Results 1 to 6 of 6

Thread: εγώ κι ο θείος χάρις

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default εγώ κι ο θείος χάρις



    φανταστικό μυθιστόρημα του κλέονα αρζόγλου που εκδόθηκε το '01. η ιστορία ξεκινάει από τη θεσσαλονίκη του καραμανλή και της χούντας, κάνει στάση στη σουηδία του ΠΑΚ και στο Παρίσι του Μάη και καταλήγει στις Ινδίες των γκουρού και των άσραμ. ενώ το ταξίδι είναι γεμάτο με μυστικισμό, μεταφυσική, θαύματα, πετρίδια, χούντες, ΜΑΤ, βια, νοθεία, καταδιώξεις, σεξ, ντραγκς, ροκενρολ και όλα αυτά εναρμονισμένα.

    ειναι απολαυστικό και διαβάζεται μονορούφι, δεν ξέρω αν έχει βαθιά νοήματα και τα σχετικά και δε με νοιάζει κιόλας, είναι απολαυστική λογοτεχνία και αυτό αρκεί.

    αν αυτο έχει αξία για κάποιους, στο πίσω αυτί του βιβλίου υπάρχουν εγκώμια για το βιβλίο από διάφορους, μεταξύ άλλων τον λένο χρηστίδη και το σαββόπουλο. γενικά φαντάζομαι ότι όσοι γουστάρετε χρηστίδη (εκτός μόνολογκ) και χορνμπυ (κι ας μην έχω διαβάσει) δεν θα απογοητευτείτε.

    η κριτική που είχε κάνει ο χρηστίδης όταν βγήκε είναι η εξής.

    προσωπικά το διαβάζω δεύτερη φορά μετά από κάνα-δυό χρόνια και γουστάρω εξίσου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    666

    Default Re: εγώ κι ο θείος χάρις


  3. #3
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default Re: εγώ κι ο θείος χάρις

    Απίθανο βιβλίο. Θυμίζει αρκετά χρηστίδη στην αφήγηση αλλά χωρίς τα ξεσπάσματα και το σουρρεαλισμό του. Μέχρι ενός σημείου θα μπορούσε να είναι μια πραγματική φοβερή βιογραφία, κάπου κάπου το γαμάει αλλά η ιστορία παραμένει απολαυστική.

    Σ' ευχαριστώ μανώλη!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default Re: εγώ κι ο θείος χάρις

    δεν το γαμάει, και το μεταφυσικό στοιχείο είναι απολαυστικό.

  5. #5
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default Re: εγώ κι ο θείος χάρις

    Γαμάει το βιβλίο, όντως τίμιο (και πορωτικό) και το ρούφηξα κυριολεκτικά. Χρηστίδη δε θυμίζει ιδιαίτερα ιμο εκτός απ' ότι και οι δύο ανήκουν στην νέα πσαγμένη ελληνική φάση, αυτό είναι περισσότερο τύπου 'ταξιδιωτικές αναμνήσεις απ τα 60ς', δεν ασχολείται με λεπτομέρειες. Τα μεταφυσικά/σπιριτσουέλ στοιχεία θα το γαμούσαν αν αυτό ήταν αυτοβιογραφία ξέρω γω αλλά τώρα είναι οκ. Προτιμώ βέβαια τα σεξ/ντραγκς/ροκνρολλ+πολιτικς του πρώτου μέρους αλλά οκ, γούστα. Το τέλος βέβαια ήταν λίγο αντικλιμακτικό, φαίνεται σαν να χε ξεμείνει από ιδέες (για να μη πω ότι είναι σχεδόν ηθικοπλαστικό) αλλά δε γαμείς που δε γαμείς, δεν πας για ψάρεμα; Γενικά σ' αφήνει με πολύ ωραία αίσθηση στο τέλος και αυτό είναι που μετράει

    πσ: Έξτρα πόντους αν διαβαστεί καλοκαίρι.
    ππσ: Φωτοτυπημένοι και στα λογοτεχνικά γούστα λοιπόν!
    After the Triumph of Your Birth.

  6. #6
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default Re: εγώ κι ο θείος χάρις

    το διαβασα , ωραιο αν και θα μπορουσε να λεγεται - Ο Ελλην γαμιας ta drugs kai to ροκ εντ ρολ- . μου την εσπαγε που μιλουσε αγγλικα πχ με τον Ινδο και ελεγε.. και του ειπα αυτο και πεταγε και ενα αγγλικο στο αγγλικο που ηταν ελληνικο . καταλαβατε?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Similar Threads

  1. Αν άνοιγα εγώ το κωλόχαρτο-τόπικ
    By Candiru in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2009, 11:58
  2. εγώ δεν είμαι ρατσιστής αλλά
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 90
    Last Post: 12-01-2006, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •