μήπως δεν είχαν καλές παραγωγές? Σε 25κάναλες γράφαν το 87 με ήχο μπόμπα! Δεν ήχαν μελωδιάρες? Φωνητικάκλες? Γιατί πατώσαν (ΠΑΤΩΣΑΝ ομως)? Αν το "mainstream" κοινό είναι το κριτηριό σου τότε να βγάλουμε και τους Guns 'n' Roses καλύτερη μπάντα από τους Accept να γουστάρουμε!
    Πριν έλεγες ότι δεν έγραψαν σε εταιρεία της προκοπής, αλλά άσχετα από αυτό, δεν είπα ποτέ ότι το μέηνστρημ είναι το κριτήριο ποιότητας. Αυτό που είπα σε ένα άλλο ποστ, είναι ότι ΑΝ έλεγε κάτι θα περίμενες αυτοί που χρόνια δεν κάνουν τίποτα να είναι χαμηλότερης ποιότητας, χωρίς να είναι κανόνας βέβαια και χωρίς να το λέω συγκεκριμένα για τους Μπρόκας.
    Η όλη κουβέντα πέρι μέηνστρημ ξεκίνησε όταν ρώτησα ΤΙ είναι επιτέλους το μέηνστρημ στα 80ς; Απάντηση δεν πήρα βέβαια, αλλά να πω την γνώμη μου:
    Maiden, Scorpions, Accept, Saxon, Priest, AC/DC, Ozzy, Dio, Motorhead, Whitesnake, WASP, Twisted Sister, Sabbath, Manowar, Metallica, Helloween, Venom, Slayer κλπ, ήταν οι κλασικές μπάντες που άκουγε ο κόσμος εκεί γύρω στα '86-'87, με διαφοροποιήσεις ανάλογα την κάβλα του, βασικά αν προτιμούσες κλασικό χέβι, θρας και σπιντ, χαρντ ροκ κλπ, κλπ. Να πεις μέηνστρημ τους Crimson Glory και τους Flotsam γιατί; Επειδή το Χέβι Μέταλ τους έβαλε καλό βαθμό; Τι βλακείες είναι αυτές;

    Το γιατί πήραν τα αρχίδια μου οι Riot, οι οποίοι δεν τα πήραν στον βαθμό που το λες, στην Αμερική είχαν επίδραση τα πρώτα δέκα χρόνια της καριέρας τους, χωρίς να είναι και οι Priest βέβαια. Ο λόγος απλός και κλασσικός και τον έχουμε δει εκατοντάδες φορές στο παρελθόν. Κακή προώθηση, μικρό ψάρι σε μεγάλη λίμνη, κακό timing και βέβαια μέταλ μπάντα σε πολυεθνική εν έτει 1990 που δεν είναι οι Guns ή Skid Row έστω, έπαιρνε τον πούλο, ειδικά μετά τους Νιρβάνα.

    Δεν έχουνε σφραγίδα οι Brocas Helm? [......]
    Πώς δεν έχουν; Κακώς κάθεσαι και τους υπερασπίζεσαι. Δεν έχω κάτι με την μπάντα. Έχω κάτι με αυτούς που πάνε να βγάλουν ποζεράδες και μη γνήσιους και χωρίς φλόγα και αναπτήρα και δεν ξέρω και γω τι, αυτούς που εν έτει 86-87 δεν την ψάξανε με Brocas Helm ενώ ακούγανε Maiden και Manowar και οφείλανε( να ακούνε και Μπρόκας. Δεν μπορώ αυτό το κόμπλεξ ανωτερότητας, μου γυρίζει τ'άντερα. Είναι οι κλασικοί τύποι ρε παιδί μου που τότε σταματάγανε τα πιτσιρίκια και τους κάνανε τρίβιαλ περσούτ για την μπλούζα, που λοξοκοιτάζανε στο Μοναστηράκι το παιδί που έπαιρνε το ραφτό και την μούφα μπλούζα, χούντα μεταλικών φρονημάτων. Σαν τους παλιούς στο στρατό, που όταν όμως ήταν ψάρακες δεν τους άρεσε. Μουσική είναι το στανιό μου μέσα, και οι ίδιες οι μπάντες ήταν μακράν πιο κουλ και laid back (με "φωτεινές" εξαιρέσεις). Τρελαίνομαι για πολλά έπικ γκρουπ, αλλά ο επικάς που παίρνει στα σοβαρά τον εαυτό του πάνω απ'όλα εκθέτει και την μουσική που ακούει και τον ίδιο. Τώρα και σε ταινία.

    ΕDITIA : A,και κάτι άλλο? Δε πιστεύω να κατάλαβα καλά αλλά εννοείς ότι το metal τότε,στα 80ies,ΔΕΝ ήταν της μόδας? Μάστορα , απλά και χωρίς παραπάνω κουβέντες είσαι λάθος! Σε παγκόσμια κλίμακα γινόταν της πουτάνας...........
    Μεγάλη κουβέντα πας να ανοίξεις. Ελλάδα μια φορά ήταν φαινόμενο, μια ιδιαίτερη κλίκα, οι περίεργοι, αυτοί που θέλανε το εξτρίμ και αυτό που φαίνεται σκληρό (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν γουστάρανε Maiden μια χαρά όπως εγώ, εσύ και ο χοχλιός). Ούτε ιδιαίτερα μεγάλο πλήθος ήταν, δυο-τρία παιδιά ανά τάξη σχολική, εγώ δεν είχα συμμαθητή ας πούμε που να ακούει. Παγκόσμια μόδα ήταν οι περισσότερες μπάντες που ανέφερα, μαζί με Ντεφ Λέπαρντ, Van Halen κλπ, δεν μπορείς να πεις ότι γινόταν της πουτάνας με King Diamond και Exciter, ούτε με Helloween και Manowar, που στο Σικάγο παίζανε και σε 20 άτομα μπροστά. Και οι Μετάλλικα ακόμα εν έτει '86 support παίζανε. Αν δεις και πωλήσεις δίσκων, είναι μετρημένες στα δάχτυλα του σώματος οι μπάντες που ήταν αμιγώς μέταλ και αφήσανε στίγμα στο παγκόσμιο χάρτη.

    Τέσπα, αυτό είναι ένα θέμα που θέλει κι άλλη ανάλυση και για έξω και για Ελλάδα, όποτε θες την κάνουμε την κουβέντα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,337

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    φορντ,
    επειδη δεν εχουμε και ΤΟΣΟ μεγαλη διαφορα ηλικιας,εχω να σου πως εγω που εζησα τα 90ς(που το μεταλ πεθανε εμπορικα,με εξαιρεση μερικες χωρες οπως η ελλαδα) θυμαμαι στο σχολειο τους μισους να ειναι κανγκουρες που ακουγαν τεκνο και ρεηβ,και τους υπολοιπους να ειναι μεταλλαδες.μιλαμε τωρα για πολυ κοσμο.δεν θα σου μιλησω για 93-94 που ξεκινησα συνειδητα να αγοραζω δισκους,οταν πηγαινα στο ροκ σιτυ να αγορασω δισκους dri και suicidal tendencies και γινοταν χαμος απο κοσμο καθε μερα,και οτι το σεξιον των δισκων δεν ηταν απλα ενημερωμενο,αλλα μπορουσες να βρεις παρα πολλα πραγματα(σε αυτο βεβαιως ευθυνεται και ο μιχαλης απο το ροκ σιτυ ο οποιος εκανε παραγγελιες απο αποθηκες που ειχαν ακομα σφραγισμενους δισκους σε τιμες εξευτελιστικες,μιλαμε απο 200 εως 1000 δρχ).
    το μεταλ στην ελλαδα ηταν,ειναι,και θα ειναι μοδα.θα ειναι ο πιο ευκολος τροπος εφηβικης επαναστασης.πλεον ειναι πιο ποζα απο ποτε,υπαρχουν απο την μια ατομα σαν τον ρεηζορ με 15 χιλιαδες μπλουζες και ζωνες με σφαιρες και δεν εχουν αγορασει εναν δισκο στην ζωη τους και το παιζουν παλαιουρες και φανατικοι οπαδοι,και απο την αλλη εχει κοσμο ο οποιος απομακρυσμενος απο ολο αυτο το πανηγυρακι ψαχνεται και ασχολειται ακομα.
    (το πανκ και το χαρντκορ στην ελλαδα ειναι εντελως αλλη φαση,ειναι ισως το πιο παρεξηγημενο μουσικο κινημα,και μουσικα αλλα και σαν νοοτροπια).
    crack the whip and punish me

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    Επειδή η συζίτηση πάει για "κατεβατά" οσόν αφορά τον όγκο των κειμένων θα είμαι όσο το δυνατόν πιο περιεκτικός...........

    -Κατ'αρχάς διευκρινισέ μου αν τα περι Flotsam τα πιστεύεις ή κάνεις πλάκα.Τους Flotsam στο ντεπούτο τους δεν τους ήξερε η μανούλα τους (για εδώ μηλάω).

    -Δεν ήταν της μόδας το Metal στα 80ies?Τότε εξηγισέ μου ρε φίλε γιατί μπάντες όπως οι Killer (Βέλγοι) παίζανε σε φεστιβάλ μερικών χιλιάδων ατόμων? Γιατί μπάντες άσχετες με τον ήχο (πχ Aerosmith) υοθετούσανε τον όρο στις αρχές των 80ies (στα κλεφτά βέβαια αλλά το κάνανε) ? Γιατί μπάντες "είναι και δεν είναι underground σε κάποιες πιο σοβαρές εταιρίες" πουλάγανε μερικά χιλιάρικα κόπιες κασσέτας - βυνιλίου με το "καλημέρα" (χαρακτιριστικό παράδειγμα Piledriver - καμιά 300 χιλιάδες κόπιες το Metal Inquisition).

    -Δεν ήταν της μόδας οι Exciter αλλά o ήχος τους ήταν ΙΝ μάστορα ,γι'αυτο το Heavy Metal Maniac πούλησε καμιά διακοσαριά χιλιάδες - και ΄βάλε - (όχι κι άσχημα για μπάντα σε indie εταιρία - Sharpnel-).
    Γιατί τα μεγάλα συγκροτήματα πουλάγανε τα βερνικωμένα τα κερατά και τα Live ήταν packed? Μπορεί ν'αξίζανε αλλά αυτός ο ήχος ήταν κάτι καινούριο ,φρέσκο άρα και ΜΟΔΑΤΟ!

    Ε,και στην Ελλάδα δε θυμάμαι ρε φίλε τι γινόταν στις αρχές των 80ιes (γεννημένος το 7 αλλά από 88 και μετά που ξέρω και ασχολούμαι,δεν τους έλεγες και λίγους τους μεταλλάδες! Μάλλον της ΚΑΡΙΟΛΙΑΣ το ανάγνωσμα γινόταν στα σχολεία από μέταλλα (δεν εξετάζουμε το τι metal άκουγε ο καθένας ,έτσι)?
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  14. #104
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    Quote Originally Posted by VirusXI
    θενξ ρε
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  15. #105
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default Re: Metal From Hellas [ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ]

    Quote Originally Posted by Ford Prefect
    Είναι οι κλασικοί τύποι ρε παιδί μου που τότε σταματάγανε τα πιτσιρίκια και τους κάνανε τρίβιαλ περσούτ για την μπλούζα, που λοξοκοιτάζανε στο Μοναστηράκι το παιδί που έπαιρνε το ραφτό και την μούφα μπλούζα, χούντα μεταλικών φρονημάτων.
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

Similar Threads

  1. U2 Fan Club Hellas
    By DM in forum Self-Promotion
    Replies: 10
    Last Post: 03-07-2005, 15:27
  2. Members Wanted In Hellas
    By Semjaza in forum Musicians Chat
    Replies: 0
    Last Post: 26-05-2005, 20:42
  3. OBITUARY Live 23&24 Octobriou Sto Hellas
    By StationEleven in forum Live Reports
    Replies: 60
    Last Post: 26-10-2004, 19:26
  4. Meeting: Hellas - Tsexia
    By Ethir in forum General Discussion
    Replies: 13
    Last Post: 03-07-2004, 01:35
  5. U2 Fan Club Hellas
    By DM in forum Music Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •