Quote Originally Posted by Fulgrim View Post
ρε παιδια τι συζητατε για κοσμους που οι εν πι σιζ δημιουργουνται απο καυλες συγγραφεων: βλεπε Ντριζτ, Ρεστλιν Μαζερ, Ελμινστερ κτλ κτλ? Δοκιμαστε απλους μεσαιωνικους κοσμους που οι πραξεις σου και το ρολ πλεϊνγκ σου καθοριζουν το ποσο γαμας. Δεν χρειαζεσαι 600 φιτς και τσουγγρανα +3 για να εισαι καλος παικτης. Αν θες φανφαρα αλα Ντιαμπλο και γουορλντ οφ γουορκραφτ παιξε εμ εμ οου καλυτερα γι'αυτο φτιαχτηκαν. Δοκιμαστε ρεϊβενλοφτ, μπερθραϊτ.. Θα δειτε διαφορά. Αλλα για να μην ειμαι απολυτος, γουστα ειναι και αυτα


Φασκεις και αντιφασκεις.

Το οτι οι NPCs δημιουργουνται απο συγγραφεις και νουβελες κατ αρχην, τι σημαινει αυτο?? Αν δεν ηταν απο νουβελες θα τους ειχες φτιαξει εσυ. Οσο για το δοκιμαστε Ρεηβενλοφτ, ναι, εκει δεν εχει χαρακτηρες απο βιβλια.

Η νο1 αντιφαση ειναι στο "δοκιμαστε μεσαιωνικους κοσμους"
Ροφλ, αν υπαρχει ενας (1) κοσμος ΕΝΤΕΛΩΣ βασισμενος σε μια διασκευη της μεσαιωνικης ευρωπης αυτος ειναι τα Forgotten Realms της 2ης εκδοσης (ισως και της τριτης. Στην τεταρτη γελαει ο κοσμος)

Οσο για το οτι δε χρειαζεται καποιος τα σουπερ οπλα και τα σουπερ φητς, αυτο ειναι θεμα του εκαστοτε DM και επ ουδενι του κοσμου στον οποιο παιζεις. Οταν οι παικτες (και το ειδα στο τελευταιο σεσσιον που εκανα σαν παικτης προσφατα = 1-2 χρονια πισω) θελουνε απ το 1ο λεβελ να ειναι οι Μαστερ Γαμαω και στο 7ο λεβελ ξερω γω να κανουν 70 χιτ ποιντς/χτυπημα, ειναι δουλεια του DM να τους μαθει αλλιως.

Τεσπα, η αποψη μου παντως ειναι οτι ο καλυτερος κοσμος για να παιξεις sessions ΟΧΙ ΜΟΝΟ βασισμενες σε ζαρια/χακ εν σλας/γουατεωερ ειναι τα Forgotten Realms 2ης εκδοσης, καθως ειχε τρομερες διαστασεις σε διπλωματια και γενικα πορεια ενος session χωρις απαραιτητα να τραβας το σουπερ ουαου σπαθι σου ολη την ωρα. Αλλα αυτο ειναι η δικη μου αποψη.

Αυτα.
Για τα MMO και τα νεα φητς που εκαναν τα pen n paper αυτο το πραγμα εντελως, εχεις σαφως δικιο.
Αλλα επρεπε να προβλεφθει απ ολους, οταν πουληθηκε η TSR.